Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

zilog
Posts: 7470
Joined: 06/03/2009 11:19

#87126 Re: Ukrajina

Post by zilog »

A_A_AKCIJA wrote: 18/05/2022 12:58
zilog wrote: 18/05/2022 12:51

Neki Rusima nisu nikad vjerovali, neki su to prestali 2014. sa MH-17, neki 24.02.2022., Izrael je izgleda okrenuo list zbog Lavrova (i inace kontinuiranog spominjanja Jevreja u teorijama zavjera), neki ce ako se desi masakr nad braniocima Mariupolja, samo ce se preko Drine i u RS-u vjecito slijepo vjerovati Rusima. Da Putler javno na TV-u naredi bombardovanje Srbije Sarmatima i "Mindzalima", ovi bi tvrdili da je to americki i britanski false flag... :mrgreen:
Kakvu sam to vijest propustio za Izrael?

Isporučili neko oružje?
Zaplijenili neku imovinu?
Uveli sankcije?
Ma nije, ali su se, ko nesto, poceli ljutiti... :roll:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#87127 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

BiBi911 wrote: 18/05/2022 12:34
sumirprimus wrote: 18/05/2022 11:57 moramo i mi shvatit da je rusija ogromna zemlja, i da storidzuje oruzje decenijama. dakle nijebas da c im nestat granata sutra. no sto vade iz magacina je iz doba sssr.a nije istina da cuvaju najboljeza nato, jer ima primjera gdje vec koriste najbolje sto imaju... mozda jos nismo vidjei te famozne armate, al njih i nema puno. najbolji tenkovi su vec bili u borbama, kalibri, iskanderi, tosovi, avioni, kindzali, imal sta da nisu u potrijebili?
imaju i ti fmaozni terminatori borbena vozila al i njih nemaju puno.
naravno da ce potrajat. no da se tope tope se.
Armata imaju desetak, taj projekat su ugasili(zavrno neko pipu za bitne dijelove) I sama integracija tog tenka u njihov sistem je vrlo vrlo komplikovana.
Ali opet da imaju milion armata ista ima slicne probleme kao I ostatk njihovih tenkova(sjedis na municiji I posadu stiti 5mm Lima) bez "blow out doors".. tak da javelina kada pogodi mozda kupola nece onoliko visoko odletit
Armata kupola nema posade. Posada je naprijed u zaštićenom prostoru.
Ali to ima drugih nedostataka, lakše je onesposobiti tj. oslijepiti armatu od "konvencionalnih" tenkova jer je sve na daljinski i pomoću kamera.
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#87128 Re: Ukrajina

Post by janje_ »

A_A_AKCIJA wrote: 18/05/2022 12:58
Kakvu sam to vijest propustio za Izrael?

Isporučili neko oružje?
Zaplijenili neku imovinu?
Uveli sankcije?
u Siriji orci ispucali 16 raketa iz pancira i s300 prema izraelskim avionima.. Izrael se naljutio..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#87129 Re: Ukrajina

Post by Sanjarko »

lajkujMe wrote: 18/05/2022 11:47
Spoiler
Show
Hmm
Procitajte ovo ako vas zanima sta Ukrajinci zele i planiraju.

https://www.mil.gov.ua/en/news/2022/05/ ... y-general/

Evo par bitnijih dijelova
According to our evaluations, 17 BTGs were completely destroyed in 80 days.

Despite the huge losses, the russians still outnumber us in heavy weapons. First of all, they dominate in aviation, and also in armored vehicles, MLRS and artillery.

According to Ukrainian intelligence, the total combined group of troops used against Ukraine (including reserves) is about 167 thousand personnel. 91 BTGs are directly deployed to take part in the fighting.

Taking into account all the reserves, russia can send additional 55 BTGs to the hostilities within 1 to 2 months.
The enemy carries out missile and bomb strikes at the objects of defence industrial and fuel-energy complexes of Ukraine on our territory. They also target transportation infrastructure and logistic hubs. The kremlin has increased the number of missile strikes in the south-eastern regions of Ukraine and in the Odesa region.
There are many indications of russia preparing for a long-term military operation. The war is entering a protracted phase. We can already see how the russians occupiers are beginning engineering and fortification works in the Kherson region, in the Zaporizhya in order to move to defense if necessary.
That is why we are very interested in receiving international aid, buying weapons as quickly as possible and in the right quantities. We need tanks, armoured vehicles, long-range fire weapons systems (MLRS, heavy artillery, aircraft, missiles). We strive to save the lives of our people.
Second. We see the need to increase the effectiveness of international assistance through better coordination between all partners.

In particular, weapons that we can get in the form of technical assistance or commercial contracts can come in the short, medium and long term.
between all partners.

In particular, weapons that we can get in the form of technical assistance or commercial contracts can come in the short, medium and long term.

We are interested in coordinating the efforts of all partners - the EU, NATO, the United States, the United Kingdom, Canada, Australia, Japan and other countries - in such a way as to:

first, to break down possible deliveries into three baskets - short-term, medium-term, long-term; to be able to build up necessary capabilities and use opportunities for a specific period of time.

This is important, including in terms of troops training.

secondly, to look at all deliveries not only in terms of quantity, but also in terms of the criteria of developing the capabilities of the Armed Forces of Ukraine.
In particular, the ideal goal is to obtain weapons and military equipment not just as platforms or tubes, but as an organic unit. So that in the end we get not just guns, but also counter-battery means, control machines, UAVs for aiming, air defense / anti-missile means for cover. Elements of this complex may come from different countries, but due to integration we will get a qualitative advantage.

Third point. To implement this approach, it is necessary to ensure synergies between partners.

Mojih par zakljucaka iz ovoga.

Ruski plan:

Zauzimanje Strateskih ciljeva u Donbasu (Kramatorsk i Slavljansk)
Blokada Crnog Mora
Kontrola vec zauzetih teritorija.
Ucjena Ukrajine dugorocno pod ekonomskom blokadom da se trajno oslabi njihova moc rekonstrukcije.
Ako Rusi uzmu Slovljansk i Kramatorsk vjerujem da ce Rusi prestati sa svim ofanzivnim dejstvima i pokusati stvoriti zamrznuti konflikt, ojacati odbranbene polozaje i samim tim smanjiti brojnost Ruskih trupa u citavom reonu.
Na taj nacin pokusace natjerati Ukrajinu na primirje, proglasiti stratesku pobjedu (sakacenje Ukrajine dugorocno) i prestanak vecine ofanzinih dejstava da dobiju par godina da vrate izgubljenu tehniku, ljudstvo i MTs.

Kljucni elemenat za takvo nesto je reakcija MZ pogotovo SAD i Nato. Ako budu pristali na Ruske uvjete, smanje vojnu pomoc Ukrajini to jest onemoguce jacanje UA oruzanih snaga za ofanzivno djelovanje po Rusima onda je to kraj Ukrajine.
Oni (UA) ce biti osudjena na primirje i gubitak ogromne teritorije, ljudstva i slobode izbora kao naroda i dalje.
To bi bila njihova verzija "daytona" samo puno gore nego kod nas.
Ukrajinci pokusavaju svim silama da zadrze dosadasnju Medjunarodnu podrsku sto su dobili.
Bez siroke medjunarodne pomoci da nadjacaju Ruske snage Ukrajinci nece moci istjerati Ruse iz svoje zemlje.
Bojim se toga, znam da ce Balticke zemlje, Poljaci i slicno ostati cvrsto uz Ukrajinu ali ovdje je potrebna pomoc SAD i ostatka NATOa.

Mene duboko brine sto sem Baltika-Poljske-Slovacke niko jos Ukrajini nije dao ofanzivno oruzje.
M777 je jeste ofanzivno ali samo ako nadjaca kolicinski Rusku artiljeriju.
Sto nije slucaj ovdje.

Zapad sad ima dvije opcije
Brzu i sporu
Brza je zestoko naoruzavanje Ukrajine da bi se do kraja godine rjesio rat (sto se jos uvijek ne desava)
Sporu da uvede Ukrajinu i Rusiju u prolongirani mrcvareci rat koji ce osakatiti obe zemlje trajno.
Ne moram reci da je druga opcija najgora moguca po Ukrajinu a mozda najbolja i najeftinija opcija za zapad.
Tu se automatski deeskalira prijetnja o nekom sirem djelovanju Rusije u Europi i svijetu.

Sto se tice Ukrajinskog plana.
Sve jasno receno u ovom tekstu.
Zele brz zavrsetak rata u korist Ukrajine, oslobadjanje okupiranih teritorija i osakacenje Ruske armije za buduce agresije na duze staze.
Traze sve sto oni nemaju trenutno, avijacija, artiljerija, mlrs, oklopi i drugi slozeni sistemi.
Ocigledno da su stvorili neki dugorocni plan kako to izvesti.
Postepena integracija i obuka sistema da se stvori nova UA vojska koja ce kroz vrijeme postati kompletno integrisana u nove sisteme i treninge.
Tu nije u pitanju samo da im se da sto vise necega nego da postoji jasan plan i program kako transformisati UA oruzane snage u jednu kompletnu formaciju koja moze parirati i nadjacati Ruske snage u svim sferama.

Da je mir takvo nesto bi trajalo nekoliko godina, u ratu to se mora kompresovati u mali vremenski okvir.
Uz ogromni trud na terenu od komande do vojnika najbitnije su novci i proizvodni kapaciteti.

Da sumiram, sada se u ovom ratu ne pitaju ni Rusi ni Ukrajinci nego zapad.
Kome se zapad nakloni taj ce i da dobije ono sto zeli.

A najzalosnije je sto bec postoje naznake da odredjeni elementi na Zapadu naginju Rusima.

Macron je neki dan otvoreno trazio od Zelenskog da ne sramoti Putina i da im teritorije
Scholz igra ljigavu igru javno pred novinarima je Pro UA ali u realnosti je protiv UA
Ne moram spominjati Mađare
Neke Europske zemlje se plaho nisu nasekirale vecinom ove skroz na zapadu.
Ne znam sta da kazem za Tursku, oni gledJu svoj interes ali makar nisu ucinili nista Ukrajini da ih osteti.
govorio sam ja ovo, hoce ih ovako skrsit
User avatar
nota1969
Posts: 904
Joined: 27/02/2022 09:05

#87130 Re: Ukrajina

Post by nota1969 »

GAU8 wrote: 18/05/2022 13:09
BiBi911 wrote: 18/05/2022 12:34

Armata imaju desetak, taj projekat su ugasili(zavrno neko pipu za bitne dijelove) I sama integracija tog tenka u njihov sistem je vrlo vrlo komplikovana.
Ali opet da imaju milion armata ista ima slicne probleme kao I ostatk njihovih tenkova(sjedis na municiji I posadu stiti 5mm Lima) bez "blow out doors".. tak da javelina kada pogodi mozda kupola nece onoliko visoko odletit
Armata kupola nema posade. Posada je naprijed u zaštićenom prostoru.
Ali to ima drugih nedostataka, lakše je onesposobiti tj. oslijepiti armatu od "konvencionalnih" tenkova jer je sve na daljinski i pomoću kamera.
da se ne z.jebavamo armata i ne postoji
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87131 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Melitpol je zariste Partizanskih akcija



Danas je napadnut HQ Ruske komande i Oklopni voz
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87132 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »




Malo Grad za Orce
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#87133 Re: Ukrajina

Post by Kyuss »

drug_profi wrote: 18/05/2022 12:50
lajkujMe wrote: 18/05/2022 12:43
Evo da i ja prevedem za one bez twitera
Melitopol saboteurs blew up an armored train of the Armed Forces of the Russian Federation.

The charge went off under a passenger car with servicemen. The train and railroad tracks were damaged. The number of victims is still unknown.
Konačno su pokrenuli nuklearni voz koji nikada ne staje?!

Ceo svet ga se plaši, uvjeravali su nas pojedini ''realni'' forumaši na početku rata.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87134 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Iskreno ne kontam fazon iza tog voza.
Sta mu je namjena? Kakve benificije ima sto je oklopljen?
Voz je voz ide po sinama unisti sine ili stavi minu ispod voza i nema ga...
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#87135 Re: Ukrajina

Post by madner »

sumirprimus wrote: 18/05/2022 11:54
madner wrote: 18/05/2022 11:16 Ne bih se slozio, to nije glavni pravac a za glavni pravac ne koristis rezerve ako ne moras.
Cilj Ukrainskog napada kod Harkova jeste slabljenje glavnog pravca tako sto natjeraju Ruse da vrate formacije, to su vec jednom uspjesno uradili sa prodorom pa povlacenjem.

Trenutno fale 3 velike formacije RF, da li zbog gubitaka ili rotacije se ne zna.
slobodno upisi gubitke, a i jer to sto imaju od pocetka je smrdilo po popuni btg.va, pa se spalo i po 200 250 vojnika manje po btg..
Gubitke svi predpostavljaju. To i jeste problem sa ratovanjem, svi znaju koliko ko ima cega, niko ne zna koliko toga je ispravno.

Nije sigurno sve zbog gubitaka, jer fale cijele formacije. Druga tenkovska armija, koja jeste imala vece gubitke od prve ali je bila daleko od unistene, armija koja je drzala Chernijev pod vatrom i dvije armije koje su bile zapadno od Kieva. Osim 76 VDV, nisam upratio ni jednu od ovih jedinica da su ponovo gurnuli u vatru.

Sto se tice popune, tu niko ne zna koliko vojnika mogu nafatati da potpisu ugovor. Sto od bivsih, sto od ovih sto sada zavrsavaju rok.

Dok ne vidimo da se broj BTG u Ukraini smanji, ili broj UA znatno poveca, nisu ni blizu da su gotovi. Ukrainci trenutno imaju oko 90 bataljona na frontu, Rusi oko 110.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#87136 Re: Ukrajina

Post by madner »

Prugu je lako onesposobiti, ali je tesko unistiti.

RF ima bataljone zaduzene za popravku iste, ako ne hekne neki most, za par sati se opet vozi.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87137 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

ukri su i rekli da nema povecanja broja formacija prije juna...
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#87138 Re: Ukrajina

Post by madner »

lajkujMe wrote: 18/05/2022 13:50
Ovo je pravo bitno, ova brigada je medju najboljim ruskim. Zauzela Kherson, ZNP bila kljucna za Maripolje.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#87139 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

karanana wrote: 17/05/2022 23:03 switchblade prevara izgleda. nije samo kod rusa mito i korupcija u vojnoj industriji.
ja fakat šta bi sa switchbladom :?

haman priča gamechanger a do sada ništa, niti jednog snimka od njega :?

nije valjda da ga baš za zadnju deračinu čuvaju?
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#87140 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Kyuss wrote: 18/05/2022 13:46
drug_profi wrote: 18/05/2022 12:50

Evo da i ja prevedem za one bez twitera

Konačno su pokrenuli nuklearni voz koji nikada ne staje?!

Ceo svet ga se plaši, uvjeravali su nas pojedini ''realni'' forumaši na početku rata.
Nije to taj voz.

Na ovom ne piše: ne staje nikad!!
User avatar
drug_profi
Posts: 50213
Joined: 16/07/2012 16:00

#87141 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Ne može ni da se slika jer ne staje, logično.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#87142 Re: Ukrajina

Post by ruud »

Pozdrav,

Malo (više) sam ispao iz fazona u posljednje vrijeme, čitam Sudbina ukrajinskih branitelja čeličane Azovstal ostala neizvjesna
pa me interesuje, koliko dugo su se branili/odupirali iz te čeličane odnosno da li je bilo ikakve mogućnosti da ih njihovi spase?
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87143 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

sumirprimus wrote: 18/05/2022 14:08 ukri su i rekli da nema povecanja broja formacija prije juna...
Nema puno snimki borbi al zato snimki od obuka, treninga i vjezbi UA svaki dan objavljuje.
Nadamo se da ce te formacije uskoro uci u opticaj.
JoseMujica wrote: 18/05/2022 14:09
karanana wrote: 17/05/2022 23:03 switchblade prevara izgleda. nije samo kod rusa mito i korupcija u vojnoj industriji.
ja fakat šta bi sa switchbladom :?

haman priča gamechanger a do sada ništa, niti jednog snimka od njega :?

nije valjda da ga baš za zadnju deračinu čuvaju?
Ja jos nisam cuo ni za jedan slucaj upotrebe cak ni SB 300 kojeg imaju oko hiljadu.
Cuvaju vjerovatno?
Bio je ona Ruska fotografija navodnog SB koji nije detonirao.
Kasnije ispalo da je to neka montaza, to jest sam dron je bio fejk.
Ako je bilo uspjesne upotrebe Ukrajinci sute i njemu.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#87144 Re: Ukrajina

Post by detroit-mercy »

ruud wrote: 18/05/2022 14:12 Pozdrav,

Malo (više) sam ispao iz fazona u posljednje vrijeme, čitam Sudbina ukrajinskih branitelja čeličane Azovstal ostala neizvjesna
pa me interesuje, koliko dugo su se branili/odupirali iz te čeličane odnosno da li je bilo ikakve mogućnosti da ih njihovi spase?
Fino procitas par stotina stranica ovdje napisanih i sve ce ti se reci :skoljka:, sad treba neko da prepricava sta je bilo unazad dva mjeseca.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87145 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



:lol: :lol: :lol:

Ovo "don" im dodje kao kod nas "ba".
Al svaka 3 mu je don.

Kao da ja ba ne znam ba ko je Khadirov ba, nemoj me ba zezati ba on je totalni ubica ba silovatelj ba
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#87146 Re: Ukrajina

Post by madner »

Ne znam koje formacije treniraju UA, po mom su sve vec ubacili u vatru sto vrijedi i sto je dobilo oruzja.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87147 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

logicki gledano odavde su moguca samo dva ishoda sada, prvi je da se ukri spremaju za veliku ofanzivu kojom kontaju prgazit ruje, na istoku jugu, sve do granice, ili do te neke pre 24.02linije.
ili da su i oni iuspuhali i da odavde nema dalje osim u zaledjeni konflikt i status kvo.
ja sam blize misljenj uda ide varijanta jedan i da cemo u narednih od sad pa mjesec dana svjedociti ukrajinskoj ofanzivi.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#87148 Re: Ukrajina

Post by tovarish »

A šta je sa kadirovcima, ne spominju se. Nije valjda da su svi izginuli u onom rovu?
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#87149 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

lajkujMe wrote: 18/05/2022 14:20

:lol: :lol: :lol:

Ovo "don" im dodje kao kod nas "ba".
Al svaka 3 mu je don.

Kao da ja ba ne znam ba ko je Khadirov ba, nemoj me ba zezati ba on je totalni ubica ba silovatelj ba
On bi kao trebalo biti relevantan uzor ili autoritet za ovu omladinu, vjerovatno studente.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87150 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

madner wrote: 18/05/2022 14:23 Ne znam koje formacije treniraju UA, po mom su sve vec ubacili u vatru sto vrijedi i sto je dobilo oruzja.
Ima par dana dolaze snimke obuke, jucer su Rusi gadjali neku kasarnu u centralnoj Ukrajini.

Koliko sam vidio obuke se vrse za pjesadiju
Za Tenkove T72 donirane od Poljske
Na M113 sve varijante
Humwee, Mastif..
Radi se u biti iskljucivo o novoj opremi

Jucer su se takodjer pojavile slike drugih oklopa koje niko nije najavio u medijima
Post Reply