Ulaz u garažu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#1 Ulaz u garažu

Post by 530i »

Zanima me zakonsko određenje ulaza u garažu, odnosno prostora ispred garaže predviđenog za ulazak u garažu. Naime, negdje sam pročitao da je zakonska odrednica 5 metara (dužine) ispred garaže koji moraju biti slobodni da bi se ista neometano koristila. Zanima me da li je to zakonom propisno i kojim, ako je uopće propisano, i kako doći do tog zakona i(li) pravilnika koji obuhvata tu teritoriju?
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#2 Re: Ulaz u garažu

Post by akcid »

530i wrote:Zanima me zakonsko određenje ulaza u garažu, odnosno prostora ispred garaže predviđenog za ulazak u garažu. Naime, negdje sam pročitao da je zakonska odrednica 5 metara (dužine) ispred garaže koji moraju biti slobodni da bi se ista neometano koristila. Zanima me da li je to zakonom propisno i kojim, ako je uopće propisano, i kako doći do tog zakona i(li) pravilnika koji obuhvata tu teritoriju?

ZOBS BiH, član 74. st. 1. tč. 4.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3 Re: Ulaz u garažu

Post by 530i »

Zabrana zaustavljanja i parkiranja, to je jasno, ali mene zanima naknadna izgradnja objekata, tačnije ograde i betonske podloge u konkretnom slučaju.
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#4 Re: Ulaz u garažu

Post by akcid »

530i wrote:Zabrana zaustavljanja i parkiranja, to je jasno, ali mene zanima naknadna izgradnja objekata, tačnije ograde i betonske podloge u konkretnom slučaju.
Šta je konkretan slučaj, opiši ga
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5 Re: Ulaz u garažu

Post by 530i »

Izgrađena ograda i betoniran dio tla ispred garaže. Ulazi nekih cca. 20 cm u taj prostor ispred garaže...zato sam i pitao kako je to zakonski uređeno/određeno. Samo zemljište je općinsko, koriste ga zajednički tri vlasnika, nije podijeljeno ništa...u katastru se vodi kao jedna cjelina. Zbog tih komplikacija mene interesuje taj zakonski dio koji se vezuje za sama pravila u vezi garaže, tj. ulaza u istu.

Kada sam napisao tih 5 metara mislio sam na prostor ispred garaže, širok koliko i sama garaža, nadam se da je to dovoljno jasno.
mishic
Posts: 6306
Joined: 28/04/2011 16:29

#6 Re: Ulaz u garažu

Post by mishic »

Kako riješiti konstantno parkiranje auta preko uske ulice naspram ulaza u garažu gdje je ulazak ili izlazak apsolutno onemogućen ili je moguć tek uz višestruko manevrisanje tako da se u koji cm s teškom mukom može izaći. Upozorenja drskom i bezobraznom ne vrijede a i policija samo konstatuje da nema znaka zabrane i naloži trenutno pomjeranje auta koje ponovo bude parkirano na istom mjestu? Radi se o osobi čiji dosijei u policiji su pozamašni i ulaziti u lični konflikt koji on očito provocira nije pametno. Uz to utvrđeno je da ima i "svoje" ljude kako u policiji tako i u tužilaštvima, sudovima...
Post Reply