Unicredit banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#2201 Re: Unicredit banka, all about

Post by Android Knego »

Nisrin wrote:
Android Knego wrote:
Nisrin wrote:Pa to je to...naplaceno ti je toliko jer nemas JES ili MODULA paket, tj naplacuju ti 1.5%+10KM za podizanje s bankomata, otvori MODULA PAKET, ta je opcija 1 KM i nece ti uzimati 10KM pri svakom podizanju...
Drug, ne znam da li se meni obraćaš. Napisao sam gore da je kartica s kojom sam dizao gotovinu u okviru JES paketa.

Onda napisi da imas JES paket i vratit ce ti novac na racun, vratili su i meni :D
Iskreno, nisam procitala da imas, sorry, ali samo javi i vratit ce ti barem tih 10KM
Trebaš se vratiti još unazad na ovoj temi. Već smo zaključili da su problem opcije na bankomatu i da pogrešan izbor napravi bespotrebne troškove.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#2202 Re: Unicredit banka, all about

Post by Nisrin »

Android Knego wrote: Trebaš se vratiti još unazad na ovoj temi. Već smo zaključili da su problem opcije na bankomatu i da pogrešan izbor napravi bespotrebne troškove.

Vidjeh, ali su objasnili i to...ja u HRV dizem u kunama i samo mi uzimaju te sitne troskove konverzije u kune...
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2203 Re: Unicredit banka, all about

Post by drndalo »

azdralovic wrote:
Android Knego wrote:
azdralovic wrote:Ne treba, poenta je samo da uvijek odabirete kurs te zemlje u kojoj ste, tj
ne radite konverziju u zemlji u kojoj podizete pare, nego izabere da vam se konverzija napravi kod kuce.
Tako dobijete najbolji kurs...
Znaci u Hrvatskoj biras HRK
U Srbiji RSD
U Ceskoj CZK
itd itd ...
Hvala ti na savjetu.

Usput, meni ovo izgleda kao baš hinjski oblik prevare. Jer ZAŠTO bi mene kao korisnika trebalo da zanima kako se vrši konverzija, gdje se vrši i iz čega u šta? Mene uopšte ne zanima šta se u pozadini dešava. Ako na bankomatu želim kune izbaci mi kune, ako želim eure izbaci mi eure. I pritom želim da za što manje para što više dobijem. Kratko i jasno.
Jer ukoliko mi ubaciš negdje u meniju bankomata izbor ili-ili ustvari mi ostavljaš i mogućnost (koje uopšte ne bi trebalo da bude!) da pogriješim, tj. da dobijem manje (stranog) novca nego što sam mogao. A ima li ijedan pametan razlog da tražim manje novca nego više??
To bi bilo isto kao da te na mjenjačnici pitaju 'hoćeš li da ti za 100 KM dam 360 ili 350 kuna?'

Dakle, ovo je hinjsko varanje svojih korisnika!
Slazem se u potpunosti, medjutim to je ocigledno nacin strane banke da uzme jos koju marku od turista, obzirom da odabirom "pogresne" konverzije na bankomatu, profitira banka vlasnik tog bankomata.
Takodjer sam skrin nije bas intuitivan, tako da ako se prvi put sretnes sa njim vjerovatno ces pogrijesiti.
Takodjer pazite, ovaj skrin se sada pojavljuje i na POS uredjajima, a prodavaci cesto sami kliknu koju ce opciju bez da vas pitaju, mada najcesce izaberu ovu povoljnu (barem sam ja imao takva iskustva)
Apsolutno si u pravu, supakluk pa na kvadrat, i ima ga i na drugim bankama (ne samo Unicredit), i u drugim zemljama... Srbija, Madjarska i Ceska sigurno...

Meni se prvi put to desilo pretprosle godine u HR, na bankomatu HPB, jer mi Unicredita nema na tom otoku... Medjutim, kako znam sta znam o bankarima, bilo mi je jako sumnjivo da me bankomat pita 3x da li sam BAS-BAS siguran da zelim da mi se racun teretiBAS NEGARANTOVANIM kursom, umjesto BAS FIXNIM (pa neki broj)... Kao da su dnevne fluktuacije valute BAS kao kod svercera, ispred Hotela Evropa 1992...

Iz cistog inata sam zapamtio koliko EUR hoce da mi garantuju, a onda ispritiskao 3x dugmad da to necu, da sam siguran da hocu klizni tecaj, i da sam bas, bas siguran, da sam bas u pravu... Onda mi je isplatio trazene kune, a konacni racun na 5000 HRK je bio PUNO manji od onoga sto su bili voljni GARANTOVATI iz velike brige za moj novcanik... Nakon toga sam to rastrubio svima s kojima sam bio u kontaktu...

Iste godine, ista prica u BGD, Unicredit banka, opet oni brinu da me "ne opale po usima" iz Narodne banke Srbije, bolje da me oni opale po usima...

Madjarska lani, isto Unicredit, ali ne znaju na kakvu su secikesu naletili, ima da mi Forinte date pojeftino, majku vam ! Ove godine sluzbeno, kolegica sa Intesa karticom dize na PBZ bankomatu lovu da sta ima, ja joj sve pokazem da procita sta je pitaju, i opet ih "zeznemo"...

DOBRO CITAJTE STA VAS PITAJU ! LEGALNI POREZ NA BUDALE !!!

Moram priznati da su me u Madjarskoj na svim POSovima za placanje uredno pitali koju opciju zelim, nista nisu sami pritiskali... Pa sam im govorio Forinte, a njima drago... :wink:
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#2204 Re: Unicredit banka, all about

Post by Android Knego »

drndalo wrote: Meni se prvi put to desilo pretprosle godine u HR, na bankomatu HPB, jer mi Unicredita nema na tom otoku... Medjutim, kako znam sta znam o bankarima, bilo mi je jako sumnjivo da me bankomat pita 3x da li sam BAS-BAS siguran da zelim da mi se racun teretiBAS NEGARANTOVANIM kursom, umjesto BAS FIXNIM (pa neki broj)... Kao da su dnevne fluktuacije valute BAS kao kod svercera, ispred Hotela Evropa 1992...
:lol: :lol:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#2205 Re: Unicredit banka, all about

Post by iceman ze »

Mene su u Poljskoj pitali u kojoj valuti zelim terecenje, ne sjecam se da me je ikad neko pitao. U Hr cesto kupujem i van sezone, osim na bankomatu opciono, nikad niko.
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2206 Re: Unicredit banka, all about

Post by _Reds_ »

Mene u Hrvatskoj niko nije pitao, automatski su mi teretili kune, ovog govorim za POS.

Malo im što im je profit svake godine veći, pa gledaju da ukradu još.

Ovo je jedno vrijeme radio i paypal, pa nametao svoju konverziju.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#2207 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

_Reds_ wrote:Mene u Hrvatskoj niko nije pitao, automatski su mi teretili kune, ovog govorim za POS.

Malo im što im je profit svake godine veći, pa gledaju da ukradu još.

Ovo je jedno vrijeme radio i paypal, pa nametao svoju konverziju.
Radi jos uvijek ako nisi u opcijama za svoj paypal profil odabrao da te ne pita vise
User avatar
van Basten
Posts: 7534
Joined: 21/09/2006 02:59

#2208 Re: Unicredit banka, all about

Post by van Basten »

danas na bankomatu da uzmem sta kesa, nudi opciju 20, 40, 50, 60, 80... Km ili da ukucam neki drugi iznos al da je djeljiv sa 20. Hajde rekoh 40km, kad mi izbaci 4 novcanice po 10km :lol:
Android Knego
Posts: 1557
Joined: 13/03/2012 08:11

#2209 Re: Unicredit banka, all about

Post by Android Knego »

van Basten wrote:danas na bankomatu da uzmem sta kesa, nudi opciju 20, 40, 50, 60, 80... Km ili da ukucam neki drugi iznos al da je djeljiv sa 20. Hajde rekoh 40km, kad mi izbaci 4 novcanice po 10km :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#2210 Re: Unicredit banka, all about

Post by iceman ze »

To je zbog toga sto smo ih zezali sto su ukinuli FB za komunikaciju sa gradjanima..... :mrgreen:
User avatar
phillie
Posts: 9356
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#2211 Re: Unicredit banka, all about

Post by phillie »

van Basten wrote:danas na bankomatu da uzmem sta kesa, nudi opciju 20, 40, 50, 60, 80... Km ili da ukucam neki drugi iznos al da je djeljiv sa 20. Hajde rekoh 40km, kad mi izbaci 4 novcanice po 10km :lol:

Slobodno ukucaj i 10. Izbacice cenera :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#2212 Re: Unicredit banka, all about

Post by iceman ze »

Da ne bude kao za konverziju u inostranstvu.... Jeste li sigurni?
Daybreaker
Posts: 79
Joined: 23/02/2011 21:16
Location: otkud znam!:)

#2213 Re: Unicredit banka, all about

Post by Daybreaker »

Postoji li neka naknada za isplatu gotovine na salterima banke ovdje kod nas?! Kao da imam utisak da su mi danas nesto naplatili u banci kad sam dizao novac!
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#2214 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

Daybreaker wrote:Postoji li neka naknada za isplatu gotovine na salterima banke ovdje kod nas?! Kao da imam utisak da su mi danas nesto naplatili u banci kad sam dizao novac!
ne postoji, osim za devize ili kada dizes s nekih onih kartica koje nisu debitne
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#2215 Re: Unicredit banka, all about

Post by shiljak »

Mobilno bankarstvo, podigao sinoc novac a u aplikaciji jos ne pise transakcija koliko je podignuto, a pise pod trenutno stanje da je skinuto. Inace da ti prikaze transakciju moras cekat oko 24h. Zasto?
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#2216 Re: Unicredit banka, all about

Post by teuta06 »

shiljak wrote:Mobilno bankarstvo, podigao sinoc novac a u aplikaciji jos ne pise transakcija koliko je podignuto, a pise pod trenutno stanje da je skinuto. Inace da ti prikaze transakciju moras cekat oko 24h. Zasto?

ovo i mene zanima? pa mi pokaze na sutrašnji datum da sam podigla novac, a ja dan prije...

ja otišla u petak da uključim opciju za 1 KM, da mi ne uzima proviziju na bankomatima... prvo sto sam se natezala sa onom tetom, koja me ubjeđivala da je taj tečaj za 400 kn = 122 KM i da je to ok... da mi nisu uzeli proviziju ( a u mailu napisali da jesu).. da i ne može nikako pomoci i da je najpametnije da kupim kune u BiH..ja joj govorim da ima ta opcija za 1 KM, vidjela na internetu... ali ona svoje... onda je čula dr radnica naš razgovor i došla, pokazala joj... Summa summarum... uključila sam opciju za 1 KM..
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2511
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#2217 Re: Unicredit banka, all about

Post by Del_Boy1 »

shiljak wrote:Mobilno bankarstvo, podigao sinoc novac a u aplikaciji jos ne pise transakcija koliko je podignuto, a pise pod trenutno stanje da je skinuto. Inace da ti prikaze transakciju moras cekat oko 24h. Zasto?
Imaš rezervisana sredstva u visini podignutog novca, a kad proknjiže onda se pojavi i u m-ba. A ako pogledaš pod stanje kartice tu već imaš registrovano od sinoć nekad u toku noći.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#2218 Re: Unicredit banka, all about

Post by shiljak »

teuta06 wrote:
shiljak wrote:Mobilno bankarstvo, podigao sinoc novac a u aplikaciji jos ne pise transakcija koliko je podignuto, a pise pod trenutno stanje da je skinuto. Inace da ti prikaze transakciju moras cekat oko 24h. Zasto?

ovo i mene zanima? pa mi pokaze na sutrašnji datum da sam podigla novac, a ja dan prije...

ja otišla u petak da uključim opciju za 1 KM, da mi ne uzima proviziju na bankomatima... prvo sto sam se natezala sa onom tetom, koja me ubjeđivala da je taj tečaj za 400 kn = 122 KM i da je to ok... da mi nisu uzeli proviziju ( a u mailu napisali da jesu).. da i ne može nikako pomoci i da je najpametnije da kupim kune u BiH..ja joj govorim da ima ta opcija za 1 KM, vidjela na internetu... ali ona svoje... onda je čula dr radnica naš razgovor i došla, pokazala joj... Summa summarum... uključila sam opciju za 1 KM..
u posti ima mjenjacnica, ne znam da li ti jeftinije dodje ;)
Sve zavisi ko je na salteru, meni nije dao da prepravim mail za izvod jer sam mu dao vozacku a ne licnu. Odem u drugu poslovnicu i kaze moze i vozacka nema problema :D

Ovo sa mobilnim bankarstvom je bas fula, znaci kupis nesto i hoces kasnije da pogledas koliko si potrosio i ne mozes, jedino da pamtis prijasnje stanje :P
Last edited by shiljak on 06/08/2019 10:52, edited 3 times in total.
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#2219 Re: Unicredit banka, all about

Post by teuta06 »

ma kad podignes na bankomatu, još je ok.. bude za 24 sata.. ali kad kupujem negdje po trgovinama odjecu ili supermarketima.. treba ima po 3 -4 dana da prikažu...
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#2220 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

Rasknjizavanje karticnih transakcija ne zavisi samo od banke nego i od POS uredjaja u radnji tj. banke koja ga izdaje kao i karticnog procesora.
Sve transakcije odmah stoje u "rezervisanim sredstvima" a kada banka bude dobila informacije o transakciji tada se pojave i u mba
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2221 Re: Unicredit banka, all about

Post by rovac13 »

Ja procitah na ovoj temi valjda samo odbit onu konverziju na bankomatu i sve super.

Katastrofa od kursa.
Nikad gori nije bio.
Odbio konverziju ispade 1KM oko 3.4 kn.
Bankomat zagrebacka banka.

Isto i sa njemackom karticom,u pet deka.

Cestarine sto sam placao je ok,kurs oko 3.7......iako je opet u blagom minusu,malo je bolji kurs ako das eure na naplatnoj.

Treba u bosni kupit kune i ne zajebavat se s ovim budalastinama.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#2222 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

rovac13 wrote:Ja procitah na ovoj temi valjda samo odbit onu konverziju na bankomatu i sve super.

Katastrofa od kursa.
Nikad gori nije bio.
Odbio konverziju ispade 1KM oko 3.4 kn.
Bankomat zagrebacka banka.

Isto i sa njemackom karticom,u pet deka.

Cestarine sto sam placao je ok,kurs oko 3.7......iako je opet u blagom minusu,malo je bolji kurs ako das eure na naplatnoj.

Treba u bosni kupit kune i ne zajebavat se s ovim budalastinama.
Pa onda nisi odbio koverziju? Kurs kod UCB trenutno je 3,69
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2223 Re: Unicredit banka, all about

Post by drndalo »

rovac13 wrote:Ja procitah na ovoj temi valjda samo odbit onu konverziju na bankomatu i sve super.

Katastrofa od kursa.
Nikad gori nije bio.
Odbio konverziju ispade 1KM oko 3.4 kn.
Bankomat zagrebacka banka.

Isto i sa njemackom karticom,u pet deka.

Cestarine sto sam placao je ok,kurs oko 3.7......iako je opet u blagom minusu,malo je bolji kurs ako das eure na naplatnoj.

Treba u bosni kupit kune i ne zajebavat se s ovim budalastinama.
Dobro citajte sta pitaju, nije na sva 3 pitanja odgovor NE ! Nego je nesto tipa, NE necu, DA SIGURAN SAM da necu, i NE necu se preodimisliti da me chargate fixno u BAM/EUR, umjesto klizno u HRK...
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2224 Re: Unicredit banka, all about

Post by rovac13 »

Kao sto sam rekao odbio sam to sto nude neke garantovane kurseve,izabrao kune,bez konverzije,jesam li siguran da necu,naravno.

I izbaci kurs 3,4 a sa njemacke kartice u eur 6,8

Katastrofa od kursa.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2225 Re: Unicredit banka, all about

Post by drndalo »

Ne bi smjelo biti tako nisko... Ako si siguran u to sa si sve to odradio dobro, potrazi im po stranici zvanicnu kursnu listu tog dana, i Centralne banke, te ih nazovi da ti objasne otkud ta mega disproporcija kursa?
Post Reply