Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#123026 Re: Ukrajina

Post by shape of despair »

pa koliko ti dronovi lete mogu mater na vikendici posjetit i poslat joj nabavke, da ne silazi u grad sedmicno, ona nek nakaci pare nazad
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#123027 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

shape of despair wrote: 07/10/2022 15:34 pa koliko ti dronovi lete mogu mater na vikendici posjetit i poslat joj nabavke, da ne silazi u grad sedmicno, ona nek nakaci pare nazad
Aliekspres dron malo modifikovan domet ono 300km


Nego

Spoiler
Show
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#123028 Re: Ukrajina

Post by detroit-mercy »

lajkujMe wrote: 07/10/2022 15:12
Čitalac wrote: 07/10/2022 15:00 Kako je 25 hiljada građana potpisalo peticiju kojom se traži uvođenje vegetarijanske i veganske ishrane za ukrajinske vojnike, reagovao je i Zelenski te zatražio od premijera da se pozabavi ovim pitanjem.

:) ovo je vec trollanje







Ovako je bilo i kod nas u ratu :mrgreen: al u stabovima :skoljka:
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#123029 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

E hajmo malo o Bidenu, Zelenskom i Nuklearkama nismo odavno :D


Prvo Biden je rekao sinoc da smo najblizi Nuklearnom armagedonu od Kubanske krize

Drugo Zelenski je u sinocnjem obracanju pozvao NATO da izvrsi pre-emptive strikove na Rusiju dok ne bude prekasno (mislio je na konvencijalno oruzanje).

Jutros stize neprovjereni izvjestaj da su Rusi planirali jutros izvrsiti atmosfersko testiranje bojeve glave negdje u Sjevernim morima Rusije.


Sta imam reci na ovo, prvo ocigledno da obojca imaju jako konkretne obavještajne podatke da se desila takva odluka.

Ne bih ja ovo nazvao Ruskom propagandom just yet.

Sta uraditi? Pa problem lezi u tome sto Putin i ljudi okolo njega ne shvataju Zapad (SAD) za ozbiljno da bi odgovorili u slucaju Nuklearnog napada na Ukrajinu.

Sta uraditi da se to ne desi?


Diplomatski izvrsiti pritisak na Kinu pod broj jedan da ispostuje ugovor koji imaju s Ukrajinom o zastiti od NE oruzja. I zamoliti ih da izvrse diplomatski pritisak na Rusiju ali isto tako da se zvanicno postave na tu temu javno a to je da ne mogu da prihvate NE udare.


Vojno: vise varijanti, ja sam za Nuklearni test Amerike.
Ono cisto da se podsjete gospoda u Kremlju sta je to Nuklearka.

Druga opcija a mislim da su Ameri sposobni da to odrade.
Upratiti gdje i kad ce se izvrsiti proba i onda izvrsiti limitirani tajni strike na lokaciju bez priznavanja odgovornosti za isto.
Time bi se poslala poruka Putinu.

U slucaju da je baci drito na Ukrajinu ne bitno gdje.
Aktivirati clan 5 NATOa i pod broj 1 uletiti u Ukrajinu da se otjeraju Rusi.
Putin ce imati samo 2 izbora.
Povuci se nazad i priznati poraz u Ukrajini
Baciti nuklearku opet ja NATO snage.
Ne moram vam govoriti da opcija 2 znaci nuklearni exchange nepoznatih razmjera.

I ne, ne salim se trenutno se vode veoma veoma ozbiljne rasprave u javnom svijetu.
Prijetnja je sada moze se reci veoma ozbiljna ali ne vidi se jer se ta prica najvise u tajnosti diskutuje.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#123030 Re: Ukrajina

Post by GandalfSivi »

Dovoljno je bilo vidjeti koliko se Musk zalaze za pregovore, bez obzira koje njegovo glediste bilo…
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#123031 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

geralt wrote: 07/10/2022 14:47 A i da se ne lazemo, bar se sto se tenkova tice, ono sto Ukrajinci zarobljavaju od Rusa je vecinom bolje od onoga sto im je donirano. T-90, T-80BVM i T-72B3 su bolji tenkovi od starih poljskih T-72.
i vjerovatno bolje od onoga što su imali...juče gledam sa jaranom UA avijaciju cca 200 i nešto letjelica i the best of što imaju su MiG-29 i Su-27, tj. imaju ljudi ono što je ostalo iz CCCP + što su dobili isto to sa Istoka EU al modernizovano...mislim nekih do +50 letilica...i protiv takve avijacije Mordor nije u stanju napraviti air superiority :roll: znači :lol: :lol: :lol: :lol:
Last edited by JoseMujica on 07/10/2022 16:19, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#123032 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

aiiiiiiiiii ako je UAF stigao do ove zelene ispod Mylove (ovo ispod Chervonyi Mayak) onda je brana u dometu haubica :D a brana je jedini trenutni čvrsti prelaz na istočnu obalu Dnjepra....ostalo su pontoni, trajekti, skele, čamci ili plivanje


Chervonyi Mayak do brane u Novoj Kharkivki cestom 37km, a vazdušno vjerovatno ispod 30 :izet:
Honda Rajvosa
Posts: 791
Joined: 02/11/2021 09:44

#123033 Re: Ukrajina

Post by Honda Rajvosa »

Kad dodju do kahovke, moze se desiti da krene jos jedan napad koji je spominjao LajkujMe.

a sto se tice nuklearnog udara, nadam se da nisu toliko ludi.... to bi ih odvelo u vjecitu izolaciju.pridruzili bi se sjevernoj koreji, a vjerovatno bi im ameri polupali avijaciju da nemaju nista da moze letiti. ne znam samo razmisljaju li ti ljudi da u slucaju takvog napada, da bi i njihove guzice i njihovih porodica bile ugrozene?
TomANDJerry
Posts: 1155
Joined: 21/09/2012 18:23

#123034 Re: Ukrajina

Post by TomANDJerry »

Honda Rajvosa wrote: 07/10/2022 16:22 Kad dodju do kahovke, moze se desiti da krene jos jedan napad koji je spominjao LajkujMe.

a sto se tice nuklearnog udara, nadam se da nisu toliko ludi.... to bi ih odvelo u vjecitu izolaciju.pridruzili bi se sjevernoj koreji, a vjerovatno bi im ameri polupali avijaciju da nemaju nista da moze letiti. ne znam samo razmisljaju li ti ljudi da u slucaju takvog napada, da bi i njihove guzice i njihovih porodica bile ugrozene?
Mislim da bi i NATO zemlje u ovom slucaju malo zaklopile oci nad ljudskim pravima i slobodama, a vezano za clanove istih porodica koji zive i studiraju na zapadu.

I dalje smatram da je vjerovatnost bilo kakvog nuklernog oruzja mala, ali sigurno povecana zadnjih par mjeseci ... ako je prije rata bila 0.0001%, na pocetku 1%, sada je 3%. Malo, ali više bih volio da nije ni toliko.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#123035 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

Honda Rajvosa wrote: 07/10/2022 16:22 Kad dodju do kahovke, moze se desiti da krene jos jedan napad koji je spominjao LajkujMe.

a sto se tice nuklearnog udara, nadam se da nisu toliko ludi.... to bi ih odvelo u vjecitu izolaciju.pridruzili bi se sjevernoj koreji, a vjerovatno bi im ameri polupali avijaciju da nemaju nista da moze letiti. ne znam samo razmisljaju li ti ljudi da u slucaju takvog napada, da bi i njihove guzice i njihovih porodica bile ugrozene?
ma kad dođu dotle pitanje je isplati li se udarati na grad? Moguće da stanu i ukopaju se i mrcvare ruse tu, zakovane u džepu i odsječene rijekom, a krene novi front Zaporožje i sjever gore
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8755
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#123036 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

geralt wrote: 07/10/2022 14:47 A i da se ne lazemo, bar se sto se tenkova tice, ono sto Ukrajinci zarobljavaju od Rusa je vecinom bolje od onoga sto im je donirano. T-90, T-80BVM i T-72B3 su bolji tenkovi od starih poljskih T-72.
remont tih ruskih tenkova, transportera, haubica, mogu uraditi u Ukrajini ako nisu unisteni unutra ili ako nisu izgorjeli , a isto ne mogu raditi za opremu doniranu sa zapada i Krabe i Pz2000 moraju nazad u Poljsku ili Njemacku na remont ili haubice 777, zato je Wesley Clarke govorio nedavno da bi Amerika morala vec razmisljati o private contractors, privatnim firmama koje bi radile remont americke opreme na teritoriji Ukrajine a koje bi USA placala.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8755
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#123037 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

lajkujMe wrote: 07/10/2022 15:57 E hajmo malo o Bidenu, Zelenskom i Nuklearkama nismo odavno :D


Prvo Biden je rekao sinoc da smo najblizi Nuklearnom armagedonu od Kubanske krize

Drugo Zelenski je u sinocnjem obracanju pozvao NATO da izvrsi pre-emptive strikove na Rusiju dok ne bude prekasno (mislio je na konvencijalno oruzanje).

Jutros stize neprovjereni izvjestaj da su Rusi planirali jutros izvrsiti atmosfersko testiranje bojeve glave negdje u Sjevernim morima Rusije.



Sta imam reci na ovo, prvo ocigledno da obojca imaju jako konkretne obavještajne podatke da se desila takva odluka.

Ne bih ja ovo nazvao Ruskom propagandom just yet.

Sta uraditi? Pa problem lezi u tome sto Putin i ljudi okolo njega ne shvataju Zapad (SAD) za ozbiljno da bi odgovorili u slucaju Nuklearnog napada na Ukrajinu.

Sta uraditi da se to ne desi?


Diplomatski izvrsiti pritisak na Kinu pod broj jedan da ispostuje ugovor koji imaju s Ukrajinom o zastiti od NE oruzja. I zamoliti ih da izvrse diplomatski pritisak na Rusiju ali isto tako da se zvanicno postave na tu temu javno a to je da ne mogu da prihvate NE udare.


Vojno: vise varijanti, ja sam za Nuklearni test Amerike.
Ono cisto da se podsjete gospoda u Kremlju sta je to Nuklearka.

Druga opcija a mislim da su Ameri sposobni da to odrade.
Upratiti gdje i kad ce se izvrsiti proba i onda izvrsiti limitirani tajni strike na lokaciju bez priznavanja odgovornosti za isto.
Time bi se poslala poruka Putinu.

U slucaju da je baci drito na Ukrajinu ne bitno gdje.
Aktivirati clan 5 NATOa i pod broj 1 uletiti u Ukrajinu da se otjeraju Rusi.
Putin ce imati samo 2 izbora.
Povuci se nazad i priznati poraz u Ukrajini
Baciti nuklearku opet ja NATO snage.
Ne moram vam govoriti da opcija 2 znaci nuklearni exchange nepoznatih razmjera.

I ne, ne salim se trenutno se vode veoma veoma ozbiljne rasprave u javnom svijetu.
Prijetnja je sada moze se reci veoma ozbiljna ali ne vidi se jer se ta prica najvise u tajnosti diskutuje.
ne nikakav nuklearni test nije planiran s bojevom glavom na sjeveru Rusije, testiralo bi se samo ispaljivanje "dud" torpeda (skolskih Poseidon torpeda) iz novih ruskih podmornica klase Belgorod... objasnio je sve to profesor Clarke....

MMM1977
Posts: 4607
Joined: 15/07/2009 12:56

#123038 Re: Ukrajina

Post by MMM1977 »

Luda naroda u 3pm. Isto kao da će nuklearkama sjebati Ukrajinu i NATO a da se njima neće ništa desiti. Sva dosadašnja priča je u fazonu da samo oni imaju nuklearke.

Nadam se da i tamo ima makar malo pametnih ljudi da zaustave budalu ako krene u tu avanturu.
sumirprimus
Posts: 81557
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#123039 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


20ak komada :-)
I onda kazu iranci nismo mi tita mi :lol: :-)
User avatar
doox
Posts: 887
Joined: 30/04/2010 08:35

#123040 Re: Ukrajina

Post by doox »

Negdje sam pročitao, nemam link, da je 70% zarobljenih tenkova i vozila neupotrebljivo, a samo je 15% spreman za korištenje bez remonta.
User avatar
Čitalac
Posts: 5707
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#123041 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Prema Washington Postu, Putin se po prvi put suočava sa otvorenim kritikama od strane bliskih saradnika.
One of the members of Vladimir Putin's inner circle in recent weeks has expressed disagreement directly with the president on his approach to warfare – such information was passed on by US intelligence to Joe Biden and other US officials, according to media reports.
At least one member of Putin's "inner circle" expressed to the Russian President his dissatisfaction with the mismanagement and mistakes during the military campaign. According to the source, this information is considered quite important and included in President Biden's daily intelligence briefing and handed over to other US officials.
sumirprimus
Posts: 81557
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#123042 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

MMM1977
Posts: 4607
Joined: 15/07/2009 12:56

#123043 Re: Ukrajina

Post by MMM1977 »

Čitalac wrote: 07/10/2022 16:52 Prema Washington Postu, Putin se po prvi put suočava sa otvorenim kritikama od strane bliskih saradnika.
One of the members of Vladimir Putin's inner circle in recent weeks has expressed disagreement directly with the president on his approach to warfare – such information was passed on by US intelligence to Joe Biden and other US officials, according to media reports.
At least one member of Putin's "inner circle" expressed to the Russian President his dissatisfaction with the mismanagement and mistakes during the military campaign. According to the source, this information is considered quite important and included in President Biden's daily intelligence briefing and handed over to other US officials.
Ja u ovo ne vjerujem sekunde. Zna se šta se desi sa onima koji pomisle da se pobune a kamoli da to neko stvarno uradi. Sam sebi bi potpisao smrtnu presudu.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#123044 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

doox wrote: 07/10/2022 16:50 Negdje sam pročitao, nemam link, da je 70% zarobljenih tenkova i vozila neupotrebljivo, a samo je 15% spreman za korištenje bez remonta.
logično bi bilo da sve što zarobe ide na remont jer ne znaju kad su servisi rađeni, koliko je vozilo prešlo, koliko je top ispucao granata itd .

sve mimo toga je kockanje sa svojim vojnicima
Spoiler
Show
skupljenje sardine 18+
sumirprimus
Posts: 81557
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#123045 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Ko bi reko da ce ovi pravit dar mar kroz ork linije
sumirprimus
Posts: 81557
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#123046 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

JoseMujica wrote: 07/10/2022 17:07

logično bi bilo da sve što zarobe ide na remont jer ne znaju kad su servisi rađeni, koliko je vozilo prešlo, koliko je top ispucao granata itd .

sve mimo toga je kockanje sa svojim vojnicima
Spoiler
Show
skupljenje sardine 18+
Gledaj sve razlicita obuca za jednu od nekadasnjih najjacih armija sviejta uniformnost niđe veze :-)
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#123047 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

JoseMujica wrote: 07/10/2022 16:28
Honda Rajvosa wrote: 07/10/2022 16:22 Kad dodju do kahovke, moze se desiti da krene jos jedan napad koji je spominjao LajkujMe.

a sto se tice nuklearnog udara, nadam se da nisu toliko ludi.... to bi ih odvelo u vjecitu izolaciju.pridruzili bi se sjevernoj koreji, a vjerovatno bi im ameri polupali avijaciju da nemaju nista da moze letiti. ne znam samo razmisljaju li ti ljudi da u slucaju takvog napada, da bi i njihove guzice i njihovih porodica bile ugrozene?
ma kad dođu dotle pitanje je isplati li se udarati na grad? Moguće da stanu i ukopaju se i mrcvare ruse tu, zakovane u džepu i odsječene rijekom, a krene novi front Zaporožje i sjever gore
Nece Kherson UA napasti, mogu ali nece.
To bi bila Ruska taktika i teski attrition pjesadije.

Ja ocekujem da ce UA stati na Darivki, fino okruziti Kherson.
A iz Kahovke napraviti Mostobran i zaci u pozadinu Khersona.
Kherson kao lokacija uopste nije takticki bitna za osvojiti ali ovo jeste.

Image

Taj reon ako zauzmu ili krenu Zauzimati Rusi nece imati drugog izbora nego pobjeci iz Khersona.
Tako bi UA postedila svoju vojsku od gradskih borbi i postedjela bi Kherson od razaranja.
Isto tako vjerujem da Zaporoska Ofanziva ceka oslobodjenje Kahovke.
Kao jos jedan pravac za koji se Rusi moraju brinuti.

A postoji mogucnost da je Zaporoska ofanziva zapravo patka za nesto drugo da bi prevarili Ruse da dodatno pojacaju Zaporozije na ustrb drugih terena.
doox wrote: 07/10/2022 16:50 Negdje sam pročitao, nemam link, da je 70% zarobljenih tenkova i vozila neupotrebljivo, a samo je 15% spreman za korištenje bez remonta.

Fabrike tj remontni zavodi u Ceskoj, Slovackoj, Poljskoj i Rumuniji rade sve vece remonte za ta vozila tako da se ne sekirajte.
Last edited by lajkujMe on 07/10/2022 17:18, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#123048 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

sumirprimus wrote: 07/10/2022 17:12
JoseMujica wrote: 07/10/2022 17:07

logično bi bilo da sve što zarobe ide na remont jer ne znaju kad su servisi rađeni, koliko je vozilo prešlo, koliko je top ispucao granata itd .

sve mimo toga je kockanje sa svojim vojnicima
Spoiler
Show
skupljenje sardine 18+
Gledaj sve razlicita obuca za jednu od nekadasnjih najjacih armija sviejta uniformnost niđe veze :-)
dobro ja rekoh da će Rusi plakati za Halidom Čengićem kao logističarom :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#123049 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

lajkujMe wrote: 07/10/2022 17:16
JoseMujica wrote: 07/10/2022 16:28

ma kad dođu dotle pitanje je isplati li se udarati na grad? Moguće da stanu i ukopaju se i mrcvare ruse tu, zakovane u džepu i odsječene rijekom, a krene novi front Zaporožje i sjever gore
Nece Kherson UA napasti, mogu ali nece.
To bi bila Ruska taktika i teski attrition pjesadije.

Ja ocekujem da ce UA stati na Darivki, fino okruziti Kherson.
A iz Kahovke napraviti Mostobran i zaci u pozadinu Khersona.
Kherson kao lokacija uopste nije takticki bitna za osvojiti ali ovo jeste.

Image

Taj reon ako zauzmu ili krenu Zauzimati Rusi nece imati drugog izbora nego pobjeci iz Khersona.
Tako bi UA postedila svoju vojsku od gradskih borbi i postedjela bi Kherson od razaranja.
Isto tako vjerujem da Zaporoska Ofanziva ceka oslobodjenje Kahovke.
Kao jos jedan pravac za koji se Rusi moraju brinuti.

A postoji mogucnost da je Zaporoska ofanziva zapravo patka za nesto drugo da bi prevarili Ruse da dodatno pojacaju Zaporozije na ustrb drugih terena.
doox wrote: 07/10/2022 16:50 Negdje sam pročitao, nemam link, da je 70% zarobljenih tenkova i vozila neupotrebljivo, a samo je 15% spreman za korištenje bez remonta.

Fabrike tj remontni zavodi u Ceskoj, Slovackoj, Poljskoj i Rumuniji rade sve vece remonte za ta vozila tako da se ne sekirajte.

samo su na ovom dijelu preko Dnjepra sve haman močvare čini mi se...jeben teren....ako im krenu odozgo iz Zaporožja sami će oni bježati
sumirprimus
Posts: 81557
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#123050 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Ko sto rekoh najrealniji rus trenutno je ovaj zlocinac :lol:
Osjeti i on duh 1917te :evil: :izet:
Post Reply