Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
AliceInChains
Posts: 3332
Joined: 09/02/2010 19:40

#28876 Re: Ukrajina

Post by AliceInChains »

salik79 wrote: 30/01/2022 14:19 Izbrisani su iskljucivo moji upisi vezano za genocid u Srebrenici, ostale su 3 stranice upisa drugih forumasa. Zasto - pitanje je.

Moja pretpostavka je zato sto baca drugo svjetlo na uvrijezeni narativ o nekakvoj ruskoj krivici za genocid, a amnestiraju drugi, konkretni, krivci. Ne da se samo amnestiraju, nego i glorifikuju, bas kao i na konkretnoj temi o Ukrajini.

Ako je forum vezan za Klix portal, onda je jasno i zasto...
Znam, cijelu našu nesretnu situaciju vezati isključivo za Ruse je čisto slijepilo koje je produkt emocija, umjesto da se objektivno suočava sa činjenicama.

Tačno, šta se Bosne tiče, Rusi su nam neprijatelji. Samo je pitanje, zašto se niko od naših glavešina nije potrudio da sa Rusima uspostvi barem neke veze, sa ciljem umanjenja Negativnog ruskog uticaja na Srbe prema Bosni, bez dovođenja u pitanje članstva u EU i NATO. To se zove mudra diplomatija.

A ne samo slijepo vezivanje na jednu stranu, na naše prijatelje, koji evo kako viditi drže Bakira za muda i bit će prisiljen da popusti Velikohrvatima i Velikosrbima. Mislim, kao da sjedi sa Rusima za stolom i kao da su nam Rusi nametnuli Dodika i ovo luđačku košulju od ustava.
Last edited by AliceInChains on 30/01/2022 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#28877 Re: Ukrajina

Post by salik79 »

Tamam tako.
Samprotivsviju
Posts: 6410
Joined: 03/12/2011 13:10

#28878 Re: Ukrajina

Post by Samprotivsviju »

fosna2014 wrote: 30/01/2022 12:39 Ovo ne izgleda dobro. Rusi su intenzivirali dopremanje vojne tehnike na granici sa Ukrajinom. U zadnjih 48 sati sve više video snimaka na društvenim mrežama.
Ja iskreno ne mislim da od rata nema nista, mislim da rusi samo pokusavaju zastrasiti ukrajinu gomilanjem vojske blizu granice, da su htjeli uradili bi to na foru kao sa krimom, a ovako ici u frontalni sudar sa ukrajinom je samoubistvo.
User avatar
eltroxin
Posts: 2049
Joined: 30/08/2009 23:35

#28879 Re: Ukrajina

Post by eltroxin »

salik79 wrote: 30/01/2022 14:19 Izbrisani su iskljucivo moji upisi vezano za genocid u Srebrenici, ostale su 3 stranice upisa drugih forumasa. Zasto - pitanje je.

Moja pretpostavka je zato sto baca drugo svjetlo na uvrijezeni narativ o nekakvoj ruskoj krivici za genocid, a amnestiraju drugi, konkretni, krivci. Ne da se samo amnestiraju, nego i glorifikuju, bas kao i na konkretnoj temi o Ukrajini.
Ko bolan govori da su Rusi krivi za genocid u Srebrenici?? Krivci su politicko i vojno rukovodstvo Srbije i RS-a, kratko i jasno.
O svemu drugom mozemo raspravljati.
salik79 wrote: 30/01/2022 14:19 Ako je forum vezan za Klix portal, onda je jasno i zasto...
Cionisti? :D
AliceInChains wrote: 30/01/2022 14:32 Znam, cijelu našu nesretnu situaciju vezati isključivo za Ruse je čisto slijepilo koje je produkt emocija, umjesto da se objektivno suočava sa činjenicama.

Tačno, šta se Bosne tiče, Rusi su nam neprijatelji. Samo je pitanje, zašto se niko od naših glavešina nije potrudio da sa Rusima uspostvi barem neke veze, sa ciljem umanjenja Negativnog ruskog uticaja na Srbe prema Bosni, bez dovođenja u pitanje članstva u EU i NATO. To se zove mudra diplomatija.
Bosnjaci nisu narod, bosanski jezik ne postoji, Bosna je protektorat, seremo vam se na ustav, nije bio genocid, ako pomislite na EU i NATO - sjebat cemo vas za sva vremena, RS ima pravo da se osamostali i ko vas jebe - sta nam mozete?
Garant bi nasa (ne)postojeca diplomatija promjenila bilo sta!
salik79 wrote: 30/01/2022 14:34 Tamam tako.
Mozda da se Iran dogovori sa Izraelom, to se zove mudra diplomatija!? :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28880 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Ukrajinske haubice usmjerene prema Krimu (vojna vježba).
Bateriju haubuca Msta-b 152 mm pokrivaju PVO sistemi OSA.


ImageImage
User avatar
AliceInChains
Posts: 3332
Joined: 09/02/2010 19:40

#28881 Re: Ukrajina

Post by AliceInChains »

eltroxin wrote: 30/01/2022 16:24
salik79 wrote: 30/01/2022 14:19 Izbrisani su iskljucivo moji upisi vezano za genocid u Srebrenici, ostale su 3 stranice upisa drugih forumasa. Zasto - pitanje je.

Moja pretpostavka je zato sto baca drugo svjetlo na uvrijezeni narativ o nekakvoj ruskoj krivici za genocid, a amnestiraju drugi, konkretni, krivci. Ne da se samo amnestiraju, nego i glorifikuju, bas kao i na konkretnoj temi o Ukrajini.
Ko bolan govori da su Rusi krivi za genocid u Srebrenici?? Krivci su politicko i vojno rukovodstvo Srbije i RS-a, kratko i jasno.
O svemu drugom mozemo raspravljati.
salik79 wrote: 30/01/2022 14:19 Ako je forum vezan za Klix portal, onda je jasno i zasto...
Cionisti? :D
AliceInChains wrote: 30/01/2022 14:32 Znam, cijelu našu nesretnu situaciju vezati isključivo za Ruse je čisto slijepilo koje je produkt emocija, umjesto da se objektivno suočava sa činjenicama.

Tačno, šta se Bosne tiče, Rusi su nam neprijatelji. Samo je pitanje, zašto se niko od naših glavešina nije potrudio da sa Rusima uspostvi barem neke veze, sa ciljem umanjenja Negativnog ruskog uticaja na Srbe prema Bosni, bez dovođenja u pitanje članstva u EU i NATO. To se zove mudra diplomatija.
Bosnjaci nisu narod, bosanski jezik ne postoji, Bosna je protektorat, seremo vam se na ustav, nije bio genocid, ako pomislite na EU i NATO - sjebat cemo vas za sva vremena, RS ima pravo da se osamostali i ko vas jebe - sta nam mozete?
Garant bi nasa (ne)postojeca diplomatija promjenila bilo sta!
salik79 wrote: 30/01/2022 14:34 Tamam tako.
Mozda da se Iran dogovori sa Izraelom, to se zove mudra diplomatija!? :lol:
Sve to stoji. Naravno nećeš kratkoročno ništa postići. Traje godinama, desetljećima da se uspostave neke veze na ozbjetljivoj razini. Nego, na šta čekamo? Pusti na stranu Ruse, kako nam izgleda diplomatija sa budućom silom Kinom? Kakve su veze sa bliskoistočnim državama? Mislim, šta se toga tiče, Srbija i Hrvatska su pune mudrije. Zato će nas opet oko procesa cijelog IZ izlevatiti.

Eto, Srbiju su bombardirali. Unatoč tome, opet mudro lobiraju kod Amerikanaca. A tvoj prijedlog je šta, i dalje glavom u pijesak?
User avatar
AliceInChains
Posts: 3332
Joined: 09/02/2010 19:40

#28882 Re: Ukrajina

Post by AliceInChains »

Zao mi Ukrajinaca, sto se interesi sila lome preko njihovih leđa, nego se pitam šta bi mogle biti posljedice za nas.

Moje mišljenje:

Ako Rusi napadnu Ukrajinu, može biti pozitivno.

U slučaju dogovora, mrcvarenje kao do sad.

Ako ipak zapad uvuče Rusiju u konflikt i uvedu sankcije, bit će gusto.

Najkasnije tada ćemo znati, ko je koga….
User avatar
Point.
Posts: 27703
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#28883 Re: Ukrajina

Post by Point. »

u-pet-deka wrote: 30/01/2022 00:10
Point. wrote: 30/01/2022 00:04
Rusija nije za rat a gomila stotine hiljada vojnika na granici, aneksirala nelegalno dio teritorije druge države i podržava separatiste u toj zemlji? Na kojim ste vi supstancama kad ovako očito lažete i bježite od realnosti? Kako vas bolan nije sramota?
Izjavili su da nisu za rat. Nisam ja glasnogovornik ruske vlade, Putina ili vojske. Krim je bio dio Rusije u Sovjetskom savezu. Nikita je tu zajebao stvar kada ga pripojio tada Ukrajini. Ako Zelenskom smeta ruski jezik u Ukrajini neka uzme naliv pero i oplete žalbenu depešu Gruziji. Znaš i sam ko je prisilno preturavao narod iz jedne u drugu republiku. Valjda Putin ima pravo da gomila na svom teritoriju vojsku gdje ga je volja? Gomilanje vojske nije nikakva indicija za rat.

Zelensky zna da nema izbora ili da bude smaknut ili da igra po Putinovoj fruli. To su mu opcije.
E ako su izjavili onda je sve u dure, znamo svi da su Rusi uvijek iskreni :-)

Kakve veze ima čiji je Krim bio prije 70 godina, činjenica je da je u okviru nezavisne Ukrajine bio kada je anektiran. Bio je i Sandžak u okviru Turske preko 500 godina pa je li to daje za pravo Erdoganu da ga sad anektira i pripoji Turskoj? I niko od Rusa se nije bunio tad kad je pripojen Ukrajini a mogli su.

Gomilanje vojske na duž granice i istovremeno davati ultimatume NATO i tražiti da Ukrajina nikad ne bude članica te alijanse nije indicija za rat? Po tebi i sličnima nije ni anektiranje Krima i davanje vojne podrške separatistima u Luhansku i Donjetsku.

I ova tvoja zadnja rečenica govori dosta o bolesnom stanju u kojem se nalazi Rusija i ruski papagaji ovdje, da bude smaknut ili da igra kako izoperisani patuljak Putin kaže. Kakvo razmišljanje
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28884 Re: Ukrajina

Post by _BataZiv_0809 »

Bas patoloski mrzis Ruse :cry:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#28885 Re: Ukrajina

Post by kox »

_BataZiv_0809 wrote: 30/01/2022 17:44 Bas patoloski mrzis Ruse :cry:
Sta je u gornjem postu pokazatelj mržnje prema Rusima ?
Čovjek je uglavnom nabrojao činjenice.
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#28886 Re: Ukrajina

Post by ST11 »

NATO chief says no plans to send combat troops to Ukraine if Russia invades.

https://www.reuters.com/world/nato-chie ... 022-01-30/
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28887 Re: Ukrajina

Post by _BataZiv_0809 »

kox wrote: 30/01/2022 17:50
_BataZiv_0809 wrote: 30/01/2022 17:44 Bas patoloski mrzis Ruse :cry:
Sta je u gornjem postu pokazatelj mržnje prema Rusima ?
Čovjek je uglavnom nabrojao činjenice.
Jesi to ti neki advokat :-?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#28888 Re: Ukrajina

Post by kox »

_BataZiv_0809 wrote: 30/01/2022 17:56
kox wrote: 30/01/2022 17:50
Sta je u gornjem postu pokazatelj mržnje prema Rusima ?
Čovjek je uglavnom nabrojao činjenice.
Jesi to ti neki advokat :-?
Imaš privatne poruke ako ćeš privatnu raspravu sa nekim. Postavio si javni post i čovjeka optužio da mrzi nekoga pa pitam na osnovu čega si to zaključio jer je post uglavnom nabrajanje činjenica i analogije koje su korektne.
Je li to sada mržnja prema Rusima kada se napiše da je Krim dio Ukrajine ili da su Rusi nagomilali trupe u blizini granice prema istoj ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28889 Re: Ukrajina

Post by _BataZiv_0809 »

kox wrote: 30/01/2022 18:04
_BataZiv_0809 wrote: 30/01/2022 17:56

Jesi to ti neki advokat :-?
Imaš privatne poruke ako ćeš privatnu raspravu sa nekim. Postavio si javni post i čovjeka optužio da mrzi nekoga pa pitam na osnovu čega si to zaključio jer je post uglavnom nabrajanje činjenica i analogije koje su korektne.
Je li to sada mržnja prema Rusima kada se napiše da je Krim dio Ukrajine ili da su Rusi nagomilali trupe u blizini granice prema istoj ?
Njemu sam se obracao i sa njim cu nastaviti. Zaobidji me. :oops:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#28890 Re: Ukrajina

Post by kox »

_BataZiv_0809 wrote: 30/01/2022 18:14
kox wrote: 30/01/2022 18:04
Imaš privatne poruke ako ćeš privatnu raspravu sa nekim. Postavio si javni post i čovjeka optužio da mrzi nekoga pa pitam na osnovu čega si to zaključio jer je post uglavnom nabrajanje činjenica i analogije koje su korektne.
Je li to sada mržnja prema Rusima kada se napiše da je Krim dio Ukrajine ili da su Rusi nagomilali trupe u blizini granice prema istoj ?
Zaobidji javne forume, šalji mailove ili pp-ove.

Njemu sam se obracao i sa njim cu nastaviti. Zaobidji me. :oops:
Zaobidji ti forume, šalji mailove ili pp-ove ako želiš komunikaciju 1 na 1.
Last edited by kox on 30/01/2022 18:20, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28891 Re: Ukrajina

Post by _BataZiv_0809 »

I nauci se kvotat :cry:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#28892 Re: Ukrajina

Post by Krokodajl »

Rusi će priznati neovisnost ovih Republika, onda će njihova vojska uletiti na granice koje oni smatraju "državnim", stvorit će određenu vrstu buffer zone i produbiti krizu u Ukrajini.

Ne vjerujem da će doći do sukoba širih razmjera, ali će ss pokazati nedosljednost i nemoć NATO država da reaguju jedinstveno.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#28893 Re: Ukrajina

Post by kox »

_BataZiv_0809 wrote: 30/01/2022 18:19 I nauci se kvotat :cry:
Drzi se ljubavi i seksa. I nauci se normalnoj komunikaciji.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28894 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Čini se da se Putin malo preračunao u pogledu pasivne reakcije Zapada na rusko gomilanje jedinica na ukrajinskim granicama. SAD, Velika Britanija i druge države bi ipak mogle pružiti Ukrajini veću vojnu podršku nego što to Rusija očekuje.

Koliko god da Rusija pokušava da ucjenjuje EU sa isporukama i cijenama energenata, odgovor iz EU mogao bi biti puno teži po samu Rusiju. Radi se o tome da su EU i SAD u vrh svoje agende svrstali pitanje pronalska alternativnih dobavljača energenata za Evropsku uniju. Postoji nekoliko alternativnih opcija, počevši od plina iz Azerbejdžana i Centralne Azije, plina iz Katara i Istočnog Mediterana, kao i američki ukapljeni plin.

Rusija je natjerala Evropsku uniju da krene u ozbiljnu potragu za alternativama, što EU sada i čini. Pojedini smatraju kako Kina može biti alternativni kupac ruskog plina umjesto EU, što baš i nije tačno. Onog trenutka kada Rusija padne u ovu očajnu situaciju, Kina će svakako iskoristiti priliku da traži daleko jeftiniji plin od Rusije, znajući da ova nema izbora. Prosto, pravilo ponude i potražnje.

SAD iza scene u jednu ruku rade na zbližavanju Izraela i Turske, pripremajući teren za eventualni izraelsko-turski plinovod ka EU. Evropska unija može kratkoročno ispaštati zbog ruskih ucjena sa energentima, ali dugoročno ruska ekonomija bi se mogla prepoloviti onog trenutka kada EU pronađe alternative ruskom gasu.


Image
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28895 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Rusija u Bjelorusiji raspoređuje protutenkovska oklopna vozila 9P162 Kornet -T, te Panstir PVO sisteme...

ImageImage
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28896 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

2 školski čas. Kako očistiti bunker ili raznijeti neprijatelja u zgradi.

Američki instruktor pokazuje ukrajincima kako se rukuje bacačem M-141 Smaw-D.
Bacač ispaljuje granatu 83 mm punjenu sa 1,1 kg C-4 eksploziva. Ovo služi za uništenje bunkera, tranšrja, te za čišćenje u uličnim borbama. Jedna granata sterilizira stan od oko 60 m2.


ImageImageImage
User avatar
AliceInChains
Posts: 3332
Joined: 09/02/2010 19:40

#28897 Re: Ukrajina

Post by AliceInChains »

HarTar wrote: 30/01/2022 18:42 Čini se da se Putin malo preračunao u pogledu pasivne reakcije Zapada na rusko gomilanje jedinica na ukrajinskim granicama. SAD, Velika Britanija i druge države bi ipak mogle pružiti Ukrajini veću vojnu podršku nego što to Rusija očekuje.

Koliko god da Rusija pokušava da ucjenjuje EU sa isporukama i cijenama energenata, odgovor iz EU mogao bi biti puno teži po samu Rusiju. Radi se o tome da su EU i SAD u vrh svoje agende svrstali pitanje pronalska alternativnih dobavljača energenata za Evropsku uniju. Postoji nekoliko alternativnih opcija, počevši od plina iz Azerbejdžana i Centralne Azije, plina iz Katara i Istočnog Mediterana, kao i američki ukapljeni plin.

Rusija je natjerala Evropsku uniju da krene u ozbiljnu potragu za alternativama, što EU sada i čini. Pojedini smatraju kako Kina može biti alternativni kupac ruskog plina umjesto EU, što baš i nije tačno. Onog trenutka kada Rusija padne u ovu očajnu situaciju, Kina će svakako iskoristiti priliku da traži daleko jeftiniji plin od Rusije, znajući da ova nema izbora. Prosto, pravilo ponude i potražnje.

SAD iza scene u jednu ruku rade na zbližavanju Izraela i Turske, pripremajući teren za eventualni izraelsko-turski plinovod ka EU. Evropska unija može kratkoročno ispaštati zbog ruskih ucjena sa energentima, ali dugoročno ruska ekonomija bi se mogla prepoloviti onog trenutka kada EU pronađe alternative ruskom gasu.


Image

Ako nas odsjeku od Ruskih energenata, kukala nam majka, mislim nama Evropljanima. Na drugoj strani, super za Kineze i Amerikance :mrgreen:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#28898 Re: Ukrajina

Post by @mba »

Rusija je izgubila milion ljudi u 2021., objavila je u petak statistička agencija Rosstat, što je historijski pad broja stanovnika koji nije zabilježen od raspada Sovjetskog Saveza.
User avatar
Point.
Posts: 27703
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#28899 Re: Ukrajina

Post by Point. »

_BataZiv_0809 wrote: 30/01/2022 17:44 Bas patoloski mrzis Ruse :cry:
Kakva mržnja? Navodim samo činjenice.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#28900 Re: Ukrajina

Post by u-pet-deka »

Point. wrote: 30/01/2022 17:38
u-pet-deka wrote: 30/01/2022 00:10

Izjavili su da nisu za rat. Nisam ja glasnogovornik ruske vlade, Putina ili vojske. Krim je bio dio Rusije u Sovjetskom savezu. Nikita je tu zajebao stvar kada ga pripojio tada Ukrajini. Ako Zelenskom smeta ruski jezik u Ukrajini neka uzme naliv pero i oplete žalbenu depešu Gruziji. Znaš i sam ko je prisilno preturavao narod iz jedne u drugu republiku. Valjda Putin ima pravo da gomila na svom teritoriju vojsku gdje ga je volja? Gomilanje vojske nije nikakva indicija za rat.

Zelensky zna da nema izbora ili da bude smaknut ili da igra po Putinovoj fruli. To su mu opcije.
E ako su izjavili onda je sve u dure, znamo svi da su Rusi uvijek iskreni :-)

Kakve veze ima čiji je Krim bio prije 70 godina, činjenica je da je u okviru nezavisne Ukrajine bio kada je anektiran. Bio je i Sandžak u okviru Turske preko 500 godina pa je li to daje za pravo Erdoganu da ga sad anektira i pripoji Turskoj? I niko od Rusa se nije bunio tad kad je pripojen Ukrajini a mogli su.

Gomilanje vojske na duž granice i istovremeno davati ultimatume NATO i tražiti da Ukrajina nikad ne bude članica te alijanse nije indicija za rat? Po tebi i sličnima nije ni anektiranje Krima i davanje vojne podrške separatistima u Luhansku i Donjetsku.

I ova tvoja zadnja rečenica govori dosta o bolesnom stanju u kojem se nalazi Rusija i ruski papagaji ovdje, da bude smaknut ili da igra kako izoperisani patuljak Putin kaže. Kakvo razmišljanje
Kao što si sam naveo prije cca. 70 je ipak bliže u kontekstu Sovjetskog saveza nego prije cca. 500 godina neko zbivanje. Ruska spoljna politika je iskrena koliko i SAD-a. Tu nema razlike.

Zelensky tvrdi da je 127.000 trupa oko. Drugi izvori tvrde da ima preko 300.000.
Post Reply