Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
L3D3NA
Posts: 522
Joined: 21/11/2019 22:27

#51 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by L3D3NA »

Indigont wrote: 24/12/2019 12:18 I? Zaključak teme je ne ulagati u zajedničke fondove nego u dionice stabilnih firmi kao BHtelecom ili Elektroprivreda?

Ne može se iz Bosne ulagati u McDonalds ili Facebook?
Ovo i mene zanima, da li smo ograničeni na kupovinu naših dionica ili možemo kupiti bilo koje u svijetu (što bi mi bilo logično :D)
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#52 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by zippoo87 »

L3D3NA wrote: 29/12/2019 01:57
Indigont wrote: 24/12/2019 12:18 I? Zaključak teme je ne ulagati u zajedničke fondove nego u dionice stabilnih firmi kao BHtelecom ili Elektroprivreda?

Ne može se iz Bosne ulagati u McDonalds ili Facebook?
Ovo i mene zanima, da li smo ograničeni na kupovinu naših dionica ili možemo kupiti bilo koje u svijetu (što bi mi bilo logično :D)
tema ima cijele 2-3 stranice,ne bi bilo lose procitati
vjerujem da samo par postova unazad ima odgovor...ja upravo procitao

i mene zanima tema...orocena stednja je propala,veca godisnja inflacija od stedje...tako da novac gubi vrijednost i ustvari svake ga godine imas sve manje,tacnije manju vrijednost istog

ono sto mene zanima...da li se dionice mogu u svakom trenutku prodati i da li vi koji trgujete dionicama,prodajete iste kada fino skoce ili ih ostavite i cekate dividendu...evo recimo za dionice, EP,Telekoma i tako tih stabilnijih firmi
i jos jedno pitanje...da li je broj dionica za kupovinu ogranicen ili nije...jer onako po sjecanju,znam da vani velike tech firme nekada naprave one neke prodaje ali ogranicenih kolicina dionica...pa da li je broj ukupnih dionica ogranicen ili nije ?
User avatar
L3D3NA
Posts: 522
Joined: 21/11/2019 22:27

#53 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by L3D3NA »

zippoo87 wrote: 29/12/2019 02:34
L3D3NA wrote: 29/12/2019 01:57
Indigont wrote: 24/12/2019 12:18 I? Zaključak teme je ne ulagati u zajedničke fondove nego u dionice stabilnih firmi kao BHtelecom ili Elektroprivreda?

Ne može se iz Bosne ulagati u McDonalds ili Facebook?
Ovo i mene zanima, da li smo ograničeni na kupovinu naših dionica ili možemo kupiti bilo koje u svijetu (što bi mi bilo logično :D)
tema ima cijele 2-3 stranice,ne bi bilo lose procitati
vjerujem da samo par postova unazad ima odgovor...ja upravo procitao

i mene zanima tema...orocena stednja je propala,veca godisnja inflacija od stedje...tako da novac gubi vrijednost i ustvari svake ga godine imas sve manje,tacnije manju vrijednost istog

ono sto mene zanima...da li se dionice mogu u svakom trenutku prodati i da li vi koji trgujete dionicama,prodajete iste kada fino skoce ili ih ostavite i cekate dividendu...evo recimo za dionice, EP,Telekoma i tako tih stabilnijih firmi
i jos jedno pitanje...da li je broj dionica za kupovinu ogranicen ili nije...jer onako po sjecanju,znam da vani velike tech firme nekada naprave one neke prodaje ali ogranicenih kolicina dionica...pa da li je broj ukupnih dionica ogranicen ili nije ?
ja pročitah od prvog posta i ne vidjeh nigdje da li je moguće ili ne ulaganje u vanBosanske fondove. Da vidjeh, ne bih pitala.

Tebi hvala, isto si mogao odgovoriti, nebi ti kruna s glave spala :D
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#54 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

zippoo87 wrote: 29/12/2019 02:34
L3D3NA wrote: 29/12/2019 01:57
Indigont wrote: 24/12/2019 12:18 I? Zaključak teme je ne ulagati u zajedničke fondove nego u dionice stabilnih firmi kao BHtelecom ili Elektroprivreda?

Ne može se iz Bosne ulagati u McDonalds ili Facebook?
Ovo i mene zanima, da li smo ograničeni na kupovinu naših dionica ili možemo kupiti bilo koje u svijetu (što bi mi bilo logično :D)
tema ima cijele 2-3 stranice,ne bi bilo lose procitati
vjerujem da samo par postova unazad ima odgovor...ja upravo procitao

i mene zanima tema...orocena stednja je propala,veca godisnja inflacija od stedje...tako da novac gubi vrijednost i ustvari svake ga godine imas sve manje,tacnije manju vrijednost istog

ono sto mene zanima...da li se dionice mogu u svakom trenutku prodati i da li vi koji trgujete dionicama,prodajete iste kada fino skoce ili ih ostavite i cekate dividendu...evo recimo za dionice, EP,Telekoma i tako tih stabilnijih firmi
i jos jedno pitanje...da li je broj dionica za kupovinu ogranicen ili nije...jer onako po sjecanju,znam da vani velike tech firme nekada naprave one neke prodaje ali ogranicenih kolicina dionica...pa da li je broj ukupnih dionica ogranicen ili nije ?
Berza funkcioniše po sistemu punude i potražnje,.. nema ograničenja osim dnevnog rasta ili pada koji ne može biti veći od 20%,.. dakle ne možeš kupiti ako niko neće da proda i ne možeš prodati ako niko neće da kupi.
Uglavnom nije problem ni kupiti ni prodati dionice emitenata kao što su BH Telekom, Elektroprivreda BiH, Cementara kakanj,..
Sistem funkcioniše tako da pogledaš ponudu na http://www.sase.ba/v1/Izvje%C5%A1taji/Stanje-na-trzistu ili http://www.capitalmarket.ba/TRGOVANJE/K ... fault.aspx
ili odeš na https://www.teletrader.com/jp-elektropr ... s-16762122 pa uneseš simbol emitenta, klikneš na traderscreen i vidiš ponudu i potražnju po dubini.
Naravno možeš nazvati brokera pa ti on sve kaže i to te ništa ne košta. Broker naplaćuju usluge samo po izvršenoj trgovini. Nalozi koji nisu realizovani se ne naplaćuju.
Primjer želiš kupiti 1000 dionica BH Telekoma, dao si nalog brokeru, do kojeg iznosa si spreman platiti, koliko dana da vrijedi nalog i onda je dalje njegov posao da to završava.
Ako prodaješ onda mu opet daješ instrukciju ispod koje cijene ne želiš prodati i da li novac od prodaje da zadrži za kupovinu nekih drugih dionica ili da ti isplati na račun. Ako je prodaja realizovana i želiš novac na računu onda ti pare legnu treći dan od dana prodaje.
Trenutno su cijene dionica EP BiH i BH Telekoma niže nego što bi normalno bile jer u posljednjih mjesec dana nas bombarduje Fond BIG prodajnim nalozima i na taj način obara cijenu. Njima trebaju pare da ulože u OZON ili havu,.. :lol:
Berza je za dugoprugaše, za strpljive i za one koji ulažu neki višak novca pa neće morati prodavati dionice za mjesec, dva ili tri.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#55 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by iceman ze »

Cekamo reseciju pa cemo kupovati. Ja sam toliko zapamtio ako hocu da budem Tito. :D

A to za kupovinu vani dionica proucite Zakon o deviznom poslovanju BiH, rekose je da zbog pravne manjkavosti nemoguce legalno. Jer banka za sve uplate pravnim licima traze osnov placanja koji ne moze biti u suprotnosti sa drugim zakonima u BiH.

Imate dosta tema i na forum.invest.ba hvala u svakom slucaju iskusnijim na strpljenju.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#56 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Indigont »

https://www.klix.ba/biznis/vijece-minis ... /191230069

kad guglaš ovu firmu, ljudi napravili poseban sajt, na kojem objašnjavaju zašto prodaju, kažu da Bosnalijek igra nepošteno, da izdaje dodatne dionice čime obezvrijeđuje postojeće i da im nisu dali da budu u nadzornom odboru iako su vlasnici najvećeg dijela dionica. I da li sad kupovati te dionice koje će ovi prodati?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#57 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by iceman ze »

Mozemo jednog dana napraviti i klix forum investicioni fond :)
User avatar
drndalo
Posts: 22816
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#58 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

Indigont wrote: 31/12/2019 10:18 https://www.klix.ba/biznis/vijece-minis ... /191230069

kad guglaš ovu firmu, ljudi napravili poseban sajt, na kojem objašnjavaju zašto prodaju, kažu da Bosnalijek igra nepošteno, da izdaje dodatne dionice čime obezvrijeđuje postojeće i da im nisu dali da budu u nadzornom odboru iako su vlasnici najvećeg dijela dionica. I da li sad kupovati te dionice koje će ovi prodati?
Ne kontam kakve veze ima ovaj link koji si stavio sa ostalim tekstom?
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#59 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Indigont »

Ne znam ni ja, nešto se s*ebalo. Ovo je pravi link https://www.klix.ba/biznis/firma-iz-luk ... /191230090

A ovo im je sajt posebno napravljen protiv Bosnalijeka http://haden-bosnalijek.info/
User avatar
drndalo
Posts: 22816
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#60 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

Sve udario junak na junaka...

Dizdar iz Eurohausa ako se ne varam, i njihovih zjbncja predsjedavajuci nadzornog odbora nasih strucnjaka...

Opet, "Luxemburska" kompanija u ovakvom neprovjerljivom obliku registrovanom 'nako bas ulijeva povjerenje...

Tu bi najbolje bilo Putinovim prodati to, pa da sve rashutaju... Da se bar zna da najjaci baja to drzi i zdravo. A ne ovi nasi klosari...
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#61 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Entropio »

Sta se desava sa Bosnalijekom?

AS Holding usao u vlasnicku strukturu... sad AS Holding + KBC Euro Capital s Malte + maskirani skrbnicki racun RBA imaju 51%.

Moze li se zakljuciti da su 3 == 1?
User avatar
drndalo
Posts: 22816
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#62 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by drndalo »

Entropio wrote: 09/02/2020 00:47 Sta se desava sa Bosnalijekom?

AS Holding usao u vlasnicku strukturu... sad AS Holding + KBC Euro Capital s Malte + maskirani skrbnicki racun RBA imaju 51%.

Moze li se zakljuciti da su 3 == 1?
?
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#63 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Entropio »

drndalo wrote: 09/02/2020 09:02
Entropio wrote: 09/02/2020 00:47 Sta se desava sa Bosnalijekom?

AS Holding usao u vlasnicku strukturu... sad AS Holding + KBC Euro Capital s Malte + maskirani skrbnicki racun RBA imaju 51%.

Moze li se zakljuciti da su 3 == 1?
?
Pa da su AS Holding + KBC Euro Capital + skrbnicki racun zapravo jedno... imaju 51%, kontrolu, a izbjegli su obavezu da moraju ponuditi preuzimanje.
zokislav
Posts: 122
Joined: 17/01/2011 23:19
Location: http://bit.ly/povrat_novca
Contact:

#64 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by zokislav »

Tema zamrla... Jeste pazarili šta u vrijeme korone? Strane dionice su izgubile na vrijednosti u tom periodu, kakvo je stanje kod nas?

Bilo je dosta postova u vezi troškova investiranja na stranim tržištima, i mene je to zanimalo, pa evo ih: (izvor euro broker)
Kupovina i prodaja hartija od vrijednosti na stranim tržištima
Naknada za trgovanje na inostranim tržištima ne može biti manja od 5 USD niti veća od 2% od vrijednosti posla.
Minimalna uplata za otvaranje računa na stranim tržištima je 5.000 USD ili ekvivalent dolarskom iznosu.
Maksimalna mjesečna provizija za vođenje stranog računa (provizija mjesečne aktivnosti) iznosi 10 USD ili ekvivalent dolarskom iznosu.
kio01
Posts: 1097
Joined: 19/08/2017 15:56

#65 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by kio01 »

Zna li neko koji je najjeftiniji nacin investiranja, i koliko ta procedura kosta. Npr koliko bi bilo otvoriti brokerski racun u banci i koliko je minimalni ulog?
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#66 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by visuljak »

Moze li se vjerovati brokeru RF banke?
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#67 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

visuljak wrote: 07/01/2021 02:12 Moze li se vjerovati brokeru RF banke?
A zašto se ne bi vjerovalo..
Isto pitanje se postavlja i za brokere ostalih brokerskih kuća.
Isto pitanje se postavlja i za službenika banke.
Svako od njih može napraviti sranje ali to nije tvoj problem nego problem kuće za koju radi i sistema koji treba da sprijeći nepravilnosti. Ugovor potpisuješ sa brokerskom kućom.
Jedanaest godina imam posla sa brokerom druge brokerske kuće, i nije bilo problema.
BadBoy
Posts: 8086
Joined: 01/11/2005 21:55

#68 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by BadBoy »

Ci-Nick wrote: 07/01/2021 08:05
visuljak wrote: 07/01/2021 02:12 Moze li se vjerovati brokeru RF banke?
A zašto se ne bi vjerovalo..
Isto pitanje se postavlja i za brokere ostalih brokerskih kuća.
Isto pitanje se postavlja i za službenika banke.
Svako od njih može napraviti sranje ali to nije tvoj problem nego problem kuće za koju radi i sistema koji treba da sprijeći nepravilnosti. Ugovor potpisuješ sa brokerskom kućom.
Jedanaest godina imam posla sa brokerom druge brokerske kuće, i nije bilo problema.
Jesi li uspio šta zaraditi?
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#69 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

BadBoy wrote: 07/01/2021 08:40
Ci-Nick wrote: 07/01/2021 08:05
visuljak wrote: 07/01/2021 02:12 Moze li se vjerovati brokeru RF banke?
A zašto se ne bi vjerovalo..
Isto pitanje se postavlja i za brokere ostalih brokerskih kuća.
Isto pitanje se postavlja i za službenika banke.
Svako od njih može napraviti sranje ali to nije tvoj problem nego problem kuće za koju radi i sistema koji treba da sprijeći nepravilnosti. Ugovor potpisuješ sa brokerskom kućom.
Jedanaest godina imam posla sa brokerom druge brokerske kuće, i nije bilo problema.
Jesi li uspio šta zaraditi?
na uloženi iznos,.. dividende i kapitalne dobiti u prosjeku oko 12 % godišnje.
Moglo je biti i bolje ali i gore.
zigzag
Posts: 5738
Joined: 18/04/2014 11:26

#70 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by zigzag »

Šta bi moglo biti atraktivno u ovoj godini. Da znamo kada se iz bitcoina vratimo puni para.
BadBoy
Posts: 8086
Joined: 01/11/2005 21:55

#71 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by BadBoy »

Ci-Nick wrote: 07/01/2021 09:36
BadBoy wrote: 07/01/2021 08:40
Ci-Nick wrote: 07/01/2021 08:05

A zašto se ne bi vjerovalo..
Isto pitanje se postavlja i za brokere ostalih brokerskih kuća.
Isto pitanje se postavlja i za službenika banke.
Svako od njih može napraviti sranje ali to nije tvoj problem nego problem kuće za koju radi i sistema koji treba da sprijeći nepravilnosti. Ugovor potpisuješ sa brokerskom kućom.
Jedanaest godina imam posla sa brokerom druge brokerske kuće, i nije bilo problema.
Jesi li uspio šta zaraditi?
na uloženi iznos,.. dividende i kapitalne dobiti u prosjeku oko 12 % godišnje.
Moglo je biti i bolje ali i gore.
Sasvim solidan prinos! Hvala puno!
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#72 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Ci-Nick »

BadBoy wrote: 07/01/2021 09:53
Ci-Nick wrote: 07/01/2021 09:36
BadBoy wrote: 07/01/2021 08:40

Jesi li uspio šta zaraditi?
na uloženi iznos,.. dividende i kapitalne dobiti u prosjeku oko 12 % godišnje.
Moglo je biti i bolje ali i gore.
Sasvim solidan prinos! Hvala puno!
Moglo je biti i mnogo bolje ali eto imam principe da nisam htio ulagati u obveznice ratne štete, namjensku industriju, FDS kao što ne bi uložio ni u industriju kocke ili alkohola.
Bilo je tu i nekih manjih promašaja, al eto zadovoljan sam, mirno spavam.
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#73 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Edvin21 »

Odlučio sam da ulažem u američke fondove, vjerovatno i dionice, dok malo proučim pa ću baciti neki info koji za sad znam

- zaključi se ugovor sa brokerima i skrbnicima, stavi se lova na taj nek skrbnički račun i onda možeš izdavati naloge da ti kupe šta hoćeš, mogu se kupiti i strane dionice i fondovi
- ugovor se popuni, skenira se ovjerena kopija lične i CIPS
- naknade su velike ako ćeš ulagati sitne pare, skrbnici svoju naknadu obaračunavaju po transakciji (100 KM +PDV), a za čuvanje vrijednosnih papira vam ispostavljaju mjesečnu fakturu (iskazanu na godišnjem novu) - (minimalna mjesečna naknada iznosi 50,00 KM+PDV)
- za BIH isto piše 0,3000% godišnja naknada za skrbništvo
- naknada za trgovinu za američke je 11 centi po dionici (teško mi se sad orijentirati koliko je ovo), a u Europi ovisno od drzave 0,35% do 1%

Zbog ovoga nema smisla praviti transakcije u kojima ti kupiš nešto dionica za 300KM, nema te nigdje. Nakupiš barem 3000KM godišnje pa kupiš.

Ovo sve vrijedi za Raifeisen. Ima li ovdje ljudi koji ulažu u strane ili domaće dionice? Koju banku koristite i imate li savjeta prije nego uđem u ovo? Da li izdajete naloge preko neke aplikacije? Sav info dobrodošao.
Edvin21
Posts: 115
Joined: 12/06/2019 13:05
Location: https://najboljicitati.com/
Contact:

#74 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by Edvin21 »

Ova me naknada skrbnika najviše brine, 50KM mjesečno minimalno, pa to je 700KM godišnje kad se uračuna i PDV. A prijatelj mi kaže da on to ne plaća, to je kao samo ako držiš pare na to skrbničkom računu. Ali piše "za čuvanje vrijednosnih papira" hmm. Ako je ovako onda nema smisla 5000KM staviti, jer 14% godišnje ode samo na skrbništvo to. A ovaj tvrdi da plaća samo brokerima naknade 30-40KM po transakciji i to je to.
kio01
Posts: 1097
Joined: 19/08/2017 15:56

#75 Re: Ulaganje u dionice, investicijske fondove, koliki je godišnji povrat?

Post by kio01 »

Kako kupiti GME u Bosni? :D
Post Reply