UNESCO lista u BiH

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply

Osim Starog mosta sta bi sve trebalo biti na Unesco-ovoj listi u BiH?

Pocitelj
8
47%
Stolac
1
6%
Travnik (stari dio)
1
6%
Tesanj (stari dio)
0
No votes
nesto trece
5
29%
nista osim Starog mosta i jezgre Mostara
2
12%
 
Total votes: 17

The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#1 UNESCO lista u BiH

Post by The_Fluid »

Trenutno je na UNESCO-ovoj listi samo Stari most u Mostaru i jezgra starog dijela grada.

Sa Unesco-ve stranice preneseno:

Bosnia and Herzegovina - Old Bridge Area of the Old City of Mostar
The historic town of Mostar, spanning a deep valley of the Neretva River, developed in the 15th and 16th century as an Ottoman frontier town and during the Austro-Hungarian period in the 19th and 20th centuries. Mostar has long been known for its old Turkish houses and Old Bridge, Stari Most, after which it is named. In the 1990 conflict, however, most of the historic town and the Old Bridge, designed by the renowned architect, Sinan, were destroyed. The Old Bridge was recently rebuilt and many of the edifices in the Old Town have been restored or rebuilt with the contribution of an international scientific committee established by UNESCO. The Old Bridge area, with its pre-Ottoman, eastern Ottoman, Mediterranean and western European architectural features is an klix example of a multicultural urban settlement. The reconstructed Old Bridge and Old City of Mostar is a symbol of reconciliation, international cooperation and of the coexistence of diverse cultural, ethnic and religious communities.
--


Susjedna Hrvatska ima sest takvih objekata/dijelova grada na UNESCO listi, Albanija ima 2, Srbija i Crna gora 5, Makedonija jedan (region Ohrida) Slovenija jedan.

Da li Bosna i Hercegovina treba da ima vise objekata/dijelova grada koji bi bili prepoznati i od strane UNESCA?
Sta biste vi predlozili da se nadje na istoj listi?

Kompletnu listu mozete pogledati ovdje
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#2

Post by Prenj »

Cini mi bi samo Pocitelj mogao imati malu sansu.
Dobro smo prosli i sa Starim mostom.
Ali, dok jos nije kasno, postoji nekoliko izvanrednih kandidata u oblasti prirodnog nasljedja:

- Kanjon Rakitnice (minut do dvanaest)
- Diva Grabovica (deset do dvanaest)
- kanjon Neretve iznad Konjica (minut do dvanaest)
- kanjon Une iznad Loskuna
- Nacionalni park "Sutjeska"
- pecina "Vjetrenica"
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#3

Post by The_Fluid »

Tacno, Prenj, sve su to potencijalni kandidati, no vrijeme ide, a sve su manje sanse da ce biti na istoj. Neretva iznad Konjica, vec mozes racunati sa zaboravi, nazalost.
Thanatos
Posts: 228
Joined: 12/08/2005 04:20
Location: Zagreb
Contact:

#4

Post by Thanatos »

Iskreno, mislim da ništa neće doći pod UNESCO jer ne vidim ništa šta bi moglo zadovoljavati. Moooožda Radimlja kod Stoca... Jer to nije nešto što se dijeli šakom i kapom svemu što je starije od 300 god. već postoje vrlo strogi kriteriji.
Npr. Arena u Puli (koja je jedan od 3 preživjela rimska amfiteatra u Europi i svijetu) uopće nije pod UNESCO-m, Slovenija nema ni jedan takav objekt itd.
Obišao sam dosta UNESCO kulturnih spomenika i mogu reći da takvog nečega nema u BiH ni izbliza. Nema. Recimo u Češkoj- imamo pod Unescom srednjovijekovni gradić Česky Krumlov koji je nešto neviđeno (nađite slike), onda Prag sa svim svojim dvorcima i srednjovijekovnim građevinama, Karlovy Vary..., jednostavno mislim da je zbog povijesnih okolnosti BiH vrlo siromašna u tom smislu. Ako ćemo realno.
Lijepe želje uvijek postoje ali se često ne slažu s realnošću.
Mora se priznat da BiH nije baš zemlja koja se može pohvalit da je nešto obdarena kulturnim spomenicima.
Svako ko je malo putovao (recimo Rim, Prag, Budimpešta...) zasigurno se uvjeri da je BiH na začelju po kulturnom naslijeđu, zbilja... Rimski spomenici su zanemarivi. Evropska srednjovijekovna kultura (barok, gotika, renesansa)potpuno je mimoišla BiH, umjesto nje turska kultura kojoj je BiH bila granična provincija iz koje su napadali Beč (mali izuzetak je stari most koji je kroz iglene uši ušao na popis unesca), a novija vremena se ne računaju...a ionako ničega nema.
Realnost je takva...
Ili nešto je za UNESCO ili nije, ne može se promijeniti željama niti ičim drugim, ne može se dobiti na lotu dakle ni sreća ne igra ulogu niti se mogu dostići nekakvi "standardi".
Xady
Posts: 7
Joined: 17/08/2005 17:09

#5

Post by Xady »

Hebiga, kad je uvijek bila nečija zaostala kolonija. :-? :sad:
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#6

Post by hananah »

Steta da se ne moze glasati za vise opcija :( tako nisam ni za jednu glasala, Fluid mozes li dodati kako opciju "sve" :)
Thanatos
Posts: 228
Joined: 12/08/2005 04:20
Location: Zagreb
Contact:

#7

Post by Thanatos »

Draga hana :) pitanje nije šta bi ti željela da dođe na tu listu, već šta mislite da bi po kriterijima unesca moglo doći na njegovu listu. :-)
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#8

Post by hananah »

Pa znam Thanatos, ali mislim da kriterije ispunjava vise od jedne predlozene opcije, o tome i govorim :)
praznina
Posts: 724
Joined: 11/07/2005 19:20

#9

Post by praznina »

Thanatos wrote:Iskreno, mislim da ništa neće doći pod UNESCO jer ne vidim ništa šta bi moglo zadovoljavati. Moooožda Radimlja kod Stoca... Jer to nije nešto što se dijeli šakom i kapom svemu što je starije od 300 god. već postoje vrlo strogi kriteriji.
Npr. Arena u Puli (koja je jedan od 3 preživjela rimska amfiteatra u Europi i svijetu) uopće nije pod UNESCO-m, Slovenija nema ni jedan takav objekt itd.
Obišao sam dosta UNESCO kulturnih spomenika i mogu reći da takvog nečega nema u BiH ni izbliza. Nema. Recimo u Češkoj- imamo pod Unescom srednjovijekovni gradić Česky Krumlov koji je nešto neviđeno (nađite slike), onda Prag sa svim svojim dvorcima i srednjovijekovnim građevinama, Karlovy Vary..., jednostavno mislim da je zbog povijesnih okolnosti BiH vrlo siromašna u tom smislu. Ako ćemo realno.
Lijepe želje uvijek postoje ali se često ne slažu s realnošću.
Mora se priznat da BiH nije baš zemlja koja se može pohvalit da je nešto obdarena kulturnim spomenicima.
Svako ko je malo putovao (recimo Rim, Prag, Budimpešta...) zasigurno se uvjeri da je BiH na začelju po kulturnom naslijeđu, zbilja... Rimski spomenici su zanemarivi. Evropska srednjovijekovna kultura (barok, gotika, renesansa)potpuno je mimoišla BiH, umjesto nje turska kultura kojoj je BiH bila granična provincija iz koje su napadali Beč (mali izuzetak je stari most koji je kroz iglene uši ušao na popis unesca), a novija vremena se ne računaju...a ionako ničega nema.
Realnost je takva...
Ili nešto je za UNESCO ili nije, ne može se promijeniti željama niti ičim drugim, ne može se dobiti na lotu dakle ni sreća ne igra ulogu niti se mogu dostići nekakvi "standardi".

Zar nije Škocjanska jama na UNESCO-ovoj listi zaštićene kulturne baštine u Sloveniji?
Thanatos
Posts: 228
Joined: 12/08/2005 04:20
Location: Zagreb
Contact:

#10

Post by Thanatos »

Prenj wrote:Cini mi bi samo Pocitelj mogao imati malu sansu.
Dobro smo prosli i sa Starim mostom.
Ali, dok jos nije kasno, postoji nekoliko izvanrednih kandidata u oblasti prirodnog nasljedja:

- Kanjon Rakitnice (minut do dvanaest)
- Diva Grabovica (deset do dvanaest)
- kanjon Neretve iznad Konjica (minut do dvanaest)
- kanjon Une iznad Loskuna
- Nacionalni park "Sutjeska"
- pecina "Vjetrenica"
S obzirom da Unesco traži jedinstvenost, europski lokaliteti se jako teško
mogu natjecati sa bezbroj prirodnih ljepota Australije, Azije, Afrike, Sjeverne Amerike (hiljade ljepih zelenih fluorescentnih rijeka po cijelom svijetu,fluorescentno plavih jezera, planina-samo Aljaska ima više toga od čitave Europe) i drugih "divljih" krajeva.
Jako je teško naći bilo što u Europi a da toga istog nema još većeg, zelenijeg, plavijeg, ljepšeg i mnogo atraktivnijeg negdje u Australiji, Africi, Americi, Aziji- a kriterij unesca je jedinstvenost.

Mislim, ako rijeka Soča nije pod Unescom onda se nema šta pričati.
Treba se znati da prirodne ljepote uopće nisu rijetkost jer nam je planet takav. Rijetko koja zemlja nije lijepa po prirodnim ljepotama.
Thanatos
Posts: 228
Joined: 12/08/2005 04:20
Location: Zagreb
Contact:

#11

Post by Thanatos »

praznina wrote:
Thanatos wrote:Iskreno, mislim da ništa neće doći pod UNESCO jer ne vidim ništa šta bi moglo zadovoljavati. Moooožda Radimlja kod Stoca... Jer to nije nešto što se dijeli šakom i kapom svemu što je starije od 300 god. već postoje vrlo strogi kriteriji.
Npr. Arena u Puli (koja je jedan od 3 preživjela rimska amfiteatra u Europi i svijetu) uopće nije pod UNESCO-m, Slovenija nema ni jedan takav objekt itd.
Obišao sam dosta UNESCO kulturnih spomenika i mogu reći da takvog nečega nema u BiH ni izbliza. Nema. Recimo u Češkoj- imamo pod Unescom srednjovijekovni gradić Česky Krumlov koji je nešto neviđeno (nađite slike), onda Prag sa svim svojim dvorcima i srednjovijekovnim građevinama, Karlovy Vary..., jednostavno mislim da je zbog povijesnih okolnosti BiH vrlo siromašna u tom smislu. Ako ćemo realno.
Lijepe želje uvijek postoje ali se često ne slažu s realnošću.
Mora se priznat da BiH nije baš zemlja koja se može pohvalit da je nešto obdarena kulturnim spomenicima.
Svako ko je malo putovao (recimo Rim, Prag, Budimpešta...) zasigurno se uvjeri da je BiH na začelju po kulturnom naslijeđu, zbilja... Rimski spomenici su zanemarivi. Evropska srednjovijekovna kultura (barok, gotika, renesansa)potpuno je mimoišla BiH, umjesto nje turska kultura kojoj je BiH bila granična provincija iz koje su napadali Beč (mali izuzetak je stari most koji je kroz iglene uši ušao na popis unesca), a novija vremena se ne računaju...a ionako ničega nema.
Realnost je takva...
Ili nešto je za UNESCO ili nije, ne može se promijeniti željama niti ičim drugim, ne može se dobiti na lotu dakle ni sreća ne igra ulogu niti se mogu dostići nekakvi "standardi".

Zar nije Škocjanska jama na UNESCO-ovoj listi zaštićene kulturne baštine u Sloveniji?
Govorio sam o kulturnim objektima.
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#12

Post by winetou »

Pa eto stecci nisu ni pod drzavnom zastitom, ili jesu a ustvari nisu :lol:
I sta bi tu UNESCO bitnije promijenio?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#13

Post by mostarac »

winetou wrote:Pa eto stecci nisu ni pod drzavnom zastitom, ili jesu a ustvari nisu :lol:
I sta bi tu UNESCO bitnije promijenio?
jesu pod drzavnom, ali nisu pod zastitom Biskupa Pericha, a to je vaznije u tom kraju :(
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#14

Post by winetou »

Nebitan je biskup. Neko rece skoro da neki znaju i sjesti na stecak u Sarajevu kod muzeja :-)
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#15

Post by hananah »

Je li neko od vas cuo za pjescane piramide kod Miljevine, nedavno su predlozene UNESCO-vu zastitu, navodno, takve postoje jos samo u Coloradu :)
Thanatos
Posts: 228
Joined: 12/08/2005 04:20
Location: Zagreb
Contact:

#16

Post by Thanatos »

hananah wrote:Je li neko od vas cuo za pjescane piramide kod Miljevine, nedavno su predlozene UNESCO-vu zastitu, navodno, takve postoje jos samo u Coloradu :)
Pješčane šta?
Možeš stavit neke slike da vidimo o čemu se radi?
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#17

Post by hananah »

na zalost nisam nasla ni jednu sliku na netu :( to je inace podrucje cije je bosnjacki stanovnistvo jako stradalo u proslom ratu i jos uvijek ima dosta mina :(
A na piramidama sam bila jos kao mala jer smo imali vikendicu tamo godinama (do rata) odnosno u blizini piramida.
Nedavno sam pitala neke ljude iz opcine Foca o tome i receno mi je da se pokrenula akcija da se piramide stave pod zastitu UNESCO-a, ali to je sve sto su mi umjeli reci :(
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by hananah »

Thanatos to su ti u stvari pjescane dine ali ih ondasnje stanovnistvo zove piramide, tako da ne bude zabune :)
Thanatos
Posts: 228
Joined: 12/08/2005 04:20
Location: Zagreb
Contact:

#19

Post by Thanatos »

hananah wrote:Thanatos to su ti u stvari pjescane dine ali ih ondasnje stanovnistvo zove piramide, tako da ne bude zabune :)
Ma imaš toga i okolo.
Ona neka "Peščara" (zaboravio sam kako se zove) u Srbiji/Vojvodini je i nacionalni park...
Đurđevački pijesci- spomenik prirode u CRO...
Nekad davno su nas u osnovnoj školi tjerali da pišemo (prepisujemo :D ) članke o prirodnim ljepotama za školski mjesečnik pa sam dosta upoznat s tom temom. :-) :D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#20

Post by Bumbar »

winetou wrote:Nebitan je biskup. Neko rece skoro da neki znaju i sjesti na stecak u Sarajevu kod muzeja :-)
Kod kule tj. kod katedrale u Bihacu je kameni sarkofag. Razbijen je, mozes kosti vidjeti ali se oni fino navale na plocu kao kod kuce :(
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#21

Post by The_Fluid »

Zaboravih staviti u anketu most na Drini tzv. Na Drini cupriju, u Visegradu, podsjetise me vecerasnje vijesti na BHT1 gdje su lokalne vlasti krenule sa projektom stavljanja istog (spomenika) pod zastitu UNESCO-a.

--
Nazalost, puno je spomenika u BiH koje prvenstveno treba zastititi od bh. stanovnistva.
--

Da li ste znali da je Pocitelj grad koji je napravljen za srednjovjekovne Kraljevine Bosne?
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#22

Post by hananah »

Pa negdje sam davno procitala, fala sto si me podsjetio :)
praznina
Posts: 724
Joined: 11/07/2005 19:20

#23

Post by praznina »

Thanatos wrote:
hananah wrote:Thanatos to su ti u stvari pjescane dine ali ih ondasnje stanovnistvo zove piramide, tako da ne bude zabune :)
Ma imaš toga i okolo.
Ona neka "Peščara" (zaboravio sam kako se zove) u Srbiji/Vojvodini je i nacionalni park...
Đurđevački pijesci- spomenik prirode u CRO...
Nekad davno su nas u osnovnoj školi tjerali da pišemo (prepisujemo :D ) članke o prirodnim ljepotama za školski mjesečnik pa sam dosta upoznat s tom temom. :-) :D
Deliblatska pešćara u južnom Banatu.

Ima i ljepših mjesta od Deliblatske peščare koji mogli ući na UNESCO-ovu listu

divčibare

ili

ovdje

lepenski vir

S obzirom da su u Australiji na UNESCO-ovoj listi i nacionalni parkovi ne vidim razlog zašto se na toj listi ne bi našli još i Počitelj, Mogorjelo, Vjetrenica, Hutovo Blato, Una i stećci kod Stoca. Zasad toliko ali ima još toga što bi moglo stati na UNESCO-ovu listu.
Post Reply