Upis djece u maticnu knjigu rodjenih

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#26 Re: Upis djece u maticnu knjigu rodjenih

Post by Keiko »

Maraschino wrote:
Keiko wrote:Ja sam nazvala, pitala I odustala.

Drzava BiH ne zeli 'dijasporsku' djecu, ako cemo sudit' po kolicini papira koje traze i troskovima upisa.
Koga si zvala?
Ambasadu BiH.

Ovdje je dijete upisano u maticnu knjigu rodjenih u bolnici u kojoj je rodjeno, rodni list sam izvadila za 10 minuta uz uplatu od €10 bez obilaska raznoraznih saltera I ganjanja papira. Rodni list je trajno vazeci.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#27 Re: Upis djece u maticnu knjigu rodjenih

Post by Maraschino »

Keiko wrote:
Ambasadu BiH.

Ovdje je dijete upisano u maticnu knjigu rodjenih u bolnici u kojoj je rodjeno, rodni list sam izvadila za 10 minuta uz uplatu od €10 bez obilaska raznoraznih saltera I ganjanja papira. Rodni list je trajno vazeci.
Razumijem taj dio. To je prva stepenica a ostalo, sve rade da covjek odustane od toga a ja necu.

Procitao sam sta ambasada trazi, da damo punomoc nekome dole da nam povadi sve potrebne papire(rodni list, uvjerenje o drzavljanstvu, potvrdu prebivalista i vlasnicki list odnosno saglasnost vlasnika objekta na ciju adresu ce dijete) pa ce to oni sve upakovati i poslati(tamo gdje i mi moramo, na salter opstine prebivalista) i plus masnu taksu.

Katastrofa.

Ljetos sam prozivio traume dok sam ponovo izvadio lzgubljenu licnu kartu. Ovdje je dobijem na jednom salteru i za par dana uz duplu taksu.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#28 Re: Upis djece u maticnu knjigu rodjenih

Post by Keiko »

Maraschino wrote:
Keiko wrote:
Ambasadu BiH.

Ovdje je dijete upisano u maticnu knjigu rodjenih u bolnici u kojoj je rodjeno, rodni list sam izvadila za 10 minuta uz uplatu od €10 bez obilaska raznoraznih saltera I ganjanja papira. Rodni list je trajno vazeci.
Razumijem taj dio. To je prva stepenica a ostalo, sve rade da covjek odustane od toga a ja necu.

Procitao sam sta ambasada trazi, da damo punomoc nekome dole da nam povadi sve potrebne papire(rodni list, uvjerenje o drzavljanstvu, potvrdu prebivalista i vlasnicki list odnosno saglasnost vlasnika objekta na ciju adresu ce dijete) pa ce to oni sve upakovati i poslati(tamo gdje i mi moramo, na salter opstine prebivalista) i plus masnu taksu.

Katastrofa.

Ljetos sam prozivio traume dok sam ponovo izvadio lzgubljenu licnu kartu. Ovdje je dobijem na jednom salteru i za par dana uz duplu taksu.
Upravo o tome sam i govorila. Iznervirala sam se bas bez veze jer su trazili 101 papir sa sudskim prevodom, apostil pecatom, taksom ovom, taksom onom i jos kamaru besmislenih pisama, potvrda i ko zna sta jos. Nemam ni jedan jedini BiH dokument i iz inata mi i ne treba. I onda se zale sto djeca rodjena vani nemaju nikakve poveznice sa BiH.

Sramota i steta.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#29 Re: Upis djece u maticnu knjigu rodjenih

Post by ovo_malo_duse »

RJ57 wrote:dođi u bosnu, ponesi internacionalni rodni list, sa time u matični ured i upis nije problem, barem u sarajevu nije!

meni je rodica, inače iz hadžića, upisala troje djece tako, apsolutno no problemos.
Upravo tako. Pusti ove sto te obeshrabruju.
Ja sam jos prije nekoliko godina ovako prijavio dijete bez problema.
Internacionalni rodni list, tvoj i zenin, uvjerenje o drzavljanstvu, vjencani list i bez problema
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#30 Re: Upis djece u maticnu knjigu rodjenih

Post by DrugaGimnazija »

Prosao sam ovaj horor sa prvim djetetom i bilo je tako jednostavno da sam odlucio da drugo dijete i ne mora imati BH drzavljanstvo.

Potrebno je brdo papira za oba roditelja koji ne smiju biti stariji od..., a spisak papira zavisi od toga koja sluzbenica je na salteru. Svaki put kad mislim da sam sve iskupio, na salteru bude neko drugi i onda treba druga verzija papira. Potom, oba roditelja moraju imati vazece licne karte, a prevod mora biti sa apostilom. Ako napravis i najmanju gresku, sve to puta dva.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#31 Re: Upis djece u maticnu knjigu rodjenih

Post by iceman ze »

Da je do administracije nikad nista ne bih zavrsio. Trazite svoja prava i dobicete ih. Nije drzava odraz par naprdjenih salterusa. Eto imam dosta posla sa raznim administracijama tako da savrseno znam o cemu pricate.
Post Reply