Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

Bossona
Posts: 5376
Joined: 21/12/2020 03:28

#199676 Re: Ukrajina

Post by Bossona »


"Želim da vam pokažem cijelu istinu o ratu, kako to izgleda iznutra, a ne na TV-u. S*jebali su se prije deset dana, a sada momci leže okolo. Crvi ih jebeno jedu."

Ruski vojnik snima još jedno rusko polje smrti i prikazuje kolosalne gubitke u svojoj jedinici. Desetine neidentifikovanih leševa ruskih vojnika leže okolo. U pozadini pjeva kukavica...
https://x.com/Gerashchenko_en/status/17 ... 8147811677
sumirprimus
Posts: 81911
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199677 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Vidi atacms i kaseta sto rade na orcima cuj, ovo je odlicnih. 6 %.
Zar nije ovo sve obustavljeno kazu rusi sve ew sveli na statisticku gresku ? Lol
sumirprimus
Posts: 81911
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199678 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Čitalac wrote: 01/05/2024 17:23 Pavlo Palisa, komandant 93. brigade: Manjak ljudi je daleko najveći problem.
Moram to odmah reći: manjak ljudi je najveći problem, daleko veći od manjka naoružanja i municije. U ovom trenutku, jedan naš vojnik bori se za trojicu ili četvoricu ljudi kojih naprosto nema. U takvim uslovima, vojnici na fronti više ne mogu davati maksimum i to pogađa apsolutno sve. Da imamo više ljudi na fronti, mnogi problemi ne bi bili tako akutni. Konkretno, na sektoru koji drži 93. brigada, agresora je više od 5 do 7 puta. Tu prednost i te kako osjetimo…
Zašto nema ljudi, to je kompleksno pitanje. Moglo bi se reći da su svi očekivali kako ćemo ovaj rat dobiti sa ljudima koji su već na fronti. Kod nas je puno onih koji bi da budu „blizu rata“, ali nema onih koji bi da budu u samom ratu. Oružane snage Ukrajine ne mogu riješiti ovaj problem, treba nam pomoć društva, konsolidacija svih snaga, samo tako možemo ubrzati put do kraja ovog rata, nema drugog načina...
Nadam se da će zakon o mobilizaciji funkcionirati. Jedno je ono što piše na papiru, a drugo kako će se to provesti. I veoma je važno da se sprovede što je prije moguće jer je vrijeme, recimo to tako, resurs koji se ne može nadoknaditi. Svako naše kašnjenje ide na ruku neprijatelju. Meni zaista nije jasno zašto ljude treba prisiljavati da brane svoju zemlju, svoju budućnost? Otkud nam ideja da će netko drugi doći i donijeti nam pobjedu ili izgraditi društvo kakvo želimo? Neće, moramo to sami učiniti. Potrebna nam je ozbiljna analiza kako smo od redova ispred komesarijata na početku agresije stigli u poziciju u kojoj smo sada. Imam svoje mišljenje o tome, ali ne bih ga iznosio...
Dakle opsta monilizacija od 18+ pa nadalje . Bez amandmana, i eto rjesenja.
zigzag
Posts: 5864
Joined: 18/04/2014 11:26

#199679 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Bossona wrote: 01/05/2024 18:10
"Želim da vam pokažem cijelu istinu o ratu, kako to izgleda iznutra, a ne na TV-u. S*jebali su se prije deset dana, a sada momci leže okolo. Crvi ih jebeno jedu."

Ruski vojnik snima još jedno rusko polje smrti i prikazuje kolosalne gubitke u svojoj jedinici. Desetine neidentifikovanih leševa ruskih vojnika leže okolo. U pozadini pjeva kukavica...
https://x.com/Gerashchenko_en/status/17 ... 8147811677
Milion dronova za milion suncokreta.

Potpisuj zelenski ... izgubljen rat.
User avatar
Čitalac
Posts: 5804
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#199680 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Novi Porošenkov projekat: mobilne radionice, kupatila i stambeni kompleksi za front. Bivši šef države u ovo je uložio 10 miliona eura.

Image
Image
Image
Image
User avatar
Čitalac
Posts: 5804
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#199681 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

madner wrote: 01/05/2024 08:44
Ovo za svoj kanton, Sirski je npr. smjenio komandanta 47 jer nisu u dobrim odnosima.
Butusov na tu temu...
Ponavljaju se greške, maknut je apsolutno sposoban zapovjednik 47. brigade. Zašto se mijenja zapovjednik u učinkovitoj brigadi? Koja je logika? Želim vam reći da su to pitanja o kojima se raspravlja u vojsci, nije to nikakva ekskluziva. To su stvari koje su očite mnogim ljudima na fronti. A kad se takve stvari ponavljaju, to je, nažalost, kritično...
CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199682 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Navodno, trebalo bi uskoro da se pojave prvi F-16 avioni u Ukrajini.
sumirprimus
Posts: 81911
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199683 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Na tu temu :)


Vjerujem da su pripreme odavno zavrsene i da cemo uskoro cuti o nekim novim bubovimA
sumirprimus
Posts: 81911
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199684 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Gledali smo rujane kako su sprzeni na trening kampu, a sada gledamo deja vu u kontri na ruski nacin
CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199685 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

sumirprimus wrote: 01/05/2024 21:42 Gledali smo rujane kako su sprzeni na trening kampu, a sada gledamo deja vu u kontri na ruski nacin
Na koga me ovo podsjeca!?
Hendrix
Posts: 4130
Joined: 27/02/2004 00:00

#199686 Re: Ukrajina

Post by Hendrix »

Čitalac wrote: 01/05/2024 17:23 Pavlo Palisa, komandant 93. brigade: Manjak ljudi je daleko najveći problem.
Moram to odmah reći: manjak ljudi je najveći problem, daleko veći od manjka naoružanja i municije. U ovom trenutku, jedan naš vojnik bori se za trojicu ili četvoricu ljudi kojih naprosto nema. U takvim uslovima, vojnici na fronti više ne mogu davati maksimum i to pogađa apsolutno sve. Da imamo više ljudi na fronti, mnogi problemi ne bi bili tako akutni. Konkretno, na sektoru koji drži 93. brigada, agresora je više od 5 do 7 puta. Tu prednost i te kako osjetimo…
Zašto nema ljudi, to je kompleksno pitanje. Moglo bi se reći da su svi očekivali kako ćemo ovaj rat dobiti sa ljudima koji su već na fronti. Kod nas je puno onih koji bi da budu „blizu rata“, ali nema onih koji bi da budu u samom ratu. Oružane snage Ukrajine ne mogu riješiti ovaj problem, treba nam pomoć društva, konsolidacija svih snaga, samo tako možemo ubrzati put do kraja ovog rata, nema drugog načina...
Nadam se da će zakon o mobilizaciji funkcionirati. Jedno je ono što piše na papiru, a drugo kako će se to provesti. I veoma je važno da se sprovede što je prije moguće jer je vrijeme, recimo to tako, resurs koji se ne može nadoknaditi. Svako naše kašnjenje ide na ruku neprijatelju. Meni zaista nije jasno zašto ljude treba prisiljavati da brane svoju zemlju, svoju budućnost? Otkud nam ideja da će netko drugi doći i donijeti nam pobjedu ili izgraditi društvo kakvo želimo? Neće, moramo to sami učiniti. Potrebna nam je ozbiljna analiza kako smo od redova ispred komesarijata na početku agresije stigli u poziciju u kojoj smo sada. Imam svoje mišljenje o tome, ali ne bih ga iznosio...
Sve mogu objasniti ali manjak ljudi ne. To je samo do njih i cinjenice da vecina Ukrajine i ne osjeti trenutacno rat kao sto smo mi imali. Dok im Rusi zakucaju na vrata bice kasno.
User avatar
video
Posts: 6897
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#199687 Re: Ukrajina

Post by video »

Jasan je izbor - boriti se protiv ruja za svoju drzavu ili kad tad protiv NATO snaga za tudju.
Kad to prije shvate izbor ce biti jednostavniji.
Do tada ce ici muzika iz studija...
User avatar
drug_profi
Posts: 50779
Joined: 16/07/2012 16:00

#199688 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Baza dobrovoljaca je iscrpljena.

Postoji velika baza, vjerovatno je to većina stanovništva u svakoj zemlji, koja neće doborovoljno krenuti u nešto što ih može glave koštati, ali će se uredno javiti na poziv da ispune svoju dužnost. Jer su vaspitani tako. Jer im čast to nalaže ili neka logika, vjera u boga i sudbinu itd.

Dakle mobilizacija, sa jasnim kriterijem, gdje se samo izostavljaju oni koji su strukom korisniji u namjenskoj industriji, zdravstvu i sl.
I ograniceno sposobni imaju poslove koje mogu obavljati. I žene također. Piloti FPV dronova mogu biti i starci i djeca, ljudi bez noge, ako su vješti u tome.

Ukrajina vjerovatno ima problem u svom Ustavu koji nije suspendovao neke ovlasti parlamenta u ratnom stanju.
Mobilizacija bi u ratu trebala da bude predsjednička ovlast bez diskusije i glasanja.
User avatar
pici
Posts: 43655
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#199689 Re: Ukrajina

Post by pici »

Okrivljavati amere da nisu 6 mjeseci dostavljali pomoc, izgubljene teritorije prepisivati tome je previse. Ukrajinci nisu shvatili da ruska mobilizacija i kupovina oruzja od kine, irana i s.koreje je novi pocetak. Uzdaj se use i u svoje kljuse. Dobrovoljce pocinje nervirati sto oni zalazu glave dok se neki brckaju za prvi maj i rostiljaju. To nemre u ratom zahvacenoj zemlji. Veliku odgovornost snose vrh zemlje i komanda, nije do ruske nadmoci i taktike vec zbog ukrajinske ucmalosti i korupcije.
Dobili su tenkove, rakete, PVO, dronove za ofanzivu i sta su uradili, krenuli na najutvrdjenija mjesta i popusili. To je za streljanja odmah na licu mjesta. Evo sad to kosta zivota i teritorije. Rat je pobogu nije video igra.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12598
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#199690 Re: Ukrajina

Post by dr_Evil »

Dangubic wrote: 01/05/2024 12:31
Rothmans wrote: 01/05/2024 10:59 Ukrajinci ko Bosnje. Gujcu u stranu, isci sadaku, hapi stagod po mogucnosti i da im pritom neko drugi oslobadja zemlju. Nece da moze...
Armija BiH je imala aktivni sastav 200000 ljudi sa 2 miliona stanovnika procentualno 10 puta vise od Ukrajine.
Od tog 2mil, jedno je 600k zavrsilo prvih dana sa pogesne strane barikade pa logor i progon(230k je registrovanih logorasa, na to dodaje familije). Dodatno je vjerovatno jos 50-60k bilo kod Babe.
toska
Posts: 3043
Joined: 26/09/2016 14:08

#199691 Re: Ukrajina

Post by toska »

drug_profi wrote: 02/05/2024 01:01
Postoji velika baza, vjerovatno je to većina stanovništva u svakoj zemlji, koja neće doborovoljno krenuti u nešto što ih može glave koštati, ali će se uredno javiti na poziv da ispune svoju dužnost. Jer su vaspitani tako. Jer im čast to nalaže ili neka logika, vjera u boga i sudbinu itd.
Ovo sam pokušavao više puta objasniti.
To uopšte nisu loši vojnici ali ne žele sami izazivati sudbinu dobrovoljnoscu.
Isti su činili okosnicu ARBiH.
User avatar
madner
Posts: 56803
Joined: 09/08/2004 16:35

#199692 Re: Ukrajina

Post by madner »

Ma to su uvijek slozena pitanja, gdje jako cesto stvari koje nemaju veze sa vojnom situacijom odlucuju. Problem je sto uvijek ima neko kasnjene izmedju odluke i implementacije. Da su Njemci uradili sto su uradili 1943 na kraju 1941 vjerovatno bi pobjedili SSSR.

Ovdje je kepec imao dvostruki problem: misljenje svoje javnosti koje je vjerovalo u ljetnu ofanzivu i misljenje zapadnih saveznika koji su imali uvjerenja da ce investicija imati smisla.
Mobilizacija odmah poslje ljeta, kada je bilo jasno da nema nista od brzog kraja rata bi bila vojno ispravna odluka, ali politicki teska. Pa Zaluzni se posebno zamjerio jer je govorio o strateskoj defanzivi ZSU, sto jeste cinjenica sada ali nije bila prihvacena tada.


Inace, ako se ne promjeni odnos snaga znacajno zbog USA pomoci, za nekih 6 sedmica ce ZSU imati prve ozbiljne probleme.
zilog
Posts: 7577
Joined: 06/03/2009 11:19

#199693 Re: Ukrajina

Post by zilog »

video wrote: 02/05/2024 00:25 Jasan je izbor - boriti se protiv ruja za svoju drzavu ili kad tad protiv NATO snaga za tudju.
Kad to prije shvate izbor ce biti jednostavniji.
Do tada ce ici muzika iz studija...
Ovo pisem od samog pocetka, dok su jos trolovi naprdjivali, da je Ukrajincima uludo ratovati protiv Rusa, jer se Rusi jaci...

Dovoljno je pogledati ko gine sa ruske strane? Najmanje je Moskalja...

Da odmah odgovorim trolovima, koji ce poletiti da napisu kako Putler nece ici dalje, ako porazi Ukrajinu. Vjerovatno istim onim, koji su se prije 24.2.2022. segacili na najave ruske invazije... Aha nece, kao sto ni Hitler nije isao dalje nakon Nevilovog potpisa...
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8823
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#199694 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

Ukrajinka, 98, hodala šest milja od okupiranog sela do sigurnosti

Za 98-godišnju Lidiju Lomikovsku ruska invazija gora je od Drugog svjetskog rata koji je i ona proživjela.

Naučila je vjerovati svojim instinktima.

Zato su, kada su ruske snage ušle u njezino rodno selo Ocheretyne u istočnoj Ukrajini, ona i njezina obitelj odlučili da je vrijeme da odu.

No, Lidiia se pod teškim granatiranjem ubrzo odvojila od rodbine, pa je u papučama krenula prema zapadu.

"Uzela sam štap i drvenu dasku [za potporu] i krenula", rekla je za BBC. "Noge su me nekako nosile, nisam ja njih!"

Na kraju bi hodala 10 km (6 milja) dok je ne bi pokupila ukrajinska policija.

"Nema više ništa! Sve je naopako!" moglo se vidjeti kako priča svoju prijeko potrebnu vožnju u objavljenom videu.

Selo koje je ostavila za sobom postupno se pretvara u pakao približavanjem ruskih trupa. Što se više približavaju, topnička vatra postaje intenzivnija. Čitavi stambeni blokovi i kuće polako se pretvaraju u ruševine i prašinu.


Kako sam počela hodati, morala sam nekoliko puta leći, kaže Lidiia. "Jednom sam izgubio ravnotežu i pao u travu. Odspavao sam, a onda nastavio hodati."

Lidiia objašnjava da je jedan od policajaca pitao koliko ima godina. – Rekao sam da imam 48 ili 49 godina, nije mi vjerovao! kaže ona uz smijeh.

Na kraju je odvedena u sklonište na odmor, prije nego što se ponovno ujedini sa svojom unukom, Svitlanom.

Lidijino rodno selo Ocheretyne zauzele su ruske trupe

"Tako sam sretna što je moja baka ovdje!" kaže Svitlana, koja je u našem video pozivu sjedila pokraj Lidije. – Dugo smo je tražili!

Koliko god Lidijino putovanje bilo izvanredno, nije mogla izbjeći pričanje svoje mlađe rođakinje. "Neću ovo ponoviti", priznaje ona.

"O ne, nemoj to više raditi!" bio je strogi odgovor Svitlane.

Dodatno izvješće Anastasiie Levchenko.
Image

https://www.bbc.com/news/world-europe-68936842
zilog
Posts: 7577
Joined: 06/03/2009 11:19

#199695 Re: Ukrajina

Post by zilog »

madner wrote: 02/05/2024 08:55 Ovdje je kepec...
Kada bi preskocio ovo gore, mozda bi se neko i zadrzao citajuci tvoj post, dok ne bi shvatio, odakle dolazi tvoja mrznja i agenda.

Ovako, uzalud trosis tastaturu i stolicu...

Mada mislim, da tvoj problem nije ni u tastaturi, niti u stolici, nego negdje izmedju... :mrgreen:
User avatar
istra_hr
Posts: 1522
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#199696 Re: Ukrajina

Post by istra_hr »

zilog wrote: 02/05/2024 09:57
madner wrote: 02/05/2024 08:55 Ovdje je kepec...
Kada bi preskocio ovo gore, mozda bi se neko i zadrzao citajuci tvoj post, dok ne bi shvatio, odakle dolazi tvoja mrznja i agenda.

Ovako, uzalud trosis tastaturu i stolicu...

Mada mislim, da tvoj problem nije ni u tastaturi, niti u stolici, nego negdje izmedju... :mrgreen:
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45647
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#199697 Re: Ukrajina

Post by Chmoljo »

video wrote: 02/05/2024 00:25 Jasan je izbor - boriti se protiv ruja za svoju drzavu ili kad tad protiv NATO snaga za tudju.
Kad to prije shvate izbor ce biti jednostavniji.
Do tada ce ici muzika iz studija...
Samo sto kod rusa ne bi bilo nekog izbora. Isli bi svi koji mogu pusku drzati.


I to prvo oni, pa tek onda rusi.
User avatar
video
Posts: 6897
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#199698 Re: Ukrajina

Post by video »

Esaloni bi bili takvi da bi bili prvo oni (ukrajinci)onda kadirivci pa tek onda rusi.
Stim da bi ovo bila napacka formacija gdje bi ovima potonjima bio zadatak da "kontrolisu" ove ispred sebe.
Nema nazad "sem u kovcegu"
User avatar
Peacean
Posts: 2809
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#199699 Re: Ukrajina

Post by Peacean »

Imali bi ukrajinci mnogo više dobrovoljaca da im nije širom otvorenih granica sa nato i eu. Ovako ako zagusti zna se šta će većina odlučiti.
User avatar
drug_profi
Posts: 50779
Joined: 16/07/2012 16:00

#199700 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Zapravo su i otisli oni koji ne zele da brane zemlju.
Ostali su oni koji bi se vecinom odazvali pozivu.
Post Reply