Ultra HD

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1 Ultra HD

Post by Truba »

I tako ti ja sinoć na laptopu gledam divx film koji je VHS rip sa svim onim elementima koje je imao VHS... drmanje trake, pruge, iskakanja, slab ton, reklame :D
i čitam BUG kad tamo neki ULTRA HD

još nisam savladao ni obični HD :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Ultra_high ... television

elem što vi mislite o ovome? oće li riknuti kao i 3D TV za što mi je veoma drago :D jer sam protivnik toga :D 3 d čuda i u kinu a kamoli kući
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#2 Re: Ultra HD

Post by Maharadza »



Savršeno objašnjeno! :thumbup:

A kad' smo već kod UHD, odličan klip o najnovijim zakrivljenim TV uređajima (također UHD):

User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Ultra HD

Post by gnjev »

Meni su ovi zakrivljeni beton
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#4 Re: Ultra HD

Post by Quaresma »

rado bih pogledao punkrvini 4k film na 4k televizoru

al trenutno nista od toga
User avatar
Halftime
Posts: 554
Joined: 08/08/2006 15:46

#5 Re: Ultra HD

Post by Halftime »

Black swan wrote:I tako ti ja sinoć na laptopu gledam divx film koji je VHS rip sa svim onim elementima koje je imao VHS... drmanje trake, pruge, iskakanja, slab ton, reklame :D
i čitam BUG kad tamo neki ULTRA HD

još nisam savladao ni obični HD :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Ultra_high ... television

elem što vi mislite o ovome? oće li riknuti kao i 3D TV za što mi je veoma drago :D jer sam protivnik toga :D 3 d čuda i u kinu a kamoli kući
3D riknuti, ja mislim da je to vise do tebe http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_3D_films da ce 3D riknuti tesko drug vjerovatno ce biti samo bolji, sa Ultra HD zbog same rezolucije i vece frekvencije. Koliko ja upratim svi novi filmovi su u 3D snimljeni.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Ultra HD

Post by Truba »

pišem samo što sam pročitao
3d je mrtav nisam ja to rekao :D još sam na divxima i ripovanim dvdovima gdje se kockice vide na ekranu :D

što se zakrivljenih ekrana tiče to podržavam

čak i 4 ekrana zakrivljena jedan ispred dva sa strane i jedan gore da puštaju isti film
i za to sam
samo ne naočale i 3d :mrgreen:
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#7 Re: Ultra HD

Post by Praetorious »

Čuj, kada 3D bude zaista 3D - bez naočala i sličnih hepeka - onda će to biti revolucija i postati standrard. Ja lično bih imao omanjih problema istovremeno natakariti dioptrijske cvike za daljinu (neophodne kod gledanja TV-a) + 3D cvike.
A taj UHD ... Ma čuj, to je super, samo ... Cijena uređaja + cijena original medija + dostupnost istih. Svjedoci smo jako sproog prodora BluRay medija zbog poprilične cijene jednog filma, a pri tome ne mislim na prostor Balkana već na cijeli svijet. Mogu samo zamsliti koliko će koštati jedan film u UHD rezoluciji. A ko ima koristi od JEDNOG filma?! FImofili će gledati bar jedan film dnevno, što znači da će trebati prosječna US plaća samo za filmove. Ma bjaaaaaaži!
A kod nas ljudi još kupuju HD Ready i SD plazme i kunu se da je to vrhunac tehnologije ...
Plus, da ne govorim koliko će trebati da se TV distribucija prebaci na UHD standard i koliki će bandwidth trebati da se ti signali dopreme kablovima ...
UHD uređaji će se razvijati i prodirati s manje ili više uspjeha, ali će prilično dugo ostati u sjenci, zanimljivi malobrojnim ultra-bogatim i tech geekovima.
User avatar
EmiRem
Posts: 526
Joined: 17/01/2011 20:28

#8 Re: Ultra HD

Post by EmiRem »

Ultra HD je samo logican slijed dogadjaja u danasnjem svijetu tehnike. ''Propasti'' kao 3d sigurno nece, jer je isto HD samo jos bolja rezolucija.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Ultra HD

Post by Truba »

očito je kako je pitanje propasti veoma subjektivno

koliko ljudi ima orginal blu rej film ili 3d tv u mahali :D
meni je to propast...


a koliko je već stara ta tehnologija?

također izgleda kako će nam u 10 godina pokušati podvaliti isti film u nekoliko različitih formata od VHSa preko DVDa Blu reja...
mislim da je za našu generaciju dovoljno para za iste naslove :D
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#10 Re: Ultra HD

Post by l33t »

FULL HD je uveliko u upotrebi, logicno je da se napreduje ka tom UHD. Za sada to je jos nova tehnologija nije pristupacna obicnim ljudima, a normalno je da ce za par godina (5-10) zamijeniti Full hd.

sto se tice 3d-a 3d kao onaj sto se pokazuje u kinima (koji nisam nikad gledao) nije bas uspio, ali zato dolazi VR tehnologija koja ce boostati taj 3d :D pogotovo za gaming i ostale upotrebe simulatore itd
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#11 Re: Ultra HD

Post by Praetorious »

@Black swan - tu se slažemo, jedino što ja ne kažem baš otvoreno 'propast' tehnologije, već im malo podilazim terminom 'spor prodor tehnologije u šire mase' :D Ali da, sa finansijske strane to jeste propast. Npr. BluRay 1080i format, trilogija Tranformersi košta oko 42 USD; animirani film Frozen oko 37 $ itd ... pa ko voli nek' izvoli. Naravno da je prodaja slaba (slabija od željene, tačnije), čak i za bogate nacije.
E sad, ako u distribuciji UHD tehnologije kroz slijedeći period od 3-4 godine budu pametni pa ne nabiju cijene u nebo ni za displeje ni za medije - onda ima šansi da se raširi, inače - truba.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Ultra HD

Post by Truba »

meni je blurej bio privlačan samo s idejom da će mi recimo 5 DVDa sa 6 divxa stati na jedan medij :D ali brzim prodorom interneta to više nema smisla

evo sad čitam u bagu da će samo 3 utakmice iz brazila biti snimane u ultraHDu ali da neće biti direkt emitirane :?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13 Re: Ultra HD

Post by insomnia78 »

Black swan wrote:očito je kako je pitanje propasti veoma subjektivno

koliko ljudi ima orginal blu rej film ili 3d tv u mahali :D
meni je to propast...


a koliko je već stara ta tehnologija?

također izgleda kako će nam u 10 godina pokušati podvaliti isti film u nekoliko različitih formata od VHSa preko DVDa Blu reja...
mislim da je za našu generaciju dovoljno para za iste naslove :D
Pa nije bosanska mahala ogledalo svijeta


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Ultra HD

Post by Truba »

možda
ali što se CDova, DVDova tiče jeste bila
a vidim i mobitela tableta laptopa velikih tv-a i ostalih sokoćala
samo 3 d nešto trza :D
kao i blu rej

kolekcionari se i dalje po netu hvale kako su kupili neki novi super dvd sa 100 dodataka... niko se en hvali blue rejom
to je moje neko zapažanje

što se mene tiče prvo su mi naslove prodavali na VHS, pa na dix, pa DVD
e više neću iste naslove kupovati :D samo na drugom mediju

to će piti vode samo sa novim naslovima ak mene pitate
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2447
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#15 Re: Ultra HD

Post by cenecimoveocino »

Ovo ce zazivjet za nekih desetak godina kada 4k TV bude oko 600-700KM a ne kao danas po 7000 maraka.
Nas sistem jos uvijek nije spreman za distribuciju UHD materijala sa 5mbit prosjecnom brzinom,a o velici nekog filma da ne govorim,necu 3 dana skidat film.

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
Teufik
Posts: 4841
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#16 Re: Ultra HD

Post by Teufik »

cenecimoveocino wrote:Ovo ce zazivjet za nekih desetak godina kada 4k TV bude oko 600-700KM a ne kao danas po 7000 maraka.
Nas sistem jos uvijek nije spreman za distribuciju UHD materijala sa 5mbit prosjecnom brzinom,a o velici nekog filma da ne govorim,necu 3 dana skidat film.

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
Tacno.
Pa jos Full HD kanala nema kako treba u svijetu (ima 720p i 1080i) a kamoli da bude UHD. 3D je maltene mrtav (u ovom obliku)
Valja nesto prodavati, a u kojem obimu i kako ce zazivjeti to nije ni bitno.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#17 Re: Ultra HD

Post by Ghost_Rider_XXX »

Kod nas nema još ni FullHD, a ne UHD. Prvo što je oprema još uvijek preskupa za snimati tolike rezolucije, to treba neko i montirati i rendati... Drugo, koja naša televizija može sebi pruštiti takav luksuz, i treće kako će ditribuirati sadržaj.

FTV i BHT još uvijek snimaju fiksnim telefonima sadržaje. Neki dan sam ne jednom snimanju slušao od snimatelja "starog kova" kako je BETA nenadjebiva, i da nema alternativu itd i sl.
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#18 Re: Ultra HD

Post by Madrid »

Ne vidim korist od UHD tv-a u nasoj drzavi, ne samo sad vec i u narednih par godina...
Programi nam nisu ni u HD kvaliteti, novi xbox jedva vuce HD, kamoli UHD, a da bi PC gurao u toj rezoluciji trebas uzet par grafickih, tako da ni gamerima taj UHD ne predstavlja nesto...
Jedina dobra stvar od UHD je da ce HD televizorima past cijene...
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#19 Re: Ultra HD

Post by Praetorious »

Ghost_Rider_XXX wrote:FTV i BHT još uvijek snimaju fiksnim telefonima sadržaje. Neki dan sam ne jednom snimanju slušao od snimatelja "starog kova" kako je BETA nenadjebiva, i da nema alternativu itd i sl.
Dobro je dok se ne kunu u U-Matic ... BETA je za njih još uvijek pojam savršenstva i vrhunca tehnologije. Al' dok takvi ljudi rade (i odlučuju), nema napretka u razvoju naše TV kuće, jer nema ko da 'gura' nove tehnologije ... tako da, na žalost, ostajemo na analognom SD signalu, koji se snima i emitira sa prepotopne tehnologije.
Čast izuzecima, of skroz :D
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Ultra HD

Post by Truba »

ima izraz i za takve ljude koji kokče napredak

ludisti ili kako bješe onaj što slomi mašinu za tkanje u engleskoj ne da mi se googlati

iskreno što se mene tiče nisam neki fanatik što se tih tehnologija tiče ali je baš glupo kupiti novi TV i opet imati kockice preko lokalne bezvezne kablovske televizije
a kad snijeg pada pola kanala iskoči... džaba što je kablovska kad oni primaju snimak preko neke usrane satelitske :D

neka tehnologija napreduje.. a tržište će izabrati ono što je "najbolje"
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#21 Re: Ultra HD

Post by Ghost_Rider_XXX »

Madrid wrote:Ne vidim korist od UHD tv-a u nasoj drzavi, ne samo sad vec i u narednih par godina...
Programi nam nisu ni u HD kvaliteti, novi xbox jedva vuce HD, kamoli UHD, a da bi PC gurao u toj rezoluciji trebas uzet par grafickih, tako da ni gamerima taj UHD ne predstavlja nesto...
Jedina dobra stvar od UHD je da ce HD televizorima past cijene...
UHD za nove generacije računara je sasvim normalna stvar. Iako nisam ljubitelj jabuke pogledaj zadnji što su izbacili.
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#22 Re: Ultra HD

Post by Madrid »

Ghost_Rider_XXX wrote:
Madrid wrote:Ne vidim korist od UHD tv-a u nasoj drzavi, ne samo sad vec i u narednih par godina...
Programi nam nisu ni u HD kvaliteti, novi xbox jedva vuce HD, kamoli UHD, a da bi PC gurao u toj rezoluciji trebas uzet par grafickih, tako da ni gamerima taj UHD ne predstavlja nesto...
Jedina dobra stvar od UHD je da ce HD televizorima past cijene...
UHD za nove generacije računara je sasvim normalna stvar. Iako nisam ljubitelj jabuke pogledaj zadnji što su izbacili.
Kolko kosta racunar koji ce ti dat 40-50 fps u Crysis 3 ili BF 4 MP na toj rezoluciji sa max postavkama?
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#23 Re: Ultra HD

Post by Ghost_Rider_XXX »

Koliko košta??? Naravno da košta, ali ni Ferrari nije za kokuza, isto važi i za igranje na UHD.
Post Reply