Umra

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
puharska
Posts: 177
Joined: 17/05/2011 19:26

#1 Umra

Post by puharska »

Prije par dana sam se vratio iz Meke i Medine gdje sam obavio umru.
Volio bih da se jave i drugi koji su obavili hadz ili umru da cujemo i njihove utiske...
Ja mogu samo reci da sam ostao bez daha , samo kad se sjetim momenta kad sam prvi put
vidio Kabu , kad sam tavafio ,prvi ulazak u Poslanikovu dzamiju udare mi suze na oci...
Ta ljepota , sva ta sarenolikost svih muslimana svijeta je tesko opisiva rijecima...
A svim muslimanima koji su depresivni , nesigurni i nesretni bih od srca preporucio
da odu na Hadz ili Umru (naravno ako su u ekonomskoj mogucnosti) jer moc Kabe je veca od
svih psihologa svijeta...preporodice se u to sam siguran i imace drugi pogled na ovaj svijet....
Maksuz selam....
shillen
Posts: 11242
Joined: 24/12/2010 23:12

#2 Re: Umra

Post by shillen »

Alejkumu Selam :) Ako Bog da jednog dana :) :) :thumbup:
User avatar
liliput
Posts: 652
Joined: 14/03/2011 10:21
Location: Trg Barcelone :-)

#3 Re: Umra

Post by liliput »

Alejkumusselam @puharska,
Da te Allah nagradi pa si nam prenijela/prenio bar djelic te atmosfere.
Mislim dok se kaze hadz ili umra - vec su puna usta, a mogu mislit jos kad se to dozivi.
Vjerujem, da svijet djaba ne govori, da se to ne moze opisati - svaki osjecaj tamo, nego se to mora dozivjeti, da bi se u potpunosti osjetila car toga.

Hvala Gospodaru svjetova koji je pozvao tebe i ostale vjernike do sad da obave to, a molim Ga da i nas koji nismo do sad imali priliku obaviti hadz i/ili umru, podari tu priliku za zivota na ovom dunjaluku...

Super ti je tema. Nadam se zaista da ce ti se javljati ljudi, da prenesu svoja iskustva, podijele ih s tobom koji/a si bio/la tamo, ali i sa nama koji nismo bili, a imamo zelju jednog dana otici ;)

Moji sestra i zet su bili ove godine na hadzu i umri i puni su price o tome, i vjeruj mi i sad kad god vide negdje kod nekoga na zidu neku levhu sa kabom, ili kad cuju reklame za ovogodisnji hadz ili umru, oni se odmah "upale" i samo o tom govore :).

MasAllah

Mahsuz selami
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#4 Re: Umra

Post by bijela »

@puharska :thumbup:
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#5 Re: Umra

Post by ema_ »

Najteži momenat je posljednji selam Kabi i okretanje leđa Poslanikovom, saws, mezaru..... :( :( :( Tačno jedan dio insana ostane tamo....
User avatar
liliput
Posts: 652
Joined: 14/03/2011 10:21
Location: Trg Barcelone :-)

#6 Re: Umra

Post by liliput »

Jesil to i ti @ema_ bila tamo?
MasAllah :) Blago tebi ...
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#7 Re: Umra

Post by ema_ »

Ne zna se kome je teže, onima što su bili, ili onima koji još nisu, heh... InšaAllah, i ti ćeš :)
Rise Up
Posts: 2
Joined: 18/05/2011 17:10

#8 Re: Umra

Post by Rise Up »

Sta je umra?
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#9 Re: Umra

Post by ema_ »

Rise Up wrote:Sta je umra?

Posjeta Mekki koja podrazumijeva skoro sve obrede kao Hadž (osim stajanja na Arefatu i bacanja kamenčića na Mini, tačnije), s razlikom da se obavlja u bilo koje doba godine, i da je njena vrijednost u Ramazanu kao Hadždža :)
User avatar
liliput
Posts: 652
Joined: 14/03/2011 10:21
Location: Trg Barcelone :-)

#10 Re: Umra

Post by liliput »

ema_ wrote:Ne zna se kome je teže, onima što su bili, ili onima koji još nisu, heh... InšaAllah, i ti ćeš :)
Eh, vjerujem.
Amin ya Rabbi, da nam Allah svima da sansu, nama koji nismo bili da odemo, a vama koji ste bili da opet odete :). Amin
User avatar
liliput
Posts: 652
Joined: 14/03/2011 10:21
Location: Trg Barcelone :-)

#11 Re: Umra

Post by liliput »

ema_ wrote:
Rise Up wrote:Sta je umra?

Posjeta Mekki koja podrazumijeva skoro sve obrede kao Hadž (osim stajanja na Arefatu i bacanja kamenčića na Mini, tačnije), s razlikom da se obavlja u bilo koje doba godine, i da je njena vrijednost u Ramazanu kao Hadždža :)
ali ne zamjenjuje hadzdz. jeli tamo @ema_ ?
mislim kad obavis umru, bilo u ramazanu, a pogotovo ne mimo njega, nije spala sa tebe obaveza obavljanja hadzdz-a (ako si u mogucnosti). jesam li u pravu?

P.S.@davud4, vidim da viris, bujrum, deder nam i ti koju pametnu prozbori ;)
Last edited by liliput on 18/05/2011 17:36, edited 1 time in total.
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#12 Re: Umra

Post by ema_ »

Jesi, naravno :thumbup:

Znači, prvo ide hadž, iako se i uz njega obavlja umra, tj. više njih, kako ko hoće...

A poslije u životu, bilo bi lijepo u Ramazanu otići, jer ta je najvrjednija :)
User avatar
liliput
Posts: 652
Joined: 14/03/2011 10:21
Location: Trg Barcelone :-)

#13 Re: Umra

Post by liliput »

ema_ wrote:Jesi, naravno :thumbup:

Znači, prvo ide hadž, iako se i uz njega obavlja umra, tj. više njih, kako ko hoće...

A poslije u životu, bilo bi lijepo u Ramazanu otići, jer ta je najvrjednija :)
SubhanAllah, mogu mislit kako je lijep osjecaj prvi put otici tamo na hadzdz ili umru. Prvi pogled na Kabu, prvi taj osjecaj u Poslanikovoj a.s. dzamiji, ...
Ali sigurno i svaki slijedeci put, jer vec znas gdje se treba vise zadrzati, gdje manje i sve to...
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#14 Re: Umra

Post by ema_ »

Prvi put je ono.... Kao neko probijanje leda (što se tiče obavljanja obreda), pogotovo jer se ide sa IZ... Iako već nakon par dana sam sve skontaš, pa se odvojiš od grupe, ali i do tad prođe nešto što si mogao bolje obaviti da si bio sam...

Znam samo da je dosta njih iz naše grupe govorilo da bi opet voljelo obaviti hadž, eto da budu sigurni da je sve bilo uredu... :)
User avatar
puharska
Posts: 177
Joined: 17/05/2011 19:26

#15 Re: Umra

Post by puharska »

Ja sam licno putovao sam , posto sam dobio vizu preko jedne arapske organizacije ali to
nebih nikom preporucio jer od engleskog jezika tamo nemate nikakve pomoci jer
skoro niko ga negovori u S.Arabiji i zaista sam dosta vremena izgubio na prakticnim stvarima,
prevozu iz Jedde u Meku , iz Meke u Medinu i oko pronalazenja hotela...
A ukoliko idete organizovano jako bitna je stvar da provjerite da li je hotel blizu Harema da
bi ste svaki vakat mogli klanjati u Haremu jer je poznato da se svaki namaz klanjan u
Haremu vrijedi kao 100 000 drugih namaza a vece razdaljine u Meki je nemoguce prelaziti zbog velikih vrucina..
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#16 Re: Umra

Post by vazi »

i ja sam jedna od onih koji bi voljeli ponoviti obaviti hadz :)

nezaboravno iskustvo za koje jednostavno nema rijeci.

cini mi se da sam vecu radost osjetila po povratku, kad se sve pocelo slijegati u meni, kao da sam tek tada realizovala da je sve to zbilja i java a ne san...

@puharska, meni je jako zao sto nisma vodila dnevnik, bar u kratkim crticama...pa onda zasto to nisam napisala odmah po povratku, dok je sve bilo tako svjeze...Poslje sve malo blijedi, vrijeme cini svoje...Zadovoljstvo ne blijedi, osjecaj koji se tamo cesto javlja je tesko pretociti u rijeci...kad sam na namazu ponovo mi se jave blic slike iz rewde, kod Kabe i sl..to s ecini mi se ne zaboravlja...Ali zaboravljam redosljed obilazaka...imena posjecenih dzamija, istorijske neke cinjenice i tako te neke detalje koje bih voljela zadrzati u sjecanju...

cesto smo klanjali u medini ispred dzamije, pa taj rani sabah i onaj neki lagani vjetric koji piri...sve je tako jako i svjeze...to zaista treba dozivjeti...pa zemzem slatki pitki...@puharska , svjezi su ti utisci, pisi a mi cemo citati sa zadovoljstvom :)
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#17 Re: Umra

Post by ema_ »

Ja sam vodila kao neki mini dnevnik, uvijek bude lijepo podsjetiti se :)
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#18 Re: Umra

Post by vazi »

@ema, de nam prepisi koji redak iz dnevnika :)
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#19 Re: Umra

Post by ema_ »

vazi wrote:@ema, de nam prepisi koji redak iz dnevnika :)

A nije neko aman književno djelo, hehe... Više neke crtice onako usput i lijep podsjetnik na neke momente :)
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Umra

Post by Truba »

blago vama

nevezano za temu

ja bio na mjestima Isusova rodjenja djetinjstva razapinjanja i smrti

i sve kontam kaćemo u hotel da pojedem one lijepe žute kolače :( :( :( :( :( :(

možda treba 10 godina da skontaš gdje si bio?? :?
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#21 Re: Umra

Post by ema_ »

Ima i toga, tek nekad poslije budeš svjestan, i onda misliš "Eh, kad opet odem, onda će sve biti kako treba..." :|
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Umra

Post by Truba »

ljudski mozak je ograničen da pojmi neke stvari
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#23 Re: Umra

Post by hadzinicasa »

meni je Medina cak i ljepsa...
mada mi je zao sto kao zensko, nisam uspjela uzivati u ljepot svih dzamija u kojima sam klanjala u SA.
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#24 Re: Umra

Post by ema_ »

hadzinicasa wrote:meni je Medina cak i ljepsa...
mada mi je zao sto kao zensko, nisam uspjela uzivati u ljepot svih dzamija u kojima sam klanjala u SA.

Medina je, koliko sam primijetila, svima ljepša :) Tačno se nešto osjeti u zraku odmah po slijetanju...


U Mekki je teško doživjeti takvo što samim pogledom na grad, pogotovo bh hadžijama koji prolaze i mahovo i grahovo dok ne dođu do Harema :roll:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#25 Re: Umra

Post by hadzinicasa »

ja nisam bla u vrijeme hadzdza i nije bilo guzve, cak sam uspjela crni kamen poljubit' i klanjat' na mjestu nekadasnje cabe.... al' Medina....

samo ne znam pika li mi se to jer nisam isla u organizaciji IZ. 8-)
Post Reply