Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

DebelinJoe
Posts: 1622
Joined: 03/03/2021 20:06

#153551 Re: Ukrajina

Post by DebelinJoe »

statixx wrote: 28/03/2023 10:45
drndalo wrote: 28/03/2023 10:40
Sto to? Dosad je to bio siguran put u Generalstab...
Nazalost tacno je, nadajmo se da je ova faca jednako sposobna. :D

Ja kontam i ovaj se pretvorio u kompost za plodnu ukrajinsku zemlju.
zigzag
Posts: 5758
Joined: 18/04/2014 11:26

#153552 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

DebelinJoe wrote: 28/03/2023 10:50
statixx wrote: 28/03/2023 10:45

Nazalost tacno je, nadajmo se da je ova faca jednako sposobna. :D

Ja kontam i ovaj se pretvorio u kompost za plodnu ukrajinsku zemlju.
Nije još.
sumirprimus
Posts: 81662
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#153553 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

isti besla iz bl :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#153554 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

zigzag wrote: 28/03/2023 10:54
DebelinJoe wrote: 28/03/2023 10:50

Ja kontam i ovaj se pretvorio u kompost za plodnu ukrajinsku zemlju.
Nije još.
Bice fin cilj za HImar(i)sanje...
DahZmaja
Posts: 158
Joined: 09/02/2021 12:49

#153555 Re: Ukrajina

Post by DahZmaja »

sumirprimus wrote: 27/03/2023 21:34 Dakle oni suu jos u soku kako su ukri docekali orke i kako se bore. Cuj iskopali ove rovove skoro :lol:
Naravno rade ljudi ko masine uhodani cik cak tiki taka.
Btw o šoku koji još traje i kvarenju planova

Ovaj tvoj post je dokaz 1/1 o namjerama srbije uz rusku podršku o Balkanu.
Da je Kijevo palo, garantujem životom da bi srbija opet izvršila agresiju na Kosovo, BiH , uz neki puč i blaži udar u Crnoj Gori. Sve to pod budnim okom putina uz podršku ruso-četnika koji bi iz Sirije došli na Balkan, a vagner bi našao plodno tlo na liniji valjevo-kraljevo-užice-niš, a u međuvremenu bi skidao konzervans sa m70 i govorio "Here we go again"
statixx
Posts: 8804
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#153556 Re: Ukrajina

Post by statixx »

Identifikovana zlocinacka njuska koja je raketirala pozoriste, porodiliste i djeciju bolnicu u Mariupolu.

User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#153557 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

sumirprimus wrote: 27/03/2023 22:04
Sta je ovo sunce ti zarko
koliko sam skontao minirali su zgradu i pustili Orke unutra i onda ih posali u nebo :D
statixx
Posts: 8804
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#153558 Re: Ukrajina

Post by statixx »

Vuhledar iz pticje perspektive.

User avatar
Čitalac
Posts: 5712
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#153559 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Iznenađujući tekst o lošem tretmanu ranjenika iz „specijalne vojne operacije“ i mukama da dobiju „Putinovu isplatu“ (3 miliona rubalja) osvanuo je na portalu agencije RIA, pod naslovom - "Nismo ovo očekivali". Za dobijanje medicinske potvrde često je potrebno platiti mito: u bolnici u Rostovu to je u maju prošle godine koštalo 300 hiljada rubalja, a do jeseni već milion. „Sami borci reagiraju na različite načine: jedni žele istjerati pravdu, drugi odustaju. Priznaju da situacija ubija borbeni duh i traže od vlasti da se pozabave ovim problemom - prije nego što postane sveprisutan“, stoji u tekstu. Među oštećenima je i jedan od onih koji je čudom ostao živ nakon pogotka Himarsa u Makivki.
Za primanje isplata prema predsjedničkom dekretu nakon ozljede potrebno je dostaviti potvrdu o dijagnozi. Međutim, papiri se ne izdaju svim učesnicima SVO-a. Često se od njih traži da daju mito. Stanovnik Krasnojarska Sergej Abramov je mobiliziran krajem godine i nakon tromjesečnih priprema poslan je u Donjeck. Rekli su: radi zaštite objekata. Ali, na kraju se našao na prvoj crti bojišnice - kod Avdiivke.
"Prvog ožujka krenuli smo na položaj i došli pod minobacačku vatru. Neki su povrijeđeni, bilo je i mrtvih", kaže Sergej. Bio je potresen. Prvih dana su ga mučile glavobolje i mučnina. Onda je postalo još gore: "Noću sam ustajao vrišteći da smo napadnuti, skrivao se u podrumu...Izgubio sam razum." Hospitaliziran je u Donjecku, dijagnosticirali su mu minsko-eksplozivnu ozljedu i oštećenje opne. Zatim je odvezen u bolnicu u Rostovu. Ovo je neka vrsta tranzitne točke, gdje se ranjenici ponovno pregledaju i raspoređuju u druge zdravstvene ustanove. Unatoč pritužbama, Sergejeva dijagnoza iz Donjecka nije potvrđena. Napisali su: "Akutna reakcija na stres."
U privatnoj klinici liječnici su ustanovili zatvorenu kraniocerebralnu ozljedu. Ali u vojnoj zdravstvenoj ustanovi, uvjerava ranjenik, to su ignorirali. Prepisali su liječenje vitaminima, analgeticima, lijekovima za smirenje i poslali ga u Saratov. "Bila sam na sastanku s voditeljem 1. neurološkog odjela bolnice u Rostovu", kaže Elena Abramova, Sergejeva supruga. - Pokušala sam saznati na temelju čega je krivotvorena medicinska dokumentacija i zašto suprug nije normalno pregledan. Bez odgovora, samo me izbacio kroz vrata.”
Bez naknade je ostao i Vyacheslav K. Mobilizirani iz Samare čudom je preživio u novogodišnjoj noći, kada je iz "Himarsa" pogođena vojna zgrada u Makivki i, prema podacima Ministarstva obrane, ubijeno je 89 ljudi. U Makiivki je dijagnosticirano astenično stanje. Evakuiran je u bolnicu u Novočerkasku, gdje su otkrili MVT, akubarotraumu i opću reakciju na stres. U Rostovu su pak došli do zaključka da mu nije ništa. "Dali su mi samo tablete protiv bolova i to sam morao doslovno moliti", prisjeća se. Dobio je mjesec dana za rehabilitaciju, nakon čega se morao vratiti u jedinicu. Ali stanje se samo pogoršavalo. U veljači je ponovno hospitaliziran - pronađena mu je pukotina na bedru, zadobivena tijekom granatiranja. Problemi s leđima su se pogoršali. "Pregledan sam o svom trošku. Vratio sam se s nalazima u samarsku bolnicu i došao kod traumatologa. On se uhvatio za glavu, govoreći kako sam uopće mobiliziran s takvim leđima. „No, kad su me mobilizirali nije ni bilo liječničke komisije“, uzdiše borac.


https://ria.ru/20230328/voennosluzhasch ... 41585.html
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#153560 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

statixx wrote: 28/03/2023 07:51
Bernardinac wrote: 28/03/2023 04:26
Ako se dobro sjećam, prošle godine su Rusi uzeli operativnu pauzu nakon što su uzeli Severodonjeck i Lisičansk jer su se potrošili?
Ne mora značiti da su se sada potrošili jer im je Wagner glavni izvor topovskog mesa ali nakon tog Lisičanska rusi su ispuhali i krenula je kontra UA.
Istrosili su se oni i pored Wagnerovaca, prvenstveno kod Vuhledara, navodno je smijenjen general koji je slao kolone u smrt. A bilo je solidnih gubitaka i kod Kreminnne i sada kod Avdiivke. Mislim da Ukrajinci tvrdoglave brane Bakhmut i Avdiivku jer ne zele da orci uzmu operativnu pauzu. Mnogo je spekulacija, ali niko ne zna u kolikoj mjeri ova taktika remeti planove za proljetnu ofanzivu. Iako je strateski najvaznije krenuti prema Melitopolu i presjeci front, mislim da ce Ukrajinci ici na Svatove i Staroblisk. Tamo su mahom poslani mobiksi i uz manje gubitke mogli bi uzeti solidno podrucje i ugroziti cijeli Luhansk.
Mordor nema operativne pauze jer je Kepec naredio da moraju zauzeti granice administrativnih oblasti po svaku cijenu...tek bi tada, ako bi uspjeli, stali i prešli u totalnu defanzivu i gnjavili sa pregovorima...no sad je i to Orkama nedostižno :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#153561 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

saimidin wrote: 28/03/2023 10:48 Od pocetka je jasno da ce nato prvo poslati svu preostalu sovjetsku gvozdjuriju, jer je to dvije muhe jednim udarcem, pomazu UA I jacaju istocno krilo nato prebacujuci ih na nato opremu, za sta nije bilo toliko motiva prije invazije orka

Drugo je da rat nece biti gotov 22, a sada vidimo ni 23, u smislu potpunog oslobodjenja UA, a ja bi rekao da ce dugo ostati velika mogucnost za rat cak I da cccp2.0 potpise neki mirovni sporazum, za sto sada ne postoje ni indicije

Uzevsi u obzir ove analize I kaskanje sa dostavom mts, opcija da UA jednom ofanzivom dodje u poziciju za povoljno primirje, a uz uslov da do 25 dobiju dovoljno mts, ukljucujuci stotine zapadnih tenkova, oklopa I aviona, I brda mts kako bi u sljedecem poluvremenu mogli doci do pobjede

Ps
Mislio sam da kad mi je neko foe ne vidi ni on sta ja pisem I ne moze citirati

@Gvozdeni1 ti mozda I nisi zlocinac, ali velikosrpska politika jeste, to je politika osvete dahijama kroz zatiranje "poturica", 25 godina u tom planu je nista, a I to plasenje mozlemsima je samo dio te politike hajcanja ludjaka medju srbima, kojih vidimo ne fali ni najmanje, jer medju bosnjacima ne postoji ozbiljna uporediva ideja a kamoli plan I sredstva za razliku od sr, pa I hr ponovo nakon kratkog perioda "normalnosti"
što je i logično...da pošalješ opremu s kojom su ljudi upoznati i imaju razvijen logistički lanac za nju....ima jedan dobar thread na tweeteru šta npr. podrazumije sve da imaš u lancu snadbjevanja i održavanja za američke tenkove...faktički ispadne da ako nisu spreman, opremljen i obučen ispada da je bolje da ih ne šalju.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#153562 Re: Ukrajina

Post by trambusek88 »

User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#153563 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

DahZmaja wrote: 28/03/2023 11:03
Ovaj tvoj post je dokaz 1/1 o namjerama srbije uz rusku podršku o Balkanu.
Da je Kijevo palo, garantujem životom da bi srbija opet izvršila agresiju na Kosovo, BiH , uz neki puč i blaži udar u Crnoj Gori. Sve to pod budnim okom putina uz podršku ruso-četnika koji bi iz Sirije došli na Balkan, a vagner bi našao plodno tlo na liniji valjevo-kraljevo-užice-niš, a u međuvremenu bi skidao konzervans sa m70 i govorio "Here we go again"
Kijevo je selo blizu Trnova koliko se ja razumijem...
sumirprimus
Posts: 81662
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#153564 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

trambusek88 wrote: 28/03/2023 11:36
napravi kaje pridrž :lol:
pravoračuješ survaješ okričiš granata tri sekunde kako biš krepka ti pridržuješ nje spišuj, davaj o tak, harašov, granata o bra mi rode bljaat :lol:
sumirprimus
Posts: 81662
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#153565 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



bub dronirani...
sumirprimus
Posts: 81662
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#153566 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



op op nema bolje reklame :D
idemo vazduh trepti kao da nebi gori.
oluja se sprema :izet:
sumirprimus
Posts: 81662
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#153567 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



ponovo skolski primje ruske propagande...
ljudi ne odustjau od lazi.cak naprotiv ne znaju za bolje.. i ovi im se raduju i zlejno iscekuju :-)
sumirprimus
Posts: 81662
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#153568 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Image

jedan detalj rusko fasisticke srpsk nacionalisticke parole s utakmiec cg srbija. dakle ni sekunde oni nisu odustali od prvobitnog plana, samo ukri sa svojim celicnim mudima stoje izmedj njih i sprovodjenja ovog plana. dakle gazite braco ukri ne zalite, i goni bandu do totalnog raspada :bih:

z simbol treba kriminalizirat, i stavit u istu ravan sa naci svastikom.

bilo je tu i paljenja natoa zstave i jos stosta.. zlotvori dlake mijenjaju a cud nikad.
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#153569 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Ko ima vremena za 30 min. dokumentarnog filma o UKR obuci na Celendzerima u UK, bujrum...

Pardon, UK propagande... Pa treba biti realan i utorkom, zar ne? Ne samo vikendom...

Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#153570 Re: Ukrajina

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

sumirprimus wrote: 28/03/2023 12:04 Image

jedan detalj rusko fasisticke srpsk nacionalisticke parole s utakmiec cg srbija. dakle ni sekunde oni nisu odustali od prvobitnog plana, samo ukri sa svojim celicnim mudima stoje izmedj njih i sprovodjenja ovog plana. dakle gazite braco ukri ne zalite, i goni bandu do totalnog raspada :bih:

z simbol treba kriminalizirat, i stavit u istu ravan sa naci svastikom.

bilo je tu i paljenja natoa zstave i jos stosta.. zlotvori dlake mijenjaju a cud nikad.
Hebe ih ono iznad "nema" napisano cirilicom , znaci "Nema dogodine u PriZrenu". :D
User avatar
emigrazione
Posts: 7370
Joined: 01/09/2010 13:40

#153571 Re: Ukrajina

Post by emigrazione »

samo ukri sa svojim celicnim mudima stoje izmedj njih i sprovodjenja ovog plana
Ovo isto kada mi je dajdža došo sa linije i onako sav od blata, gladan, a komšinica se potrefila pa kaze jesil čuo bolan priča se ima neki čovjek, niko ne zna ni ko je ni šta je, sav u bijelo umotan, harfovi po glavi sve ide kroz šumu i gdje god je prošo linija nije pala :lol: tu joj jeba i čovjeka i harfove, spašavaj ženu....helem nejse, znači da nije Ukrajinaca jebaše nas Srbi :izet:
User avatar
mirota
Posts: 2349
Joined: 11/01/2018 11:42

#153572 Re: Ukrajina

Post by mirota »

sumirprimus wrote: 28/03/2023 12:04 Image

jedan detalj rusko fasisticke srpsk nacionalisticke parole s utakmiec cg srbija. dakle ni sekunde oni nisu odustali od prvobitnog plana, samo ukri sa svojim celicnim mudima stoje izmedj njih i sprovodjenja ovog plana. dakle gazite braco ukri ne zalite, i goni bandu do totalnog raspada :bih:

z simbol treba kriminalizirat, i stavit u istu ravan sa naci svastikom.

bilo je tu i paljenja natoa zstave i jos stosta.. zlotvori dlake mijenjaju a cud nikad.
:bih:
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11529
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#153573 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

emigrazione wrote: 28/03/2023 12:30
samo ukri sa svojim celicnim mudima stoje izmedj njih i sprovodjenja ovog plana
Ovo isto kada mi je dajdža došo sa linije i onako sav od blata, gladan, a komšinica se potrefila pa kaze jesil čuo bolan priča se ima neki čovjek, niko ne zna ni ko je ni šta je, sav u bijelo umotan, harfovi po glavi sve ide kroz šumu i gdje god je prošo linija nije pala :lol: tu joj jeba i čovjeka i harfove, spašavaj ženu....helem nejse, znači da nije Ukrajinaca jebaše nas Srbi :izet:
ti poranio ...
tek je utorak imas jos do vikenda
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#153574 Re: Ukrajina

Post by madner »

Bernardinac wrote: 28/03/2023 04:26
madner wrote: 28/03/2023 00:56 Ako kontranapada ne bude to ce biti zbog gubitaka kod napada i odbrane Bakmuta.

To da je uvijek bio plan ljeto, tesko.
Ako se dobro sjećam, prošle godine su Rusi uzeli operativnu pauzu nakon što su uzeli Severodonjeck i Lisičansk jer su se potrošili?
Ne mora značiti da su se sada potrošili jer im je Wagner glavni izvor topovskog mesa ali nakon tog Lisičanska rusi su ispuhali i krenula je kontra UA.

I krenula je u ljeto.
Kao i velika ljetna njem. ofanziva 1942(Belgorod, Harkov, Izyum, Azov) i Kurska bitka 1943.
Specifično za to podneblje i masovnu upotrebu oklopno mehaniziranih jedinica.

Da sam neko ko odlučuje ja ne bih pokrenuo ozbiljnu ofanzivu velikih razmjera pred sezonu proljetnih kiša.

Do tvrde zemlje pod nogama radio bih ono što @drug_profi kaže,...
kljucni ovdje, kljucni onde, razvuci vamo, pa daj ga tamo.
Priprema i raspamećivanje.

Mislim da je ova velika UA proljetna ofanziva koja je najavljivana na sva zvona pravi sajops.

Mogu zamislit šta se ruskom mobiksu mota po glavi kada pomisli da stižu Leopardi, lasice(marderi) challengeri, abramsi, stormeri, bradleyi, cezari, archeri, krabovi pa najava nekih rojeva dronova i najava nečega nikad viđenog u svijetu ratovanja?

A daleko od kuće i u tuđoj zemlji a svašta se šapće po rovovima. :-)
Treba biti pazljiv sa tim. SD i Lisicansk su zadnji operativni uspjesi Rusa prosle godine. Ne znaci da su uzeli pauzu poslje, nego da nisu vise imali uspjeha. Jedinice koje su zauzele SD su djelom prebacene na odbranu Hersona, djelom su trebale pauzu ali nisu jedinice koje su imale problema kod Ukrainske kontraofanzive.

Ta jedinica nije bila ni blizu SDa.

Kod Bakmuta Rusi imaju Wagner i obicno jednu diviziju VDVa koja je zaduzena za bokove. Rotiraju i oni, nekad budu dvije. Medjutim imas vise pravaca napada, kod Marinke su recimo dvije cijele divizije RF koje napreduju jako sporo.

Kontraofanziva je kada skupis na svojoj strani dovoljno resursa da mislis da mozes, plan je sigurno bio da se krene u Aprilu kako bi se rat zavrsio ove godine. No planovi se mjenjaju.

Moral se potencira, ali ne vidim manjak istog. Manjak znanja da, morala ne.

Ja mislim da su probali da vide dokle su sa ofanzivnim kapacitetima ali rezultat nije bio dobar.
Last edited by madner on 28/03/2023 13:06, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81662
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#153575 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

imate pozdrav od sanskog uz jednu muzicku numeru, al ne smijem je postavit :lol:
malo je rec da je provokativna, u stvri, u potpunosti opisuje odnose na balkanu sa paralelom na rausku invaziju na ukrajinu. :lol:
ja je dosad vidio nisam.
Post Reply