Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#76 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by daddy-kool »

Poruka je da bi Hrvatska obavještajna služba trebala sarađivati sa Francuzima, a protiv britanskog uticaja. :mrgreen:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#77 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by seln »

daddy-kool wrote: 09/01/2022 20:14 Poruka je da bi Hrvatska obavještajna služba trebala sarađivati sa Francuzima, a protiv britanskog uticaja. :mrgreen:
Prevod sa hrvatskog na insanski:

"Posto nismo uspjeli da preveslamo pregrst neorganizovanih balija, sada nase kolektivno dupe stedro nudima Francuzima, sve u nadi da ce nam oni pomoci pri tome. Pa nismo valjda samo onako kupili onu njihovu gvozdjuriju".
User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#78 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by Truba »

https://tribun.hr/napadac-nozem-ubio-ze ... -ubojstva/
pih bre kakva je to zemlja gdje ne možeš ubiti ubicu
Bossona
Posts: 5224
Joined: 21/12/2020 03:28

#79 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by Bossona »

Srčani govor u britanskom parlamentu o BiH obišao svijet.
Image
Britanska parlamentarka Alicia Kearns u razgovoru za N1 kazala je da sankcije protiv onih koji "prijete rasturanjem državnih institucija" u Bosni i Hercegovini moraju biti na stolu. "Sankcije su pravi mehanizam i nadama se da će me vlada slušati", kazala je on. Također, Kearns je u Danu uživo govorila i o Majkama Srebrenice, te je otkrila kako je za nju bila "privilegija" da ih upozna.

N1: Kada niko nije govorio o velikim problemima u BiH vi ste pokrenuli raspravu u parlamentu. Zašto toliki interes Britanije za BiH, u posljednja dva mjeseca tri parlamentarne rasprave, plus rasprava u Komitetu?

Kearns: 2015. sam prvi put bila u BiH, svako ko ovdje dođe bude “zarobljen” ovim predivnim ljudima. Imamo obavez kao Ujedinjeno Kraljevstvo prema Bosni i Hercegovini i njenim građanima. Ja kao parlamentarka moram biti glas onih koji šute, koji se ne čuju, a takvih je mnogo u Bosni i Hercegovini.

Prije dolaska u BiH bili ste u posjeti Ukrajini. Znači li to da su ove dvije krize podjednako važne za Veliku Britaniju? Šta misle parlamentarci o stanju u BiH, Rusiji, Srbiji…?

Nema sumnje da toliko ima problema u svijetu. Svi su zabrintu za BiH i Ukrajinu, ali su to različite situacije. U BiH moramo riješiti jezik mržnje.

Šta misli Vlada Velike Britanije o tome?

Drago mi je da britanska vlada prati situaciju u BiH. Brinemo u BiH i želimo zadržati njen teritorijalni integritet. Tu su i naše trupe.

Razgovarali ste u Londonu i sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom. O čemu?

Razgovarali smo o našoj zajedničkoj brizi – da se ne potkopa Dejtonski sporazum. I govorili smo kako građani BiH žele živjeti u miru. Želimo smanjiti atmosferu podjela. Mi smo kazali Schmidtu da ga podržavamo kao visokog predstavnika.

Sastali ste se s brojnim predstavnicima vlasti u BiH, a znamo da ste bili vrlo kritični prema Dodiku. Kako je izgledao sastanak sa njim? Šta su vam rekli? Šta ste vi njima rekli?

Zaista sam prihvatila priliku da razgovaram sa Dodikom i ostalim članovima Predsjedništva. Mislim da je uživao da čuje moje poglede. Razgovarali smo i o stvarima u vezi kojih se ne slažemo, ali je bitno razgovarati.

Jesu li sankcije protiv Dodika i ostalih još uvijek na stolu? U novembru ste o tome razgovarali s premijerom Johonsonom. Šta ćete reći vladi kada se vratite?

Moje lično mišljenje je da sankcije apsolutno moraju biti na stolu. Moraju biti posljedice za one koji prijete rasturanjem državnih institucija. Sankcije su pravi mehanizam i nadama se da će me vlada slušati.
Pokroviteljica ste u organizaciji “Remembering Srebrenica” i član parlamentarne grupe za pitanja BiH. Čime smo zaslužili vaš angažman?

Kao što sam rekla, BiH je u mom srcu. Važno je reći da smo (u Parlamentu) imali Dan sjećana na žrtve Holokausta, govorilo se tada i mnogo puta ranije i o (genocidu u) Srebrenici. Važno je da međunarodne zemlje govore o tome šta se dešava danas u Srebrenici. Svako, kao i ja, ako može pomoći da se čuje glas tih ljudi – treba to uraditi.

Majke Srebrenice će vam uručiti nagradu za čuvanje mira i stabilnosti u BiH. Koliko vam znači to priznanje?

Zaista me je to toliko dirnulo, i kada sam se srela s njima bila je to privilegija. Ja ne zaslužujem nagradu. To je moja obaveza i moja privilegija.

Zašto je veoma važno sačuvati stabilnost BiH, mir i multietničnost ove države?

Važno je jer je neprihvatljivo da na bilo kojem mjestu na svijetu ljudi ne mogu živjeti onakvi kakvi jesu, da mogu slobodno ispoljavati svoju vjeru. Mir je bitan i ne smijemo vidjeti krvoproliće kakvo je bilo u Bosni i Hercegovini. Ne želim da moja djeca gledaju krvave prizore iz BiH koje sam ja gledala kao mala.
Opširnije na linku https://ba.n1info.com/vijesti/cime-smo- ... J6ChViyGok
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#80 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by asurbanipal »

Leverage wrote: 04/12/2021 12:51 Kao što ranije rekoh na nekoj od tema, osnovni britanski viševijekovni politički interes jeste osujetiti ili oslabiti ruski uticaj bilo gdje pa tako i na Balkanu.

Tačno. Samo si zaboravio spomenuti pored ruskog i njemački uticaj. Osnovni britanski cilj na Balkanu je sabotiranje Njemačkih i Rusih interesa.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#81 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by Str0nz »

Velika Britanija se vojno vraća u BiH

Image

BANJALUKA - Vlada Ujedinjenog Kraljevstva razmatra načine na koje može ponovo pojačati vojni angažman u BiH, potvrđeno je "Nezavisnim novinama" u Ambasadi te zemlje u BiH.

"Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje snažno posvećeno sigurnosti i stabilnosti BiH i cijelog zapadnog Balkana. Iako nemamo planove za povećanje prisustva u pogledu učešća u mirovnoj operaciji, sagledavamo načine da pojačamo naš vojni angažman u BiH, uključujući bilateralno i putem Glavnog štaba NATO-a u Sarajevu", objašnjeno nam je.

Iz ovog odgovora se može zaključiti da se vojnici te zemlje ne bi vraćali u EUFOR, iz kojeg su izašli kada je stupio na snagu sporazum o odnosima s EU nakon njenog izlaska iz tog bloka, nego da bi njihov vojni angažman mogao biti realizovan putem NATO-a ili uz sporazum između UK i BiH.


Inače, "Nezavisne novine" su ovih dana dobile nezvaničnu informaciju da će NATO povećati svoje trupe u BiH za vrijeme održavanja izbora, međutim ovo je postala uobičajena praksa, s obzirom na to da NATO uvijek pred izbore u BiH pošalje dodatne vojnike. Da li bi eventualni britanski angažman bio u sklopu ovih aranžmana ili nešto novo - zasad nije poznato.

Međutim, ima naznaka da bi se moglo raditi o novom tipu angažmana s obzirom na to da je britanska vlada ovih dana najavila da će slati svoje trupe širom Evrope zbog onoga što percipiraju kao prijetnju Rusije evropskoj bezbjednosti.


Liz Tras, ministarka spoljnih poslova Ujedinjenog Kraljevstva, je u nedjelju izjavila da Rusija ugrožava bezbjednost, mir i stabilnost u Evropi, navodeći kao primjer ruske aktivnosti u Ukrajini i na zapadnom Balkanu.

"Kampanja Moskve protiv Ukrajine i naših prijateljskih demokratskih zemalja podriva same temelje evropske bezbjednosti. Od vitalne je važnosti da se suočimo s jasnom i momentalnom prijetnjom koju predstavlja Rusija. Njihove maligne aktivnosti prelaze granice Ukrajine. Rusija koristi svoj uticaj da zapali plamen haosa na zapadnom Balkanu", izjavila je Trasova.

Odmah nakon pominjanja zapadnog Balkana Trasova je dodala da njena zemlja pojačava diplomatske napore uz uvođenje i mogućnosti vojnog odvraćanja.


"Nudimo NATO-u dodatne brze mlazne avione, ratne brodove i vojne specijaliste. Povećaćemo broj trupa u Estoniji, a imamo i vojni nosač aviona Njenog visočanstva 'Princ od Velsa' u pripravnosti ako bi došlo do daljeg jačanja tenzija", izjavila je Trusova.

Aleksandar Radić, vojnobezbjednosni ekspert iz Beograda, kaže za "Nezavisne novine" da je Britanija bila snažno prisutna u BiH tokom devedesetih godina prošlog vijeka i da su uvijek imali uticaj na dešavanja.

"Ako se sećate, oni su tada u centralnoj Bosni i te kako bili spremni da pokažu zube i volju da direktno utiču na zbivanja na terenu. Kasnije su tokom implementacije imali bazu u Ramićima kod Banjaluke u jačini jedne divizije, a onda su se kao i Rusi vojno isključili i sad verovatno žele da pronađu model da vrate deo tog uticaja koji su imali", kaže on.

Dodaje da Britanija istorijski želi da bude vojno i politički prisutna na globalnom nivou, a da se sada, tokom ukrajinske krize, pokazuju kao čvrsta osovina s Vašingtonom u vezi s aktivnostima Moskve u Evropi.

Radić ističe da se iza scene vjerovatno priprema način koji bi im omogućio da se vrate u BiH kroz vojno prisustvo i da ocjenjuje da postoje bezbjednosni rizici koje žele da spriječe.
https://www.nezavisne.com/novosti/bih/V ... BiH/702528
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#82 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by Lincoln-Burrows »

Poslali su oni svoje trupe i na Cipar a vidimo i kakva im je tamo uloga.
User avatar
video
Posts: 6808
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#83 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by video »

Lincoln-Burrows wrote: 01/02/2022 17:48 Poslali su oni svoje trupe i na Cipar a vidimo i kakva im je tamo uloga.
Mozda u Kakanj da posalju :?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#84 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by sehohari »

Lincoln-Burrows wrote: 01/02/2022 17:48 Poslali su oni svoje trupe i na Cipar a vidimo i kakva im je tamo uloga.
Na Kipru Britanci prije svega cuvaju svoje baze, a zna se na kojoj su oni strani.
Bossona
Posts: 5224
Joined: 21/12/2020 03:28

#85 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by Bossona »

Velika Britanija se vojno vraća u BiH:
https://www.face.ba/vijesti/bih/velika- ... d74vNU6_E4
Da li se mođu snagama koje šalje Velika Britanija nakon posjete njenog izaslanika nalaze Kraljevske GURKHA-e koje su pridružile multinacionalnom bataljonu EUFOR-a na vježbi Quick Response održanoj 2019.
https://abcnews.go.com/International/wi ... s-66216178

One su dio rezervnih snaga EUFOR-a koje se drže u visokoj pripravnosti. EUFOR može pozvati rezervne jedinice da brzo pojačaju svoje trupe u Bosni i Hercegovini za tajne operacije koje koriste u svijetu za kidnapovanje i tajne likvidacije širom svijeta.


Here’s how Gurkhas became some of the world’s most feared warriors

https://www.wearethemighty.com/mighty-h ... -warriors/
Witness Gurkha School

User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#86 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by Truba »

potencijalni gazda na balkanu
barem dio što se tiče britanskog rovarenja po našim zemljicama
https://en.wikipedia.org/wiki/Rishi_Sunak
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#87 Re: Uloga Velike Britanije na zapadnom Balkanu

Post by Guadalajara »

Uništeni MLRS Orkan na poligonu u Glamoču - '96. - IFOR - Britanci


Image

Image
Post Reply