Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#1 Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Indigont »

Ima il neko da objasni laiku kako to funkcionira, kakav je povrat godišnji u postotku, u šta se isplati uložiti i kako to ide i na šta paziti?

Štednja više nema smisla, banke nude smiješne kamate, hoće da štediš za 1% kamate.

Znam da se ode u banku i tražiš brokera, potpišeš sa njima neki ugovor, dadneš lovu, vidim imaju i Etrading da pratiš stanje i daješ naloge online.

Ja bih ulagao dugoročno, od 10 do 30 hiljada maraka u nešto sigurno, a da ima povrat barem 5% godišnje. Jel to realno očekivanje?

Kad guglam mutual funds return on investment piše mi od 8 do 10%. To mi zvuči predobro da bi bilo istinito. Na 30.000 da dobiješ 3000 godišnje, to bi bilo jako lijepo.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

U BiH ili u inostranstvu? Za pocetak...

Posto spominjes mutual fondove, pretpostavljam da si citao "vanjske" vijesti...
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#3 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Indigont »

ovdje u Bosni, mislio otići u Raifeisen pa me interesuju sve informacije kojih se mogu dočepati, koliko se može na tome zaraditi?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#4 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

Ne bi nikad uložio ni jedne marke ni u fondove van BiH a o ovim u BiH da i ne pričamo.
Evo ovdje,..http://invest.ba/forum/viewforum.php?f=3
Pa čitaj,..registruj se i pitaj,..naši fondovi su katastrofa.
Milion problema što zakonskih što koruptivnih,.. uglavnom nikad ni marke dividende nisu isplatili,.. prodaju udjele u dobrim firmama za bagatelu a kupuju loše ili bezvrjedne dionice po visokim i previsokim cijenama.
Nema potrebe da žuriš sa ulaganjem,..kad ti stvari budu jasne onda ćeš i uložiti,..Ulaganje ne smije kvariti san..
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

Indigont wrote: 05/12/2019 19:21 ovdje u Bosni, mislio otići u Raifeisen pa me interesuju sve informacije kojih se mogu dočepati, koliko se može na tome zaraditi?
Mislim da sa kombinacijom 2 telekoma ne mozes biti los... Ja sam davno krenuo sa Mtel dionicama za par hiljada, jer im je prinos bio visi nego kod BH telecoma... Ove godine sam to podebljao jace, jer im je cijena akcije bila niza nego kad sam kupovao prvu turu...

Ove godine ce im zbirna dividenda biti oko 10-11% na nominalnu vrijednost akcije, isplacuju je 2x godisnje. Tipa 3,5% na pola godine kao avans dobiti, i cca. 7.5% nakon zavrsnog racuna. Meni je to vec dugo bolje od orocenja... Zadnju turu sam kupovao preko RZB brokera, sve je bilo vrlo lako.

U svakom slucaju, kombinacija 2 telekoma bi ti donosila sigurno bar 5% prinosa na pare...

Fondovi=zdravo! Posebno kod nas, ali i vani. Kriza stize, kad god, trzista ce pasti, time i vrijednost fondova u kojima si stavio pare...
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#6 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Indigont »

hvala drndalo i Ci-Nick na savjetima
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#7 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by zigzag »

Nije to za tebe. Neš ti to znat.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

Jasta, velika je mudrost platiti brokerima da ti kupe xxxx necega...
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#9 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by zigzag »

A onako odoka će dati 30.000 KM u nečemu gdje je laik.

I večeras otići u prodavnicu i zagledati je li mu bolje uzeti kajmak od 3,90 KM ili 4,15 KM. A za kupovinu nečeg vrijednijeg da ne govorim.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#10 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

Jok, nego ce orociti na 36,3 mjeseca po posebnoj ponudi od 1%...
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#11 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by zigzag »

Bolje i to nego da mu neko nudi ribu (iz rudnika vareš) umjesto da mu je dao smjernice kako da peca.
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

A sto u rudniku ima zlata ?

Mogao bi i ti onda kao upucen u te rabote napisati covjeku preporuku velicine barem 7-8 recenica, u kojima ces mu objasniti fino "zasto ne", a ne samo jedna prosta recenica podhebavackog tipa...
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#13 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

Treba biti realan,.. čak i kad poznaješ ekonomiju, berzu, kompanije,.. praviš promašaje.
A kad ne poznaješ onda se ulaganje može pretvoriti u noćnu moru.
Pita me negdje 2007. godine čovjek šta mislim o njegovoj kupovini dionica neke kompanije iz Tuzle,.. pitam ga a čime se bavi ta kompanija.
Kaže ne zna,.. :lol:
Čovjek kupio dionice firme za koju ne zna čak ni čime se bavi.
Drugi slučaj, uplaćujem novac negdje u 2012. ili 2013. god. za kupovinu dionica u Raiffeisen banci i žena koja radi na šalteru kaže još uvijek otplaćuje kredit koji je uzela da bi kupila dionice 2007. godine. A dionice skoro bezvrijedne.
Čovjek bi očekivao da neko ko radi u banci ima informacije kad je vrijeme stati,. kad je nešto precijenjeno, očekuješ da je finansijski pismen.
Ali nije,..
Novac je trenutno podcjenjena "roba" i nema potrebe za nekom paničnom kupovinom.
Ako bi baš morao uložiti novac a nemam neko znanje i zanima me dividenda podijelio bi ulaganje u tri jednaka dijela i kupio dionice BH Telekoma, Tvornice Cementa Kakanj i Elektroprivrede BiH.
U narednih 5 godina možeš očekivati godišnji prinos od 5 do 10% i ne bi trebao imati kapitalni gubitak.
Naravno ima i opcija da novac držiš na računu i čekaš recesiju a onda kad dođe do rasprodaje kupiti nešto na berzama van BiH.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#14 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Indigont »

Hvala i ovima što podižu čitanost temi sa svojim upadima. Samo pišite. Naravno da neću uletiti u ovo napamet nego se dobro informirati i tražiti nešto sigurno, pa makar bio manji povrat. Ali glupo je i da držim toliko love u kešu, ko da sam diler. Štednja je praktički uništena, takvu monetarnu politiku vodi većina svijeta sad da su ubili kamatu na štednju, a stimuliraju tržište dionica. Čini mi se da nemaš puno opcija danas nego ili u nekretnine ili u dionice ili obveznice. Možda zlato ili kupiti kakvog starog vina ili viskija pa strpat u podrum xD
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#15 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by zigzag »

@ci-nick: Ok je to ali to je opet guranje ribe u ruke.

Mora mu neko reći kako da sam analizira vrijednost onoga što kupuje. Ili da pogleda na stranicama gdje to piše odnosno na SASE(ako će tamo):
npr za BHT :
Povrat na kapital (ROE) 5,6216
Zarada po dionici (EPS) 0,8857
Knjigovodstvena vrijednost po dionici (BVS) 15,7546
P/E 12,3411
P/B 0,6938
Neto dobit perioda 56.201.494

ili elektroprivredu:
Povrat na kapital (ROE) 1,7643
Zarada po dionici (EPS) 1,6626
Knjigovodstvena vrijednost po dionici (BVS) 94,2335
P/E 10,1046
P/B 0,1783
Neto dobit perioda 52.383.005


I očekivane dividende i slične stvari. Kada ima predstavu gdje daje pare da to bar radi smisleno.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#16 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

Indigont wrote: 06/12/2019 11:32 Hvala i ovima što podižu čitanost temi sa svojim upadima. Samo pišite. Naravno da neću uletiti u ovo napamet nego se dobro informirati i tražiti nešto sigurno, pa makar bio manji povrat. Ali glupo je i da držim toliko love u kešu, ko da sam diler. Štednja je praktički uništena, takvu monetarnu politiku vodi većina svijeta sad da su ubili kamatu na štednju, a stimuliraju tržište dionica. Čini mi se da nemaš puno opcija danas nego ili u nekretnine ili u dionice ili obveznice. Možda zlato ili kupiti kakvog starog vina ili viskija pa strpat u podrum xD
Zlato možda nije loša opcija. Naravno govorim o investicijskom, fizičkom zlatu koje se može kupiti u Sloveniji ili Austriji ili Zagrebu (nešto skuplje).
Velika vjerovatnoća je da će cijena zlata u nekom trenutku eksplodirati ali ova ulazna od 45 eura za gram čistog je povisoka.
Da je cijena 30 eura ja bi odmah uletio.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#17 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by geralt »

Ci-Nick wrote: 06/12/2019 11:05 Ako bi baš morao uložiti novac a nemam neko znanje i zanima me dividenda podijelio bi ulaganje u tri jednaka dijela i kupio dionice BH Telekoma, Tvornice Cementa Kakanj i Elektroprivrede BiH.
U narednih 5 godina možeš očekivati godišnji prinos od 5 do 10% i ne bi trebao imati kapitalni gubitak.
Naravno ima i opcija da novac držiš na računu i čekaš recesiju a onda kad dođe do rasprodaje kupiti nešto na berzama van BiH.
:thumbup:

Iako ja vise naginjem opciji 2. Mislim da je nova globalna recesija u naredne 2-3 godine neminovna, a u takvim situacijama je investitor koji se pojavi sa ustedjenim keshom kombinacija Tite, Isusa i Muhameda.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#18 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

geralt wrote: 06/12/2019 14:43
Ci-Nick wrote: 06/12/2019 11:05 Ako bi baš morao uložiti novac a nemam neko znanje i zanima me dividenda podijelio bi ulaganje u tri jednaka dijela i kupio dionice BH Telekoma, Tvornice Cementa Kakanj i Elektroprivrede BiH.
U narednih 5 godina možeš očekivati godišnji prinos od 5 do 10% i ne bi trebao imati kapitalni gubitak.
Naravno ima i opcija da novac držiš na računu i čekaš recesiju a onda kad dođe do rasprodaje kupiti nešto na berzama van BiH.
:thumbup:

Iako ja vise naginjem opciji 2. Mislim da je nova globalna recesija u naredne 2-3 godine neminovna, a u takvim situacijama je investitor koji se pojavi sa ustedjenim keshom kombinacija Tite, Isusa i Muhameda.
Recesija je zlatna prilika koju ne treba propustiti.
Dobro uloženih 10.000 KM poslije dvije godine vrijedi minimalno 30.000 KM
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#19 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by montypython2000 »

Slažem se da se treba dobro informisati, ali ne bih olako potcjenjivao našu berzu i orijentisao se na strane. Jeste ima i kriminala i i čudnih transakcija i nije sve dobro regulisano i sl. Sve je to tačno, međutim medalja ima i drugu stranu. Zbog svega navedenog cijene dionica su oborene do nenormalno niskih vrijednosti što zna dovesti do velikog rasta nezamislivog na zapadu i tzv sigurnim berzama. Evo samo par primjera od ove godine, vrijednosti navodim po pamćenju. Dionica Sarajevo Osiguranje je nekoliko godina vrijedila 5-7 Km da bi ove godine u toku mjesec-dva otišla na preko 15. Ko je kupio prije ljeta zaradio je cca 130 % na uloženo. Elektroprivreda BIH nakon par godina tavorenja na 8-10 otišla za mjesec dana na cca 17 KM, porast od 70% a mislim da ni blizu nije gotov, uz činjenicu da sve češče dijele dividendu i bolje posluju a da im je knjigovodstvena vrijednost 72 mislim da je rast tek počeo jer samo da dođe do knjigovodstvene to bi bio rast od 350%. Samo ako podijele najavjenu dividendu od 1,58 KM biće povrat od cca 9% na sadašnju cijenu (bez povećanja same cijene dionice). Bosnalijek-prihodi i dobit rastu iz godine u godinu dividenda se dijeli a ko je kupio recimo početkom godine po 12 KM sad kad je 18 zaradio je 50% na ulog ne računajući dividendu. Čak i ako uzmemo omrežene fondove koji ne dijele dividendu, potcijenjenost dionice je tolika upravo zbog navedenih muljanja i straha ulagača da su dionice gotovo džaba što je možda i cilj. Tako npr BIG ima portfelj vrijedan 7,5 KM po dionici a tržišna cijena dionice mu je 1,5 KM što znači da ima diskont od 80%. BH Telecom nije što je bio ali i sa manjom dobiti stalno dijeli dividendu tako da je uz cijenu koja je pala (10-11 KM trenutno) i sad je vrlo pristupačna povrat cca 5 % godišnje 3x veći od najbolje kamate na oročenje u banci. Nema takvih prilika nigdje u svijetu, zlato i njujorška berza, Coca Cola i Tesla su mala maca u odnosu na prilike ovdje, samo treba znati gledati i misliti.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#20 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by burekodsira »

po kojoj cijeni naplaćuju brokerske usluge u rajfajzenu?
da li imate iskustva i s drugim brokerima kod nas i kako se kreću cijene?
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#21 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by montypython2000 »

burekodsira wrote: 07/12/2019 14:09 po kojoj cijeni naplaćuju brokerske usluge u rajfajzenu?
da li imate iskustva i s drugim brokerima kod nas i kako se kreću cijene?
Ne znam za njih ali za npr Unibroker je cca 1,2 % od vrijednosti transakcije, tu negdje, sve zbirno. Nekad davno ima više godina, kad sam prelazio od neke druge brokerske kuće otiđoh do Reiffaiisena da vidim i bilo mi je preskupo, možda je sad niže ne znam.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#22 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Kinaski »

A kako se kupuju dionice, gdje odem?
Pretpostavljam ima neki salter, dobar dan dobar dan, dat cete mi kilu dionica i to je to ?
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#23 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by montypython2000 »

Kinaski wrote: 07/12/2019 17:00 A kako se kupuju dionice, gdje odem?
Pretpostavljam ima neki salter, dobar dan dobar dan, dat cete mi kilu dionica i to je to ?
Objasniće ti tvoj broker. Za početak treba neki ugovor sa brokerskom kućom i dalje kupuješ prodaješ preko njih U principu trebao bi imati uplaćeno kod njih neki iznos, pratiš dionicu/firmu analiziraš koliko je dobra stabilna, finansijski izvještaji dobit, dividenda, povrat, P/E itd. Kad odlučiš daš nalog brokeru i on ih kupi za tebe po cijeni koju si dao (ili u nekom rasponu). Nalog može biti dnevni ili na duži rok itd. Ili, ne moraš imat uplaćen iznos ali ga moraš uplatiti prije kupnje i poslati im dokaz da si uplatio-uplatnicu. Ako prodaješ iznos legne na tvoj podračun kod brokerske firme a oni ti prebace kad kažeš. Kretanje cijena i koje su dionice trenutno na prodaji koliko i po kojoj cijeni možeš vidjeti na stranici sase.ba. Može i teletrader.com. Detaljne komentare i forum na invest.ba
chombe trajla be
Posts: 245
Joined: 22/09/2015 19:53

#24 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by chombe trajla be »

I men ovo zanima, evo recimo sad kad bih odlučio 5000KM uložiti u dionice, šta mi savjetujete vi koji bolje poznajete materiju? U šta bi vi uložili, i koliko bi to donosilo "zarade" na godišnjem nivou? Ljubim ko pomogne :kiss: :D
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#25 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by montypython2000 »

Možeš kupiti za početak neki manji iznos/ manju količinu relativno sigurnih/stabilnih dionica tipa Elektroprivreda BiH ili Telecom ili Bosnalijek tek za zagrijavanje i da vidiš kako ide papirologija i onda im prati kretanje cijene ponudu i potražnju vidiš kako to ide prije nego kreneš ozbiljnije.
Post Reply