Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
karanana
Posts: 47233
Joined: 26/02/2004 00:00

#144476 Re: Ukrajina

Post by karanana »

hehe, sletjela.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32146
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#144477 Re: Ukrajina

Post by Bobi »

karanana wrote: 02/02/2023 17:33 hehe, sletjela.
Ko, šta :shock: :? ?
zigzag
Posts: 5729
Joined: 18/04/2014 11:26

#144478 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

I nakon godinu dana rade iznenađujuće gluposti.

Prva je bila napasti Ukrajinu. Ali hajd, čovjek misli, velike sile imaju interese i na neki način dođu do njih.
Ovi nisu uradili ništa.

Pa onda misliš, neće biti glupi da besmisleno troše vojsku sa načinom ratovanja od prije sto godina.
A ovi to i dan danas rade.

Nekakve paravojne grupe ne treba ni spominjati. Rusi troše svoje oficire, troše padobrance, specijalne jedinice i ko zna koliko opreme.
Za šta, za nekakav Vuhledar ili Bahmut. Jebo te Vuhledar.

U redu je da velika sila kaže imaću dosta gubitaka ali cilj odrađujem kako sam zamislio. A ljudi ginu ko ovce oko Vuhledara.
User avatar
karanana
Posts: 47233
Joined: 26/02/2004 00:00

#144479 Re: Ukrajina

Post by karanana »

Bobi wrote: 02/02/2023 17:34
karanana wrote: 02/02/2023 17:33 hehe, sletjela.
Ko, šta :shock: :? ?
ma greska u prevodu. kaze hame ursula sletjela u kijev. a slika voza koji nikad ne staje.
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144480 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Kakve su šanse da se ovo ponovi u novoj ruskoj invaziji s 500 hiljada trupa? Sada kada Ukrajina ima više topništva + HIMARS. Kakve su šanse da ova nova invazija uspije i da ne završi kao posljednja?

Image
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144481 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144482 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

:twisted:

Bobi
Forum administrator
Posts: 32146
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#144483 Re: Ukrajina

Post by Bobi »

E kakva..krenu frontalno,osvoje 20-30 km u dubinu i izgube 250k ljudi njima dobro :D.
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144484 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144485 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Zemlje koje pružaju vojnu pomoć Ukrajini.

Image
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144486 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144487 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144488 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144489 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#144490 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Odo ložit...

Bobi
Forum administrator
Posts: 32146
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#144491 Re: Ukrajina

Post by Bobi »

Uzmes 100.000 dronova samoubica po 1000 € to ti je 100.000.000 eura ko kakav polovan F16 dobar :D a mozes sa svakim tim dronom krknut makar jednog Rusa, bestbay :D.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23244
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#144492 Re: Ukrajina

Post by Sanjarko »

Da hoce mandrknut Putin kao sta sam kazivao na proslim stranicama ili negdje drugo. Imao kao viziju misao da hoce mandrknut. Sad bi li sranje ovo stalo kad bi mandrknuo, neznam. Ali bilo bi bolje vjerovatno.
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#144493 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Jako dobar thread o taktici Wagnera:



Na utvrdjenu tacku se salju 4 tima po 8 ljudi. Nikome nema povlacenja bez naredbe, ko se vrati ubija se na licu mjesta. Prvi tim su najbolji i najiskusniji, i on zauzima pocetnu poziciju, ukopava se i navodi artiljeriju, te roka iz RPO-A Shmel rucnih bacaca. Artiljerija roka par sati, i ona je glavni faktor hoce li napad uspjeti ili nece - zato su iz Wagnera pizdili jer im ruska armija nije davala dovoljno granata. Drugi tim od 8 ljudi krece u juris cim artiljerija prestane, kada oni izginu salje se sljedeci, pa sljedeci za njima. U Soledaru se slalo po 14 talasa.

Prednost malih timova je sto se bolje mogu nadgledati iz drona i upravljati s njima, sto su manja meta za ukrajinsku artiljeriju, te sto su i u slucaju potpune propasti akcije izgubili najvise 32 covjeka. Takodjer Wagner cuva svoje oficire i artiljerce kao suho zlato, i zato oni radije idu kod njih nego u regularnu rusku armiju.

Na kraju kukaju da im nestaje ljudi da i dalje odrzavaju ovu taktiku, da im novi robijasi vise ne dolaze, te da ako Ukrajinci potisnu njihovu artiljeriju kontrabaterijskom vatrom, napad je osudjen na neuspjeh.
Last edited by geralt on 02/02/2023 18:28, edited 1 time in total.
Handbanana
Posts: 114
Joined: 09/10/2022 19:39

#144494 Re: Ukrajina

Post by Handbanana »

karanana wrote: 02/02/2023 16:13 kao sto sam vec i napominjao, vrijeme radi za njih jer smo uvidjeli da uopste nema senzibiliteta kad su u pitanju gubici. sta njima znaci sto ce recimo izgubiti milion ljudi za recimo 5 godina, ako ce u isto vrijeme ubiti 300-400 hiljada ukrajinaca? i ko ce prelomiti u toj igri brojeva i logistike? ja kazem da ce ovi divljaci izdrzati duze u toj igri.
mada meni i dalje nije jasno sta je njihov opceniti cilj svega ovoga.
Ja jos vjerujem da je njihov cilj i dalje neutralizacija ako ne unistenje Ukrajine kao medjunarodno-pravnog subjekta. Ogromni gubitci tu nemaju presudni efekat. Najmanji prihvatljivi doseg je izbijanje na Dnjepar, iako ni to ne bi bila garancija za zavrsetak rata.
Ovo se cini suludo ali puno toga upucuje da oni nece stati i da ce mobilizirati jos ovoliko vojske, dati im T64 kante i poslati otprilike u pravcu Ukrajine. Vec neko vrijeme se govori da treniraju 300 hiljada mobiksa iza Urala na istoku. Ide se na razvlacenje i isrpljivanje Ukrajine. I sama Ukr je sprovela dodatnu mobilizaciju uz poostrene mjere trazenja koji se ne odazovu. Citao sam da je cilj za Januar bilo 30.000 i da je vecinom ostvaren. Medjutim, bice tesko izbjeci socijalne nemire sto rat duze traje. Ove protu-korupcijske mjere se poduzimaju da se ne unisti moral vojske. Sorry ali nema tu 'Slava Ukrajini' ni patriotizma kad se sef policije glavnog grada bavi krijumcarenjem vojno-sposobnih muskaraca za nelegalno napustanje zemlje. Ili kad ima vlastiti bordel. Trebaju nastaviti sa tim te promjeniti klimu u kojoj je korupcija nacin zivota u zemlji.

Meni se cini da Ukr pati od nedostatka ljudstva a i zalihe se trose iskljucivo za odrzavanje fronta. Problem je i odrzavanje Ukrajinske ekonomije na zivotu. GDP je drasticno opao, energetski sistem je u kriticnom stanju, nije sve do ruskog kidisanja na frontu. U pitanju je buducnost zemlje i ako vojska i narod pocnu gubiti vjeru u smisao otpora zapadna podrska ce se pokazati kao premlaka i prekasna.
Nadam se da grijesim.
User avatar
karanana
Posts: 47233
Joined: 26/02/2004 00:00

#144495 Re: Ukrajina

Post by karanana »

Handbanana wrote: 02/02/2023 18:28
karanana wrote: 02/02/2023 16:13 kao sto sam vec i napominjao, vrijeme radi za njih jer smo uvidjeli da uopste nema senzibiliteta kad su u pitanju gubici. sta njima znaci sto ce recimo izgubiti milion ljudi za recimo 5 godina, ako ce u isto vrijeme ubiti 300-400 hiljada ukrajinaca? i ko ce prelomiti u toj igri brojeva i logistike? ja kazem da ce ovi divljaci izdrzati duze u toj igri.
mada meni i dalje nije jasno sta je njihov opceniti cilj svega ovoga.
Ja jos vjerujem da je njihov cilj i dalje neutralizacija ako ne unistenje Ukrajine kao medjunarodno-pravnog subjekta. Ogromni gubitci tu nemaju presudni efekat. Najmanji prihvatljivi doseg je izbijanje na Dnjepar, iako ni to ne bi bila garancija za zavrsetak rata.
Ovo se cini suludo ali puno toga upucuje da oni nece stati i da ce mobilizirati jos ovoliko vojske, dati im T64 kante i poslati otprilike u pravcu Ukrajine. Vec neko vrijeme se govori da treniraju 300 hiljada mobiksa iza Urala na istoku. Ide se na razvlacenje i isrpljivanje Ukrajine. I sama Ukr je sprovela dodatnu mobilizaciju uz poostrene mjere trazenja koji se ne odazovu. Citao sam da je cilj za Januar bilo 30.000 i da je vecinom ostvaren. Medjutim, bice tesko izbjeci socijalne nemire sto rat duze traje. Ove protu-korupcijske mjere se poduzimaju da se ne unisti moral vojske. Sorry ali nema tu 'Slava Ukrajini' ni patriotizma kad se sef policije glavnog grada bavi krijumcarenjem vojno-sposobnih muskaraca za nelegalno napustanje zemlje. Ili kad ima vlastiti bordel. Trebaju nastaviti sa tim te promjeniti klimu u kojoj je korupcija nacin zivota u zemlji.

Meni se cini da Ukr pati od nedostatka ljudstva a i zalihe se trose iskljucivo za odrzavanje fronta. Problem je i odrzavanje Ukrajinske ekonomije na zivotu. GDP je drasticno opao, energetski sistem je u kriticnom stanju, nije sve do ruskog kidisanja na frontu. U pitanju je buducnost zemlje i ako vojska i narod pocnu gubiti vjeru u smisao otpora zapadna podrska ce se pokazati kao premlaka i prekasna.
Nadam se da grijesim.
otprilike tako. ja bih jos dodao da pored gore nabrojanih unutrasnjih problema, vremenom postaje i pitanje koliko ce saveznici upumpavati. ruske sluzbe rade vani, organizuju se raznorazni protesti, za sve nedace u zemljama se krivi ukrajina. velika je sansa da 2024 u americi dodje republikanski predsjednik, mozda i trump. koja ce americka politika tada biti? ja ne vidim da ce rat zavrsiti prije americkih izbora, mozda i rusi imaju to u vidu.

edit: mada nikako ni ne vidim da bi sad i zapad digao ruke i pustio ruske tenkove i vojsku da umarsiraju u kijev pa cak i ako se promjeni predsjednik amerike. ja cak mislim da ako bi doslo do totalnog kraha ukrajinske vojske i odbrane (a ne mislim da ce se to desiti), da bi onda imali ulazak zapada i nato-a direktno u konflikt.
Last edited by karanana on 02/02/2023 18:43, edited 1 time in total.
zigzag
Posts: 5729
Joined: 18/04/2014 11:26

#144496 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Ali znate, cijena kroasana u Kijevu je nepodnošljiva. To može izazvati socijalne nemire.


Jeste li normalni ba.

Šizofrena sitacija u Rusiji je kao ok, crne vreće im dolaze kamionima i to je ok, imaju blokadu nezamislivu u zadnjih 40 godina i tu niko ne spominje nemire.

Ali se propituje volja građana Ukrajine, eto neko išao u Pariz za novu godinu pa će ZSU kolapsirati.
User avatar
Čitalac
Posts: 5695
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#144497 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Italijanski ministar spoljnih poslova kaže da će sistem SAMP/T biti u Ukrajini za sedam do osam sedmica.
Prema riječima talijanskog ministra vanjskih poslova Antonija Tajanija, protuzračni raketni sustav SAMP/T, koji Rim zajedno s Parizom namjerava prebaciti u Ukrajinu, može biti raspoređen u roku od dva mjeseca.
"Sustav protuzračne obrane SAMP/T bit će raspoređen na teritoriju Ukrajine u sljedećih sedam do osam tjedana", rekao je šef talijanskog ministarstva vanjskih poslova.
Krajem siječnja, Reuters je izvijestio, pozivajući se na izvore, da su Francuska i Italija praktički postigle dogovor o prijenosu sustava protuzračne obrane SAMP/T Ukrajini, a također su potpisale ugovor o kupnji do 700 raketa Aster koje se koriste za ovaj kompleks. Sustav, koji je izradio francusko-talijanski konzorcij, može pratiti desetke ciljeva i presresti 10 u isto vrijeme i jedini je sustav europske proizvodnje koji može presresti balističke projektile.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#144498 Re: Ukrajina

Post by Gandalf »

zigzag wrote: 02/02/2023 18:42 Ali znate, cijena kroasana u Kijevu je nepodnošljiva. To može izazvati socijalne nemire.


Jeste li normalni ba.

Šizofrena sitacija u Rusiji je kao ok, crne vreće im dolaze kamionima i to je ok, imaju blokadu nezamislivu u zadnjih 40 godina i tu niko ne spominje nemire.

Ali se propituje volja građana Ukrajine, eto neko išao u Pariz za novu godinu pa će ZSU kolapsirati.
Ma znaš da na ovoj temi ima uvijek spremna crnjak-ekipa :D Nećemo ih imenovati, znaju oni ko su :D
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#144499 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

Hame_ wrote: 02/02/2023 17:38 Kakve su šanse da se ovo ponovi u novoj ruskoj invaziji s 500 hiljada trupa? Sada kada Ukrajina ima više topništva + HIMARS. Kakve su šanse da ova nova invazija uspije i da ne završi kao posljednja?

Image
Mogu samo slati mobikse pješice...

Kapaciteti opreme su otanjili...
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#144500 Re: Ukrajina

Post by Gandalf »

Sjećam se početka agresije, kolone od 60 km kamiona, oklopnjaka, tossova, ma nema čega nema

A danas neku sirotinju nafatavaju po zatvorima, samo da bi ih pobacali kao topovsko meso oko Bakhmuta

A ne vidim nešto ni onog bradatog bilmeza s tik toka da se kurči i prijeti svima od Poljske do Portugala

Mora da su tik tokeri dobro fasovali po tamburi u zadnje vrijeme
Post Reply