Unicredit banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#1526 Re: Unicredit banka, all about

Post by shheff »

Ovako ukratko, gledam da dignem 10000 kredita na 2 ili 3 godine (gotovinski-za auto). Imam racun u UniCreditu godinama, trenutno -600 koji cu poklopiti do kraja mjeseca (od 6/17 do danas je banka zaradila od mene na kamati na minus 120,47KM). Od 01.04. banka ce od mene imati max 2KM/mj za odrzavanje racuna, ostalo cim plata legne nakon par sati kod mene u dzep.
Ogorcen sam komplikacijom prilikom dizanja kredita za sve banke-posebno ova "moja", kucni budzet preko 2k, manji stan od roditelja-dakle bez kirije, rezije do 150KM-sve, prvi korak koji moram je "Zahtjev za kredit" tj koje uslove odobravaju na koja hocu/ili necu pristati. Moram taj Zahtjev slati postom u SA knjigovodji, zatim potpis direktoru u EU i povratak tog papira meni- debelo preko mjesec. Zasto IDIOTI u bankama ne odvoje 5min i kazu sta nude po kojim uslovima, provjere ti firmu i ja onda ako pristajem idem u prikupljanje dokumentacije.

obisao sam preko 10 banaka, raznih nebuloza: ne moze nikako bez police, ne moze pare na ruke, moraju nekom prebaciti sa predracunom, traze nekretninu kao osiguranje na 10k, "posebni" uslovi 5%fix kamata za budzetlije sa jedne strane - za ostale >6%fix kamata (iako firma ima desetine mil. u EU i ovdje)
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#1527 Re: Unicredit banka, all about

Post by salle_eh1986 »

Jedno glupo pitanje (mada kažu ne postoji glupo pitanje, samo glup odgovor)
Ova visa classic kartica, znači uzimao sam milion stvari na rate preko nje i znam te procedure.
Ono što nisam je sipao gorivo i vršio podmiru za kuću :)
Kakav je tu fazon, jel' isto ide na rate ako je cifra preko 100 KM ili to moraš jednokratno ?
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1528 Re: Unicredit banka, all about

Post by _Reds_ »

salle_eh1986 wrote:Jedno glupo pitanje (mada kažu ne postoji glupo pitanje, samo glup odgovor)
Ova visa classic kartica, znači uzimao sam milion stvari na rate preko nje i znam te procedure.
Ono što nisam je sipao gorivo i vršio podmiru za kuću :)
Kakav je tu fazon, jel' isto ide na rate ako je cifra preko 100 KM ili to moraš jednokratno ?

Kad kupujes jednokratno preko te kartice, dolazi ti na naplatui 20.tg narednog u mjesecu, dakl imas odgodjeno placanje.
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#1529 Re: Unicredit banka, all about

Post by salle_eh1986 »

_Reds_ wrote:
salle_eh1986 wrote:Jedno glupo pitanje (mada kažu ne postoji glupo pitanje, samo glup odgovor)
Ova visa classic kartica, znači uzimao sam milion stvari na rate preko nje i znam te procedure.
Ono što nisam je sipao gorivo i vršio podmiru za kuću :)
Kakav je tu fazon, jel' isto ide na rate ako je cifra preko 100 KM ili to moraš jednokratno ?

Kad kupujes jednokratno preko te kartice, dolazi ti na naplatui 20.tg narednog u mjesecu, dakl imas odgodjeno placanje.
a ček kako ide onaj fazon do kojeg datuma trebaš kupiti da bi ti "prebacili" na naredni mjesec (ili sam ja to pogrešno skontao hhhh)
recimo 1-5 u mjesecu kad već odrade obračun za taj mjesec ili ???
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#1530 Re: Unicredit banka, all about

Post by bersK »

Vozdra raja, imam klijenta iz Slovačke koji mi treba poslati novac, međutim razmišljam o tome da mi pošalje direktno na račun u Bosni. Jel to izvodljivo i šta mu trebam poslati (koje podatke) da bih dobio prije ili kasnije novac te koji je rok za koji novac stiže
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1531 Re: Unicredit banka, all about

Post by drndalo »

Trebas mu poslati IBAN broj svog racuna. I to bi trebalo biti kod tebe na racunu za max. 2 radna dana od kada oni daju nalog svojoj banci.
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#1532 Re: Unicredit banka, all about

Post by bumerangss »

Imam racun u unikredit banci tj štednu knjižicu sa 0 KM na racunu vec 10-ak godina pa me zanima bi li ja to trebao otici da ugasim da mi ne bi izmislili neku naknadu za vodjenje racuna?
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 638
Joined: 06/11/2015 21:16

#1533 Re: Unicredit banka, all about

Post by Hyperthalamus »

Obicno banka sama zatvori takve neaktivne racune...moj savjet ti je da odes za svaki slucaj provjeriti.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2536
Joined: 16/06/2014 20:33

#1534 Re: Unicredit banka, all about

Post by Dosadno mii »

Kad oni skidaju sa racuna za shoping karticu
Prodje mjesec od kupovine nista nisu skinuli
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2517
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#1535 Re: Unicredit banka, all about

Post by Del_Boy1 »

Vjerovatno 20-og u mjesecu kao i ostale banke.
harkan69
Posts: 13
Joined: 15/04/2009 15:04

#1536 Re: Unicredit banka, all about

Post by harkan69 »

Dosadno mii wrote:Kad oni skidaju sa racuna za shoping karticu
Prodje mjesec od kupovine nista nisu skinuli
21 u mjesecu.
Muuky
Posts: 646
Joined: 04/11/2011 10:53

#1537 Re: Unicredit banka, all about

Post by Muuky »

Ima li mogućnost da dolazi obavještenja porukom na mobitel , npr kad se plati nešto ili legne neka uplata
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#1538 Re: Unicredit banka, all about

Post by nKrkan »

Da se ne drkam po drugim temama

prvi put sam osiguran u firmi i sad me zove blagajnik , kaže jel ti iko išta objašnjavao za poreznu karticu i tekući račun i to
reko nije , kaže hajd dođi meni u office i eto ići ću mu sad, al pošto je lik usporen i teško će mi objasnit da vas ovdje pitam

pošto ću unicredit otvarat, kakav račun tamo moram otvorit da primam platu i koliko mi uzimaju za držanje računa

i šta ja to moram riješit u poreznoj kakve zafrkancije?
Muuky
Posts: 646
Joined: 04/11/2011 10:53

#1539 Re: Unicredit banka, all about

Post by Muuky »

nKrkan wrote:Da se ne drkam po drugim temama

prvi put sam osiguran u firmi i sad me zove blagajnik , kaže jel ti iko išta objašnjavao za poreznu karticu i tekući račun i to
reko nije , kaže hajd dođi meni u office i eto ići ću mu sad, al pošto je lik usporen i teško će mi objasnit da vas ovdje pitam

pošto ću unicredit otvarat, kakav račun tamo moram otvorit da primam platu i koliko mi uzimaju za držanje računa

i šta ja to moram riješit u poreznoj kakve zafrkancije?
Ja sam prešao sa Raiffeisen , i bilo mi je potrebno samo cips i licna karta.

Otvorio MODUL paket , godinu dana nemaš nikakve naknade ( na to moze primati sve moguce , plate , topli , kartu , bilo kakve uplate a mozes i placati karticama itd
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#1540 Re: Unicredit banka, all about

Post by nKrkan »

Muuky wrote:
nKrkan wrote:Da se ne drkam po drugim temama

prvi put sam osiguran u firmi i sad me zove blagajnik , kaže jel ti iko išta objašnjavao za poreznu karticu i tekući račun i to
reko nije , kaže hajd dođi meni u office i eto ići ću mu sad, al pošto je lik usporen i teško će mi objasnit da vas ovdje pitam

pošto ću unicredit otvarat, kakav račun tamo moram otvorit da primam platu i koliko mi uzimaju za držanje računa

i šta ja to moram riješit u poreznoj kakve zafrkancije?
Ja sam prešao sa Raiffeisen , i bilo mi je potrebno samo cips i licna karta.

Otvorio MODUL paket , godinu dana nemaš nikakve naknade ( na to moze primati sve moguce , plate , topli , kartu , bilo kakve uplate a mozes i placati karticama itd
a šta je porezna kartica? što to moram tamo obavit kod njih, jer prvi put sam osiguran

za koliko mi bude gotova ta kartica i to u unicredit
Muuky
Posts: 646
Joined: 04/11/2011 10:53

#1541 Re: Unicredit banka, all about

Post by Muuky »

nKrkan wrote:
Muuky wrote:
nKrkan wrote:Da se ne drkam po drugim temama

prvi put sam osiguran u firmi i sad me zove blagajnik , kaže jel ti iko išta objašnjavao za poreznu karticu i tekući račun i to
reko nije , kaže hajd dođi meni u office i eto ići ću mu sad, al pošto je lik usporen i teško će mi objasnit da vas ovdje pitam

pošto ću unicredit otvarat, kakav račun tamo moram otvorit da primam platu i koliko mi uzimaju za držanje računa

i šta ja to moram riješit u poreznoj kakve zafrkancije?
Ja sam prešao sa Raiffeisen , i bilo mi je potrebno samo cips i licna karta.

Otvorio MODUL paket , godinu dana nemaš nikakve naknade ( na to moze primati sve moguce , plate , topli , kartu , bilo kakve uplate a mozes i placati karticama itd
a šta je porezna kartica? što to moram tamo obavit kod njih, jer prvi put sam osiguran

za koliko mi bude gotova ta kartica i to u unicredit
Porezna kartica ti ej za osiguranje da si prijavljen itd , nema veze sa bankom

Evo ja čekam karticu od prošlog ponedeljka
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1542 Re: Unicredit banka, all about

Post by perfect_guy »

nKrkan wrote:
a šta je porezna kartica? što to moram tamo obavit kod njih, jer prvi put sam osiguran

za koliko mi bude gotova ta kartica i to u unicredit
to rješavaš u poreznoj upravi svoje opštine.
ispuniš ovo:
http://knjigovodstvo.ba/wp-content/uplo ... artice.pdf

s tim da ukoliko se vodiš na nečijoj poreznoj kartici, odnosno ako te neko koristi kao olakšicu, mora te skinuti da mogu otvoriti tvoju karticu
Daz
Posts: 221
Joined: 08/02/2018 12:14

#1543 Re: Unicredit banka, all about

Post by Daz »

Zdravo! Imam jedno pitanje u vezi broja tekuceg racuna (onaj broj od 11 cifara). Naime dobio sam informaciju da unicredit banka pravi razliku medju klijentima tako sto im dodjeljuje odredjeni broj tekuceg racuna, odnosno prva tri broja tekuceg racuna govore o tome da li je neko budzetski korisnik ili ne, da li je racun za stalne prilive ili neredovne. Sta vi mislite o tome? Ili je samo rijec o slucajnosti. Pozz
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1544 Re: Unicredit banka, all about

Post by channel10 »

Da li naplacuju potvrdu o placenoj kamati na stambeni kredit?
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1545 Re: Unicredit banka, all about

Post by azdralovic »

Daz wrote:Zdravo! Imam jedno pitanje u vezi broja tekuceg racuna (onaj broj od 11 cifara). Naime dobio sam informaciju da unicredit banka pravi razliku medju klijentima tako sto im dodjeljuje odredjeni broj tekuceg racuna, odnosno prva tri broja tekuceg racuna govore o tome da li je neko budzetski korisnik ili ne, da li je racun za stalne prilive ili neredovne. Sta vi mislite o tome? Ili je samo rijec o slucajnosti. Pozz
za redovne prilive imaju poseban transakcijski racun, na koji se uplacuje a stavlja se broj tvoj racuna u poziv na broj... ako ne radis ovako sistem ne prepoznaju uplatu kao platu pa ti moze praviti probleme kod otvaranja limita,kreditnih kartica itd...
Vjerujem da u sistemu imaju oznaku da li je to budzetski korisnik, ne vidim razlog zasto bi broj racuna bio poseban... sigurno da vode takvu evidenciju jer budzetski korisnici obicno imaju povoljnije kamate na kredite i slicno...
Adamant Nixta
Posts: 2
Joined: 20/02/2017 12:09

#1546 Re: Unicredit banka, all about

Post by Adamant Nixta »

Pozdav,jedno pitanje.Imam otvoren tekući račun i debitnu karticu? Te me zanima mogu li tako dobivati uplate iz inostranstva i u drugoj valuti?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1547 Re: Unicredit banka, all about

Post by drndalo »

azdralovic wrote:
Daz wrote:Zdravo! Imam jedno pitanje u vezi broja tekuceg racuna (onaj broj od 11 cifara). Naime dobio sam informaciju da unicredit banka pravi razliku medju klijentima tako sto im dodjeljuje odredjeni broj tekuceg racuna, odnosno prva tri broja tekuceg racuna govore o tome da li je neko budzetski korisnik ili ne, da li je racun za stalne prilive ili neredovne. Sta vi mislite o tome? Ili je samo rijec o slucajnosti. Pozz
za redovne prilive imaju poseban transakcijski racun, na koji se uplacuje a stavlja se broj tvoj racuna u poziv na broj... ako ne radis ovako sistem ne prepoznaju uplatu kao platu pa ti moze praviti probleme kod otvaranja limita,kreditnih kartica itd...
Vjerujem da u sistemu imaju oznaku da li je to budzetski korisnik, ne vidim razlog zasto bi broj racuna bio poseban... sigurno da vode takvu evidenciju jer budzetski korisnici obicno imaju povoljnije kamate na kredite i slicno...
Nijesam siguran... Banke odavno forsiraju samo direktni 16 cifreni broj racuna za uplate... Plata pise u svrsi uplate, i ne mislim da neki poziv na broj to moze selektirati automatski... Kompjuter treba natjerati da to isklikce, a nece sam, nego moraju ljudi... U banci... I tu moze biti problem...
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#1548 Re: Unicredit banka, all about

Post by bersK »

Koliko će trebati dana da stigne novac na račun poslan iz Slovačke?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1549 Re: Unicredit banka, all about

Post by victom »

Adamant Nixta wrote:Pozdav,jedno pitanje.Imam otvoren tekući račun i debitnu karticu? Te me zanima mogu li tako dobivati uplate iz inostranstva i u drugoj valuti?
moraš otićiu banku i otvoriti račun u valuti u kojoj želiš primati lovu.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:07, edited 2 times in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1550 Re: Unicredit banka, all about

Post by drndalo »

bersK wrote:Koliko će trebati dana da stigne novac na račun poslan iz Slovačke?
Obicno 2 radna dana.
Post Reply