Ulazak u Hrvatsku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
neki
Posts: 6634
Joined: 17/02/2005 07:57

#1551 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by neki »

Dzontra_Volta wrote: 05/02/2021 12:15
neki wrote: 05/02/2021 10:06
drndalo wrote: 05/02/2021 08:54 Mozda trebadnem do DU na obdan, poluposlovno. Moze li to proci pod onaj tranzit, i na koliko sati? Tipa udjem iz Neuma i izadjem na Trebinje, ili obratno? 4-5 sati...? Jedan supruznik HR pasos, drugi BiH. Oboje prosli koronu prije 45 dana...

Udrobih svega...
Ako povedeš supružnika sa hr pasošem, i oboje ponesete dokaz da ste u zadnja tri mjeseca prebolili virus, mislim da možete bez problema ući u hr i boraviti koliko hoćete
Uz uslov da postoji "gospodarski interes".

Moji neki prijatelji su prošli na foru da idu u shopping u Split i da će tu ostaviti više novca Hrvatskoj nego da plate noćenje u nekom apartmanu. I pustili ih.
Nije potreban gospodarski interes ako jedno od supružnika ima hr pasoš
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1552 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by teuta06 »

ne mogu proci ni ljudi sa hr pasošom.. nemojte davati lazne informacije


Državljani država članica Europske unije (uključivši i hrvatske državljane), odnosno država članica schengenskog prostora i država pridruženih schengenskom prostoru, kao i članovi njihovih obitelji te državljani trećih zemalja koji su osobe s dugotrajnim boravištem na temelju Direktive Vijeća 2003/109/EZ od 25. studenoga 2003. godine o statusu državljana trećih zemalja s dugotrajnim boravištem i osobe koje imaju pravo boravka temeljem drugih direktiva EU ili nacionalnog prava ili koji imaju nacionalne dugoročne vize, koji dolaze iz trećih zemalja, prilikom ulaska u Republiku Hrvatsku neovisno o državljanstvu, moraju predočiti negativan nalaz PCR testa na SARS-CoV-2 koji nije stariji od 48 sati (računajući od vremena uzimanja brisa do dolaska na granični prijelaz) ili obaviti PCR testiranje na SARS-CoV-2 odmah po dolasku u Republiku Hrvatsku (o vlastitom trošku), uz obvezu samoizolacije do prispijeća negativnog nalaza. U slučaju nemogućnosti testiranja određuje se mjera samoizolacije u trajanju od deset (10) dana.
neki
Posts: 6634
Joined: 17/02/2005 07:57

#1553 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by neki »

teuta06 wrote: 05/02/2021 12:26 ne mogu proci ni ljudi sa hr pasošom.. nemojte davati lazne informacije


Državljani država članica Europske unije (uključivši i hrvatske državljane), odnosno država članica schengenskog prostora i država pridruženih schengenskom prostoru, kao i članovi njihovih obitelji te državljani trećih zemalja koji su osobe s dugotrajnim boravištem na temelju Direktive Vijeća 2003/109/EZ od 25. studenoga 2003. godine o statusu državljana trećih zemalja s dugotrajnim boravištem i osobe koje imaju pravo boravka temeljem drugih direktiva EU ili nacionalnog prava ili koji imaju nacionalne dugoročne vize, koji dolaze iz trećih zemalja, prilikom ulaska u Republiku Hrvatsku neovisno o državljanstvu, moraju predočiti negativan nalaz PCR testa na SARS-CoV-2 koji nije stariji od 48 sati (računajući od vremena uzimanja brisa do dolaska na granični prijelaz) ili obaviti PCR testiranje na SARS-CoV-2 odmah po dolasku u Republiku Hrvatsku (o vlastitom trošku), uz obvezu samoizolacije do prispijeća negativnog nalaza. U slučaju nemogućnosti testiranja određuje se mjera samoizolacije u trajanju od deset (10) dana.
Nije lažna informacija, da si pročitao/la do kraja stranicu koju citiraš našao/la bi i ovo:
“Osobe koje su preboljele COVID-19 unazad tri mjeseca izuzete su od obveze pribavljanja negativnog PCR testa i samoizolacije.

Za dokaz da su preboljeli COVID-19 putnici trebaju imati pozitivan nalaz PCR ili antigenskog testa ili pozitivan rezultat u testu neutralizacije (NT) koji je napravljen unazad tri mjeseca, a stariji od 14 dana ili potvrdu da su preboljeli COVID-19 izdanu od liječnika.”
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1554 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by drndalo »

Hvala.

Zna li neko kako funkcionise “tranzit”?

Gdje se mogu pogledati ove uredbe u originalu?
Dzontra_Volta
Posts: 6459
Joined: 20/01/2011 11:10

#1555 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Dzontra_Volta »

Dzontra_Volta wrote: 22/12/2020 21:23 Je li iko vadio onu potvrdu od ljekara da je prebolovao koronu u zadnjih 90 dana, radi ulaska u Hrvatsku? Je li to izdaje porodični doktor?
Evo ja opet da upitam. Vidim Hrvati produžili na 6 mjeseci od prebolovane korone.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1556 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by drndalo »

Cuj to? Nisam siguran da iko izdaje bas takvu potvrdu.

Mozda nalaz doktora na zadnjoj kontroli iz kojeg se vidi da si imao i izlijecio. Ne znam pije li vode nor. seroloski nalaz gdje se vide antitijela...
Dzontra_Volta
Posts: 6459
Joined: 20/01/2011 11:10

#1557 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Dzontra_Volta »

drndalo wrote: 29/03/2021 23:55 Cuj to? Nisam siguran da iko izdaje bas takvu potvrdu.

Mozda nalaz doktora na zadnjoj kontroli iz kojeg se vidi da si imao i izlijecio. Ne znam pije li vode nor. seroloski nalaz gdje se vide antitijela...
Ovako to piše na stranici hrvatskog mup-a:
Osobe koje su preboljele COVID-19 unazad šest mjeseci izuzete su od obveze pribavljanja negativnog PCR testa i samoizolacije (u trajanju od 10 dana).

Za dokaz da su preboljeli COVID-19 putnici trebaju imati pozitivan nalaz PCR ili antigenskog testa ili pozitivan rezultat u testu neutralizacije (NT) koji je napravljen unazad šest mjeseci, a stariji od 14 dana ili potvrdu da su preboljeli COVID-19 izdanu od liječnika.

https://mup.gov.hr/uzg-covid/hrvatski/286211
husoboss
Posts: 372
Joined: 19/07/2012 22:22

#1558 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by husoboss »

Je li ulazio U HR neko ovih dana, kakva je bila procedura na granici i je li PCR dovoljan i je li isao na ovu najavu prelaska?
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1559 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by drndalo »

Mislim da najava preko weba nije ukinuta
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#1560 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by muhafuca »

Kako ce biti za ove sto su se vakcinisali u BG?

Jel moze sa jednom vakcinom ili ne moze nista dok i drugu ne dobiju?
neki
Posts: 6634
Joined: 17/02/2005 07:57

#1561 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by neki »

Dzontra_Volta wrote: 29/03/2021 19:52
Dzontra_Volta wrote: 22/12/2020 21:23 Je li iko vadio onu potvrdu od ljekara da je prebolovao koronu u zadnjih 90 dana, radi ulaska u Hrvatsku? Je li to izdaje porodični doktor?
Evo ja opet da upitam. Vidim Hrvati produžili na 6 mjeseci od prebolovane korone.
Vadio sam ja i s potvrdom prešao granicu. Tražio od porodičnog doktora potpisan i ovjeren test da sam pozitivan (od prije imao samo onaj digitalni s vibera) a on mi dao tu potvrdu..
U suštini može potvrda da si prebolovao ili pozitivan PCR stariji od 14 dana
Dzontra_Volta
Posts: 6459
Joined: 20/01/2011 11:10

#1562 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Dzontra_Volta »

neki wrote: 31/03/2021 09:58
Dzontra_Volta wrote: 29/03/2021 19:52
Dzontra_Volta wrote: 22/12/2020 21:23 Je li iko vadio onu potvrdu od ljekara da je prebolovao koronu u zadnjih 90 dana, radi ulaska u Hrvatsku? Je li to izdaje porodični doktor?
Evo ja opet da upitam. Vidim Hrvati produžili na 6 mjeseci od prebolovane korone.
Vadio sam ja i s potvrdom prešao granicu. Tražio od porodičnog doktora potpisan i ovjeren test da sam pozitivan (od prije imao samo onaj digitalni s vibera) a on mi dao tu potvrdu..
U suštini može potvrda da si prebolovao ili pozitivan PCR stariji od 14 dana
Ma ja nemam ni taj sa vibera. Taman sam završio s koronom kad su uveli viber obavještavanje. Valjda imaju doktori negdje u sistemu. :D
Trappist
Posts: 4238
Joined: 12/09/2020 08:52

#1563 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Trappist »

Je li ko prelazio granicu sa ovim antigenskim testom ? Gdje je najbrze i najjeftinije odraditi u sarajevu a da je priznat za hrvatsku ?
lilah
Posts: 101
Joined: 23/08/2012 13:26

#1564 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by lilah »

Trappist wrote: 16/04/2021 10:02 Je li ko prelazio granicu sa ovim antigenskim testom ? Gdje je najbrze i najjeftinije odraditi u sarajevu a da je priznat za hrvatsku ?
Nije valjda da nije niko, ukoliko imas neku novu info - javi
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1565 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by teuta06 »

moj dečko jer radio prije 2 tjedna..išao u Hrvatsku... 35 maraka.. radio je u Kiseljaku poliklinika EHO.. pitali ga je li za putovanje...

na granici sve uredno, uzeli test.. prošao bez problema
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71159
Joined: 03/10/2011 20:11

#1566 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Chloe »

Moji poznanici koji su prebolili koronu normalno prelaze granicu, samo pokažu potvrdu da su je prebolovali.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1567 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by stubrijez »

OK
a kako izgleda ta potvrda, ko je izdaje i na osnovu cega.
Pozitivnog PCR testa iz drzavne bolnice?
Imam prijatelja bio u izolaciji sad svake sedmice vadi privatno seroloski (pozitivan) i tvrdi da je to dostatno za izdavanje tog uvjerenja koje ja jos ni kod kog zivog nisam vidio. Ja mislim da bez PCR to ti niko ne moze izdat odnosno taj neko neznamko. To mi je logicno ako neko zna neka kaze...
Last edited by stubrijez on 19/04/2021 11:24, edited 1 time in total.
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#1568 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by mahalik »

muhafuca wrote: 30/03/2021 23:43 Kako ce biti za ove sto su se vakcinisali u BG?

Jel moze sa jednom vakcinom ili ne moze nista dok i drugu ne dobiju?
kakva je sada situacija sa ovim?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71159
Joined: 03/10/2011 20:11

#1569 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Chloe »

stubrijez wrote: 19/04/2021 11:23 OK
a kako izgleda ta potvrda, ko je izdaje i na osnovu cega.
Pozitivnog PCR testa iz drzavne bolnice?
Imam prijatelja bio u izolaciji sad svake sedmice vadi privatno seroloski (pozitivan) i tvrdi da je to dostatno za izdavanje tog uvjerenja koje ja jos ni kod kog zivog nisam vidio. Ja mislim da bez PCR to ti niko ne moze izdat odnosno taj neko neznamko. To mi je logicno ako neko zna neka kaze...
Potrda/uvjerenje od nadležne zdravstvene ustanove zajedno sa zadnjim nalazom koji pokazuje da je korono prebolovana.
Kolegica redovno ide u Topusko na bazane od kad je prebolovala koronu.
kolegu sui vratili sa jednog GP jer je reako da ide u šoping, samo se okrenuo otišao na drugi GP rekao da ima privatnih obaveza tamo i pusti li ga,
od tad svakog vikenda je u Hrvatskoj.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1570 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by klixoris »

Je li se opet mora dokazivati razlog ulaska ? Potvrde rezervacije smjestaja, uplate avansa itd ? Imam pozitivne PCR i antigen testove (originali) kao dokaz da sam prebolovao :mrgreen: , pa me zanima je li samo to dovoljno za otici onako preko dana ili vikenda do mora
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#1571 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by u-pet-deka »

Ko ulazi izvan EU u HR treba PCR test (negativan) ne stariji od 48 sati, ili da si imao i prebolio zarazu Covid-19 u proteklih šest mjeseci odnosno ne ranije od dvije sedmice od dana zaraze ili potvrda o punom ciklusu cijepljenja jednom od vakcina koja je na listi priznatih u Europskoj Uniji. Za sve one koji nisu državljani jedne od EU članica ili nemaju stalni boravak unutar EU, dokaz o rezervaciji hotelskog smještaja je obavezna. Nije potrebno ako osoba je u tranzitu ili ide na manje od 12 sati.

Sve drugo su priče za djecu.
Last edited by u-pet-deka on 19/04/2021 12:25, edited 3 times in total.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1572 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by teuta06 »

klixoris wrote: 19/04/2021 12:14 Je li se opet mora dokazivati razlog ulaska ? Potvrde rezervacije smjestaja, uplate avansa itd ? Imam pozitivne PCR i antigen testove (originali) kao dokaz da sam prebolovao :mrgreen: , pa me zanima je li samo to dovoljno za otici onako preko dana ili vikenda do mora
moj dečko je sa negativnim antigenskim testom prešao granicu bez ikakvih objašnjavanje zašto ide u Hrvatsku... isti dan ušao i izašao iz Hrvatske.. test uradio dan ranije
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1573 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by klixoris »

u-pet-deka wrote: 19/04/2021 12:19 Ko ulazi izvan EU u HR treba PCR test (negativan) ne stariji od 48 sati, ili da si imao i prebolio zarazu Covid-19 u proteklih šest mjeseci odnosno ne ranije od dvije sedmice od dana zaraze ili potvrda o punom ciklusu cijepljenja jednom od vakcina koja je na listi priznatih u Europskoj Uniji. Za sve one koji nisu državljani jedne od EU članica ili nemaju stalni boravak unutar EU, dokaz o rezervaciji hotelskog smještaja je obavezna. Nije potrebno ako osoba je u tranzitu ili ide na manje od 12 sati.

Sve drugo su priče za djecu.
Citam sada na MUP HR stranici, prakticno isti uslovi kao i ljetos. Dakle mora se imati opravdan razlog ulaska iz 3. zemalja. Ne moze "onako".
Ako je turisticki, onda treba potvrda o rezervaciji i placenom avansu za smjestaj.
Jedina razlika u odnosu na proslu godinu je sto se umjesto negativnog PCR sada moze ici i sa negativnim antigen testom ili potvrdom doktora da je Covid prebolovan (ne starija od 6 mjeseci od momenta potvrde zaraze), a umjesto potvrde doktora kao dokaz moze posluziti i pozitivan PCR ili Antigen test, stariji od 11 dana i ne stariji od 6 mjeseci
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#1574 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Giancarlo »

Tako sluzbeno pise, ali nesto sumnjam da bas niko nije usao "onako" od proslog ljeta. Naravno sa tim vakcinama ili potvrdama o prebolovanoj koroni ili testovima. Evo ljudi pisu da su isli i na dan iz raznih razloga. Vjerujem da ce to olabaviti pogotovo kako se ljeto bude blizilo.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#1575 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by u-pet-deka »

Giancarlo wrote: 19/04/2021 13:08 Tako sluzbeno pise, ali nesto sumnjam da bas niko nije usao "onako" od proslog ljeta. Naravno sa tim vakcinama ili potvrdama o prebolovanoj koroni ili testovima. Evo ljudi pisu da su isli i na dan iz raznih razloga. Vjerujem da ce to olabaviti pogotovo kako se ljeto bude blizilo.

Lani vlasnici nekretnina (iz BiH) na jedvite jade su ulazili. Onako sigurno niko nije. Onako samo ako je hitno do koji sat i to je to. Nema popusta sigurno, jer sad vrijedi samoizolacija na zapadu ako je destinacija u crvenom, a ovi od turizma su ovisni.
Post Reply