Ukupna dozvoljena dužina reklama na TV-u u toku jednog sata?

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1 Ukupna dozvoljena dužina reklama na TV-u u toku jednog sata?

Post by chuchumbamayumbe »

Pokusah da odgleda Grisoma i CSI kompaniju na OBN-u, ali nakon treceg seta reklama odustah!
Stvarno pretjeruju sa reklamama! Ja mislim da u roku od jednog sata puste minimum 15 minuta reklama, mozda i 20 minuta.
Zna li neko da li u nekakvom zakonu o tv-u ili necemu slicnom tome ima odredba koja kaze koliko mogu emitovati reklama u toku jednog sata?
I pink je žasau, hayat takodjer. Nije da ih nesto gledam, ali ponekad bude dobar film ili serija, ali se fakat ne moze odgledati do kraja.
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#2

Post by Neelix »

mislim da postoji odredba ali da vazi samo za drzavnu televiziju. obn i ove sto si nabrojao su privatne tv, bilo bi glupo i nelogicno postojanje takve odredbe za njih
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#3

Post by taxi_driver »

u EU je max 12 minuta reklama po satu programa.kako je dole ne znam,ali bi trebalo da je tu negdje
strelčevina
Posts: 47
Joined: 03/05/2007 22:19

#4

Post by strelčevina »

Neelix wrote:mislim da postoji odredba ali da vazi samo za drzavnu televiziju. obn i ove sto si nabrojao su privatne tv, bilo bi glupo i nelogicno postojanje takve odredbe za njih
Naravno da postoje i ograničenja trajanja reklama u toku jednog sata i na privatnim tv. doduše ne toliko kao na državnoj tv. Međutim problem je što se niko živ ne pridržava tog pravila i ograničenja. U Hrvatskoj se redovito naplaćuju drakonske novčane kazne baš u vezi ovog problema.
zelenooka blogerica
Posts: 85
Joined: 07/01/2007 21:28
Location: Sarajevo

#5

Post by zelenooka blogerica »

Javni servis (bht, ftv, tvrs) smiju imati do 6 minuta reklama u jednom satu

za privatne stanice ne znam ... sli sudeci po kolicini reklama top shop-a nemaju nikakva ogranicenja :P

No sada i onako ne gledam tv ... pa sam mirna!!! :D
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#6

Post by burekodsira »

trebalo bi da ima a ako nema odma zaliti se raku!

u eu se tacno zna koliko dugo se smije u satu emitovati reklama i u kojem razmaku jednog bloka od drugog i kolika duzina bloka smije da bude
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#7

Post by funky_baby »

e ovako, prema kodeksu o oglasavanju koji je stupio na snagu od januara 2007, privatne stanice u jednom satu smiju imati 12min reklama, a drzavne 6 min. a sad tu ima brdo jos nekih stvari kad se program smije prekidati, koje vrste programa se smiju/ne smiju prekidati isl, pa da ne duljim previse, 12 min OBN :-)
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#8

Post by Umjetnik a »

ja mislim da državne tv smiju imati samo 1 sat reklama na dan, a za privatne nema zakona, mogu koliko hoće
User avatar
JohnnyS
Posts: 13650
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#9

Post by JohnnyS »

Mislim da je na HRT-u regulirano ovako:
1.program 9 minuta
2.program 12 minuta
emisije kraće od 25 minuta se ne smiju prekidati reklamama
Drakonske kazne koje je netko gore naveo se odnose na sljedeće (to se odnosi na sve televizije u Hrvatskoj - javne i privatne)
- pretjerani broj scena koje uključuju pušenje cigareta
- eksplicitne scene seksa
- središnja informativna emisija kraća od 20 minuta

Koliko znam, na privatnim TV postajama može biti reklama koliko god požele...
malamaca
Posts: 197
Joined: 27/11/2006 16:30

#10

Post by malamaca »

Sto, sta fali? bas je to super kad 10 minuta cejfis gledajuci razne boje cilit bangova, ariela, persila, perwola, mister muskula, calgona 143 in 1 , calgonitima i raznim problema u kucanstvu :D To je bolan za nase dobro, da nas podsjete kako smo mi Bosanci najgori peksini na svijetu :-)
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#11

Post by chuchumbamayumbe »

malamaca wrote:Sto, sta fali? bas je to super kad 10 minuta cejfis gledajuci razne boje cilit bangova, ariela, persila, perwola, mister muskula, calgona 143 in 1 , calgonitima i raznim problema u kucanstvu :D To je bolan za nase dobro, da nas podsjete kako smo mi Bosanci najgori peksini na svijetu :-)
Zaboravila si na uloske sa krilcima, tanke, debele, ovakve, onakve...boje za kosu, 1.000.000 vrsta, paste za zube - 2.000.000 vrsta, pa dokle!?!?! :x
A sto se tice drzavnih TV stanica, ne znam da li je iko primijetio, prije nego ide 60 minuta, bude 15 minuta reklama, i vise. Prije dnevnika, minimum 10 minuta, poslije toga isto toliko...Znam, neko ce reci da ne probiju odredjenu minutazu za jedan sat, ali se ja ne bih slozio sa time.
Uostalom, ko to sjedi i shtopa vrijeme da ih kazni ako eventualno prekorace minutazu? Cisto sumnjam da iko to radi.
malamaca
Posts: 197
Joined: 27/11/2006 16:30

#12

Post by malamaca »

Ma, kakva pravila o minutazi, ako to postoji to niko zivi ne postuje... moram popiti bilobil inace ne znam jesam li posla il' dosla, ni sta gledam a kamoli sta bi u zadnjoj sceni :-)


p.s. i da, interesantno, samo hemija se reklamira, nikad brasno npr? Sto brasno niko ne reklamira? Mozda sto haman svi kuhamo pitu u Jamiju? :D
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#13

Post by funky_baby »

hehe, pa nemojte tako, ima nas sto zive od tih reklama :D :D . a sto se tice 60 minuta, u toj emisiji je jedino moguce oglasavanje prije, znaci nema prekida zato i ima toliko reklama ispred, ista stvar i s dnevnikom. u nekim slucajevima na drzavnim TV stanicama moze biti 8 min reklama, al vecinom je to ograniceno na 6min. koga interesuje vise o kodeksu mozete ga pogledati na http://www.rak.ba
malamaca
Posts: 197
Joined: 27/11/2006 16:30

#14

Post by malamaca »

Ma, ne mislimo mi vama sto zivite od toga nista lose. Naprotiv, mi se brinemo sta cete vi ako nas potrosace vase reklame ubiju? :D
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#15

Post by funky_baby »

:D :D hvala na uvidjavnosti. Ma pripazimo mi vas, ako nista bar malim poklonom uz kupljeno pakovanje nekog proizvoda :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#16

Post by chuchumbamayumbe »

funky_baby wrote::D :D hvala na uvidjavnosti. Ma pripazimo mi vas, ako nista bar malim poklonom uz kupljeno pakovanje nekog proizvoda :D
Eki poklonom?!
Cuj kupis proizvod i onda ti lafo nesto poklone!
Sto ne gumo shuplje, rahmeta mi naninog!
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#17

Post by Neelix »

imal gadnije reklame od onog djeteta sto sere i onda urla kako smrdi :x :x :x :x
cancel
Posts: 474
Joined: 11/07/2006 22:56

#18

Post by cancel »

JohnnyS wrote:Mislim da je na HRT-u regulirano ovako:
1.program 9 minuta
2.program 12 minuta
emisije kraće od 25 minuta se ne smiju prekidati reklamama
Drakonske kazne koje je netko gore naveo se odnose na sljedeće (to se odnosi na sve televizije u Hrvatskoj - javne i privatne)
- pretjerani broj scena koje uključuju pušenje cigareta
- eksplicitne scene seksa
- središnja informativna emisija kraća od 20 minuta

Koliko znam, na privatnim TV postajama može biti reklama koliko god požele...
Nije istina. HRT smije imati maksimalno 9 minuta reklama u sat vremena (bilo prvi, bilo drugi program), a komercijalne televizije u Hrvatskoj 12 minuta. Taman posla da im je neograničeno, svašta :-)

Evo kompletnog zakona...

Članak 12. zakona o promidžbenim porukama


1) Trajanje promidžbenih poruka u svakom programu HRT-a ne smije biti dulje od 9 minuta u jednom satu programa.

2) Dvije ili više promidžbenih poruka (promidžbeni blok) smiju se bez prekida emitirati samo izmedu emisija.

3) Informativne, vjerske, emisije za djecu i emisije koje traju kraće od 30 minuta, ne smiju se prekidati promidžbenim porukama.

4) HRT igrane filmove ne smije prekidati promidžbenim porukama.

5) HRT ima pravo odbiti emitiranje promidžbenih poruka sadržaj kojih je protivan programskim obvezama utvrđenima ovim Zakonom, drugim propisima te pravilima promidžbe i promocija.

6) HRT ne smije emitirati promidžbene poruke vjerskih zajednica i sindikata. Zabrana emitiranja promidžbenih poruka političkih stranaka ne primjenjuje se u razdoblju izborne promidžbe.

7) Prikrivene promidžbene poruke su zabranjene.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#19

Post by basta sljezove boje »

cancel wrote:7) Prikrivene promidžbene poruke su zabranjene.
u svakoj emisiji ih bude bar 10
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#20

Post by Umjetnik a »

malamaca wrote:Ma, kakva pravila o minutazi, ako to postoji to niko zivi ne postuje... moram popiti bilobil inace ne znam jesam li posla il' dosla, ni sta gledam a kamoli sta bi u zadnjoj sceni :-)


p.s. i da, interesantno, samo hemija se reklamira, nikad brasno npr? Sto brasno niko ne reklamira? Mozda sto haman svi kuhamo pitu u Jamiju? :D
nekoliko puta sam znao zaboraviti šta sam gledaom koliko se reklame otegnu :D
Post Reply