Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

CrveniKuk
Posts: 2986
Joined: 22/04/2022 21:54

#199626 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

@lajkujMe meni ima nekih nelogičnih stvari kada je riječ o upotrebi jedinica Ukrajinske armije. Ovdje često čujemo, kako Ukrajinci imaju nedostatak slobodnih jedinica i nemogućnosti rotacije. Ako je tako, zašto imamo kod Hersona čitav jedan korpus, tacnije korpus mornaričke pješadije neaktivan? Trenutno, oko Kyrknija, bar po veličini mostobrana, tamo ne može biti vise od dva bataljona, a korpus marinaca ima cijele 4 brigade mornaričke pješadije,jednu brigadu koja se nalazila prije u sastavu TO, kao i dvije artiljerijske brigade. Za eventualnu odbranu desne strane Herosnke oblasti, bilo bi dovoljno da se tamo nalaze 2-3 brigade TO.

Znam, neki će ovdje napisati, da su ove brigade marinaca učestvovale prošle godine u neuspješnoj protiofanzivi. Koliko se sjećam, one su povučene iz borbe nekad u jesen prošle godine. Ove brigade su imale dovoljno vrmena da odmore i popune sa novim ljudstvom.

Takođe, neopaženo je prošlo da su u sastav mnogih brigada ušli nekadašnji samostalni bataljoni. Tako je u sastavu 93.mehanizovane brigade ušlo 3 takva bataljona. Ova brigada, dobila je bar dvije čete CV90 BVP vozila. Koliko se sjećam, nismo imali priliku, bar u većem broju snimaka upotrebu ovog vozila od strane Ukrajinaca, kao i snimke eventualnog uništavanja od strane Rusa. Imam osjećaja, kada smo gledali i slušali o upotrebi jedinica 93.mehanizovane brigade, da su glavni nosioci tih borbi bili upravo ova tri nova bataljona. Ja još uvijek mislim, da svaka brigada ZSU je formirala određene borbene grupe, pogotovo kada je riječ o ovim boljim brigadama, veličine do bataljona, koji je kombinovan (okopno-mehanizovani) i koji se koristi isključivo kao interventne jedinice po potrebi. Po meni, nameće se pitanje, gdje nalazi ostatak 93.mehanizovane brigade?
Excel2
Posts: 1341
Joined: 03/10/2020 10:22

#199627 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

Ja vas ne kontam. Da su Ukrajinci cak istjerali Ruse 2022, sta mislite da bi Putin pao i da se ne bi vratili? Ova zalba za propustenim prilikama mi je smijesna. Da su sve povratili od teritorija, ovi bi se konsolidirali i vratili. Jedina opcija je bila da su zauzeli Moskvu, a to je isto upitno.
lajkujMe
Posts: 12351
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#199628 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

CrveniKuk wrote: 30/04/2024 17:58 @lajkujMe meni ima nekih nelogičnih stvari kada je riječ o upotrebi jedinica Ukrajinske armije. Ovdje često čujemo, kako Ukrajinci imaju nedostatak slobodnih jedinica i nemogućnosti rotacije. Ako je tako, zašto imamo kod Hersona čitav jedan korpus, tacnije korpus mornaričke pješadije neaktivan? Trenutno, oko Kyrknija, bar po veličini mostobrana, tamo ne može biti vise od dva bataljona, a korpus marinaca ima cijele 4 brigade mornaričke pješadije,jednu brigadu koja se nalazila prije u sastavu TO, kao i dvije artiljerijske brigade. Za eventualnu odbranu desne strane Herosnke oblasti, bilo bi dovoljno da se tamo nalaze 2-3 brigade TO.

Znam, neki će ovdje napisati, da su ove brigade marinaca učestvovale prošle godine u neuspješnoj protiofanzivi. Koliko se sjećam, one su povučene iz borbe nekad u jesen prošle godine. Ove brigade su imale dovoljno vrmena da odmore i popune sa novim ljudstvom.

Takođe, neopaženo je prošlo da su u sastav mnogih brigada ušli nekadašnji samostalni bataljoni. Tako je u sastavu 93.mehanizovane brigade ušlo 3 takva bataljona. Ova brigada, dobila je bar dvije čete CV90 BVP vozila. Koliko se sjećam, nismo imali priliku, bar u većem broju snimaka upotrebu ovog vozila od strane Ukrajinaca, kao i snimke eventualnog uništavanja od strane Rusa. Imam osjećaja, kada smo gledali i slušali o upotrebi jedinica 93.mehanizovane brigade, da su glavni nosioci tih borbi bili upravo ova tri nova bataljona. Ja još uvijek mislim, da svaka brigada ZSU je formirala određene borbene grupe, pogotovo kada je riječ o ovim boljim brigadama, veličine do bataljona, koji je kombinovan (okopno-mehanizovani) i koji se koristi isključivo kao interventne jedinice po potrebi. Po meni, nameće se pitanje, gdje nalazi ostatak 93.mehanizovane brigade?

Sve se slazem s tobom ali eto ne znam ni ja odgovor.
Zasto nisu svi kapaciteti ZSU angazirani.
User avatar
alijagoro
Posts: 3417
Joined: 06/03/2008 18:02

#199629 Re: Ukrajina

Post by alijagoro »

Čitalac wrote: 30/04/2024 14:26 The Economist o ruskoj vojnoj industriji i ulozi Kine.
Unatoč svim zapadnim sankcijama, ruska obrambena industrija je u procvatu, a proizvodnja oružja koje pomaže Moskvi u ratu protiv Ukrajine dramatično je porasla od početka invazije. Kina je postala ključna zemlja u podršci ruskom vojno-industrijskom kompleksu, piše The Economist, analizirajući podatke iz nedavnog istraživanja Američkog centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).
Na primjer, od početka 2024, ruski mjesečni kapacitet za proizvodnju projektila dugog dometa vjerojatno se više nego udvostručio. Taj rast omogućili su dobavljači od kojih Rusija dobiva rezervne dijelove, elektroniku i opremu potrebnu za proizvodnju. Takva roba često dolazi u Rusku Federaciju kroz složenu mrežu fiktivnih tvrtki, pa je te tokove prilično teško identificirati i izolirati. Međutim, studija CSIS-a dokazuje da Rusija dobiva lavovski udio "obrambenog" uvoza iz Kine. Konkretno, kineske tvrtke opskrbljivale su Rusiju poluvodičima, koji su kritična komponenta za stvaranje različitih sustava naoružanja. Također su isporučili navigacijsku opremu, dijelove za mlazne zrakoplove i drugu robu poput kugličnih ležajeva koji se koriste u proizvodnji topništva i druge opreme. Podaci o transakcijama pokazuju da Rusija također uvozi visokopreciznu proizvodnu opremu iz Kine, posebno opremu za računalno numeričko upravljanje (CNC), tj. visokotehnološke programabilne proizvodne strojeve.
Između ožujka i srpnja 2023. između Rusije i Kine svaki mjesec zabilježeno je više od 10.000 transakcija, koje su uključivale sličnu opremu (i ne samo nju). A budući da svaka transakcija može sadržavati više dobara, stvarni broj pruženih jedinica vjerojatno je bio mnogo veći.
Grafikoni koje je objavila publikacija pokazuju da je uvoz takve robe u Rusiju počeo rasti nakon što je Vladimir Putin najavio djelomičnu mobilizaciju u rujnu 2022. Međutim, skok isporuka iz Kine dogodio se u ožujku 2023, kada se Xi Jinping sastao s Putinom u Moskvi. Službeni Peking tvrdi da je u ratu neutralan. Međutim, takav izvoz u Rusiju potvrđuje da Kina daje vrlo značajan doprinos ratnom stroju Kremlja...
..Čini se da će se procvat vojne proizvodnje u Rusiji nastaviti. Očekuje se da će njezina obrambena potrošnja dosegnuti 115 milijardi dolara 2024. godine, što je 68% više nego 2023. Međutim, čak i uz pomoć Kine i drugih zemalja, Rusija neće moći nastaviti te napore unedogled. "Eksploziva potrebnog za izradu streljiva nema dovoljno. U nekim aspektima, zalihe iz sovjetske ere ponestat će tijekom sljedećih nekoliko godina. U međuvremenu, zapadne zemlje mogu uložiti napore kako bi zatvorili rupe u trenutnim sankcijama i povećali vlastite proizvodne kapacitete kako bi pomogli Ukrajini.
Image
Kina majka :D Rusi presli s lopata,na kinesku tehnologiju.
User avatar
Čitalac
Posts: 5823
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#199630 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Izrael otpisuje baterije Patriota, nejasno je šta će biti s njima.
Izraelske zračne snage planiraju tijekom sljedećih nekoliko mjeseci otpisati više baterija kompleksa MIM-104 Patriot, objavio je The Times of Israel, pozivajući se na predstavnike vojske te zemlje.
Izraelske zračne snage najavile su da će osoblje kompleksa biti prekvalificirano za druge sustave, a baterije će biti zamijenjene naprednijim sustavima protuzračne obrane, posebice sustavom David's Sling.
Publikacija naglašava da je trenutačno nejasno što će se dogoditi s baterijama Patriot, jako potrebnih Ukrajini, koja nastoji zaštititi svoje nebo od ruskih projektila. Zračne snage Izraelskih obrambenih snaga imaju određeni broj baterija sustava Patriot PAC-2, koje su naoružane projektilima GEM-T i sposobne su presresti zračne ciljeve na udaljenosti do 160 km i imaju ograničen potencijal presretanja balističkih ciljeva. Prema medijskim izvješćima, krajem 2023. Izrael je imao 8 baterija koje su ušle u službu 1991. Njihova prva borbena uporaba dogodila se tek 2014, kada je kompleks oborio Hamasov dron lansiran iz Pojasa Gaze. Tijekom sljedećeg desetljeća sustav dizajniran za obaranje zrakoplova presreo je oko 10 ciljeva, uključujući sirijske borbene zrakoplove koji su narušili izraelski zračni prostor 2014. i 2018. Više puta je korišten tijekom trenutnih neprijateljstava protiv Hamasa i za presretanje projektila iz Irana.
splinter
Posts: 7505
Joined: 08/10/2011 12:28

#199631 Re: Ukrajina

Post by splinter »



❤️
User avatar
apsidejzi
Posts: 8362
Joined: 25/05/2013 23:49

#199632 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

Hame_ wrote: 30/04/2024 16:46
apsidejzi wrote: 30/04/2024 13:57
Spoiler
Show
U medjuvremenu, nordijske zemlje aktivno rade na proizvodnji 155mm bojevih glava. Evo video iz Svedske gdje na ljeto planiraju uduplati kapacitet. Sve sto se proizvede ide pravo u Ukrajinu. Dobar video za pogledat:

Dobar prilog :thumbup:
Danas je svedski premier ministar izjavio da ce ukrajini pomagati dokle god treba jer ukrajina ratuje i za svedsku. Ako su u ovom videu najavili uduplanje kapaciteta sa 16 novih robota, ja ti garantujem da ce biti jos toliko, znajuci svede. Ovdje je svako svjestan da je vrag odnio salu i da se rusi ne zajebaju. Zato se niko ne buni i cak sta vise, podrzava.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8839
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#199633 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »




:skoljka:
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199634 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Gubici su strahoviti, :-)
i kad se neko cudi zasto svi sa elanom ne idu u rat .
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199635 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Obaraju oni himars i atacms sve al malo morgen, kako ce dignut moral svojoj vojsci nego da kazu da su nasli nacin da zaustave ovo long range bubanje.
User avatar
Čitalac
Posts: 5823
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#199636 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Zelenski danas održao niz sastanaka o stanju na frontu i isporukama naoružanja: Moramo preuzeti inicijativu.
"Danas je tijekom dana bilo mnogo sastanaka na vojne teme – o stanju na fronti, ofenzivnim akcijama okupatora i našim akcijama – kako u cilju osujećivanja ruskih planova, tako i radi postizanja naših ciljeva. Izvještaj generala Sirskog, s ministrom obrane Umerovim razgovarao sam o opskrbi oružjem i komunikaciji s partnerima. Ukrajini je potrebno značajno ubrzanje opskrbe, frontom ne bi trebale dominirati ruske zračne bombe i napadi, već ukrajinska inicijativa. Jako računamo na ažurnost opskrbe iz Sjedinjenih Američkih Država – to je opskrba koja se treba osjetiti u uništenoj logistici okupatora, u njihovom strahu od stacioniranja bilo gdje na okupiranom području. Naša snaga mora se pokazati na smjeru Pokrovsk, Kurahove, Siversk, Liman, Kupjansk, na jugu države. Gdje god Rusija pritišće i odakle je mi moramo potisnuti", rekao je Zelenski.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8839
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#199637 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

sumirprimus wrote: 30/04/2024 20:33
Gubici su strahoviti, :-)
i kad se neko cudi zasto svi sa elanom ne idu u rat .
sa telegrama objasnjenje vezano za taj video:

"Ovo je jedna od plantaža,farmi oko Stepovoye, također poznata kao Petrovskoye, prepoznajem ovo mjesto svugdje i uvijek, ovdje se odlučivala sudbina Avdejevke do veljače 2024., da je farma zauzeta, Rusi bi otišli u Berdychi i zapravo presjekli glavnu opskrbnu cestu prema gradu, ovdje je njihova ofenziva zaustavljena, sjeverno iskrcavanje je branilo 109 OBRTRO⚔, južno je branilo 45 OSB, oni su bili ti koji su sjedili u ovim na brzinu iskopanim rupama, odbijajući napad nakon juriša ovdje su stajali do smrti, pješaštvo su uvijek spašavali tenkovi 116. OBr⚔️ i Bradley 47. OMBBr🐉, koji su uništavali neprijateljske kolone i pješaštvo, a zauzete rovove rastavljali u grobne jame, ovi desanti su trajali do 25.2/2024., kada je nakon nekoliko juriša i općeg sloma obrane njihovo držanje i same farme postalo jednostavno besmisleno, povukli su se, zahvaljujući pješačkim 109 OBrTrO⚔ i 45 OSB i jurišnim jedinicama 67. zasebne brigade🔱, tenkistima 116. odvojena zasebna brigada⚔️ i 1. odvojena brigada🎠, posade Bradley 47. odvojene odvojene brigade🐉, kao i brojni fpv i mavic operateri i topnici 55. odvojene brigade🔥, zahvaljujući kojima Rusi nisu uspjeli doći do Berdychija i opkoliti grad još u studenom - prosincu 2023., tijekom 4 mjeseca neprekidne ofenzive ovdje, neprijatelj je izgubio tisuće ljudi i desetke komada opreme, ZSU je također izgubio nekoliko tenkova, uključujući leopard, i oko 10 Bradleya, ovo je živopisan primjer strašne paklene mašine za mljevenje mesa i monstruoznog intenziteta borbenih djelovanja, koja su padom Avdeevke postala jednostavno besmislena, svi Rusi koji su ovdje poginuli na kraju su uzalud dali svoje živote"
CrveniKuk
Posts: 2986
Joined: 22/04/2022 21:54

#199638 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

sumirprimus wrote: 30/04/2024 20:33
Gubici su strahoviti, :-)
i kad se neko cudi zasto svi sa elanom ne idu u rat .
Riječ je o kanalu dugom 444 metra. Def mod kaže da je izbrojao 82 tijela.
zigzag
Posts: 5876
Joined: 18/04/2014 11:26

#199639 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

sumirprimus wrote: 30/04/2024 20:33
Gubici su strahoviti, :-)
i kad se neko cudi zasto svi sa elanom ne idu u rat .
Šta ćeš, istovari te iz transportera, nemaš kad ni rovove iskopat a ukrajinci zasipaju granatama i dronovima.

I sve dalje idu od zaleđa Donjecka a sve dublje u prostranstva brisanog prostora koliko god da to izgleda ozbiljno napredovanje. Ustvari idu na otvorene livade.
User avatar
janje_
Posts: 2250
Joined: 05/04/2007 14:05

#199640 Re: Ukrajina

Post by janje_ »

kakav li je ovdje smrad sa ovim silnim raspadnutim i poluraspadnutim tijelima. ovdje se bas vidi kako je nasto pojam "suncokretio". na kraju su samo nadjubrili neku tamo ukrajinsku poljanu.
Romanija
Posts: 2015
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#199641 Re: Ukrajina

Post by Romanija »

Roman je izgleda svoj rat odratovao, dugo ga nije bilo jer nije bio dobar nakon ljeta 2023, ali je bar ziv.

User avatar
apsidejzi
Posts: 8362
Joined: 25/05/2013 23:49

#199642 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

Ovaj video pokazuje stvarnu cijenu uzimanja teritorije. I tako za svaku livadu koju uzmu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8362
Joined: 25/05/2013 23:49

#199643 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

A jesu se operateri dronova ispraksirali. Ovaj umalo da pobjegne

Bernardinac
Posts: 1008
Joined: 19/08/2008 02:14

#199644 Re: Ukrajina

Post by Bernardinac »

lajkujMe wrote: 30/04/2024 17:15 A ja npr dijelim misljenje s Davidom.

On je trenutno vrlo sumoran, mozda je i kod njega problem politicka pripadnost (Republikanci) ali neke cinjenice koje je iznio ne mozes pobiti.

Cinjenica je da su Ameri usvojili paket pomoci a cinjenica je da Aerodrom u Rzeszów prazan.
Oprema ne stize a Biden i Sulivan i dalje koce pomoc iako sad imaju novca.
David je jos prije dodjele pomoci optuzio Administraciju da nisu cak ni pripreme odradili (nikakva oprema nije dosla predhodno do Europe).
Umjesto da postoji airbridge imamo jednu nulu.
Ono Bradleya sto su sad obecali nece doci naredna 2-3 mjeseca (moraju s depoa na obnovu).

Cinjenica jeste da Amerika koci kljucnu pomoc, dozira pomoc tacno onoliko koliko treba da Ukrajina ne kolabira a Rusi ne budu porazeni.

Ameri od starta idu na dugi rat iscrpljivanja, i dok s stajalista opreme i novca Ameri to mogu bez problema ipak ne mogu osigurati dvije kljucne stvari
Kontiniuranu podrsku Americke javnosti
I ostanak Bidena na vlasti nakon izbora.

A uz to Ukrajina gubi snagu mobilizacija im je ogromni problem kako god sagledas.

Nije pomoglo uopste sto je Ruska invazija docekana medijski pod hypom (i ja isti pao na tu foru).

Sto me najvise boli, 2022 i 2023 Ukrajina je daleko dogurala da negira Rusku prednost u mnogo cemu.
Ojacala svoje snage maks ali se opet kao 2022 propustila sansa i dozvolila Ruskoj vojsci prilagodba na rat.

I Ruska vojska iz 2022 se ne moze porediti s ovom danasnjom.
Nazalost fatalne su bile neke imaginacije Politike i vojske kako Ukrajinske tako o NATO zemalja.

Putin je treba pasti 2023 ali nije i sad nikad jaci kao lider
Rusija se nije raspala nego upravo suprotno dok je 2022 i dijelom 2023 u Rusiji postojao velik otpor ovom ratu sad ga nema.
Originalna Ruska vojska je porazena jos u septembru 2022, ali nije dokrajcena.
Rusi su u kljucnom momentu doveli chmobikse i iskoristili maks svoje prednosti da bi stabilizovali frontu.

Sta vise bacili su u Jesen 2022 do ljeta 2023 ono sto ja licno zovem "potrosne" snage a u pozadini je prava vojska obnavljana i ojacana.
Wagner i chmobiksi su posluzili svojoj svrsi u ta doba, okupirali su Ukrajinsku vojsku dovoljno dugo da im se glavnica snaga oporavi.
A ne zaboravite glavne Ukrajinske brigade su u tom periodu nastradale.
93, 1 tenkovska, 10 planinska, 36 mornaricka da ne nastavljam.
I onda dolazi nesretna ljetna ofanziva Ukrajinaca 2023. Polomili su polupripremljene brigade u toj ofanzivi da prostite za par polja i sela u sred nicega.

47 Meh je jedina izasla iz tog ljeta kao mocna brigada, najmocnija Brigada koja je Ukrajina imala u datom trenutku.
E i ta Brigada je sad slomljena u ofanzivama 2023 i 2024 u odbrani Avdijevskog ratista.

Ali za razliku od ranije nije dosla zamjena, 93 brigada i dalje nije oporavljena kao i mnoge druge.

Izgubljena prednost u ultra preciznom naoruzanju (GPS navodjeno), PVO je istrosena i ni 50% efikasna kao 2023.
Prednost u kontrabaterijskim napadima isto nestala.

A usput Ruska avijacija je s djelomicnom zracnom nadmocu presla na potpunu zracnu dominaciju.
Bacanje 150 Fab dnevno je uzas jedan i vrlo je tesko drzati odbranu kad ti rov pretvore u rupu od 30 sirine i 10 metara dubine.

Ovo sve gore i dalje ne znaci da ce Rusi pobjediti, i dalje je Ukrajinska odbrana solidna i drze Ruse na nogama ali odnos snaga se drasticno promjenio a ne vidi se na horizontu neko rjesenje.

Cekam F16 da vidim hoce li to ista pomoci protiv Fab da se moze lakse disati.

Sta me jos tangira i nije mi bas jasno zasto. Dolaskom Sirskija ocekivao sam promjenu u taktikama, strategijama i borbi na terenu, medjutim promjene nema. Sirski kao da i vodi apsolutnu istu taktiku kao Zaluzny. Ili se ti generali ne pitaju ali nemaju snage i znanja za drugacije pristupe.

Sta vise, ne znam za vas ali jeste li primjetili da su SBU akcije sve manjeg obima i sve rjedje?
Pogotovo unutar Rusije.

Ipak, ja mislim da ce Ukrajinci na koncu postici veliki uspjeh ali moraju se kockice kako treba sloziti i gomilajuci problemi napokon rjesiti.

Ne znam ja imam utisak da se ovaj rat namjenski stisava i ciljano se smanjuje obim ratnih dejstava.
U jednoj prepiski sa @madner kada smo komentarisali "zašto ukrajinci nemaju izgrađene fortifikacije i spremne rezervne linije" sam pisao:
Ako ne kopaju i neutvrđuju linije onda tu nešto smrdi?
Ili je na pomolu neki dogovor tipa( izlazak rusa na njihove zamišljene granice Luhanaka i Donjecka) pa uzalud kopanje ili su ukrajinci toliko samouvjereni i moćni da im ne trebaju utvrđenja jer planiraju otjerat ruse? :mrgreen:
Nemoguće da ukrajinci ne znaju ko im je protivnik sa druge strane i da su se toliko precjenili pa nisu imali potrebe razmišljati o odbrani?
Kao ono.. 'ta će oni.!?
Da su ručno kopali mogli su napraviti solidno utvrđene linije. Imali su toliko vremena.
U zemlji ravnoj ko tepsija gdje nema ni kamena( ja ga bar još nisam vidio) da nisu mogli napraviti linije nije mi jasno?
Pa ne kopaš kamen ko u Hercegovini ili utvrđuješ liniju fronta na Alpama ko u ww1?
Znači, politička odluka je "ne kopati i ne utvrđivati se".
Nema druge.
Sve se to poklapa i sa republikanskim blokadama za izglasavanje pomoći. Hoće, neće, hoće, neće pa na kraju Mike Johnson pada na koljena kršćanski prosvijtljen jer ga dotakla Božja ruka i spoznaja da mora biti na nivou ovog historijskog trenutka.

U svemu tome ima nešto što smrtnici ne smiju znati.
Tako mi se čini.

Još nešto što mi upada u oči.
Zalužnog su povukli jer su izgleda znali šta slijedi.
Zalužni je voljen u Ukrajini i veliki patriota, heroj rata itd., odlazi na vrhuncu svoje vojničke karijere i vjerovatno se i politički aktivira jednog dana?

Ne bi bilo dobro za njega da je danas na mjestu Sirskog?
Zelenski i Zalužni su možda puno više "dobri" nego što se hoće predstaviti u javnosti?
BiBi911
Posts: 3021
Joined: 09/12/2018 17:47

#199645 Re: Ukrajina

Post by BiBi911 »

apsidejzi wrote: 30/04/2024 23:35 A jesu se operateri dronova ispraksirali. Ovaj umalo da pobjegne

Ovo kao na igrici sniper Eliten kada ti pokaze gdje si pogodio kill cam
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11544
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#199646 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

vazduh treperi kao da nebo gori ...
User avatar
studeni76
Posts: 5466
Joined: 03/06/2009 14:12

#199647 Re: Ukrajina

Post by studeni76 »

lajkujMe wrote: 30/04/2024 10:49
Ovo treba da zabrine citav Nato pakt a ne samo Ukrajince.

Pored excalibura sva ostala GPS zasnovana oruzja su postala totalno neefektivna.

Jdam, himars (gmlrs), one small diametar bombe.
Bukvalno sve gps navodjeno ne fecera vise.

Pored toga Ruski pandani koji idu preko Glonas mreze fecera uredno (Fabovi) prvenstveno jer Ukrajinci nemaju niti su dobili niti ce dobiti jammere za GPS/Glonas jer to izuzetno osjetljiva tehnologija
Pa ako je tako onda slanje vojne pomoći nema smisla ako je beskorisna. Po tome ispada da smo džaba svršavali na zapadna super oružja, kad ono se pokaza da je ruska tehnika bolja. Niš ne kontam
Bernardinac
Posts: 1008
Joined: 19/08/2008 02:14

#199648 Re: Ukrajina

Post by Bernardinac »

Imaš ovdje objašnjeno:
https://youtu.be/79vcD_4nwBY?si=cdfLT-_v52Rea8_Q

Rat nikad nije statičan. Uvijek se pojavljivala nova oružja i kontra mjere.
Rat dobije onaj ko je sposobniji i brži.

Problem za Ukrajinu je to što Zapad ne daje baš lako "najnoviju robu".
Pamet i top tehnologiju svi čuvaju za sebe.

Logično je za očekivati da postoji ometač za GPS obzirom da taj sistem postoji skoro 50 godina.
toska
Posts: 3050
Joined: 26/09/2016 14:08

#199649 Re: Ukrajina

Post by toska »

studeni76 wrote: 30/04/2024 23:55
lajkujMe wrote: 30/04/2024 10:49
Ovo treba da zabrine citav Nato pakt a ne samo Ukrajince.

Pored excalibura sva ostala GPS zasnovana oruzja su postala totalno neefektivna.

Jdam, himars (gmlrs), one small diametar bombe.
Bukvalno sve gps navodjeno ne fecera vise.

Pored toga Ruski pandani koji idu preko Glonas mreze fecera uredno (Fabovi) prvenstveno jer Ukrajinci nemaju niti su dobili niti ce dobiti jammere za GPS/Glonas jer to izuzetno osjetljiva tehnologija
Pa ako je tako onda slanje vojne pomoći nema smisla ako je beskorisna. Po tome ispada da smo džaba svršavali na zapadna super oružja, kad ono se pokaza da je ruska tehnika bolja. Niš ne kontam
Hajmo pješke.
GPS signal dolazi sa satelita, znači sa neba i prijemnici na projektilima moraju biti tako orijentisani.
Nema logike da je ikakvo ometanje moguće sa tla već bi se to moralo vršiti iz aviona, balona i sl.
Takvi ometači su puno bliže projektilu i snaga radio emisije bi poništila signal sa satelita i osljepila projektil.
Što je ometač na većoj visini time bi pokrivao veći prostor.

Protivmjera je jednostavna, PVO i da skida sve što leti pogotovo na tim većim visinama i emituje radio signal na GPS frekvencijama. Laka meta, sama se obilježava.

I da, izrada GPS ometača nije nikakva visoka tehnologija, samo predajnik sa šumom na svima poznatoj frekvenciji GPS.
Vjerovatno da Ameri imaju i neke svoje tajne tu, GPS je dat civilima prije 30 godina.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199650 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Prvomajski uranak u rasiji
Post Reply