Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#101 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

izvrsni direktor wrote: 29/01/2021 00:17
CikCikCikPogodi wrote: 28/01/2021 19:16
kio01 wrote: 28/01/2021 18:53

Sto se tice long-term, slazem se, ali je jutros spao sa 470 na 120 dolara. Da imam takve pare i da sam negdje gdje imam access tim dionicama, uzeo bih bruku znajuci da ce se oporaviti i prodao sto prije.

Samo ne znam kako bi izgledalo to kaznjavanje, s obzirom da pricamo o hiljadama ljudi. Nema bas glavnog lika kojeg mozes ubijediti, best you can do je pohapsiti one koji su pravili postove na wallstreetbets, ali je i to bruka ljudi. Plus sto bi bio ogroman outrage oko toga.
Ovo mozes i kod nas uraditi, eto da se recimo hipotetcki organizuju ljudi ne na stotine, vec u hiljadama, sto bi cinilo dobar dio dionicara kompanije npr. BH Telecom i kupe svi prosjedno 10-20 dionica. Vidio bi koliko bi vrijednost porasla, ista matematika na svakoj berzi.
Nadam se da ti je jasna prica o hedge fondovima i short pozicijama. Ako nista, procitaj malo
Da. lako je podići cijenu ako znaš da neko u skoroj budućnosti mora kupiti veću količinu dionica.
Naši mali dioničari su toliko isprepadani da nisu bili u stanju podići cijenu čak ni kada je bilo jasno da većinski vlasnik ide u preuzimanje po bagatelnoj cijeni.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#102 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

sedma_7 wrote: 31/01/2021 05:46 Kako ide ispata divideni?
Npr, imam x broj dionica u Bhtelecomu, godišnje bude isplata...

Oni imaju moje podatke i odmah mi to uplaćuju na račun ili se mora prijaviti nakon svake skupštine, i šta ako fuliš recimo taj rok za prijavu?
Ako si im jednom dostavio podatke za isplatu, trebali bi ih imati i po njima postupati dok ne promjenis podatke. Ako ih promijenis, onda je do tebe da im javis promjenu.

Mislim da je rok za prijavu potrazivanja 3 god., i nakon toga zastarjeva. Barem je kod Mtel-a tako. Oni na skupstini odrede sumu za isplatu i datum presjeka stanja. Kao i datum pocetka isplate, obicno par dana iza datuma presjeka. Pa onda uplacuju tempom kojim se to moze stici pouplacivati.

U svakom slucaju bi negdje na njihovom webu ili SASE berzi morala biti javna odluka, sa kontakt telefonom/e-mailom, za provjeru.
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#103 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

drndalo wrote: 31/01/2021 09:55
sedma_7 wrote: 31/01/2021 05:46 Kako ide ispata divideni?
Npr, imam x broj dionica u Bhtelecomu, godišnje bude isplata...

Oni imaju moje podatke i odmah mi to uplaćuju na račun ili se mora prijaviti nakon svake skupštine, i šta ako fuliš recimo taj rok za prijavu?
Ako si im jednom dostavio podatke za isplatu, trebali bi ih imati i po njima postupati dok ne promjenis podatke. Ako ih promijenis, onda je do tebe da im javis promjenu.

Mislim da je rok za prijavu potrazivanja 3 god., i nakon toga zastarjeva. Barem je kod Mtel-a tako. Oni na skupstini odrede sumu za isplatu i datum presjeka stanja. Kao i datum pocetka isplate, obicno par dana iza datuma presjeka. Pa onda uplacuju tempom kojim se to moze stici pouplacivati.

U svakom slucaju bi negdje na njihovom webu ili SASE berzi morala biti javna odluka, sa kontakt telefonom/e-mailom, za provjeru.
https://www.bhtelecom.ba/obavjestenja/2 ... -sarajevo/

Bude objavljeno poslije skupštine u novinama, na stranici BH Telekoma i na Sase.ba.
Uglavnom kome je dividenda isplaćivana i prethodnih godina ne čini ništa osim da čeka uplatu.
Tako je isto i sa ostalim emitentima. Naravno ukoliko ima dividende.
Dangubic
Posts: 795
Joined: 01/12/2019 15:11

#104 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Dangubic »

Indigont wrote: 05/12/2019 17:09 Ima il neko da objasni laiku kako to funkcionira, kakav je povrat godišnji u postotku, u šta se isplati uložiti i kako to ide i na šta paziti?

Štednja više nema smisla, banke nude smiješne kamate, hoće da štediš za 1% kamate.

Znam da se ode u banku i tražiš brokera, potpišeš sa njima neki ugovor, dadneš lovu, vidim imaju i Etrading da pratiš stanje i daješ naloge online.

Ja bih ulagao dugoročno, od 10 do 30 hiljada maraka u nešto sigurno, a da ima povrat barem 5% godišnje. Jel to realno očekivanje?

Kad guglam mutual funds return on investment piše mi od 8 do 10%. To mi zvuči predobro da bi bilo istinito. Na 30.000 da dobiješ 3000 godišnje, to bi bilo jako lijepo.
5% je realno ako mislis na dugorocno pogledaj dionice koje imaju dobru dividentu ,obicno su to banke ili naftne kompanije.
Dangubic
Posts: 795
Joined: 01/12/2019 15:11

#105 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Dangubic »

Dangubic wrote: 31/01/2021 20:18
Indigont wrote: 05/12/2019 17:09 Ima il neko da objasni laiku kako to funkcionira, kakav je povrat godišnji u postotku, u šta se isplati uložiti i kako to ide i na šta paziti?

Štednja više nema smisla, banke nude smiješne kamate, hoće da štediš za 1% kamate.

Znam da se ode u banku i tražiš brokera, potpišeš sa njima neki ugovor, dadneš lovu, vidim imaju i Etrading da pratiš stanje i daješ naloge online.

Ja bih ulagao dugoročno, od 10 do 30 hiljada maraka u nešto sigurno, a da ima povrat barem 5% godišnje. Jel to realno očekivanje?

Kad guglam mutual funds return on investment piše mi od 8 do 10%. To mi zvuči predobro da bi bilo istinito. Na 30.000 da dobiješ 3000 godišnje, to bi bilo jako lijepo.
5% je realno ako mislis na dugorocno pogledaj dionice koje imaju dobru dividentu ,obicno su to banke ili naftne kompanije u ovom momentu je Gazprom interesantan.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#106 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Indigont »

Aha. Al jedan tip me uvjerava da ne plaća ove provizije na "čuvanje vrijednosnih papira". Kako vi koji ulažete? Raifeisen uzima minimalno 50KM plus PDV mjesečno za to čuvanje vrijednosnih papira, a to je puno ako ulažeš npr. samo 10.000. Na te prozivije bi spickao haman 1000KM godisnje.
cetiri4
Posts: 65
Joined: 03/02/2021 12:19

#107 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by cetiri4 »

.....
Last edited by cetiri4 on 11/03/2021 20:39, edited 1 time in total.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#108 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Indigont »

Hvala na odgovoru. Jesu oni sve transparentni, pričao sam ja na telefon sa glavnom brokericom tamo u Sarajevu, kažu ti kako je šta je, ali to je brt skupo. Bez 50.000 nemaš šta ulagati kod njih onda, jer te naknade za skrbništvo nad papirima deru. Kako se ja ne mogu sam skrbiti o svojim vrijednosnim papirima? Daj mi ih na ruke xD to je valjda samo potvrda o posjedovanju dionica neke firme
Dangubic
Posts: 795
Joined: 01/12/2019 15:11

#109 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Dangubic »

Indigont wrote: 04/02/2021 21:11 Aha. Al jedan tip me uvjerava da ne plaća ove provizije na "čuvanje vrijednosnih papira". Kako vi koji ulažete? Raifeisen uzima minimalno 50KM plus PDV mjesečno za to čuvanje vrijednosnih papira, a to je puno ako ulažeš npr. samo 10.000. Na te prozivije bi spickao haman 1000KM godisnje.
To je čista pljačka
Dangubic
Posts: 795
Joined: 01/12/2019 15:11

#110 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Dangubic »

montypython2000 wrote: 06/12/2019 20:57 Slažem se da se treba dobro informisati, ali ne bih olako potcjenjivao našu berzu i orijentisao se na strane. Jeste ima i kriminala i i čudnih transakcija i nije sve dobro regulisano i sl. Sve je to tačno, međutim medalja ima i drugu stranu. Zbog svega navedenog cijene dionica su oborene do nenormalno niskih vrijednosti što zna dovesti do velikog rasta nezamislivog na zapadu i tzv sigurnim berzama. Evo samo par primjera od ove godine, vrijednosti navodim po pamćenju. Dionica Sarajevo Osiguranje je nekoliko godina vrijedila 5-7 Km da bi ove godine u toku mjesec-dva otišla na preko 15. Ko je kupio prije ljeta zaradio je cca 130 % na uloženo. Elektroprivreda BIH nakon par godina tavorenja na 8-10 otišla za mjesec dana na cca 17 KM, porast od 70% a mislim da ni blizu nije gotov, uz činjenicu da sve češče dijele dividendu i bolje posluju a da im je knjigovodstvena vrijednost 72 mislim da je rast tek počeo jer samo da dođe do knjigovodstvene to bi bio rast od 350%. Samo ako podijele najavjenu dividendu od 1,58 KM biće povrat od cca 9% na sadašnju cijenu (bez povećanja same cijene dionice). Bosnalijek-prihodi i dobit rastu iz godine u godinu dividenda se dijeli a ko je kupio recimo početkom godine po 12 KM sad kad je 18 zaradio je 50% na ulog ne računajući dividendu. Čak i ako uzmemo omrežene fondove koji ne dijele dividendu, potcijenjenost dionice je tolika upravo zbog navedenih muljanja i straha ulagača da su dionice gotovo džaba što je možda i cilj. Tako npr BIG ima portfelj vrijedan 7,5 KM po dionici a tržišna cijena dionice mu je 1,5 KM što znači da ima diskont od 80%. BH Telecom nije što je bio ali i sa manjom dobiti stalno dijeli dividendu tako da je uz cijenu koja je pala (10-11 KM trenutno) i sad je vrlo pristupačna povrat cca 5 % godišnje 3x veći od najbolje kamate na oročenje u banci. Nema takvih prilika nigdje u svijetu, zlato i njujorška berza, Coca Cola i Tesla su mala maca u odnosu na prilike ovdje, samo treba znati gledati i misliti.
Već 20 godina čekam da se neke stvari regulišu kod nas, ne samo u vezi dionica nego i u vezi elektronskog plaćanja, kupovine preko interneta, nekretnina. Izgubio hrpu novca, srecom su mi neki poslovi u Holandiji gdje živim vratili taj novac ali da sam sve u Holandiji uladao umjesto dole imao bi 3 puta više,to što neka firma napravi 70 % ili 100 % je smijurija u odnosu na Teslu(ove godine sam imao dvije koje samo prodao sa 100 % zarade takvih imaš na stotine.
Dangubic
Posts: 795
Joined: 01/12/2019 15:11

#111 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Dangubic »

Dangubic wrote: 05/02/2021 19:51
montypython2000 wrote: 06/12/2019 20:57 Slažem se da se treba dobro informisati, ali ne bih olako potcjenjivao našu berzu i orijentisao se na strane. Jeste ima i kriminala i i čudnih transakcija i nije sve dobro regulisano i sl. Sve je to tačno, međutim medalja ima i drugu stranu. Zbog svega navedenog cijene dionica su oborene do nenormalno niskih vrijednosti što zna dovesti do velikog rasta nezamislivog na zapadu i tzv sigurnim berzama. Evo samo par primjera od ove godine, vrijednosti navodim po pamćenju. Dionica Sarajevo Osiguranje je nekoliko godina vrijedila 5-7 Km da bi ove godine u toku mjesec-dva otišla na preko 15. Ko je kupio prije ljeta zaradio je cca 130 % na uloženo. Elektroprivreda BIH nakon par godina tavorenja na 8-10 otišla za mjesec dana na cca 17 KM, porast od 70% a mislim da ni blizu nije gotov, uz činjenicu da sve češče dijele dividendu i bolje posluju a da im je knjigovodstvena vrijednost 72 mislim da je rast tek počeo jer samo da dođe do knjigovodstvene to bi bio rast od 350%. Samo ako podijele najavjenu dividendu od 1,58 KM biće povrat od cca 9% na sadašnju cijenu (bez povećanja same cijene dionice). Bosnalijek-prihodi i dobit rastu iz godine u godinu dividenda se dijeli a ko je kupio recimo početkom godine po 12 KM sad kad je 18 zaradio je 50% na ulog ne računajući dividendu. Čak i ako uzmemo omrežene fondove koji ne dijele dividendu, potcijenjenost dionice je tolika upravo zbog navedenih muljanja i straha ulagača da su dionice gotovo džaba što je možda i cilj. Tako npr BIG ima portfelj vrijedan 7,5 KM po dionici a tržišna cijena dionice mu je 1,5 KM što znači da ima diskont od 80%. BH Telecom nije što je bio ali i sa manjom dobiti stalno dijeli dividendu tako da je uz cijenu koja je pala (10-11 KM trenutno) i sad je vrlo pristupačna povrat cca 5 % godišnje 3x veći od najbolje kamate na oročenje u banci. Nema takvih prilika nigdje u svijetu, zlato i njujorška berza, Coca Cola i Tesla su mala maca u odnosu na prilike ovdje, samo treba znati gledati i misliti.
Već 20 godina čekam da se neke stvari regulišu kod nas, ne samo u vezi dionica nego i u vezi elektronskog plaćanja, kupovine preko interneta, nekretnina. Izgubio hrpu novca, srecom su mi neki poslovi u Holandiji gdje živim vratili taj novac ali da sam sve u Holandiji uladao umjesto dole imao bi 3 puta više,to što neka firma napravi 70 % ili 100 % je smijurija u odnosu na Teslu(ove godine sam imao dvije koje samo prodao sa 100 % zarade takvih imaš na stotine.Tesla je skočio 1500%
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#112 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

To što se dešava na US berzi nema više veze sa zdravom pameti. Radije bi uložio u Bitcoin nego u Teslu. Iako je utopija i jedno i drugo.
Eto taj Tesla ima knjigovodstvenu vrijednost od 8 milijardi $, godišnji promet od 30 milijardi $ i tržišnu koja je na skoro 700 milijardi $.
Dakle skoro 100 puta veću tržišnu od knjigovodstvene, iako su tek u prošloj godini ostvarili neku minimalnu dobit.
Neke priče o svjetloj perspektivi i očekivanjima su nerealne.
Kompanije koje imaju inovativan proizvod imaju 10 godina monopol i u tom periodu bi trebalo da ostvare extra profit.
Tesla je deset godina pravio gubitak a sad će da gubi dio kolača što od Kineza, što od Japanaca a bogami i Njemaca.
Ne znam kud sve ovo ide.
Elon Musk se nasmije, dionica skoči 10%.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#113 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Login7777 »

Američka berza i price discovery se zadnje desetljeće nisu našli na putu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#114 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by ExNihilo »

Tesla je balončina. Pa i šire gledano, tech je vjerovatno balon. Grafik koji apsolutno sve govori - rast cijena isključivo neprofitabilnih tech firmi zadnjih pet godina :D :

Image

Dobro, treba biti pošten pa reći da Tesla pogoni najveći dio ovog rasta, but still. Kad neko upita šta je optimizam, pokažite mu ovaj grafik.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#115 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Login7777 »

Image

Ovo je tek balončina :mrgreen:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55596
Joined: 15/12/2008 16:53

#116 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by ultima_palabra »

ExNihilo wrote: 05/02/2021 23:56 Tesla je balončina. Pa i šire gledano, tech je vjerovatno balon. Grafik koji apsolutno sve govori - rast cijena isključivo neprofitabilnih tech firmi zadnjih pet godina :D :

Image

Dobro, treba biti pošten pa reći da Tesla pogoni najveći dio ovog rasta, but still. Kad neko upita šta je optimizam, pokažite mu ovaj grafik.
Tesla je balon koji je prerastao u kult. Trenutno je trzisna kapitalizacija Tesle veca od kapitalizacije 11 vodecih auto kompanija u svijetu - zajedno :mrgreen: Kako ce Tesla monetizovati svu svoju inovativnost? Porterove barijere za ulazak su ovdje kljucne... ne vidim sta ce sprijeciti velike auto kompanije da kopiraju ono sto je vrijedno kod Tesle.

Tech treba razdvojiti na profitabilni, onaj koji ce to mozda biti i onaj koji nikada nece. FAAMG su masine za novac, Salesforce i Twilio isto nisu baloni. Uber, Zoom, Airbnb, Doordash, Peloton vec upadaju u tu kategoriju.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#117 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by ovo_malo_duse »

Evo iz pera Amatera.
Nisam se nikad zanimao za dionice iako sam imao dobro iskustvo da certifikatima koje sam opet tada na nagovor prijatelja uplatio u Energopetrol. Ja sam totalno zaboravio na tu uplatu i certifikate iako su naki papiri stalno dolazili i onda kad je Ina kupila Energopetrol zovne me taj isti havre i pita jel jos imam dionice Energopetrola.Odem na SASE i Uzmem tad 27 milia KM iz vedra neba i kontam o svim indijancima iz familije koji su svoje dali za 500KM raznoraznim hostaplerima. Pocetkom prosle godinesam slucajno usao u pricu da dobrim prijateljem koji mi je tad ispricao o njegovom radu sa dionicama I zamolio sam ga da mi jednostavnim rijecnikom pojasni sta I kako. Tad mi je rekao nekad u martu. Situacija da coronom je slicna krizi iz 2008 tad su mnogi uzeli dobru lovu.
On mi je pojasnio kako da se regustrujem na jednu od “trader platformi” i kako da krenem sto je u principu vrlo jednostavno. Da prebacim neku manju sumu i da probam i jesam. Do kraja zivota cu mu biti zahvalan.

Mogu reci da sam 3 mjeseca svaku noc studirao mali million dionica raznoraznih kompanija uzimajuci u obzir ono ista ili slicna situacija kao 2008 . Nekad pocetkom ljeta odlucio sam i ulozio svu svoju ustedjevinu u dionice koristeci 3 parametra. Da su od 2010-2020 bile stabilne. Da su zbog corona krize naglo pale vise od 50% i da su od feb do jula 2020 bile stabilne na tom dnu gdje su pale. I takodje izbjegavam dionice iz sectora naftne i energetskog sektora jer su oscilacije ogromne i moras biti 24/7 broker da zaradjujes na njima a to mi nije cilj. Cilj mi je da ulozim i da se kote same .

Jedan primmer:
https://finance.yahoo.com/quote/CNK?p=C ... c=fin-srch

Ovu sam kupit u septembru kad je bila ovo 11 dolara danas je 19.

Nakon objave o vakcini I pobjede Bidena sve ulozeno je poraslo u prosjeku 25-30 %. Ili ti na svakih 100KM ulozenih imam dobit min 25KM.
Sa tendencijom rasta odnosno duplanja.
Kad se sve vrati u neku normalu, jer pitanje nije hoce li se vratit nego kad ce se vratiti. Mislim da cu uduplati ustedjevinu.

Jos na kraju, za ovo trebaju volovska damu i jako srce i da si stabilan. U 7 dana promjena stanja moze biti 10K KM naravno u zavisnosti od ulozenog. I ako nemas cajones da to istrpis u pocetku dok me shvatis da je to normala moze te hercika vrlo lako mlatnut. :lol: :lol:
I jos nesto u dividendi je sitna lova bar za moj pojam trgovinom de zaradi puno vise et.
Last edited by ovo_malo_duse on 06/02/2021 08:15, edited 1 time in total.
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#118 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

I vrijednost FAAMG je neralna u ovom trenutku ali kad pukne balon neće pasti kao ostali.
Kad je 2000. god. pukao nisu isto prošli Microsoft i npr. Deutsche Telekom koji je prije pucanja bio na 105 eura a sad 20 godina kasnije na 14 eura.
U svakom slučaju mislim da je u ovom trenutku bolje imati živu lovu ili ulagati na malim tržistima nego ulagati na neko pregrijano tržište.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#119 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

ovo_malo_duse wrote: 06/02/2021 08:11 Evo iz pera Amatera.
Nisam se nikad zanimao za dionice iako sam imao dobro iskustvo da certifikatima koje sam opet tada na nagovor prijatelja uplatio u Energopetrol. Ja sam totalno zaboravio na tu uplatu i certifikate iako su naki papiri stalno dolazili i onda kad je Ina kupila Energopetrol zovne me taj isti havre i pita jel jos imam dionice Energopetrola.Odem na SASE i Uzmem tad 27 milia KM iz vedra neba i kontam o svim indijancima iz familije koji su svoje dali za 500KM raznoraznim hostaplerima. Pocetkom prosle godinesam slucajno usao u pricu da dobrim prijateljem koji mi je tad ispricao o njegovom radu sa dionicama I zamolio sam ga da mi jednostavnim rijecnikom pojasni sta I kako. Tad mi je rekao nekad u martu. Situacija da coronom je slicna krizi iz 2008 tad su mnogi uzeli dobru lovu.
On mi je pojasnio kako da se regustrujem na jednu od “trader platformi” i kako da krenem sto je u principu vrlo jednostavno. Da prebacim neku manju sumu i da probam i jesam. Do kraja zivota cu mu biti zahvalan.

Mogu reci da sam 3 mjeseca svaku noc studirao mali million dionica raznoraznih kompanija uzimajuci u obzir ono ista ili slicna situacija kao 2008 . Nekad pocetkom ljeta odlucio sam i ulozio svu svoju ustedjevinu u dionice koristeci 3 parametra. Da su od 2010-2020 bile stabilne. Da su zbog corona krize naglo pale vise od 50% i da su od feb do jula 2020 bile stabilne na tom dnu gdje su pale. I takodje izbjegavam dionice iz sectora naftne i energetskog sektora jer su oscilacije ogromne i moras biti 24/7 broker da zaradjujes na njima a to mi nije cilj. Cilj mi je da ulozim i da se kote same .

Jedan primmer:
https://finance.yahoo.com/quote/CNK?p=C ... c=fin-srch

Ovu sam kupit u septembru kad je bila ovo 11 dolara danas je 19.

Nakon objave o vakcini I pobjede Bidena sve ulozeno je poraslo u prosjeku 25-30 %. Ili ti na svakih 100KM ulozenih imam dobit min 25KM.
Sa tendencijom rasta odnosno duplanja.
Kad se sve vrati u neku normalu, jer pitanje nije hoce li se vratit nego kad ce se vratiti. Mislim da cu uduplati ustedjevinu.

Jos na kraju, za ovo trebaju volovska damu i jako srce i da si stabilan. U 7 dana promjena stanja moze biti 10K KM naravno u zavisnosti od ulozenog. I ako nemas cajones da to istrpis u pocetku dok me shvatis da je to normala moze te hercika vrlo lako mlatnut. :lol: :lol:
I jos nesto u dividendi je sitna lova bar za moj pojam trgovinom de zaradi puno vise et.
Fino. Za potpuniju sliku nam jos fali informacija o tome gdje zivis, mislim na zemlju, jer na Balkanu vjerovatno nisi.

Nista lose, samo je bitno za mogucnosti. Pozdrav i hvala na pojednostavljenom iskustvu.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#120 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by ovo_malo_duse »

drndalo wrote: 06/02/2021 09:24
ovo_malo_duse wrote: 06/02/2021 08:11 Evo iz pera Amatera.
Nisam se nikad zanimao za dionice iako sam imao dobro iskustvo da certifikatima koje sam opet tada na nagovor prijatelja uplatio u Energopetrol. Ja sam totalno zaboravio na tu uplatu i certifikate iako su naki papiri stalno dolazili i onda kad je Ina kupila Energopetrol zovne me taj isti havre i pita jel jos imam dionice Energopetrola.Odem na SASE i Uzmem tad 27 milia KM iz vedra neba i kontam o svim indijancima iz familije koji su svoje dali za 500KM raznoraznim hostaplerima. Pocetkom prosle godinesam slucajno usao u pricu da dobrim prijateljem koji mi je tad ispricao o njegovom radu sa dionicama I zamolio sam ga da mi jednostavnim rijecnikom pojasni sta I kako. Tad mi je rekao nekad u martu. Situacija da coronom je slicna krizi iz 2008 tad su mnogi uzeli dobru lovu.
On mi je pojasnio kako da se regustrujem na jednu od “trader platformi” i kako da krenem sto je u principu vrlo jednostavno. Da prebacim neku manju sumu i da probam i jesam. Do kraja zivota cu mu biti zahvalan.

Mogu reci da sam 3 mjeseca svaku noc studirao mali million dionica raznoraznih kompanija uzimajuci u obzir ono ista ili slicna situacija kao 2008 . Nekad pocetkom ljeta odlucio sam i ulozio svu svoju ustedjevinu u dionice koristeci 3 parametra. Da su od 2010-2020 bile stabilne. Da su zbog corona krize naglo pale vise od 50% i da su od feb do jula 2020 bile stabilne na tom dnu gdje su pale. I takodje izbjegavam dionice iz sectora naftne i energetskog sektora jer su oscilacije ogromne i moras biti 24/7 broker da zaradjujes na njima a to mi nije cilj. Cilj mi je da ulozim i da se kote same .

Jedan primmer:
https://finance.yahoo.com/quote/CNK?p=C ... c=fin-srch

Ovu sam kupit u septembru kad je bila ovo 11 dolara danas je 19.

Nakon objave o vakcini I pobjede Bidena sve ulozeno je poraslo u prosjeku 25-30 %. Ili ti na svakih 100KM ulozenih imam dobit min 25KM.
Sa tendencijom rasta odnosno duplanja.
Kad se sve vrati u neku normalu, jer pitanje nije hoce li se vratit nego kad ce se vratiti. Mislim da cu uduplati ustedjevinu.

Jos na kraju, za ovo trebaju volovska damu i jako srce i da si stabilan. U 7 dana promjena stanja moze biti 10K KM naravno u zavisnosti od ulozenog. I ako nemas cajones da to istrpis u pocetku dok me shvatis da je to normala moze te hercika vrlo lako mlatnut. :lol: :lol:
I jos nesto u dividendi je sitna lova bar za moj pojam trgovinom de zaradi puno vise et.
Fino. Za potpuniju sliku nam jos fali informacija o tome gdje zivis, mislim na zemlju, jer na Balkanu vjerovatno nisi.

Nista lose, samo je bitno za mogucnosti. Pozdrav i hvala na pojednostavljenom iskustvu.
U pravu si nisam trenutno na balkanu blize sam karpatima ( duga prica)

Ali mislim da nema veze jesi na balkanu ili nisi.
Pitao sam tetku google koje su najbolje broker platforms za gradjane BiH i izbacilo mi ovo

https://brokerchooser.com/best-brokers/ ... erzegovina

Ja koristim SaxoTrader. koji je drugi na listi al mislim da je to sve u 5 deka.
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#121 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

ovo_malo_duse wrote: 06/02/2021 08:11

Nakon objave o vakcini I pobjede Bidena sve ulozeno je poraslo u prosjeku 25-30 %. Ili ti na svakih 100KM ulozenih imam dobit min 25KM.
Sa tendencijom rasta odnosno duplanja.
Kad se sve vrati u neku normalu, jer pitanje nije hoce li se vratit nego kad ce se vratiti. Mislim da cu uduplati ustedjevinu.

Pitanje je šta je normala.
Down Jones je na istorijski rekordnim visinama, dakle kriza izazvana koronom se na tržištu osjetila samo kratko u periodu mart-juni 2020.
Ovo trenutno je daleko iznad realnog.
Prije ili kasnije Down Jones će sletiti ispod 15.000 poena a neće biti iznenađenje ni ako sleti i ispod 10.000 poena.
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#122 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

ovo_malo_duse wrote: 06/02/2021 09:38
drndalo wrote: 06/02/2021 09:24
ovo_malo_duse wrote: 06/02/2021 08:11 Evo iz pera Amatera.
Nisam se nikad zanimao za dionice iako sam imao dobro iskustvo da certifikatima koje sam opet tada na nagovor prijatelja uplatio u Energopetrol. Ja sam totalno zaboravio na tu uplatu i certifikate iako su naki papiri stalno dolazili i onda kad je Ina kupila Energopetrol zovne me taj isti havre i pita jel jos imam dionice Energopetrola.Odem na SASE i Uzmem tad 27 milia KM iz vedra neba i kontam o svim indijancima iz familije koji su svoje dali za 500KM raznoraznim hostaplerima. Pocetkom prosle godinesam slucajno usao u pricu da dobrim prijateljem koji mi je tad ispricao o njegovom radu sa dionicama I zamolio sam ga da mi jednostavnim rijecnikom pojasni sta I kako. Tad mi je rekao nekad u martu. Situacija da coronom je slicna krizi iz 2008 tad su mnogi uzeli dobru lovu.
On mi je pojasnio kako da se regustrujem na jednu od “trader platformi” i kako da krenem sto je u principu vrlo jednostavno. Da prebacim neku manju sumu i da probam i jesam. Do kraja zivota cu mu biti zahvalan.

Mogu reci da sam 3 mjeseca svaku noc studirao mali million dionica raznoraznih kompanija uzimajuci u obzir ono ista ili slicna situacija kao 2008 . Nekad pocetkom ljeta odlucio sam i ulozio svu svoju ustedjevinu u dionice koristeci 3 parametra. Da su od 2010-2020 bile stabilne. Da su zbog corona krize naglo pale vise od 50% i da su od feb do jula 2020 bile stabilne na tom dnu gdje su pale. I takodje izbjegavam dionice iz sectora naftne i energetskog sektora jer su oscilacije ogromne i moras biti 24/7 broker da zaradjujes na njima a to mi nije cilj. Cilj mi je da ulozim i da se kote same .

Jedan primmer:
https://finance.yahoo.com/quote/CNK?p=C ... c=fin-srch

Ovu sam kupit u septembru kad je bila ovo 11 dolara danas je 19.

Nakon objave o vakcini I pobjede Bidena sve ulozeno je poraslo u prosjeku 25-30 %. Ili ti na svakih 100KM ulozenih imam dobit min 25KM.
Sa tendencijom rasta odnosno duplanja.
Kad se sve vrati u neku normalu, jer pitanje nije hoce li se vratit nego kad ce se vratiti. Mislim da cu uduplati ustedjevinu.

Jos na kraju, za ovo trebaju volovska damu i jako srce i da si stabilan. U 7 dana promjena stanja moze biti 10K KM naravno u zavisnosti od ulozenog. I ako nemas cajones da to istrpis u pocetku dok me shvatis da je to normala moze te hercika vrlo lako mlatnut. :lol: :lol:
I jos nesto u dividendi je sitna lova bar za moj pojam trgovinom de zaradi puno vise et.
Fino. Za potpuniju sliku nam jos fali informacija o tome gdje zivis, mislim na zemlju, jer na Balkanu vjerovatno nisi.

Nista lose, samo je bitno za mogucnosti. Pozdrav i hvala na pojednostavljenom iskustvu.
U pravu si nisam trenutno na balkanu blize sam karpatima ( duga prica)

Ali mislim da nema veze jesi na balkanu ili nisi.
Pitao sam tetku google koje su najbolje broker platforms za gradjane BiH i izbacilo mi ovo

https://brokerchooser.com/best-brokers/ ... erzegovina

Ja koristim SaxoTrader. koji je drugi na listi al mislim da je to sve u 5 deka.
Tetka google ne zna naša zakonsku regulativu.
Zakon o deviznom poslovanju FBiH kaže:

"Rezidenti - fizička lica mogu vršiti plaćanja radi kupovine stranih vrijednosnih papira na stranom i domaćem
tržištu kapitala ako je ta kupovina izvršena preko ovlaštenih učesnika na tržištu vrijednosnih papira u Federaciji u
skladu s propisima koji uređuju tršište vrijednosnih papira, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim
propisima."

Dakle nijedne od navedenih pet.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#123 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by ovo_malo_duse »

Ci-Nick wrote: 06/02/2021 09:42
ovo_malo_duse wrote: 06/02/2021 08:11

Nakon objave o vakcini I pobjede Bidena sve ulozeno je poraslo u prosjeku 25-30 %. Ili ti na svakih 100KM ulozenih imam dobit min 25KM.
Sa tendencijom rasta odnosno duplanja.
Kad se sve vrati u neku normalu, jer pitanje nije hoce li se vratit nego kad ce se vratiti. Mislim da cu uduplati ustedjevinu.

Pitanje je šta je normala.
Down Jones je na istorijski rekordnim visinama, dakle kriza izazvana koronom se na tržištu osjetila samo kratko u periodu mart-juni 2020.
Ovo trenutno je daleko iznad realnog.
Prije ili kasnije Down Jones će sletiti ispod 15.000 poena a neće biti iznenađenje ni ako sleti i ispod 10.000 poena.

Ja niti sam bankar niti de razumijem u te indexe. Znaci cisti amater vodjen nekom svojom logikom. Nikog me savjetujem nista niti preporucujem, pisem svoje iskustvo i nacin razmisljanja. Mozda pogresno mozda korektno to je individualna procjena.
Sta god bude normalno recimo avionski transport ce se vratit u neku normalu takodje i dionice companija koje de bave tim biznisom koje su roknule 30-80% ce de vratiti na taj neki nivo od prije korone pa nek de vrate na minus30% prijasnje vrijednosti ja sam u 30-50% u plusu. Tako je i sa kinematografijom, lancima hotela i restorana, kruzeri it’d. it’d.

Izvinjavam de za zakonsku regulativu to sam skroz smetnuo.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#124 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by ovo_malo_duse »

Da dodam samo da be bude zabune kad govorim o avionskoj industriji ne govorim o avio prevoznicima tu nebi ulozio ni u ludilu mada Boingova izgleda primamljivo i cim poleti 737 Max doce do dobro rasta. Govorim o popratnim djelatnostima iz avio industrije,aerodromi i aerodromske usluzne kompanije itd.
Ci-Nick
Posts: 5160
Joined: 15/03/2015 17:38

#125 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

ovo_malo_duse wrote: 06/02/2021 10:00
Ci-Nick wrote: 06/02/2021 09:42
ovo_malo_duse wrote: 06/02/2021 08:11

Nakon objave o vakcini I pobjede Bidena sve ulozeno je poraslo u prosjeku 25-30 %. Ili ti na svakih 100KM ulozenih imam dobit min 25KM.
Sa tendencijom rasta odnosno duplanja.
Kad se sve vrati u neku normalu, jer pitanje nije hoce li se vratit nego kad ce se vratiti. Mislim da cu uduplati ustedjevinu.

Pitanje je šta je normala.
Down Jones je na istorijski rekordnim visinama, dakle kriza izazvana koronom se na tržištu osjetila samo kratko u periodu mart-juni 2020.
Ovo trenutno je daleko iznad realnog.
Prije ili kasnije Down Jones će sletiti ispod 15.000 poena a neće biti iznenađenje ni ako sleti i ispod 10.000 poena.

Ja niti sam bankar niti de razumijem u te indexe. Znaci cisti amater vodjen nekom svojom logikom. Nikog me savjetujem nista niti preporucujem, pisem svoje iskustvo i nacin razmisljanja. Mozda pogresno mozda korektno to je individualna procjena.
Sta god bude normalno recimo avionski transport ce se vratit u neku normalu takodje i dionice companija koje de bave tim biznisom koje su roknule 30-80% ce de vratiti na taj neki nivo od prije korone pa nek de vrate na minus30% prijasnje vrijednosti ja sam u 30-50% u plusu. Tako je i sa kinematografijom, lancima hotela i restorana, kruzeri it’d. it’d.

Izvinjavam de za zakonsku regulativu to sam skroz smetnuo.
Dobro ako ulažeš u najpogođenije branše onda je OK.
To što sam pisao se odnosi na branše i kompanije koje su i pored svih problema na rekordnim visinama.
Ja evo ne bi ulagao u automobilsku industriju bez obzira da li se radi o klasičnom ili elektropogonu.
Svijet mobilnosti će u gradovima a posebno milionskim gradovima morati da se mjenja.
Dakle budućnost su javni prijevoz i carsharing a to će dovesti do značajnog smanjenja broja vlastitih vozila i automobilske industrije.
Post Reply