umjetnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Mr. Brightside

Re: umjetnost?

Post by Mr. Brightside » 15/06/2011 20:24

kakavdanakneiskustvu wrote:http://www.index.hr/xmag/clanak/umjetnica-probila-kuke-kroz-ledja-kako-bi-upozorila-na-uzasan-izlov-morskih-pasa/556838.aspx

je li ovo umjetnost?

ako neki umjetnik uradi neku glupu neobicnu stvar to nije umjetnost :D

amrica

Post by amrica » 15/06/2011 20:27

:-?

i ja svasta moram pogledati :run:

Umjetnost nije, umjetnost je stvaranje neceg novog, originalnog izrazaja osobe koje se zove umjetnik. Ovo je samo kppija, imjesto ajkule ona...
A da li je bolno :cry:

Dioda

Post by Dioda » 15/06/2011 21:14

kakavdanakneiskustvu wrote:http://www.index.hr/xmag/clanak/umjetnica-probila-kuke-kroz-ledja-kako-bi-upozorila-na-uzasan-izlov-morskih-pasa/556838.aspx

je li ovo umjetnost?

umjesto ovog repa, trebalo joj je obuci kosulju. bijelu :mrgreen: i obezbijediti joj danonocni nadzor :-)

knjiga zalbi

Post by knjiga zalbi » 15/06/2011 22:02

Sve za zastitu zivotinja :sax:

Svejetorokenrol
Been thanked: 1 time

Post by Svejetorokenrol » 15/06/2011 22:42

Pa moderna umjetnost u nekoj mojoj uvrnutoj koncepciji bi i trebala da rusi zadane (citaj nametnute) postulate (zdravog?) ukusa.

Ova provokacija sigurno ne ostavlja posmatrace ravnodusnima, a to je vec nesto. Poruka je poslana, ako nista drugo. :-D

Iako ideja i nije bas originalna :D :

http://youtu.be/UXZBe8ekbcc

Samo za starije od 18, kako uostalom i Mr. Youtube nalaze. :)

Black swan

Post by Black swan » 15/06/2011 23:28

hm ajd recimo da jeste... nosi poruku ... ima društveni angažman

mada umjetnost ne bi smeja da nanosi takvu vrstu boli :? :? :?

onda je samoubica ultimativni umjetnik?

mirz_a

Post by mirz_a » 15/06/2011 23:44

je li ovo umjetnost?

Heej !!! Gdje je nestalo ono sto smo nekada zvali UMJETNOST ?, umjetnost stvorena glasom, bojom, plastičnim oblikom, pokretom, i na druge načine...

Ako je ona umjetnica, ne smatra se svaki njen cin umjetnoscu, barem ja ne smatram, narocito jedan ovakav bolni cin ! :zoka:

BTW svaka joj cast ! :thumbup: :thumbup:

todd_smith
Been thanked: 2 times

Post by todd_smith » 16/06/2011 01:05

A jedan wrote:prije bih rekao aktivizam, kakva umjetnost?
sta ona stvara ovdje? samo sok na posmatraca. i tjera na razmisljanje o problematici koje se dotice.
ako je ovo neki performans,sta je onda sljedece? skakace u vrelo ulje da pokaze kako je to bolno za jastoge il sta vec?
ne svidja mi se, nimalo. umjetnost sa ovakvim pojavama pada na niske grane. svako moze uraditi nesto brutalno i bezidejno kao ona, da dokaze neku svoju poentu. toliko djece u svijetu gladuje, ona se nabila na kuke, a siguran sam da drma lovu samo tako, pa mislim da je mogla i pametnije.

takodjer, ALI...

Image

Nekome(ustvari vecini modernog drustva, sto se tice umjetnosti) ovo je remek djelo

dok drugim osobama ovo je samo slika savijenog sata koji visi na grani, i nista vise

Mislim da dokumentarac Exit Through the Gift Shop najbolje opisuje tu razliku/percepciju umjetnosti tj. "Art is what you perceive it to be"

amrica

Post by amrica » 16/06/2011 10:18

todd_smith wrote:
sta ona stvara ovdje? samo sok na posmatraca. i tjera na razmisljanje o problematici koje se dotice.
ako je ovo neki performans,sta je onda sljedece? skakace u vrelo ulje da pokaze kako je to bolno za jastoge il sta vec?
ne svidja mi se, nimalo. umjetnost sa ovakvim pojavama pada na niske grane. svako moze uraditi nesto brutalno i bezidejno kao ona, da dokaze neku svoju poentu. toliko djece u svijetu gladuje, ona se nabila na kuke, a siguran sam da drma lovu samo tako, pa mislim da je mogla i pametnije.

takodjer, ALI...

Image

Nekome(ustvari vecini modernog drustva, sto se tice umjetnosti) ovo je remek djelo

dok drugim osobama ovo je samo slika savijenog sata koji visi na grani, i nista vise

Mislim da dokumentarac Exit Through the Gift Shop najbolje opisuje tu razliku/percepciju umjetnosti tj. "Art is what you perceive it to be"

ova slika :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Svejetorokenrol

Post by Svejetorokenrol » 16/06/2011 10:46

Pa zar to nije sasvim zadovoljavajuci rezultat? Da je nosila neki standardni transparent, vijest bi ostala nezapazena.
Dokazala je da je spremna na zrtvu ili konkretnije podnositi sigurno nezanemarive bolove da bi istakla da joj je stvarno stalo do onoga zbog cega se bori – izdvojila se iz mase facebook ratnika, koji danonocno lajkaju kojekakve pokrete, uclanjuju se u grupe, dok u biti ne poduzimaju nista.

Naravno priroda ovog protesta je diskutabilna, ne bi valjalo da predje u modu, pa da se svi pocnu javno bockati & kasapiti. :D

Mozda nije umjetnost, vec aktivizam - kako ti kazes, ali je svakako plod njene umjetnicke kreativnosti.

Drugo, umjetnost je skroz subjektivna oblast. Tako da mislim da je svako viviseciranje (kad smo vec kod kasapljenja :D ) umjetnosti suvisno. Ova Dalijeva slika (remek djelo :-D ) i nije bas prikladan primjer, posto ne dijeli tako drasticno misljenja, stavove & cucnjeve.

1961. jedan italijanski umjetnik (Piero Manzoni) je zapakovao svoja govna u 90 konzervi i na svaku nalijepio etiketu sa naslovom: Merda d’artista = Umjetnikovo govno. Konzerve su postale hit i danas su izlozene u muzejima diljem svijeta. Nedavno je jedna prodana na drazbi za 124 000 eura. Manzoni je izjavio prije par godina da u konzervama zapravo nisu govna, vec plastelin. “Samo ih otvorite i provjerite”, rekao je, podrugljivo se cerekajuci – svjestan da ih niko nece otvoriti, zbog ogromne novcane vrijednosti svake. Znaci ovo je savrsen primjer (po meni) koji upire prst na kontrast izmedju materijalnog i nematerijalnog aspekta koji su prisutni u svakom umjetnickom djelu.

O tome govori i dokumentarac Exit Through the Gift Shop: ustajala i smrdljiva barustina ljudske povodljivosti je plodno tlo za serijsku proizvodnju umjetnosti, gdje marketing postaje vazniji od umjetnicke genijalnosti i sposobnosti. Ili je zapravo samo plod i orudje te genijalnosti? :)

Nabrzaka i na rate sam ovo sklepao, pa se nadam da se razumije sta sam htio reci. Ako ne, tim bolje – odoh onda i ja u umjetnike. :D

amrica

Post by amrica » 16/06/2011 10:48

djes umjetnik :D

:thumbup:

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by black » 16/06/2011 11:38

ovo je njen nacin da skrene paznju na nesto, u ovom slucaju istrebljenje morskih pasa zarad supe, tako da njen performans nije umjetnicko 'izlaganje' u svrhu umjetnosti vec, kao sto neko rece, aktivizam, njen nacin borbe, skretanja paznje javnosti na taj problem itd.

Svejetorokenrol

Post by Svejetorokenrol » 16/06/2011 13:14

A jedan wrote:ona je nabila vrecu od krompira na noge i zakacila se na kuke. i da, evo vidis, izazvala je paznju, digla prasinu. kako kazes, izdvojila se iz mase fejsbuk ratnika. znaci, po tebi, to je bitno. biti zapazen.
da je uradila neko predobro ulje na platnu ne bi dobila paznju. to je to,sve gravitira ka tome, budi faca, budi vidjen, 21 stoljece.
znaci, umjetnici su i oni fuck for forest likovi sto se neki dan jebase u crkvi ispred oltara da skrenu paznju na problem unistavanja suma, ali niko ih ne nazva umjetnicima. ona nista vise od njih nije uradila, tj. proizvela.

Kako vec javno i odgovorno izjavih, umjetnost je potpuno subjektivna oblast. Znaci da nema puno fajde raspravljati o sustini iste, posto ucesnici u diskusijama tog tipa teze odstupaju od svojih ideja nego pas od komada socnog mesa, kad pocne njupati. :-D Nesto kao i one teme o postojanju boga na podforumu religija: na kraju se sve svodi na licna uvjerenja, sto implicira da mozemo u nedogled kuckati po tastaturi a cilj ce uvijek biti negdje tamo iza sljedece okuke.

Film Ichi the killer iz kojeg postavih isjecak iznad je za mene pojam sedme umjetnosti, a za neke je japansko smece gdje se ljudi sjeckaju na komadice. I sijaset drugih slicnih primjera.

“Budi faca, budi zapazen.” Da, u danasnjem globalnom svijetu se nazalost radi o vrlo relevantnom faktoru, da ne kazem presudnom. U svim segmentima drustva, od stajaznam npr. politike pa sve do ovog foruma. I ne vidim zasto bi umjetnost trebala biti imuna na tu boljku.

Da se citiram (jebes Nerona, Narcisa i Napoleona, ja sam sebe citiram :D ): “Mozda nije umjetnost, vec aktivizam - kako ti kazes, ali je svakako plod njene umjetnicke kreativnosti.”

Podvukao bih zadnje 4 rijeci. Ovdje u biti i ne postoji neko konkretno djelo: slika, pjesma, skulptura itd. Nista sto bi moglo zavrsiti u muzeju, galeriji i slicno. Eventualno bi se moglo dovesti u vezu sa teatrom/filmom, ali po meni to poredjenje bas i ne pije vodu. Znaci, postoji samo ideja, koja je kako rekoh plod umjetnicke kreativnosti. Tako da kad pitas sta je proizvela, mogu ti odgovoriti da nije stvorila nista, osim ideje.

Sad se rasprava moze preseliti na temu “da li same ideje mogu biti umjetnost, bez konkretne i materijalne zaostavstine?” Ali odlutacemo u sumu ontologije i metafizike, a otalen nema povratka. :D

To je bar moje misljenje, al’ nisam neki strucnjak: moji studiji su imali veze sa umjetnoscu u istoj mjeri kao i sa uzgojem slatke repice. :sad:

Moglo bi se ovo interpretirati i na zajedljiviji i maliciozniji nacin:

(Paaaznja, jos jedan autocitat!! :mrgreen: ): “Ili je marketing zapravo samo plod i orudje te genijalnosti?”

Elem, postoje plemeniti umjetnici koji tragaju za Ljepotom i stvaraju za svoju dusu, ne mareci puno za druge. Ali su rijetki. Vecina njih zeli biti u centru paznje, sanja slavu.

Ova Alice Newstead je sa jednim potezom privukla paznju na temu do koje joj je iskreno stalo (ajkule), ali i na svoj umjetnicki opus, kako sadasnji, tako i onaj buduci (iako sumnjam da joj je to bio cilj, posto sam romanticar u dusi :-D ).

cyprus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Post by cyprus » 16/06/2011 13:18

Umjetnost kao nešto subjektivno se ne može staviti u objektivne okvire i onda reći: to generalno jeste ili nije umjetnost...

Pitanje za razmišljanje :D : da li je Jelena Karleuša estradna UMJETNICA? :D

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 16/06/2011 13:52

cyprus wrote:Umjetnost kao nešto subjektivno se ne može staviti u objektivne okvire i onda reći: to generalno jeste ili nije umjetnost...

Pitanje za razmišljanje :D : da li je Jelena Karleuša estradna UMJETNICA? :D

S obzirom šta se sve nagovorila primitivcima, Karleuša JESTE UMJETNIK!

Btw, ne sviđa mi se tvoj novi-stari avatar. Kao da priželjkuješ kiprijanizaciju zajedničke nam domovine, Bosne i Hercegovine.

Post Reply