Undergraduate Master vs. Postgraduate Master nostrifikacija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Čovjek i po'

Undergraduate Master vs. Postgraduate Master nostrifikacija

Post by Čovjek i po' » 15/02/2011 01:18

Imam jedno pitanje za raju, ako neko zna. Kako britanski sistem obrazovanja poznaje pojam "undergraduate master", kao i postgraduate master i kako mi je prijatelj koji je zavrsio prvi pa drugi master namjerio da se vrati u BiH, interesuje ga da li neko zna kako bi se ovo moglo nostrificirati. On je poslao par pitanja institucijama, ali odgovora nikakvih nema.

Naime, decko je prvo u britaniji opucao dvogodisnji studij i stekao "Higher National Diploma" (HND), zatim je to integrisao u undergraduate "Master of Engineering" (MEng - dodatne dvije godine), a nakon toga je stekao pravo na "Master of Science" studij koji je i zavrsio. HND je dvogodisnji studij i nosi 120 ECTS poena odnosno 240 UK credits, plus dodatnih 120 ECT sa integrisanog MEng-a i plus 90 ECTS poena sa regularnog mastera (MSc).

Znaci decko ima ukupno 330 ECTS poena ekvivalencije u studiju vezanih za inzinjering.
Ima mogucnost upisa na doktorat u UK bez problema (cak mu se priznaje pola ili godina u zavisnosti od doktorata), medjutim zeli da se vrati u BiH.

Da li neko zna, koliko mu se ovoga moze priznati u BiH? Problem je izgleda sto nas sistem edukacije ne poznaje "undergraduate" Master koji nije ekvivalent standardnom masteru neko je za stepenicu nizi u strucnoj spremi.

TRANCEMoDe

Re: Undergraduate Master vs. Postgraduate Master nostrifikacija

Post by TRANCEMoDe » 02/03/2011 17:26

Kod nas master nosi 300 ECTS kredita, tako da bi mu trebali priznati master završen u Britaniji.
A ako hoće da se vrati ovdje, ja tu vidim samo dva razloga: ili mu je istekla studentska viza, pa se, htio ne htio, mora vratiti ili je naivčina, polakomljen pričama džabojeda koji rade u državnim institucijama kako se ovdje dobro živi, a malo radi... :run:

Čovjek i po'

Re: Undergraduate Master vs. Postgraduate Master nostrifikacija

Post by Čovjek i po' » 03/03/2011 16:35

Znaci, kod nas se, kao i vani, kod inzinjering studija sve zasniva na ekvivalenciji?

Znam kako je u Austriji. Njima je bitno da si stekao cirka izmedju 270 do 300 ECTS poena da steknes uslov za upis na doktorat. Naravno, tih 270 ili 300 ECTS poena moraju biti u sklopu "zavrsenih" studija (dakle, ne racunaju se ECTS-ovi studija koje nisu zavrsene).

Post Reply