Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#26 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by Nokija »

Jedan i danas aktivni njemacki politicar (danas ljevicar, nekad soc-demokrata) je prije dosta godina rekao tadasnjem njemackom kancelaru (konzervativcu) da su nijemci i sa svojim "sekundarnim" karakternim osobinama u stanju da vode koncentracioni logor. Moje shvatanje te izjave je da su nijemci poslusan i disciplinova narod koji "samo" izvrsava naloge svog vodje, bez obzira da li se radi o ubijanju nearijevaca ili proizvodnji prvoklasnih automobila.

Danas, 30tak godina nakon te izjave, ja licno smatram da je njemacka jedina nacija na svijetu koja je dozivjela takav radikalan preobrazaj od fasisoidne do liberalne nacije. Najveci doprinos tome imala je njihova ekonomska moc. Sad ih niko ne bi mogao natjerati na rat. Ali, ni jedna nacija na svijetu nije imala beskonacnu ekonomsku moc i snagu. Ne znam kako bi se u buducnosti ponasali kad bi im standard pao na nivo bivse Jugoslavije krajem 80tih.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#27 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by jon_jovi »

A zasto ti mislis da je svakome narodu lova najbitnija stvar u zivotu. To je nepoznavanje ljudi
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#28 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by Nokija »

jon_jovi wrote:A zasto ti mislis da je svakome narodu lova najbitnija stvar u zivotu. To je nepoznavanje ljudi
Ne mislim da lova najbitnija u zivotu. Ali je cinjenica da je svim ratovima u novijoj istoriji prethodila ekonomska kriza i siromastvo. Jako je tesko mobilisati i povesti u rat ljude koji su ekonomski obezbjedjeni. Isto tako ih je relativno tesko indoktrinirati nekim suludima fasistickim idejama. Onog trenutka kad ljudi osiromase postaju veoma laka zrtva.
Kreatori tih ideja su nesto drugo. Ja govorim o "obicnim" izvrsiocima.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#29 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by jon_jovi »

Ma kakva kriza, nema tu nikakve krize
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#30 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by fatamorgana »

TheMule wrote:Tesko je podrzati argumenat da je rat bio iz cistih interesa, a ne karaktera, kad imas stvari kao Srebrenicu, razna mucenja, svirepa ubijanja, snajperisanja djece, itd itd. Takva zvjerstva ne izlaze iz licnih interesa, vec unutrasnje zlobe.
Slazem se sa navedenim. U covjeku kao ljudskom bicu je prisutan neograniceni potencijal i za dobro i za zlo. Mi smo kao bica nevjerovatan "mix" ova dva potencijala. To je dobro znao pomenuti C.G. Jung. A znao je to i Sakjamuni kad nam je pozelio i savjetovao: "Neka vrlina pobijedi zlo!
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#31 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by Nokija »

fatamorgana wrote:
TheMule wrote:Tesko je podrzati argumenat da je rat bio iz cistih interesa, a ne karaktera, kad imas stvari kao Srebrenicu, razna mucenja, svirepa ubijanja, snajperisanja djece, itd itd. Takva zvjerstva ne izlaze iz licnih interesa, vec unutrasnje zlobe.
Slazem se sa navedenim. U covjeku kao ljudskom bicu je prisutan neograniceni potencijal i za dobro i za zlo. Mi smo kao bica nevjerovatan "mix" ova dva potencijala. To je dobro znao pomenuti C.G. Jung. A znao je to i Sakjamuni kad nam je pozelio i savjetovao: "Neka vrlina pobijedi zlo!

Ne mislim ni ja da se radi samo o interesu. Ali mislim da je to inicijalno mobilisanje i pridobijanje ljudi za neke fasisticke ideje moguce samo u stanju ekonomske krize i osiromasenja. E kad se nakon tog ideoloskog pridobijanja neko nadje u vrtlogu rata i osjeti da ima moc, iako je ona samo u odnosu na nevinu djecu, zene i opcenito slabijeg, onda se naravno pokaze i sva slabost karaktera.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#32 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by fatamorgana »

Nokija wrote:
fatamorgana wrote:
TheMule wrote:

Ne mislim ni ja da se radi samo o interesu. Ali mislim da je to inicijalno mobilisanje i pridobijanje ljudi za neke fasisticke ideje moguce samo u stanju ekonomske krize i osiromasenja. E kad se nakon tog ideoloskog pridobijanja neko nadje u vrtlogu rata i osjeti da ima moc, iako je ona samo u odnosu na nevinu djecu, zene i opcenito slabijeg, onda se naravno pokaze i sva slabost karaktera.
Slazem se, naravno da su "neophodni" i vanjski uslovi da zlo ispliva, slazem se da je kod nas losa ekonomska situacija doprinijela sukobu.
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#33 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by jon_jovi »

Ali situacija je ovog trenutka mnogo gora nego kada je izbio rat
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#34 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by fatamorgana »

jon_jovi wrote:Ali situacija je ovog trenutka mnogo gora nego kada je izbio rat
Jeste objektivno ali sad neda NATO ....
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#35 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by jon_jovi »

To je nevazno sa aspekta problema o kojem govorimo
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#36 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by fatamorgana »

jon_jovi wrote:To je nevazno sa aspekta problema o kojem govorimo
I nije toliko jer ako imaš luđaka koji je potencijalno opasan no držiš ga zatvorenog ili u luđačkoj košulji da ne može nikom da naudi, ni sebi ni drugima, on postaje bezopasan ....
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#37 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by jon_jovi »

Ne bih rekao, siroka je lepeza mogucnosti destrukcije i samodestrukcije. Pa zar ovo nase stanje jasno ne govori o tomu dragi gospodine.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#38 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by fatamorgana »

jon_jovi wrote:Ne bih rekao, siroka je lepeza mogucnosti destrukcije i samodestrukcije. Pa zar ovo nase stanje jasno ne govori o tomu dragi gospodine.
Dragi gospodine?! Pa nisam ja bolestan, :lol:
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#39 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by jon_jovi »

A Svabama je Angela Merkel legalozvala da mogu jebavat zivotinje :lol: :lol: :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#40 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by fatamorgana »

jon_jovi wrote:A Svabama je Angela Merkel legalozvala da mogu jebavat zivotinje :lol: :lol: :lol:
Dragi gospodine, pa zar je ovo u kontekstu teme?
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#41 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by jon_jovi »

Izvinjavam se zenskom dijelu publike zbog predhodnog posta. Ne treba biti prost.
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#42 Re: Uloga znanosti u pripremi genocidnog pokreta u Bo

Post by Seoskivaralica »

Dovoljno jr reci ,malim slovoma , sanu .
Post Reply