ULJE ORIGANA

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Anastazya
Posts: 74
Joined: 04/08/2007 14:31
Location: Sarajevo

#1 ULJE ORIGANA

Post by Anastazya »

Da li neko zna gdje u Sarajevu ili Tuzli kupiti ulje (divljeg) origana?

:sax:
Nur_

#2 Re: ULJE ORIGANA

Post by Nur_ »

Takođe tražim, s akcentom na divlji origano (onaj obični se može i pronaći). Ako neko zna, super bi bilo da podijeli informaciju.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#3 Re: ULJE ORIGANA

Post by fatamorgana »

Vrlo jak prirodni antibiotik ali vrlo oprezno sa unutrašnjom upotrebom, toksično, koristi se samo ako ne pomognu antibiotici i to vrlo kratko i u minimalnim količinama .... bolje ne ako nema realne potrebe.
Nur_

#4 Re: ULJE ORIGANA

Post by Nur_ »

fatamorgana wrote:Vrlo jak prirodni antibiotik ali vrlo oprezno sa unutrašnjom upotrebom, toksično, koristi se samo ako ne pomognu antibiotici i to vrlo kratko i u minimalnim količinama .... bolje ne ako nema realne potrebe.
Tako je :thumbup: . Znaš li gdje ima kupiti u Sarajevu, ako si iz Sarajeva?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#5 Re: ULJE ORIGANA

Post by fatamorgana »

Nur_ wrote:
fatamorgana wrote:Vrlo jak prirodni antibiotik ali vrlo oprezno sa unutrašnjom upotrebom, toksično, koristi se samo ako ne pomognu antibiotici i to vrlo kratko i u minimalnim količinama .... bolje ne ako nema realne potrebe.
Tako je :thumbup: . Znaš li gdje ima kupiti u Sarajevu, ako si iz Sarajeva?
Ne znam, prava kvalitetna esencijalna ulja su izuzetno skupa, čak ni sama cijena nije uvijek garancija kvaliteta, ima jako puno sofistikacije tj. podvala ...
User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#6 Re: ULJE ORIGANA

Post by Muderris »

Ima kupiti u biljnoj apoteci iza katedrale.

37KM bočica, u oko bi stala.
Nur_

#7 Re: ULJE ORIGANA

Post by Nur_ »

fatamorgana wrote:
Nur_ wrote:
fatamorgana wrote:Vrlo jak prirodni antibiotik ali vrlo oprezno sa unutrašnjom upotrebom, toksično, koristi se samo ako ne pomognu antibiotici i to vrlo kratko i u minimalnim količinama .... bolje ne ako nema realne potrebe.
Tako je :thumbup: . Znaš li gdje ima kupiti u Sarajevu, ako si iz Sarajeva?
Ne znam, prava kvalitetna esencijalna ulja su izuzetno skupa, čak ni sama cijena nije uvijek garancija kvaliteta, ima jako puno sofistikacije tj. podvala ...
Što ti svašta nešto znaš :thumbup: , tako je - opet :thumbup: . Ja sam pretražila sva ključna mjesta u Sarajevu gdje možeš pronaći kvalitetna ulja (koja su certificirana), ali ulje divljeg origana ne nađoh, ima od običnog... :-D .
Vjerovatno se može preko neta negdje neručiti, al' hajd' budi pametan pa znaj je li to sigurno :-? . Hvala ti, valjda će se neko javiti kome se posrećilo da je negdje pronašao baš pravo originlano ulje.
Nur_

#8 Re: ULJE ORIGANA

Post by Nur_ »

Muderris wrote:Ima kupiti u biljnoj apoteci iza katedrale.

37KM bočica, u oko bi stala.
Onaj blok od dvije apoteke, pa ona biljna ili kod tramvajske preko puta Katedrale? Pa eterična ulja i jesu u malim količinama, tako se i koristi. :thumbup: Hvala. :-D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#9 Re: ULJE ORIGANA

Post by fatamorgana »

Evo jedan link: http://www.probotanic.com/slider/ulje-o ... g-origana/

!880 dinara, koliko je to otprilike u km?
Nur_

#10 Re: ULJE ORIGANA

Post by Nur_ »

fatamorgana wrote:Evo jedan link: http://www.probotanic.com/slider/ulje-o ... g-origana/

!880 dinara, koliko je to otprilike u km?
15 - 16 KM, neka neko ispravi, ako sam fulila :lol: .
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#11 Re: ULJE ORIGANA

Post by fatamorgana »

Nur_ wrote:
fatamorgana wrote:Evo jedan link: http://www.probotanic.com/slider/ulje-o ... g-origana/

!880 dinara, koliko je to otprilike u km?
15 - 16 KM, neka neko ispravi, ako sam fulila :lol: .
Nije 16 -17 eurića znači 30 i nešto marona ... za 10 ml nije pretjerano ukoliko nije neko ulje iz kine ...
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#12 Re: ULJE ORIGANA

Post by jale »

Vrlo kvalitetno ulje origana mozes nabaviti u Calivita International, imaju i radnju u Sarajevu (Grbavica).

Evo jednog linka

http://zdravlje.deela.ba/index.php/comp ... regano-oil

ili na pik-u http://www.pik.ba/artikal/956070/ulje-origana/

Za dodatne informacije, posaljite mi poruku.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#13 Re: ULJE ORIGANA

Post by fatamorgana »

Ulje sa prvog linka izgleda nije čisto esencijalno ulje već razblaženo u maslinovom ulju, preskupo ....
Nur_

#14 Re: ULJE ORIGANA

Post by Nur_ »

fatamorgana wrote:Ulje sa prvog linka izgleda nije čisto esencijalno ulje već razblaženo u maslinovom ulju, preskupo ....
Ovo je uljani mecerat, nije ono što tražimo...
cicos
Posts: 90
Joined: 12/01/2012 19:56

#15 Re: ULJE ORIGANA

Post by cicos »

Da li je ulje origana dobro za jacanje imuniteta i koje su preporucene kolicine za oralno uzimanje?
Narya
Posts: 81
Joined: 26/06/2008 13:47

#16 Re: ULJE ORIGANA

Post by Narya »

U apoteci Delfin na Trgu heroja juče sam vidjela ulje divljeg origana. Mala bočica, mislim da ima oko 50 ml, možda čak i manje. Cijena ako sam dobro zapamtila je 37,50 KM.
Mislila sam sebi kupiti, ali ako ima u Caliviti radije ću otići do njih.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#17 Re: ULJE ORIGANA

Post by fatamorgana »

cicos wrote:Da li je ulje origana dobro za jacanje imuniteta i koje su preporucene kolicine za oralno uzimanje?
Mislim da nije, ima jako antibakterijsko djelovanje ali nije preporučljivo za unutrašnju upotrebu jer je potencijalno toksično ....
Almich
Posts: 167
Joined: 17/08/2012 00:35

#18 Re: ULJE ORIGANA

Post by Almich »

za sta je dobro to ulje
cicos
Posts: 90
Joined: 12/01/2012 19:56

#19 Re: ULJE ORIGANA

Post by cicos »

Citam na netu da je jako dobro i za internu upotrebu, za jacanje imuniteta kao prevencija gripi i prehladi, uroloske i ginekoloske probleme (kandida), sinusi, pluca... ali se spominje i da je dosta jako, pa vjerovatno i da moze biti toksicno..najbolje da kaze neko ko je vec koristio kakvi su dojmovi.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#20 Re: ULJE ORIGANA

Post by fatamorgana »

Almich wrote:za sta je dobro to ulje
Pa u principu se vrlo rijetko koristu za unutrašnju upotrebu, skoro isključivo za vanjsku upotrebu, za masiranje, kupke, inhalaciju tj. udisanje kod kašlja, brohitisa, astme, ima baktericidna svojstva, pomaže kao antiseptik pri zacjeljivanju rana, za ekceme, mikoze, psorijazu, bolove mišića, reumatizme.

Iritantno je za kožu i sluznice, apsolutno se izbjegava u trudnoći.U većim dozama može dovesti do konvulsino epileptičkih napada.

Koristiti maksimalno 2-3 kapi, razblažene u npr. maslinovom ili nekom drugom ulju za masažu.
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#21 Re: ULJE ORIGANA

Post by Maybach »

Ima u badem butiku neka vrsta ovog ulja.Sve se vise prodaje i nudi za svakodnevnu upotrebu,jacanje imuniteta,preventivu i pomoc pri lijecenju nekih bolesti.O cemu se radi,ima li neko iskustva?Ja bih ga najvise protiv eserihije koristila,i to preventivno.
User avatar
Deeney
Posts: 151
Joined: 27/02/2009 21:49

#22 Re: ULJE ORIGANA

Post by Deeney »

Imas u Bademu. Cisto ulje divljeg origana je 40 KM, a mjesavina s uljem nane je 12 KM.
Umanaja
Posts: 15
Joined: 26/06/2012 22:33

#23 Re: ULJE ORIGANA

Post by Umanaja »

Meni danas apotekarka koja nije naklonjena antibioticima preporucila ovo ulje za e.coli kod djevojcice od 4 god. Apoteka Al Hana, kosta 42 KM, organsko ulje divljeg origana. Posto je jako, za djecu se koristi samo jedna kap i to pomijesana sa maslinovim uljem. Ja sam uzela ovo
http://www.probotanic.com/informacije/l ... g-origana/
User avatar
bankar14
Posts: 3
Joined: 04/01/2014 18:37

#24 Re: ULJE ORIGANA

Post by bankar14 »

Dragi forumashi,
Najjeftinije a najprirodnije i provjereno ETERIČNO ULJE divljeg origana (vranilova trava), destilirano parnom destilacijom, i 100% čisto prirodno ulje, proizvodi i prodaje firma u Sanskom Mostu, Terra Sana d.o.o.

Možete naručiti preko pik.ba i košta 28,00 KM.

http://www.pik.ba/profil/TerraSana13/

Firma je provjerena, i već od Juna mjeseca 2013. god. koristim njihova ulja.

Lijep pozdrav!
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#25 Re: ULJE ORIGANA

Post by terra_incognita »

Post Reply