Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#151 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Benjo34 »

Na početku Covida, razmišljao sam da ušteđevinu uložim u Daimler ove dionice. Bile su pale na oko 20$, to mi je bilo nestvarno, i baš sam se bio zagrijao. I nemam pojma šta me je odvratilo od toga, šta god da je, dobro me zajebalo, 73$ je vrijednost sad...
antbas
Posts: 4
Joined: 03/04/2021 11:21

#152 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by antbas »

Pozdrav, interesuje me vase misljenje, ako imate nekih 20k KM ustedjevine. Laik sam za dionice, jedino da odem u RF banku i da preko njih ulozim u dionice BHT, Bosnalijek ili Elektroprivreda.
A druga opcija kupiti fizicki invcesticiono zlato u Hrvatskoj i pohranit ga u sef banke u BiH (godisnje 50KM iznajmljivanje sefa)
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#153 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by HerrFlick999 »

antbas wrote: 03/04/2021 11:29 Pozdrav, interesuje me vase misljenje, ako imate nekih 20k KM ustedjevine. Laik sam za dionice, jedino da odem u RF banku i da preko njih ulozim u dionice BHT, Bosnalijek ili Elektroprivreda.
A druga opcija kupiti fizicki invcesticiono zlato u Hrvatskoj i pohranit ga u sef banke u BiH (godisnje 50KM iznajmljivanje sefa)
Iskreno sa tolikom ustedjevinom se vrijedi malo obrazovati i informisati prije nego se krenes u ulaganja. Naravno, 20k je nekome moguce sica za kafe, ali polazeci od toga da je to otprilike 20tak prosjecnih plata u drzavi, nije mala svota novca. Iskren savjet, malo knjige, YT i slicno, nauci malo o berzama i investiranju, dobro ce ti doci u zivotu.

Osnovna razlika izmedju investicionoga zlata i dionica po meni je to sto je jedno plodonosna imovina a drugo nije. Ja sam uvijek za plodonosnu imovinu. Na dionice te obicno ocekuje aprecijacija kapitala i prinos od dividende, dok zlato sjedis i cekas da mozda poraste cijena. Naravno dionice su na prvu riskantnije, ali i zlato moze ici gore ili dole.

E sad, ako bas nemas pojma i ako bas ne zelis da naucis, mozda uzmi 20k i ubaci tu neki ETF koji prati S&P 500 ili slican indeks. To je vecinom najbolja odluka za pasivne investitore. BIlo kako bilo, kazem mozda jer je bas nezahvalno davati savjete gdje tacno uloziti novac.
antbas
Posts: 4
Joined: 03/04/2021 11:21

#154 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by antbas »

HerrFlick999 wrote: 03/04/2021 12:04
antbas wrote: 03/04/2021 11:29 Pozdrav, interesuje me vase misljenje, ako imate nekih 20k KM ustedjevine. Laik sam za dionice, jedino da odem u RF banku i da preko njih ulozim u dionice BHT, Bosnalijek ili Elektroprivreda.
A druga opcija kupiti fizicki invcesticiono zlato u Hrvatskoj i pohranit ga u sef banke u BiH (godisnje 50KM iznajmljivanje sefa)
Iskreno sa tolikom ustedjevinom se vrijedi malo obrazovati i informisati prije nego se krenes u ulaganja. Naravno, 20k je nekome moguce sica za kafe, ali polazeci od toga da je to otprilike 20tak prosjecnih plata u drzavi, nije mala svota novca. Iskren savjet, malo knjige, YT i slicno, nauci malo o berzama i investiranju, dobro ce ti doci u zivotu.

Osnovna razlika izmedju investicionoga zlata i dionica po meni je to sto je jedno plodonosna imovina a drugo nije. Ja sam uvijek za plodonosnu imovinu. Na dionice te obicno ocekuje aprecijacija kapitala i prinos od dividende, dok zlato sjedis i cekas da mozda poraste cijena. Naravno dionice su na prvu riskantnije, ali i zlato moze ici gore ili dole.

E sad, ako bas nemas pojma i ako bas ne zelis da naucis, mozda uzmi 20k i ubaci tu neki ETF koji prati S&P 500 ili slican indeks. To je vecinom najbolja odluka za pasivne investitore. BIlo kako bilo, kazem mozda jer je bas nezahvalno davati savjete gdje tacno uloziti novac.
Hvala na savjetima. Pa istrazivao sam o opcijama za berzu vani da ne idem preko ovih nasih brokera. Nazalost Revolut kartica ne moze na nasem tržištu pa da preko nje imam pristup berzi. A opcija da uzmem tu karticu na nekog ko zivi u EU je previse peglanja radi poreza na dobit. A ETF je nekako ne isplativ. Tako da kontam u RF banci otvorit brokerski račun i za početak sa manjim sumama novca kupovati dionice.
A slazem se se treba vise naucit o berzama i investiranju.
Na ovom forumu sam vec nesto naucio. :izet:
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#155 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by HerrFlick999 »

antbas wrote: 03/04/2021 13:19
HerrFlick999 wrote: 03/04/2021 12:04
antbas wrote: 03/04/2021 11:29 Pozdrav, interesuje me vase misljenje, ako imate nekih 20k KM ustedjevine. Laik sam za dionice, jedino da odem u RF banku i da preko njih ulozim u dionice BHT, Bosnalijek ili Elektroprivreda.
A druga opcija kupiti fizicki invcesticiono zlato u Hrvatskoj i pohranit ga u sef banke u BiH (godisnje 50KM iznajmljivanje sefa)
Iskreno sa tolikom ustedjevinom se vrijedi malo obrazovati i informisati prije nego se krenes u ulaganja. Naravno, 20k je nekome moguce sica za kafe, ali polazeci od toga da je to otprilike 20tak prosjecnih plata u drzavi, nije mala svota novca. Iskren savjet, malo knjige, YT i slicno, nauci malo o berzama i investiranju, dobro ce ti doci u zivotu.

Osnovna razlika izmedju investicionoga zlata i dionica po meni je to sto je jedno plodonosna imovina a drugo nije. Ja sam uvijek za plodonosnu imovinu. Na dionice te obicno ocekuje aprecijacija kapitala i prinos od dividende, dok zlato sjedis i cekas da mozda poraste cijena. Naravno dionice su na prvu riskantnije, ali i zlato moze ici gore ili dole.

E sad, ako bas nemas pojma i ako bas ne zelis da naucis, mozda uzmi 20k i ubaci tu neki ETF koji prati S&P 500 ili slican indeks. To je vecinom najbolja odluka za pasivne investitore. BIlo kako bilo, kazem mozda jer je bas nezahvalno davati savjete gdje tacno uloziti novac.
Hvala na savjetima. Pa istrazivao sam o opcijama za berzu vani da ne idem preko ovih nasih brokera. Nazalost Revolut kartica ne moze na nasem tržištu pa da preko nje imam pristup berzi. A opcija da uzmem tu karticu na nekog ko zivi u EU je previse peglanja radi poreza na dobit. A ETF je nekako ne isplativ. Tako da kontam u RF banci otvorit brokerski račun i za početak sa manjim sumama novca kupovati dionice.
A slazem se se treba vise naucit o berzama i investiranju.
Na ovom forumu sam vec nesto naucio. :izet:
Joj prijatelju nemoj imati posla sa RF-om molim te, odrace te nizasta. Krajnje nekorektni su sto se tice provizija. Ako nisi tezak blize 200k a ne 20k, nemoj o njima razmisljati.
antbas
Posts: 4
Joined: 03/04/2021 11:21

#156 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by antbas »

HerrFlick999 wrote: 03/04/2021 12:04
antbas wrote: 03/04/2021 11:29 Pozdrav, interesuje me vase misljenje, ako imate nekih 20k KM ustedjevine. Laik sam za dionice, jedino da odem u RF banku i da preko njih ulozim u dionice BHT, Bosnalijek ili Elektroprivreda.
A druga opcija kupiti fizicki invcesticiono zlato u Hrvatskoj i pohranit ga u sef banke u BiH (godisnje 50KM iznajmljivanje sefa)
Iskreno sa tolikom ustedjevinom se vrijedi malo obrazovati i informisati prije nego se krenes u ulaganja. Naravno, 20k je nekome moguce sica za kafe, ali polazeci od toga da je to otprilike 20tak prosjecnih plata u drzavi, nije mala svota novca. Iskren savjet, malo knjige, YT i slicno, nauci malo o berzama i investiranju, dobro ce ti doci u zivotu.

Osnovna razlika izmedju investicionoga zlata i dionica po meni je to sto je jedno plodonosna imovina a drugo nije. Ja sam uvijek za plodonosnu imovinu. Na dionice te obicno ocekuje aprecijacija kapitala i prinos od dividende, dok zlato sjedis i cekas da mozda poraste cijena. Naravno dionice su na prvu riskantnije, ali i zlato moze ici gore ili dole.

E sad, ako bas nemas pojma i ako bas ne zelis da naucis, mozda uzmi 20k i ubaci tu neki ETF koji prati S&P 500 ili slican indeks. To je vecinom najbolja odluka za pasivne investitore. BIlo kako bilo, kazem mozda jer je bas nezahvalno davati savjete gdje tacno uloziti novac.
HerrFlick999 wrote: 03/04/2021 14:57
antbas wrote: 03/04/2021 13:19
HerrFlick999 wrote: 03/04/2021 12:04

Iskreno sa tolikom ustedjevinom se vrijedi malo obrazovati i informisati prije nego se krenes u ulaganja. Naravno, 20k je nekome moguce sica za kafe, ali polazeci od toga da je to otprilike 20tak prosjecnih plata u drzavi, nije mala svota novca. Iskren savjet, malo knjige, YT i slicno, nauci malo o berzama i investiranju, dobro ce ti doci u zivotu.

Osnovna razlika izmedju investicionoga zlata i dionica po meni je to sto je jedno plodonosna imovina a drugo nije. Ja sam uvijek za plodonosnu imovinu. Na dionice te obicno ocekuje aprecijacija kapitala i prinos od dividende, dok zlato sjedis i cekas da mozda poraste cijena. Naravno dionice su na prvu riskantnije, ali i zlato moze ici gore ili dole.

E sad, ako bas nemas pojma i ako bas ne zelis da naucis, mozda uzmi 20k i ubaci tu neki ETF koji prati S&P 500 ili slican indeks. To je vecinom najbolja odluka za pasivne investitore. BIlo kako bilo, kazem mozda jer je bas nezahvalno davati savjete gdje tacno uloziti novac.
Hvala na savjetima. Pa istrazivao sam o opcijama za berzu vani da ne idem preko ovih nasih brokera. Nazalost Revolut kartica ne moze na nasem tržištu pa da preko nje imam pristup berzi. A opcija da uzmem tu karticu na nekog ko zivi u EU je previse peglanja radi poreza na dobit. A ETF je nekako ne isplativ. Tako da kontam u RF banci otvorit brokerski račun i za početak sa manjim sumama novca kupovati dionice.
A slazem se se treba vise naucit o berzama i investiranju.
Na ovom forumu sam vec nesto naucio. :izet:
Joj prijatelju nemoj imati posla sa RF-om molim te, odrace te nizasta. Krajnje nekorektni su sto se tice provizija. Ako nisi tezak blize 200k a ne 20k, nemoj o njima razmisljati.
Na forumima nema uopste preporuke za neku brokersku kuću. Jedino sam pronasa od ASA banke tarife
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#157 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by HerrFlick999 »

Imas temu otvorenu ovde: dionice-kupovina-itd-t98821.html vezano za dionice i berze.

A imas i mali jedan forum bas za investitore u BIH: https://invest.ba/ .
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#158 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by koma »

Edvin21 wrote: 26/01/2021 16:57 Ova me naknada skrbnika najviše brine, 50KM mjesečno minimalno, pa to je 700KM godišnje kad se uračuna i PDV. A prijatelj mi kaže da on to ne plaća, to je kao samo ako držiš pare na to skrbničkom računu. Ali piše "za čuvanje vrijednosnih papira" hmm. Ako je ovako onda nema smisla 5000KM staviti, jer 14% godišnje ode samo na skrbništvo to. A ovaj tvrdi da plaća samo brokerima naknade 30-40KM po transakciji i to je to.
Zdravo,
Izvinjavam se za direktnu poruku, ali imam iste dileme, otprilike sam na istom mjestu i imam tonu dubioza, pa se nadam da mozda imate neki update.
Postoji li nacin da se izadje legalno na strano tržište mimo RBBH ili je to jedina opcija?
Sta je s ovim naknadama, ja sam misljenja da se ne moze izbjeci naknada za skrbnicki racun, koja je skandalozna :(

Pozdrav
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#159 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Diverse »

...
Last edited by Diverse on 30/04/2021 17:52, edited 1 time in total.
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#160 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by koma »

Hvala za reply, ali mislim da se opet vrtimo oko pogresne pretpostavke.. Eurobroker i Monetbroker su opcija za RS, nama u FBiH, prema zakonu, to nije omoguceno.

Sto se tice naknada, sve je skandalozno..i ta naknada za skrbnicki racun, i naknade za transakcije, sve! A sve zbog faktickog monopola kojeg imaju. Na $140k+ tek postaju isplative, ali to je nedostizna cifra za vecinu, barem onih koji tek pocinju s investiranjem.

Stoji da RBBH mozda daje vecu sigurnost od IA, ali iz moje perspektive je to marginalno. Nije banke iz Austrije puno vevi garant od pokrica koji ima IA, koja je dodatno i sama na berzi, pa time i dodatno regulisana.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#161 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Diverse »

...
Last edited by Diverse on 30/04/2021 17:52, edited 1 time in total.
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#162 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by koma »

Diverse wrote: 25/04/2021 21:37 Moze Eurobroker i Monetbroker iz FBIH. Zvao i pitao. To ti je onda opcija.
To mi je novost! Zakon je naizgled jasan u vezi toga, ali sutra zovem da cujem njihovo tumacenje i sta tacno nude. Thx!
Dzakozuki
Posts: 129
Joined: 12/11/2020 18:15

#163 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Dzakozuki »

koma wrote: 25/04/2021 21:54
Diverse wrote: 25/04/2021 21:37 Moze Eurobroker i Monetbroker iz FBIH. Zvao i pitao. To ti je onda opcija.
To mi je novost! Zakon je naizgled jasan u vezi toga, ali sutra zovem da cujem njihovo tumacenje i sta tacno nude. Thx!
Jesi li zvao? Ima li kakvih informacija i šta nude da i mi znamo 😁
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#164 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by koma »

Zvao, dobio sve informacije. Oni tvrde da je sve OK, da vec rade s klijentima iz SA.
Raspitao se i oko detalja kako ide taj proces trgovine, ali to nije bitno za temu..

Meni, ipak, i dalje to nije bilo dovoljno, zelim da dobijem konkretnu informaciju od organa FBiH.
Pisao Komisiji za VP, trazio njihovo misljenje, uputili me na Min. Finansija FBiH, jer je zakon o deviznom poslovanju u njihovom domenu.
Kad mi se jave, postat cu nove informacije ovdje.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#165 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ajatolah_ »

Monet Broker kontakt adresom za Sarajevo upućuje na AW Broker, mislim da i Eurobroker navodi AW Broker kao partnera.

Vjerovatno koriste njih kao posrednike za klijente iz Federacije - ako je tako kako mislim onda nije bitno dozvoljava li Zakon o deviznom poslovanju kupovinu posredstvom brokera iz drugog entiteta, jer biste na papiru radili s AW Brokerom.
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#166 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by koma »

To pise na siteu, da, ali nisam dobio nikakvu instrukciju da idem preko AW, tacnije da postoje uopste.

Otvaram racun u Nova banka AD (iz RS), saljem postom ugovor potpisan u BL, Monet mi je attached na Interactive Brokers account, itd
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#167 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ajatolah_ »

koma wrote: 30/04/2021 14:05 To pise na siteu, da, ali nisam dobio nikakvu instrukciju da idem preko AW, tacnije da postoje uopste.

Otvaram racun u Nova banka AD (iz RS), saljem postom ugovor potpisan u BL, Monet mi je attached na Interactive Brokers account, itd
Baš moraš otvoriti u banci sa sjedištem u RS, tako su ti rekli?
U tom slučaju se ne bih upuštao u to bez pozitivnog mišljenja iz Ministarstva finansija, ili ako ti iz Monet brokera oni sami ne obrazlože da će se ipak nekako formalno raditi preko AW brokera (jesi li vidio ugovor?).
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#168 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by koma »

Ajatolah_ wrote: 30/04/2021 14:11 Baš moraš otvoriti u banci sa sjedištem u RS, tako su ti rekli?
U tom slučaju se ne bih upuštao u to bez pozitivnog mišljenja iz Ministarstva finansija, ili ako ti iz Monet brokera oni sami ne obrazlože da će se ipak nekako formalno raditi preko AW brokera (jesi li vidio ugovor?).
Da, iskljucivo kod njih, jer su oni napravili neku varijantu da prmaju uplate za IA, uz prikaz slijedecih dokumenta
- Ugovor o berzanskom posredovanju;
- Ugovor o investicionom savjetovanju i
- Instrukcije za uplatu depozita ( koje se elektronskim putem izrađuju i štampaju iz aplikacije za otvaranje računa u inostranstvu).

Nisam imao priliku da vidim ugovor.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#169 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Diverse »

Pa zar ne moze ni u okviru iste drzave? To mi zvuci suludo. Zasto morate traziti crno na bijelo potvrdu od minstarsta, bas mi zvuci pretjerano. Morate nekada biti malo i bezobrazni, drski i hrabri da bi ostvarili vase ciljeve. Pa stvarno ne mislim da ce vam neko praviti problem zato sto vam je broker u drugom entitetu. Otkud toliki strah? Neceta tako nikad nista zapoceti, necete se tako nikad upustuti ni u kakvu akciju. Suludo! Boj se ovna, boj se govna. Ljudi zaradise milone na kriptu, a nisu ni prepoznati zakonu, i nikom nista, rade normalno. Nije to kriminal ljudi. Cemu cekanje? Kad dobijes odgovor od ministarstva, a ti reci e jbtse ja vec ulozio :-D
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#170 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by koma »

Diverse wrote: 30/04/2021 17:40 Pa zar ne moze ni u okviru iste drzave? To mi zvuci suludo. Zasto morate traziti crno na bijelo potvrdu od minstarsta, bas mi zvuci pretjerano. Morate nekada biti malo i bezobrazni, drski i hrabri da bi ostvarili vase ciljeve. Pa stvarno ne mislim da ce vam neko praviti problem zato sto vam je broker u drugom entitetu. Otkud toliki strah? Neceta tako nikad nista zapoceti, necete se tako nikad upustuti ni u kakvu akciju. Suludo! Boj se ovna, boj se govna. Ljudi zaradise milone na kriptu, a nisu ni prepoznati zakonu, i nikom nista, rade normalno. Nije to kriminal ljudi. Cemu cekanje? Kad dobijes odgovor od ministarstva, a ti reci e jbtse ja vec ulozio :-D
Samo ti, ako ti to odgovara.
Ko ne riskira, taj ne profitira, right ;-)
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#171 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Diverse »

Vec jesam :-D ,zato i kazem. Post je bio dobronamjeran,iskreno, da vas malo trgnem :)
User avatar
koma
Posts: 191
Joined: 10/09/2005 13:32

#172 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by koma »

Diverse wrote: 30/04/2021 17:49 Vec jesam :-D ,zato i kazem. Post je bio dobronamjeran,iskreno, da vas malo trgnem :)
:thumbup:
Nisam ni shvatio kao zlonamjeran :)
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#173 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Diverse »

koma wrote: 30/04/2021 17:55
Diverse wrote: 30/04/2021 17:49 Vec jesam :-D ,zato i kazem. Post je bio dobronamjeran,iskreno, da vas malo trgnem :)
:thumbup:
Nisam ni shvatio kao zlonamjeran :)
:thumbup:
CryptoBull
Posts: 1
Joined: 19/11/2021 21:25

#174 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by CryptoBull »

Pozdrav,
Postoji li neki nacin za direktno finansiranje Interactive Brokers accounta ili bilo kojeg online brokera podrzanog i u nasoj drzavi? Banka je odbila transfer novca (pretpostavljam zbog Zakona o deviznom poslovanju FBiH). Svi savjeti dobrodosli.
Post Reply