Univerzitet u Zenici

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Treba li Zenici univerzitet?

DA
15
75%
NE
5
25%
 
Total votes: 20

miop
Posts: 1130
Joined: 13/10/2005 12:50

#26

Post by miop »

CITATI >>>Bez imao truda sa moje strane, moja diploma je sve jaca sto je vise ovih novokomponovanih univerziteta i njihovi diplomica. To ti je cista monetarna politika. Ti mozes napraviti stampariju para (citaj univerzitet) i praviti novcanice (citaj diplome) ali je pitanje koliko ce one vrijediti. <<<

Prijatelju, ne vrijede diplome nista, vrijedi ZNANJE, koliko ti znas. I jos nesto, ovdje i ko zavrsi fakultet, kad (AKO???) se zaposli, radi nesto sasvim deseto sto nema veze sa onim za sta se skolovao.
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#27

Post by koop »

Kao sto rekoh demagozi i to neumorni. Covjece kakva paranoja, pa vi konstantno sve svoje postove potkivate:
-teorijom kako je eto nemoguce imati kraj vec postojeceg (Sarajevskog) univerziteta jos jedan? Zasto? Ja rekoh da Bec npr. ima 4 univerziteta (plus dva privatna). I sad mi ti molim te reci da ljudi sa UNI Wien diplomom su uzalud studirali jer se kao takmice sa onima sa WU-a?
-Univerzitet nije osnovan radi studenata? Pa bravooo majstore, kad smo vec kod paranoja,...Jesil' ti procitao ranije postove o broju studenata koji su se prijavljivali na na odjele isturene nastave u Zenici? Probleme oko nemogucnosti samofinansiranja studentskog zivota u Sarajevu, silnih ljudi koji su ostali na srednjoj SS zato sto ili nisu mogli upisati godinu zbog malog broja upisnih mjesta, ili su morali prekinuti skolovanje zbog tezine uslova za isto...

Vas par koji ste toliko zapeli da dokazete kako insitucija koja postoji tako kratko je osnovana bazirano na pogresnim motivima, i osudjena na propast ste bili smijesni na pocetku, ovaj vigor kojim to pokusavate ostalim prodati je vec otuzan.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#28

Post by _BosanaC »

koop wrote:Jos jedan u nizu demagoga sa nevjerovatno pesimisticko-apokalipticnim pogledima na svijet. Bosanac sa C, procitaj svoje postove i vidjeces da nista sto si rekao nije potkrepljeno cinjenicom (ako si i pokusao proful'o si ekstra, kao u vezi onog normativnog broja ljudi u regiji potrebnog za osnjivanje univerziteta). Nisi se vratio da komentarise niti jednu repliku na te tvoje nebuloze, jedino taj tvoj "gut feeling" kako ce eto da pokradu, da prevare, da uniste,...Covjece, opusti malo.
Elem, hvala na brizi, Univerzitet je osnovan, hvala bogu, kome se ne svidja,....
Procitaj malo ko sta komentarise pa se onda javi. Niti sam spominjao kakve brojke, niti kao neki ovdje pricam bez cinjenica i argumenata.

Mislim da smo otisli s teme: nije upitno trebaju li FAKULTETI u Zenici, upitno je treba li UNIVERZITET. A ja se licno sjecam U ZENICI pijanijih odredjenih Zenickih profesora i njihovih asistenata nego Sarajevskih, pogotovo zato sto su mi ukupno dva gostujuca profesora iz Sarajeva ista predavala (jedan od njih je bio asistent).

Niti sam Sarajlija niti cu vjerovatno ikada biti (a nemam ni neke zelje za tim) samo znam da sam na jednoj od prethodnih tema vec rekao da u Zenici postoje dvije osnovne zvijezde vodilje: VOLJETI CELIK i MRZITI SARAJEVO, i to bolesno voljeti jedno a jos bolesnije mrziti drugo. Stani malo na loptu, ostavi se supljeg patriotizma, potrudi se da dekani fakulteta ne budu bivsi harmonikasi i osudjivani siledzije pa onda osnuj i dva univerziteta ako ima potrebe za tim. A prije toga napravi radna mjesta gdje ce ti ljudi sutra moci iskoristiti svoje znanje i diplome a ne kao sto je trenutno slucaj i u Sarajevu i na svim drugim univerzitetima da je 80% studenata buduci ekonomisti i pravnici, pa kad zavrse sjede godinama na birou ili konobarisu.

Al' valjda ce i to konobarisanje biti sladje jer je zavrsio ekonomiju pri Zenickom Univerzitetu :roll:
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#29

Post by coltrane »

u Zenici postoje dvije osnovne zvijezde vodilje: VOLJETI CELIK i MRZITI SARAJEVO
:zzzz:

:zzzz: :zzzz:
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#30

Post by koop »

Opet kenjas k'o foka. Nemoj mi stavljati rijeci usta. Bezobrazno (i nisi jedini, nazalost), plakatiras Zenicance kao ljude koji pate od nekih glupih kompleksa, i ciji se svaki potez odredjuje nekim lokal patriotizmom.
Sta rece ti niko ne spori da Zenici treju FAKULTETI, ali UNIVERZITET,...
E pa hvala ti padisahu.
Kao sto rekoh evo tvojih dobro provjerenih i relevantnih fakata:
-...Zenici postoje dvije osnovne zvijezde vodilje: VOLJETI CELIK i MRZITI SARAJEVO...
-...Vecina profesora (i to velika) koja je meni predavala su dolazili bas iz Sarajeva i bili redovni profesori na Sarajevskom univerzitetu...
- ...ja se licno sjecam U ZENICI pijanijih odredjenih Zenickih profesora i njihovih asistenata nego Sarajevskih, pogotovo zato sto su mi ukupno dva gostujuca profesora iz Sarajeva ista predavala (jedan od njih je bio asistent)... Pa odluci se jarane, jel' vecina il' samo dva?
-...Stani malo na loptu, ostavi se supljeg patriotizma, potrudi se da dekani fakulteta ne budu bivsi harmonikasi i osudjivani siledzije...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#31

Post by _BosanaC »

koop wrote:Opet kenjas k'o foka. Nemoj mi stavljati rijeci usta. Bezobrazno (i nisi jedini, nazalost), plakatiras Zenicance kao ljude koji pate od nekih glupih kompleksa, i ciji se svaki potez odredjuje nekim lokal patriotizmom.
Sta rece ti niko ne spori da Zenici treju FAKULTETI, ali UNIVERZITET,...
E pa hvala ti padisahu.
Kao sto rekoh evo tvojih dobro provjerenih i relevantnih fakata:
-...Zenici postoje dvije osnovne zvijezde vodilje: VOLJETI CELIK i MRZITI SARAJEVO...
-...Vecina profesora (i to velika) koja je meni predavala su dolazili bas iz Sarajeva i bili redovni profesori na Sarajevskom univerzitetu...
- ...ja se licno sjecam U ZENICI pijanijih odredjenih Zenickih profesora i njihovih asistenata nego Sarajevskih, pogotovo zato sto su mi ukupno dva gostujuca profesora iz Sarajeva ista predavala (jedan od njih je bio asistent)... Pa odluci se jarane, jel' vecina il' samo dva?
-...Stani malo na loptu, ostavi se supljeg patriotizma, potrudi se da dekani fakulteta ne budu bivsi harmonikasi i osudjivani siledzije...
I sta si htio reci ovim postom? Al' probaj biti smislen, molim te.
bengazi
Posts: 55
Joined: 13/03/2006 12:47

#32

Post by bengazi »

Znam kakve ce biti reakcije ali ne mogu da izdrzim.

Iz ove rasprave se najjasnije vidi kakve su sve stetne posjedice zenickog univerziteta.

Ovdje je najdirektnije demonstrirana jedna usputna steta - elokvencija !

O drugim posljedicama je suvisno govoriti.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#33

Post by nineac »

Hajmo ukinuti sve univerzitete u BiH, i da to sveto pravo sarajevskom fakultetu, s cijom diplomom isto tako na zapadu mozes obrisati guzicu kao i sa tuzlanskom, mostarskom itd.
Jebe se nekome sta je bilo prije rata. Ja eto neko ce reci, joooooooj pa ti si sa sarajevskog univerziteta, aaa to je bas bio super fakultet, eto mi cemo ti priznati to, jel je to NEKADA bio dobnar univerzitet. Eto sjebase se priznavajuci diplomu. Ja kada sam ovdje lomio noge da mi neki ispit priznaju sa sarajevskog univerziteta covjek mi kaze, znas trebas sve sa apostile pecatom, niposto ovjerene kopije, jer znas sve je to kod vas izgorilo u ratu. Eto pa ti njemu objasni da je drugacije.
Mi moramo sada raditi na boljim univerzitetima a ne kakav je pecat sarajevski univerzitet imao prije rata.
Jel to na tom pecatu pise "prijeratni univerzitet"???
Inace meni su svi odreda bili profesori iz sarajeva, i samo par mogu izdvojiti kao normalne!
compaq
Posts: 33
Joined: 02/03/2006 15:39

#34

Post by compaq »

Pa niko nikom ne brani da ide studirati u sarajevo, tuzlu, ameriku...
Ne vidim ko je zakinut osnivanjem UNZE, nekima je i takva diploma dovoljno dobra, pa studiraju.
A vec sam jednom rekao, da smo ostali pod okriljem UNSA imali bismo samo masinstvo i metalurgiju (zna se ko ih upisuje - cast izuzecima) nema cak ni prijemnog, a atraktivni fakulteti bi ostali u sarajevu i ne bi bili osnovani u zenici (vec ranije sam naveo primer otvaranja odsjeka za engleski jezik u ZE). U bih su sve diplome priznate, a van bih ih svakako niko ne priznaje i tako ce ostati, nazalost, jos dugo vremena.
compaq
Posts: 33
Joined: 02/03/2006 15:39

#35

Post by compaq »

Pogledajte npr. tuzlu. od prijeratnih cetiri i po fakulteta, dosli su do brojke trinaest. I niko nije rekao, nema kadra, tuzlaci su ludi, sta ce im trinaest fakulteta, ko ce to finansirati. Umjesto toga, Tuzla je postala pravi univerzitetski grad, a ne zaboravite ni na ekonomske efekte koje napravi 5.000 studenata koji su dosli sa strane i potrose mjesecno minimalno 300 KM. matematika je jednostavna, minimalno 15 mil. KM se slije godisnje u TZ samo od studenata koji bi inace studirali u SA, plus sto u TZ ostane jos toliko novca od studenata koji su ostali studirati u svom gradu, umjesto negdje drugo (uzimam da akademska godina traje 10 mjeseci). Znaci, pozitivan efekat je 30 mil. KM godisnje.
Da se covjek zamisli?
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#36

Post by koop »

bengazi wrote:Znam kakve ce biti reakcije ali ne mogu da izdrzim.

Iz ove rasprave se najjasnije vidi kakve su sve stetne posjedice zenickog univerziteta.

Ovdje je najdirektnije demonstrirana jedna usputna steta - elokvencija !

O drugim posljedicama je suvisno govoriti.
???
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#37

Post by nineac »

Uffff, kada bi uzeli koliko se iz svakog grada odlije para od studenata u sarajevo ko zna gdje bi cifra otisla. Normalno, sarajlije rade na tome d aprivuku sto vise studenata, i tu nem nista lose, i meni je drago, jer samo tako ce natjerati ostale gradove da se vise razvijaju i ekonomski se bore sa sarajevom. Ali ako cemo pricati kako je sarajevski fakultet BIO dobar, onda mozemo i tu temu pokrenuti, i malo se casovima istorije baviti, ali boli nekog k... kakav je tasj fakultet BIO, jer zivimo u sadasnjosti. Ja sam otisao vani zato sto niti jedan fakultet iz BiH nije priznat nigdje u svjetu. Dobio sam priliku da studiram vani, i iskoristio je, ali se mislim vratiti u svoju zenicu poslije posdiplomskog, i sta god da budem radio, podrzat cu univgerzitet i probati da mu pomognem. Volim sarajevo, ali Zenicu brate vise!
bengazi
Posts: 55
Joined: 13/03/2006 12:47

#38

Post by bengazi »

compaq wrote:Pogledajte npr. tuzlu. od prijeratnih cetiri i po fakulteta, dosli su do brojke trinaest. I niko nije rekao, nema kadra, tuzlaci su ludi, sta ce im trinaest fakulteta, ko ce to finansirati. Umjesto toga, Tuzla je postala pravi univerzitetski grad, a ne zaboravite ni na ekonomske efekte koje napravi 5.000 studenata koji su dosli sa strane i potrose mjesecno minimalno 300 KM. matematika je jednostavna, minimalno 15 mil. KM se slije godisnje u TZ samo od studenata koji bi inace studirali u SA, plus sto u TZ ostane jos toliko novca od studenata koji su ostali studirati u svom gradu, umjesto negdje drugo (uzimam da akademska godina traje 10 mjeseci). Znaci, pozitivan efekat je 30 mil. KM godisnje.
Da se covjek zamisli?
Stvarno da se covjek zamisli !

Treba samo naci 5000 studenata sa strane i nedati svojim studentima da idu na stranu ! ! !

A sta mislis da pocnes od jednostavnije ekonomije: motel od 10 soba, deset ukrajinki, svaka po 10 musterija dnevno...

Ovaj biznis je jednostaviji, profitabilniji i moralniji od univerziteta.

Stvarno da se covjek zamisli!
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#39

Post by nineac »

Bengazi ti si haman prolupo! :?
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#40

Post by koop »

ninenac, ja sam fino napis'o ranije - demagozi/pesimisti, odlike:pucaj kontru pa makar i sam sebi, pokusaj ubjediti ljude da je svaka incijativa osudjena na propast, da nema potrebe da se stvari mjenjaju, jer eto, ono sto je bilo, je Bogom dato.

Pateticno i jadno
bengazi
Posts: 55
Joined: 13/03/2006 12:47

#41

Post by bengazi »

Necu odgovarati na ove zadnje postove, ali moram reci da mi nije mrsko kad nek na sve sto sam rekao u nedostatku kontra argumenata napise da sam prolupo.

Hocu reci ovo - juce prodjoh pored pedagske akademije u Zenici (na ulazu je nekava tabla nalik tabli na piljari). Na tom je mjestu nekad bila neka srednja skola.
I onda primjetih interesantnu koincidenciju - vecina zenickih fakulteta pa i sam rekotorat su smjesteni u zgradama bivsih srednjih skola.

I onda sam se "bas zamislo" i zakljucio kako su nam ovi fakulteti bukvalno zamjenili srednje skole: po lokaciji, po nivou znanja i konacno po sansama za posao i samom poslu kojeg obavljamo nakon diplomiranja.

Ovo moram dodatno objasniti zbog onih koji na moje postove uzvracaju sa "???". Dakle, nekad smo sa 12 godina obrazovanja i sa diplomom srednje tehnicke skole obavljali poslove koji u svemu jesu ekvivalent onome sto danas rade inzenjeri koji izlaze iz zgrade bivse tehnicke skole, nakon 16 godina skolovanja! (zamolio bih compaqa da napravi ekonomsku analizu kolko kosta 4 godine vise skolovanja za istu stvar)

To je sustina ovog obrazovnog "napretka".

Upitajte se konacno radi cega postoji cio sistem obrazovanja. Valjda radi osposobljavanja za neke poslove. Svi sistemi koji se baziraju na toj logici polaze od principa kako najbrze i najkvalitetije obrazovati kadrove za određena zanimanja. Obrazovanje je dakle SREDSTVO do ovog CILJA.

Kod nas je obrazovnje, ocito, CILJ a ne SREDSTVO. (To najbolje ilustruje compaqova "ekonomska analiza" tuzlanskog slucaja).

Nazalost, svi vi koji branite ovaj budalasti koncept "gdje god nadjes zgodno mjesto tu univerzitet posadi" ne vidite da ste upravo vi postali sredstvo bolesnih umova kojima je jedini cilj rektorska kolajna oko vrata.

Vi nastavite i dalje slijepo braniti taj sitnosicardzijski koncept, a ja sa svoje strane hocu da vam olaksam tako sto cu vam ponuditi parolu koja najbolje definise zenicku univerzitetsku strategiju:

Svima diploma bilo kaka, poso je nafaka!
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#42

Post by koop »

Kao prvo ti niti jedan argument nisi ponudio. Opet ti kazem, zakacio si se na taj neki svoj "gut feeling" kako je to urota lokal patriota/iskompleksiranih zenicana cija je eto mrznja prema sarajevu prouzrokovala zelju da se osnuje univerzitet/tajnog udruzenja rektora, koji su uspijeli prodati ideju univerziteta a sve u namjeri da sebe finansijski obezbjede,itd.

Tu fakata ima taman toliko koliko i u danasnjem dnevnom avazu, prema tome prestani stavljati ljudima rijeci usta, i sve svoditi na tu neku zenicku opsesiju odnosno neke kako ti rece sitnosicardzijske koncepte.

Mislim da oni koji su replicirali dosada, ukljucujuci i mene, dali vise nego dovoljno argumenta zbog cega nisi u pravu.

Intelligenti pauca, moj bengazi
ulicar
Posts: 443
Joined: 27/02/2004 00:00

#43

Post by ulicar »

Evo pogledah malo stranicu univerziteta. Meni je zao sto, iako je Zenicka metalna industrija na umoru, barem po onome sto vidim u casopisima, ja ne radim tamo, i dalje postoje metalurgija i masinstvo, a nema informacionih tehnologija, recimo.

Sve u svemu, da li Zenici treba univerzitet? Ako ce studenti Univerziteta dobijati dobro obrazovanje i dobro placene poslove, da. Sto da ne? Da li Sarajevu terba univerzitet? Ako studenti dobiju obrazovanje i poslove, da.
bengazi wrote:Nazalost, svi vi koji branite ovaj budalasti koncept "gdje god nadjes zgodno mjesto tu univerzitet posadi" ne vidite da ste upravo vi postali sredstvo bolesnih umova kojima je jedini cilj rektorska kolajna oko vrata.
koop
Posts: 263
Joined: 04/06/2004 17:11
Location: mars

#44

Post by koop »

Univerzitet Zenica - U maju postdiplomski studij na Ekonomskom fakultetu


Nedjelja, 09 April 2006
Ekonomski fakultet Univerziteta u Zenici planira u maju tekuće godine početak realizacije prve klase postdiplomskog-magistarskog studija na smjerovima menadžment,marketing i računovodstvo i revizija. Studij je otvoren za sve diplomante ekonomskog i drugih fakulteta koji zadovoljavaju uslove za upis na postdiplomski studij.

U nastavno-naučnom i naučno-istraživačkom procesu na studiju će biti angažovana eminentna imena iz svijeta ekonomije i srodnih disciplina iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Italije, Austrije i Slovenije. Kroz razvijenu međunarodnu saradnju Univerziteta u Zenici, studenti će imati priliku da dio svojih istraživanja obave u nekoj od zemalja EU. Odvijanje nastavnog procesa je planirano u tri semestra a četvrti je planiran za izradu magistarskog rada. Predavanja će se odvijati na bosanskohercegovačkim jezicima, te engleskom za inostrane predavače. Nastava će se odvijati petkom popodne i subotom a za inostrane profesore u blokovima radnim danom u popodnevnim satima.
Post Reply