UniCredit lopovluk!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#226 Re: UniCredit lopovluk!

Post by zgembo_sa »

macan prvi wrote:Njemacki vrhovni sud ukinuo pravo stedionicama da mijenjaju proizvoljno kamate na kredite

Utorak, 21.4. - Njemacki vrhovni sud (BGH) ojacao je dalekoseznom presudom prava korisnika kredita koje daju stedionice. Sud je u utorak proglasio nistavnom klauzulu o utvrdjivanju taksi i kamata za privatne korisnike koju koriste sve njemacke stedionice. Odrednica daje stedionicama pravo "jednostranog mijenjanja cijena" cime korisnici kredita bivaju neprimjereno optereceni.

Tuzba Zajednice za zastitu bankovnih korisnika (SFB) je time uspjela i u trecoj instanci. Ukinuta klauzula je sadrzana u clanu 438. Opcih uvjeta poslovanja njemackih stedionica u kojem se navodi: "Ukoliko nije drugacije odredjeno, stedionica ce kamate za privatne i poslovne korisnike odredjivati i mijenjati po vlastitom nahodjenju u zavisnosti od stanja na trzistu (naprimjer promjena opceg nivoa kamata)".

(...) Sud je utvrdio da klauzula nije transparentna. Nije dovoljno jasno pod kojim uslovima se kamate mogu mijenjati. Osim toga, klauzula ne sadrzi jasnu obavezu stedionica da snize kamate ako troskovi padaju. Na taj nacin bi stedionice mogle iskoristiti promjene kamata ne samo za prenosenje svojih troskova na korisnike nego i za povecanje svoje dobiti.

Izvor: http://de.news.yahoo.com/17/20090421/tb ... 9f618.html



Stedionice po njemackom pravu, doduse, nisu isto sto i banke i od banaka se razlikuju po tome sto im profit nije glavni cilj poslovanja, ali je ovakva vijest iz jedne uredjene drzave melem na dusu...
Bit ce i u BiH tako nesto, sigurno :roll:, samo je pitanje kad... :roll:
E samo nas ovakvo nesto mozes spasiti. Vec sam pisao o tome. Ne racunajte na humanost banke. Drzava MORA zastititi gradjane i zakonom van snage staviti ove odredbe ugovora po kojima banka po svom nahodjenju moze mijenjati kamate bez jasno utvrdjenih pravila. Vrtimo se bezveze u krug, a rjesenje je jako jednostavno, samo dodati jedan clan u zakon...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#227 Re: UniCredit lopovluk!

Post by kockica_kockica »

zanimljivo je to da su sve banke digle kamate mnogo prije UniCredit, a niko se nije bunio, obicna raja je sutila kao i za sve sto suti...al je zato gospodin Radoncic u njegovim novinama napravio citav jedan mali rat protiv samo jedne banke... :roll: :-)
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#228 Re: UniCredit lopovluk!

Post by Truba »

tkz križarski pohod na unikredit :mrgreen: ej momče crnogorče
il je ono srpče :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ne ide to tako u ovom slučaju si ti david i nemaš praćku :lol: :lol: :lol: :lol:
Sasha00
Posts: 7
Joined: 12/02/2009 18:18

#229 Re: UniCredit lopovluk!

Post by Sasha00 »

Narode, cula sam price da je UniCredit banka u krizi.. interesuje me ima lli ko vise informacija o ovome jer mi je sva orocena ustedjevina tu, i nikako ne bih da propadne..
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#230 Re: UniCredit lopovluk!

Post by Truba »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Majjah
Posts: 672
Joined: 01/04/2004 02:26
Location: Iza choska

#231 Re: UniCredit lopovluk!

Post by Majjah »

Sasha00 wrote:Narode, cula sam price da je UniCredit banka u krizi.. interesuje me ima lli ko vise informacija o ovome jer mi je sva orocena ustedjevina tu, i nikako ne bih da propadne..
Kako da nije, Fahro ih unistio :D

Nemoj panicariti bezveze, Unicredit je i po poslovnim rezultatima i po svemu ostalome najstabilnija banka, ne samo u BiH vec i sire. ;)
zamakplavi
Posts: 3
Joined: 16/04/2009 15:46

#232 Re: UniCredit lopovluk!

Post by zamakplavi »

Sasha00 wrote:Narode, cula sam price da je UniCredit banka u krizi.. interesuje me ima lli ko vise informacija o ovome jer mi je sva orocena ustedjevina tu, i nikako ne bih da propadne..
kako da ne, ako to vec nisi uradila onda pozuri da podignes sve pare, predlazem ti union ili vakufsku banku, a najbolje da se utalis sa Fahrom pa da napravite jos jedan neboder ili casopis kao sto je "globus", "express" :razz:
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#233 Re: UniCredit lopovluk!

Post by zgembo_sa »

Dosadni ste s tim Radoncicem. Eto sad je bitnije sto je pricu razglasio Radoncic od toga da nas banke deru kako im je ceif :roll:
sadeta
Posts: 267
Joined: 12/03/2007 10:58

#234 Re: UniCredit lopovluk!

Post by sadeta »

tema za prepucavanja avaza i unicredit se nalazi ovdje
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 34&t=62050

p.s. jel zna neko nesto o spasonosnom planu FBA da banke daju grace period ljudima koji su dobili otkaz? i da li se nesto desava po pitanju regulacije kamata?
Dudu7
Posts: 19
Joined: 06/08/2011 11:40

#235 Re: UniCredit lopovluk!

Post by Dudu7 »

Je li neko moze da mi objasni za sta se obracunava kamatna stopa na tekucem racunu na kojem vec 2 godine nisam u minusu,nego bas naprotiv!vidim na izvodu da mi se pored naknade za vodjenje racuna,obracunava i kamatna stopa,koja se povecava mjesecno,a nije mi jasno za sta?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#236 Re: UniCredit lopovluk!

Post by Dozer »

Kamatna stopa na tvoja sredstva koju oni uzimaju, ili kamata na tvoja sredstva koju dobijas?
Provjeri jel' to kamata u minusu ili u plusu.

Na tvoja sredstva po tekucem racunu banka ti ne moze UZIMATI kamatu, nego ti je moze i smije samo DAVATI.

Ako ti uzimaju kamatu na tvoja sredstva koja drzis na racunu, onda iste sekunde zatvori taj racun i promijeni banku, a njih tuzi.
Post Reply