Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

A_A_AKCIJA
Posts: 5895
Joined: 16/11/2009 02:54

#96826 Re: Ukrajina

Post by A_A_AKCIJA »

zigzag wrote: 30/06/2022 10:33 a milanović će udariti sa svojom vojskom jel.
Znam da sve to zvuči glupo kao točak, ali on, Mile i Vučić spominju sranja na jesen.

Kad smo mi u pitanju, Zoki je jasno rekao da će podržati treći entitet i da bi moglo biti sranja. Samo ih treba slušati i pratiti slabe signale.

Ako pratiš Milanovića, njegova uloga je jasna. Unošenje nemira i lagane sabotaže. Na samom početku rata je rekao da Hrvati neće ratovati za Ukrajinu. Pokušao napraviti problem sa Finskom i Švedskom.

Ne vjerujem da će nas napasti, ali da bi iskoristili situaciju to sam siguran. U slučaju pokušaja odcjepljenja RS, pokušao bi poslati vojsku u Hercegovinu.
lajkujMe
Posts: 12248
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96827 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Spiritbreaker wrote: 30/06/2022 10:49 Herson je ocigledno bio diverzija da se oslabi pritisak na SD. Uspjeh polovican. Ovo na sjeveru je krajnje zabrinjavajuce, sve osvojeno se izgubilo, a nema ni naznaka kontre da se izbace ruje iz Kazacha Lopana i Trnova...Sad rokaju hladno Harkov svaki dan artiljerijom....
Ehhhhh
Boga ti daj source za to, ovo sto ja vidim sem Ternove nista nije izgubljeno niti igdje pise.
Sem ako pikas Slava Z telegram po njima pola Europe je osvojeno
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#96828 Re: Ukrajina

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

lajkujMe wrote: 30/06/2022 09:27 Italijani... Oni i birokratija....


Ima Bosne...

Pazi koliko snjuhas za onu nasu prepisku :lol: da ne bi FBI kucao na vrata pa te optuze da si Ruski FSB :lol: :run:

Po meni ono sto si mi rekao je potvrda da je to to.
Za psr mjeseci cemo znati 100% :thumbup:
Ne sikiriki, pogledaj P.S. :wink:
geoxx
Posts: 1138
Joined: 08/08/2015 23:39

#96829 Re: Ukrajina

Post by geoxx »

Pa nije Vucic odredio 1. oktobar nego Albanci stavili rok za tablice. Srbi standardno paranoicno najavljuju neke Oluje, sto rade otkako je ovaj dosao na vlast.
Koridor preko clanice NATOa. :lol:
Na stranu sto ce Rusima ovim tempom trebati 20 godina da izbiju na taj tzv koridor.
RS kao pandan paradrzavama iz cije teritorije mozes pljunuti u Rusiju i gdje na kraju krajeva zive Rusi.

De malo smanjite mastu i okrenite se stvarnom zivotu.
Excel2
Posts: 1317
Joined: 03/10/2020 10:22

#96830 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

drug_profi wrote: 30/06/2022 01:19 I evo najave prve isporuke Geparda. 15 komada.
Ne znam sta se za municiju rijesilo jer su svajcarci nesto kenjali.

Uglavnom, stoji ono sto sam davno rekao - radije bih kao pjesadinac na T84 naletio, nego na ovo.

Ovo ima radar. Nece udarati po pjesadiji.
lajkujMe
Posts: 12248
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96831 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Kazu Rusi, napustili otok zbog dobre volje suradnje mira i mnogo ljubavi

A otok pun suncokreta bjeg bjeg :lol:
User avatar
janje_
Posts: 2234
Joined: 05/04/2007 14:05

#96832 Re: Ukrajina

Post by janje_ »

lajkujMe wrote: 30/06/2022 10:25
Skontao sam sta Rusi rade po Khersonu i Zaporozju.
Imaju manevarske brigade koje idu tamo vamo u zavisnosti gdje zaskripi.
To ukljucuje i artiljeriju.
Po meni problem UA na tom terenu nije da su slabiji od Rusa nego losija organizacija na frontu.
Moraju brze i jace reagovati.
jbmga, ja sad velim kako su nekako jalovi u zadnje vrijeme, a ovaj mi veli kako je lako meni palamuditi iz toplog doma (mada bi bolje bilo da je malo hladnije u toplom domu, no nej se).

a ovo je tacno ono sto sam htio da kazem sa tim "jalovi".. al hajd, vidim da ljudi to plaho k srcu uzmu, iako nas vecina ovdje optimisticno navija za istu stranu, ukrajinsku..
Naslovnica
Posts: 27881
Joined: 20/03/2013 15:38

#96833 Re: Ukrajina

Post by Naslovnica »

Spiritbreaker wrote: 30/06/2022 10:49 Herson je ocigledno bio diverzija da se oslabi pritisak na SD. Uspjeh polovican. Ovo na sjeveru je krajnje zabrinjavajuce, sve osvojeno se izgubilo, a nema ni naznaka kontre da se izbace ruje iz Kazacha Lopana i Trnova...Sad rokaju hladno Harkov svaki dan artiljerijom....
Znači opet Harkov u dometu artiljerije?
Bila je priča da su ih otjerali van dometa...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#96834 Re: Ukrajina

Post by madner »

lajkujMe wrote: 30/06/2022 10:25 Razmisljao sam o onome sto je @madner napisao meni se cini.

O tome kako Ukrajina mora voditi mobilnu odbranu s malim grupama jedinica i vrsiti s istim kontraofanzive.

Kopka me vec 2 dan :lol:

I onda jednostavno pitanje.

Eto uzme mala jedinica selo...
Sta to sprijecava Ruse da s vecom jedinicom udari kontra kontra udar? I zauzme to isto selo opet...

Ima vec mjesec dana razmisljam, kako kako kako da UA napravi uspjesne ofanzive protiv neprijatelja koji ima svega vise sem ljudstva...

Male grupe nisu rjesenje bar ne individualno.

Po meni sem dopremanja mnogo vise opreme sa zapada i a samo jedna opcija.

Puno bolja koordinacija malih jedinica i uvid na ratnu frontu.
Bolju organizaciju gdje male jedinice napadaju pojedinacno na visetruke lokacije na malo sirem frontu.
Uz podrsku artiljerije fokusiranu na to podrucje i manevarskih oklopnih brigada koje uljecu i povlace se u skladu s situacijom.
I upotreba avijacije.

Za takvo nesto treba im ozbiljni command and control uz spremne rezerve u pozadini, bolja komunikacija i sistemi nadzora terena.
Ili ti ga sto se zove Combined arms tactics

I to sklopiti u vise udarnih grupa i pokusavati mijenjati pravce i lokacije napada svakodnevno i time onemoguciti Rusima da se organizuju na jednom podrucju.

Skontao sam sta Rusi rade po Khersonu i Zaporozju.
Imaju manevarske brigade koje idu tamo vamo u zavisnosti gdje zaskripi.
To ukljucuje i artiljeriju.
Po meni problem UA na tom terenu nije da su slabiji od Rusa nego losija organizacija na frontu.
Moraju brze i jace reagovati.
Greska UA je sto zauzima sela. Ta sela jesu tu da sluze Rusima kao upozorenje da mogu rezerve i artiljeriju koncentrisati. Trebali bi kombinovati helikopterske desante u pozadini sa dubljim prodorima oklopno mehanizovanih ceta, ili koncentrisati 2+ oklopno mehanizovane brigade i pokusati napasti jedan BTG.

Dakle osnovna stvar je da nije bitno zauzeti teritoriju nego poraziti jedinice.

Kherson su sami sebi pucali u nogu kada su najbolje brigade poslali u Donbas.

Prednost UA je sto ima NATO obavjestanu sluzbu, imaju uvid gdje su Ruske jedinice. To se mora iskoristiti, ali to se moze samo iskoristiti tamo gdje je mala gustina.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#96835 Re: Ukrajina

Post by madner »

lajkujMe wrote: 30/06/2022 10:55
Spiritbreaker wrote: 30/06/2022 10:49 Herson je ocigledno bio diverzija da se oslabi pritisak na SD. Uspjeh polovican. Ovo na sjeveru je krajnje zabrinjavajuce, sve osvojeno se izgubilo, a nema ni naznaka kontre da se izbace ruje iz Kazacha Lopana i Trnova...Sad rokaju hladno Harkov svaki dan artiljerijom....
Ehhhhh
Boga ti daj source za to, ovo sto ja vidim sem Ternove nista nije izgubljeno niti igdje pise.
Sem ako pikas Slava Z telegram po njima pola Europe je osvojeno
Pa Harkov je opet pod udarima artiljerije, dakle Rusi su sigurno napredovali sjeverno od istog.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#96836 Re: Ukrajina

Post by Spiritbreaker »

lajkujMe wrote: 30/06/2022 10:55
Spiritbreaker wrote: 30/06/2022 10:49 Herson je ocigledno bio diverzija da se oslabi pritisak na SD. Uspjeh polovican. Ovo na sjeveru je krajnje zabrinjavajuce, sve osvojeno se izgubilo, a nema ni naznaka kontre da se izbace ruje iz Kazacha Lopana i Trnova...Sad rokaju hladno Harkov svaki dan artiljerijom....
Ehhhhh
Boga ti daj source za to, ovo sto ja vidim sem Ternove nista nije izgubljeno niti igdje pise.
Sem ako pikas Slava Z telegram po njima pola Europe je osvojeno
Tom jarane od neki dan:

Kharkiv….The last week, the Russians pushed south in the area of Lyptsi and reached Ruski Tyshky, from where their artillery can reach Kharkiv again. Ever since, they’re regularly shelling northern outskirts of the city: other areas are repeatedly hit by heavier/longer-ranged weapons. Between others, as result of their strikes, the Korotich area west of city is without electrical power since yesterday evening. On the frontline… subsequently, the Russians have launched several attacks south of Kozacha Lopan, but especially on Ternova and Rubizhne. Meanwhile it appears they have secured Ternova and reached northern outskirts of Rubizhne. That said, all action there is run by small forces (depleted companies), both sides are exhausted, and it’s obvious this is a ‘side-show’ in comparison to what’s going on in the east.
lajkujMe
Posts: 12248
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96837 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Jesam li ja vama na foe pa ne citate?

Sem Ternove nista Rusi nisu vratili sjeverno od Harkova.

Cak sta vise borbe se vode oko Nova Kozaca i Lyptsi

Pa sami vidite da Karkiv nije granatiran od klasicne artiljerije nego Iskanderi

Nije Harkov pod udarima artiljerije nego balistickih raketa

Pa eto pise vam i Tom Cooper, uzelu ternove dosli do Rubizhne i Rusky Tishky dosli do ne zauzeli

Drugim rijecima jesu se priblizili ali ne zauzeli
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#96838 Re: Ukrajina

Post by Spiritbreaker »

Ja Rubizne nisam ni spomenuo nego da su uzeli Trnovom nazalost, dok si ti gore trazio izvor, samo sam ti ga naveo :thumbup:
lajkujMe
Posts: 12248
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96839 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Sta mislite dal ce povlacenjem iz podrucja Lyschanska UA osloboditi par brigada za razmjestaj drugdje?
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#96840 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

A_A_AKCIJA wrote: 30/06/2022 10:54
zigzag wrote: 30/06/2022 10:33 a milanović će udariti sa svojom vojskom jel.
Znam da sve to zvuči glupo kao točak, ali on, Mile i Vučić spominju sranja na jesen.

Kad smo mi u pitanju, Zoki je jasno rekao da će podržati treći entitet i da bi moglo biti sranja. Samo ih treba slušati i pratiti slabe signale.

Ako pratiš Milanovića, njegova uloga je jasna. Unošenje nemira i lagane sabotaže. Na samom početku rata je rekao da Hrvati neće ratovati za Ukrajinu. Pokušao napraviti problem sa Finskom i Švedskom.

Ne vjerujem da će nas napasti, ali da bi iskoristili situaciju to sam siguran. U slučaju pokušaja odcjepljenja RS, pokušao bi poslati vojsku u Hercegovinu.
Ma slušaj.

Atome ne cijepaju goveda nego doktori nauka. A ta nabrojana goveda mogu misliti da su pametni planeri ako su glasni. Nema ništa od nekih radikalnih stvari a i oni to znaju.
A politički i medijski se može tarlahati do mile volje.
zigzag
Posts: 5727
Joined: 18/04/2014 11:26

#96841 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Šokantan intervju Bernija Eklstona: I dalje bih primio metak za Vladimira Putina
Šalji Bernija na Hrešu..pardon Herson. Za mjesec dva hvataj se Kanade.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#96842 Re: Ukrajina

Post by Gandalf »

Dakle, rašisti zijanili na Zmijskom Otoku, koliko je on zaista operativno važan, može li se žito iz ukrajinskih luka sada transportovati preko Crnog mora.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#96843 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

emigrazione wrote: 29/06/2022 23:31 Image
Junaka i qurca, trebali su im jos suknjice obuci i kikice svezati
dok nije naredba došla Orci su im mogli ćunu glabat i momcima kapa do poda :kakoste:

a ovo što vidiš na ovoj slici je zapravo kakvi su smetljari Orci jer ne poštuju protivnika.

i trebaš se stiditi toga što si napisao...očigledno je da je jedina rokačina koju si ikada vidio ona sa Play Stationa :-)
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#96844 Re: Ukrajina

Post by Spiritbreaker »

Zasto trol nije banovan?
Excel2
Posts: 1317
Joined: 03/10/2020 10:22

#96845 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

Cuj lik da se stidi a cetnik. :D Pa da se stidi ne bi to bio. To su besramnici.
Excel2
Posts: 1317
Joined: 03/10/2020 10:22

#96846 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

Rusi potvrdili da su se povukli sa Zmijskog. Rekli da je to akt dobre volje :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#96847 Re: Ukrajina

Post by madner »

Kao i povlacenje od Kieva, sve ljepe geste.
EME91
Posts: 344
Joined: 13/05/2018 20:28
Location: https://zdravljeizdravzivot.com/

#96848 Re: Ukrajina

Post by EME91 »

A_A_AKCIJA wrote: 30/06/2022 10:29
planinar60 wrote: 30/06/2022 00:52

On kaze da ce albancii napasti uz podrsku kvinte, na srbija, mislim , meni je to suludo izreci u ovakvom trenutku, kad se u ukrajini ratuje, a ovamo mu zapad za vratom, ili on priprema teren za napad?
Mozda bi moglo i kod nas da se zaljulja, dodik je ludji od njega,

A ovaj razvoj situacije u ukrajini im ide u prilog jer najavili su da cekaju, cekaju priliku.
I ja se pitam na ovu temu, jer je za nas najbitnije koji će biti sljedeći potezi.

Ono što znamo je da je definitivno Ukrajina prvi korak dosta većeg plana uspostave novog svjetskog poretka. Zvuči suludo, ali je tako.

Sljedeći koraci su uključivali i BiH, odnosno RS kao verziju NDR ili Transnjistrije, nakon okupacije Ukrajine i uspostave koridora sa Srbijom preko neutralne Mađarske. Tu su računali na slabiji sukob, i sa par garnizona ruske vojske koji bi garantirali nezavisnost RS, kao u Transnjistriji. Za Kosovo već nisam siguran, jer su dole USA vojne baze i ne bi to tako lako išlo.

Sva ova Ukrajinska vojska koja pruža otpor, je trebala promijeniti značke i biti priključena Ruskoj i Bjeloruskoj u daljem nastupu. To bi već bila ozbiljna sila od preko pola miliona ljudi. Imate leak govora Putina poslije zamišljene i planirane pobjede u Ukrajini iz februara, koji upravo ovo opisuje. Dakle, nisu nikakva nagađanja

Ovo sve izgleda kao neki loš akcioni film, ali plan postoji i krenuli su u provedbu. Ono što se ne uklapa je otpor Ukrajine.

Za početak, moramo znati da Vučić i većina u Srbiji, ovaj rat prate malo drugačije od nas. Kao suurotnici sa Putinom, njihov pogled na sve je dosta na strani Rusa. Sigurno ne sumnjaju u pobjedu, koja će sada doći u Oktobru umjesto u Martu, kako su planirali. Ide zima, a zapadni ljigavi građanin konformista će skinuti gaće samo za jeftin plin i hljeb. To se sve može iščitati iz izjava Putina, Orbana, Dodika, Milanovića...

Isto tako, njihov odnos sa Putinom nije dobrovoljnog karaktera. Ne šalje Putin avione, tenkove nikome džabe, bez neke protuusluge. Srbija jeste dobila sve to za nula maraka, ali su obaveze ostale i one podrazumijevaju da Srbija i RS odrade svoj dio dogovora. Ono što je Lavrov podsjetio Mileta na početku rata.

Ključan moment je u tome da li Vučić i Dodik vide šta se dešava u Ukrajini? Vjeruju li u pobjedu, ili shvataju da su USA i UK preuzeli Ukrajinu pod svoje i da će je gurati do pobjede.

Ako su realni, shvatiće da je plan propao i okrenuće ploču na malo više zapadne tonove. Problem je što je Vučić iskonski nacionalista i četnik, koji na Kosovo i Ruse gleda emotivno. On stvarno želi da se to desi, ma koliko taj plan izgledao glupo iz ove perspektive.

Uglavnom, treba pažljivo čitati signale. Jedan od njih je i povećanje broja NATO vojnika u Evropi. Šta god kažu Orban, Vučić, Mile, također dosta govori o namjerama i planovima. Mile je je neki dan jasno rekao da će se malo pričekati sa planom. Koliko je to malo, možda je Vučić najavio sa tim oktobrom.
I to je pod uslovom da bosnjacki narod ne bi pruzio otpor. Kad bi bosnjaci opet cekali da ih pale zive po kucama i sahranjuju po jamama.
Tu su pricu zadnji put ispircali. Sto rekoh neki dan drugu srbinu. Drug si mi i druzimo se, ali ne misli da nemam pusku i ne misli da ne bih branio drzavu i ne misli, da i ti ako budes sa druge strane, da bi mi trebalo vise od 1 sekunde da pomislim kako ti izgleda glava kad kroz nju prodje zrno.

Tolerancija ima svoje mjesto u drustvu , ali ne smije se doVoliti da bude kontraproduktivna.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#96849 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

lajkujMe wrote: 30/06/2022 11:02

Kazu Rusi, napustili otok zbog dobre volje suradnje mira i mnogo ljubavi

A otok pun suncokreta bjeg bjeg :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

i nek se od sutra zove otok Suncokreta :evil:
statixx
Posts: 8783
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#96850 Re: Ukrajina

Post by statixx »

Briga Ruse sto se mnogi sad smiju i nasladjuju jer vazno je, prije svega, lagati sebe. :D
Post Reply