UM

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

štzngrm
Posts: 401
Joined: 16/03/2005 14:43

#1 UM

Post by štzngrm »

koliko znate o svom mozgu-kako se nosite sa mislima-da li kontrolišete um-meditirate li-pijete li-šta-kuda gdje.............jedva zaustavi misao-
ambulanta
Posts: 201
Joined: 16/08/2005 20:00
Location: mjesto

#2 Re: UM

Post by ambulanta »

štzngrm wrote:koliko znate o svom mozgu-kako se nosite sa mislima-da li kontrolišete um-meditirate li-pijete li-šta-kuda gdje.............jedva zaustavi misao-
sta ti bi odjednom? jel sve u redu s tobom?
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#3

Post by PITARKA_SA »

tema je jako simpaticna ozbiljno :)
neznam sta bih ti prvo rekla..ne meditiram ono u klasicnom smislu tog pojma ,ali imam nekih svojih rituala za smirenje :D
i ako je um pun svega i svacega mislim da treba biti dovoljno,intelektualan da se znas nositi sa svim tim!
ambulanta
Posts: 201
Joined: 16/08/2005 20:00
Location: mjesto

#4

Post by ambulanta »

PITARKA_SA wrote:tema je jako simpaticna ozbiljno :)
neznam sta bih ti prvo rekla..ne meditiram ono u klasicnom smislu tog pojma ,ali imam nekih svojih rituala za smirenje :D
i ako je um pun svega i svacega mislim da treba biti dovoljno,intelektualan da se znas nositi sa svim tim!
slazem se sa ovom pitarkom, eto sad...
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#5

Post by PITARKA_SA »

ambulanta wrote:
PITARKA_SA wrote:tema je jako simpaticna ozbiljno :)
neznam sta bih ti prvo rekla..ne meditiram ono u klasicnom smislu tog pojma ,ali imam nekih svojih rituala za smirenje :D
i ako je um pun svega i svacega mislim da treba biti dovoljno,intelektualan da se znas nositi sa svim tim!
slazem se sa ovom pitarkom, eto sad...
slazemo se mi ko lego kockice :D
štzngrm
Posts: 401
Joined: 16/03/2005 14:43

#6

Post by štzngrm »

ok, ali šta za tebe znači biti dovoljno intelektualan da se nosiš s tim?
pitanje je kako se odnosiš prema svom intelektu-da li znaš da ga usmjeriš-je si li ga svjesna?
štzngrm
Posts: 401
Joined: 16/03/2005 14:43

#7

Post by štzngrm »

Konvencionalna je znanost dugo ustrajala u stajalištu da je »um« tek iluzija, popratna pojava elektrokemijske aktivnosti u tjelesnom mozgu. Ovo značajno djelo? utemeljeno na dvadesetogodišnjem istraživanju, tvrdi upravo suprotno: da um doista postoji sam za sebe.
Vodeći stručnjak za moždane disfunkcije i znanstvena kolumnistica dokazuju da je ljudski um neovisan entitet koji može oblikovati i nadzirati funkcioniranje tjelesnog mozga. Njihovo djelo temelji se na novim spoznajama o plastičnosti mozga - njegovoj sposobnosti preoblikovanja ne samo u djetinjstvu, već i tijekom cijeloga života, što su znanstvenici tek nedavno ustanovili. No, u ovom djelu učinjen je presudno važan korak dalje kad je riječ o neuro-plastičnosti.
Nakon dva desetljeća rada s pacijentima kojima je dijagnosticiran opsesivno-kompulzivni poremećaj, Schwartz je došao do iznimno važnog otkrića: primijetio je izrazite i trajne promjene u živčanim putevima pacijenata koje je podvrgnuo vlastitom obliku terapije. Za znanost je to bio početak nečega novog: aktivnim odvraćanjem od negativnih oblika ponašanja i usredotočenjem na pozitivna, Schwartzovi su pacijenti putem uma preoblikovali svoje mozgove.
crnokosa_girl
Posts: 418
Joined: 25/08/2005 14:11

#8

Post by crnokosa_girl »

S obzirom da koristimo samo 1% cijele mozdane mase, dobro je da smo i ovoliko postigli.

Na sta bi svjet licio da koristimo 10%, a nedajboze 90% ili 100% mozga?!
T
Posts: 1576
Joined: 29/06/2005 15:52

#9

Post by T »

crnokosa_girl wrote:S obzirom da koristimo samo 1% cijele mozdane mase, dobro je da smo i ovoliko postigli.

Na sta bi svjet licio da koristimo 10%, a nedajboze 90% ili 100% mozga?!
Uh... :shock: ... zamisli one ozenjene, :D kako bi im zena "verglala" :cry: da joj radi svih stotinu procenata :D
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#10

Post by stella_k »

Hm, super. Zanimljiva tema.
Postoje tehnike u nekim duhovnim pravcima koje nam mogu pomoci da svoj um smirimo i usmjerimo ga samo prema pozitivnom. Inace, um je vrlo mocna stvarka :-D . Mozemo ga lako kontrolisati ako mu dovoljno puta ponovimo istu stvar i onda (nije bajka) mozemo postici sve sto hocemo. On radi neumorno na tome da pronadje bezbroj nacina da dodjemo do toga. :-)
Ovo se naravno ne odnosi na istocnjacke duhovne pravce u kojima se Njegovo velicanstvo Um pokusava potpuno eliminirati i totalno utopiti u kolektivnu svijest.
Jednom sam na kristaloterapiji dozivjela takozvano astralno odvajanje; moje je ubjedjenje da je to bilo potpuno odvajanja uma od tijela; trenutak u kojem on, um, moze vantjelesno potpuno sagledati moje cijelo bice. Bilo je to izvanredno iskustvo. :D Steta je samo sto je trajalo vrlo kratko.
Ili je to samo bila izvanredna igrarija mog Uma? :?
crnokosa_girl
Posts: 418
Joined: 25/08/2005 14:11

#11

Post by crnokosa_girl »

stella_k wrote:Bilo je to izvanredno iskustvo. :D Steta je samo sto je trajalo vrlo kratko.
Ili je to samo bila izvanredna igrarija mog Uma? :?
Stella, na cemu si ti bila? :shock:
štzngrm
Posts: 401
Joined: 16/03/2005 14:43

#12

Post by štzngrm »

da vrlo moćna igračka-
u jednom plemenu u australiji osuđenici na smrt sami sebe ubijaju tako što sjednu na livadu i dok starci pjevaju igrajući oko njega oni snagom uma daju zadatak mozgu da ukine sve životne funkcije-
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#13

Post by hananah »

Um - mi smo gospodari naseg uma, i zaista, kad mu se nesto ponavlja dovoljno puta (mantra) mozemo puno postici :) u svezi samopouzdanja prije svega :)
visak
Posts: 9
Joined: 29/07/2005 10:56

#14

Post by visak »

štzngrm wrote:Konvencionalna je znanost dugo ustrajala u stajalištu da je »um« tek iluzija, popratna pojava elektrokemijske aktivnosti u tjelesnom mozgu. Ovo značajno djelo? utemeljeno na dvadesetogodišnjem istraživanju, tvrdi upravo suprotno: da um doista postoji sam za sebe.
Vodeći stručnjak za moždane disfunkcije i znanstvena kolumnistica dokazuju da je ljudski um neovisan entitet koji može oblikovati i nadzirati funkcioniranje tjelesnog mozga. Njihovo djelo temelji se na novim spoznajama o plastičnosti mozga - njegovoj sposobnosti preoblikovanja ne samo u djetinjstvu, već i tijekom cijeloga života, što su znanstvenici tek nedavno ustanovili. No, u ovom djelu učinjen je presudno važan korak dalje kad je riječ o neuro-plastičnosti.
Nakon dva desetljeća rada s pacijentima kojima je dijagnosticiran opsesivno-kompulzivni poremećaj, Schwartz je došao do iznimno važnog otkrića: primijetio je izrazite i trajne promjene u živčanim putevima pacijenata koje je podvrgnuo vlastitom obliku terapije. Za znanost je to bio početak nečega novog: aktivnim odvraćanjem od negativnih oblika ponašanja i usredotočenjem na pozitivna, Schwartzovi su pacijenti putem uma preoblikovali svoje mozgove.


nebih bas rekao da i ti razumijes ovaj tekst koji si ga postavio.(ako nisi negdje kopirao i pravis se pametan)
molio bi tvoj komentar na dr schwartza( odnosno o cemu si razmisljao kada si pisao ovaj tekst,ako si uopce razmisljao)
Hvala unaprijed
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#15

Post by hananah »

Visak oprosti, ali da li ti fakat ne razumijes tekst ili si radi neceg drugog jednostavno zajedljiv :?
visak
Posts: 9
Joined: 29/07/2005 10:56

#16

Post by visak »

hananah wrote:Visak oprosti, ali da li ti fakat ne razumijes tekst ili si radi neceg drugog jednostavno zajedljiv :?
MOlim te objasni mi.
Nadam se da si toliko kulturan i da ces mi pokusati objasniti sta si ti zasita shvatio iz Dr. Schwartz Objasnjena.

Hvala ponovo.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#17

Post by sojka »

Astralna putovanja preporucujem samo pod strogim nadgledom, mogu da budu lijepa, opustajuca, ali i kontra, veoma turbulentna.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#18

Post by hananah »

Visak ne moze tebi niko objasniti nadgradnju ako ti nemas bazu :(
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#19

Post by PITARKA_SA »

štzngrm wrote:ok, ali šta za tebe znači biti dovoljno intelektualan da se nosiš s tim?
pitanje je kako se odnosiš prema svom intelektu-da li znaš da ga usmjeriš-je si li ga svjesna?
pa u tome je i sav fazon
pocevsi od malih stvari,sitnica,ispoljavanja emocija,osjecaja,nacin komunikacije..mnogo toga
po tim sitnim,reakcijama i odnosu prema ljudima u komunikaciji vidimo i osjetimo da li neka osoba"vlada"svojim umom,ili jednostavno ide nekom drugom logikom!
mislim da tu nema krivog pristupa niti pravog,vec jednostavno..sve to sto sam nabrojala cini nas drugacijima i posebnim :)
svi mi u sebi imamo iste emocije tipa,osjecaj za ljubav,pozudu,srecu,tugu,bjes,....samo nas cini drugacijima nacin na koji to ispoljavamo
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#20

Post by stella_k »

crnokosa_girl wrote:
stella_k wrote:Bilo je to izvanredno iskustvo. :D Steta je samo sto je trajalo vrlo kratko.
Ili je to samo bila izvanredna igrarija mog Uma? :?
Stella, na cemu si ti bila? :shock:
Na kristalima, kako vec rekoh :D :D :D
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#21

Post by stella_k »

sojka wrote:Astralna putovanja preporucujem samo pod strogim nadgledom, mogu da budu lijepa, opustajuca, ali i kontra, veoma turbulentna.
Bilo je to pod nadzorom gospodje koja se dugi niz godina bavi kristalima i stvarno je pravi znalac u tom polju.
Takodjer je i duhovno dobro "potkovana".
I slazem se sa tobom. :-D
štzngrm
Posts: 401
Joined: 16/03/2005 14:43

#22

Post by štzngrm »

visak, zar ti je um tako malen da ne prepoznaješ citat-
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#23

Post by sojka »

stella_k wrote:
sojka wrote:Astralna putovanja preporucujem samo pod strogim nadgledom, mogu da budu lijepa, opustajuca, ali i kontra, veoma turbulentna.
Bilo je to pod nadzorom gospodje koja se dugi niz godina bavi kristalima i stvarno je pravi znalac u tom polju.
Takodjer je i duhovno dobro "potkovana".
I slazem se sa tobom. :-D
Uh, kako mi ovo serijozno zvuci. :roll: :)
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#24

Post by FortunaBela »

Već duže vremena pokušavam, da svoje misli usmjerim na sad i ovdje, da uvijek budem otvorena za promjene, ali u ovom materijalnom svijetu je teško živiti. Koliko god se trudila nikad ne mogu dozvoliti da me misli i vode. Vjerovatno tu vrijeme nije još uvijek došlo.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#25

Post by hananah »

Fortuno procitaj knjigu "Carobnjakov Segrt" mislim da ces naci odgovor na svoje pitanje :)
Post Reply