Umro Dennis Ritchie

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
jOFLA

Umro Dennis Ritchie

Post by jOFLA » 18/11/2011 06:17

12-og oktobra umro je čovjek na čijim je ramenima stajao Steve Jobs. Dennis Ritchie - tvorac kompjuterskog jezika C, i jedan od tri tvorca UNIX-a.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dok su radili u kompaniji AT&T, Dennis Ritchie, Ken Thompson i Brian Kernighan imali su previše slobodnog vremena u rukama kad im je kompanija ukinula projekt Multics OS na kojem su do tada radili.
Bila je godina 1969. Nakon svog malo regularnog obavljenog preostalog posla za kojeg su bili plaćeni, trojica su se na starom kompjuteru Bell Labs GE645 igrala igricu "Space Travel", ali kako grafika na GE645 nije bila baš najbolja, odlučilo se prebaciti igricu na PDP-7, i to praveći čitav novi ali u to vrijeme maleni OS napisan u programskom jeziku asembleru. UNIX je rođen.

Kasnije, kako bi poboljšali performanse i mogućnosti svog novog OS-a, prebacivali razne druge programe na UNIX (tada Unics) Dennis Ritchie napravio je novi programski jezik "C". Ostalo je istorija.

Image

Image

Image
Last edited by jOFLA on 18/11/2011 06:36, edited 1 time in total.

heckler

Re: Umro Dennis Ritchie

Post by heckler » 18/11/2011 06:31

jofla druze malo kasnis, covjek je umro prije vise od mjesec dana 12. oktobra.

Znam jer sam tad razmisljao kako ga se niko nece sjetiti pored Jobsa.

jOFLA

Post by jOFLA » 18/11/2011 06:35

heckler wrote:jofla druze malo kasnis, covjek je umro prije vise od mjesec dana 12. oktobra.

Jest, oktobra, u pravu si. Ne vidjeh do danas da je umro, pa pomislih da je novembra. Ispravak u postu.

heckler

Post by heckler » 18/11/2011 06:40

U svakom slucaju nek mu je laka zemlja. Omogucio je sve ovo sto postoji danas.

atko

Post by atko » 18/11/2011 06:45

heckler wrote:jofla druze malo kasnis, covjek je umro prije vise od mjesec dana 12. oktobra.

ispravka krivog navoda: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 21&t=91703

ja sam namjerno saceko par dana da vidim hoce li iko od tih silnih i presilnih "ljubitelja" i "poznavatelja" IT progresa pomenuti jedng pravog vizionara i legendu ... ali avaj ... izgleda da im se domet zavrsava n fensi aluminijskim kucistima ... :shock:

i jos jednom RIP legendo

Coppertone

Post by Coppertone » 18/11/2011 06:52

Tipican primjer sta mediji mogu uraditi od osobe.
Ovdje se vise Hana Hadziavdagic pominjala po medijima nego svi opensource projekti & programeri zajedno.

atko

Post by atko » 18/11/2011 06:59

Coppertone wrote:Tipican primjer sta mediji mogu uraditi od osobe.
Ovdje se vise Hana Hadziavdagic pominjala po medijima nego svi opensource projekti & programeri zajedno.
Upravo ... moras stvarno maximalno dresirati vlastiti mozak da ostane svoj i da ne pocne pusiti sranja kojim nas bombarduju ... i ovdje u USA vijesti da je umoro Ritchie su bile sture .. dok se za jobsa malte ne pravio direktan prenos ukljucenja infuczije u zadnjim danima ...

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 18/11/2011 11:21

atko wrote:
Coppertone wrote:Tipican primjer sta mediji mogu uraditi od osobe.
Upravo ... moras stvarno maximalno dresirati vlastiti mozak da ostane svoj i da ne pocne pusiti sranja kojim nas bombarduju ... i ovdje u USA vijesti da je umoro Ritchie su bile sture .. dok se za jobsa malte ne pravio direktan prenos ukljucenja infuczije u zadnjim danima ...
Slažem se sto posto, uz dužno poštovanje Jobsu, mislim da nije potrebno toliko medijske pažnje. Jedan od pionira u tom poslu ok, ali pravo je žalosno da ovog čovjeka niko nije pomenuo, IT portali su vrlo šturo saopštili, dok smo kod Jobsa imali uvid i u teksturu toalet papira kojeg je koristio.

Coppertone

Post by Coppertone » 20/11/2011 09:22

Steta sto free/opensource projekti nemaju ozbiljnu medijsku kampanju iza sebe kako bi se sto bolje prihvatili. Ni Windowsi u pocetku nisu bili savrseni ali su vremenom postali siroko prihvacen produkt naravno uz zestoko reklamiranje.

Velika vecina IT osoba ne shvataju sta je Dennis Ritchie uradio i koliki je bio kapacitet.Isto tako Richard Stallman ima dobru filozofiju medjutim propaganda mu nedostaje. Kako mi rekose, posjecenost njegovih predavanja na Ilidzi je bila slaba. Vjerovatno iz vise razloga, prvo sto je lokacija nepovoljna za one koji rade, a i termin je bio los - u po radnog dana. Kako od sefa dobiti dopustenje da ides njega gledati kada firma tu nema interesa iako ti to mozda sam podrzavas. Garant niko iz managementa BH firmi tu nije bio.
Ne mora se samo pricati o Linuxu, bitni su projekti od opseg dobra. Koliko se samo ustedio na 7zip licenciranju.

Sorry sto offtopicim, ali nema efekta nesto pricati o onima koji nema i njihovim dobrim ideja, a ne slijediti ih i gurati dalje. Mozda bi mogli otvoriti posebnu temu o IT osoba koje su usle u istoriju IT svijet, a ne zna sta su uradili, gdje su sada, na kojim projektima sada rade i kakvu bi mi tu korist mogli imati.

Post Reply