Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
drndalo
Posts: 22858
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#198776 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Da ispravimo jos jednu nepravilnost, i Izraeleci (domaci) i Arapi su Semiti... Tako da je antisemitizam kao izraz za samo jedne od njih nepravilan.
User avatar
drug_profi
Posts: 50769
Joined: 16/07/2012 16:00

#198777 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

A od ostalih vijesti:
na Sarajevskoj berzi neko kupuje dionice namjenske industrije za velike gute para.
Prije mjesec dana u posjetu Ministru obrane BiH je dolazila delegacija iz Češke, da prezentira namjeru da izvrsi ulaganje u namjensku industriju i da dogovori kupovinu proizvoda te industrije.

Pa bih ja povezao to sa ovim berzanskim jurišem.
User avatar
Čitalac
Posts: 5797
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#198778 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Male su šanse da Ukrajina ove godine provede adekvatnu mobilizaciju, smatra Pavlo Kazarin, publicista i pripadnik Oružanih snaga.
Jedan od problema s mobilizacijom je taj što društvo u vojsci nema uspješan uzor. Za ljude, slika vojnika je umorna osoba u uniformi. Imidž vojnika je osoba na Facebooku koja skuplja novac za svoju jedinicu ili piše osmrtnicu poginulom suborcu. Slika veterana je osoba s protezom koja je zbog invaliditeta otpuštena iz vojske. Društvo nema pred očima ljude koji su otplatili sve svoje dugove domovini i sada uživaju život u pozadini sa ženom i djecom. Ljudi ne vide one koji su se vratili u svoj rodni grad i s ponosom pričaju o svom borbenom iskustvu i iskustvu svojih suboraca. Jedini opis vojne biografije koji je dostupan pozadini sveden je na fraze "otišao je i poginuo", "otišao je i vratio se bez noge", "otišao je i sada se bori u nedogled".
U takvoj situaciji prilično je teško očekivati da će mobilizacija u trećoj godini punog rata pokriti potrebe fronte. Jer ljudi imaju prilično jasan izbor: stvarnost doma - sa svim svojim prednostima i realnost mobilizacije – sa svim nedaćama i nevoljama, koja, k tome, izgleda kao karta u jednom smjeru.
Sve dok se ljudima daju samo neuspješni uzori domoljublja, u komentarima će se “moliti” i “ponositi”, a u isto vrijeme, nastavit će ostavljati ljutite emotikone ispod svake vijesti da je vojsci potrebno nadopunjavanje.
Ako država ne stvori sustav mrkve za one koji je štite, ubija motivaciju onima koji su spremni obući uniformu. Ako država ne stvori sustav "biča" za one koji se nadaju izbjegavati vojsku, ubija motivaciju onima koji su već u uniformi. Zato mi se čini da je teže otići u vojsku 2024. nego u proljeće 2022. Prije dvije godine, ljudi su se laktali ispred vojnih komesarijata, šok od invazije zahtijevao je akciju, a pojam "bjegunac" nije imao vremena ni biti izmišljen. Oni koji danas idu u vojsku, plivaju protiv struje, osjećaju se kao pustinjaci i iznimka su od općeg pravila.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#198779 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

sumirprimus wrote: 15/04/2024 14:08 Ja antisemit ne zelim biti samo zato jer tako vecina razmislja ,a pazite sta pisete malo bolje jer upravo tako pisete. Nema sanse.
Cuj generalizacija prgavi i pogani? :-) Kako da se slozim sa tim ,mboze me sacuvaj i oprosti? bloo daj mi heftu banovica molim te.
To je moj dozivljaj njih kao ljudi, a bazira se na mojim iskustvima sa istima. Naravno da je pogresno generalizirati na pojedincima, ali ja sam skeptican kada su semiti generalno u pitanju. Ne vidim sta je tu za banovice? Ja od tebe dobijam istu vibru koju dobijam od okorijelih vehabija (samo suprotni predznak). Ti si izrazito ljevicarski okrenut i sto se mene tice to je OK. Mozemo diskutovati kako ko vidi odredjene ljude i narode, dokle god je zdrava diskusija. Po meni licno problem nastaje kada se gurne glava u pijesak i ne zelis vidjeti probleme na svojoj strani. Jevreji nisu cvjecke. Ovi danasnji jevreji nisu oni jevreji koji su ubijani u Ausvicu. Ovi danasnji jevreji su ubili 30.000 palestinaca zato sto je stotine hamas kretena napravilo holokaust 7/10. Problem nastaje onog trenutka kada oni tamo ne zele priznati da je hamas teroristicka organizacija a ovi ovamo ne zele priznati da je Izrael pocinio genocid i da trenutno protjeruje palestinski narod. U svemu tome, palestinski narod je zrtva a razlog je podjela. Ista ova podjela koju bosnjaci imaju: na one koji su ljevicari i na isprepadane desnicare koji se boje da ce izgubiti vjeru.

Izvini ako te to cini nervoznim, ali ja ne volim sve narode na svijetu. Imam izgradjeno misljenje o mnogim kulturama i ne vjerujem u utopijski svijet u kojem smo svi jednaki. U teoriji lijepo zvuci, u praksi... imas ruse koji su krenuli u osvajacke pohode, imas varljive kineze koji gledaju samo svoju guzicu, imas bezglave arape koji nisu razvili frontalni korteks i vise se ponasaju kao copor nego civilizirani ljudi. Naravno da ima pojedinaca medju njima koji odstupaju od prosjeka. I srbi imaju Cedomira Jovanovica koji je covjek prije svega. Ali on ne dobije ni 5% glasova od birackog tijela. Vecina srba ne dijeli njegove stavove.

Sta ja znam. Imam svoju verziju idealnog svijeta, ali isto tako imam i twitter da vidim koliko je stvarni svijet daleko od tog idealnog svijeta. Zivio ti meni i znaj da ja nemam nista protiv tebe licno.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#198780 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

Nakon Oryxa, Orenburga, sada su poplave i u Tomsku. RUski gradovi kolabiraju jedan za drugim jer je drzava sve resurse usmjerila u rat u Ukrajini. Zele zauzeti sto je moguce vise teritorije prije primirja. Ne ulaze se u infrastrukturu. Nema buldozera da prave brane i stite gradjane. Svi su aktivirani u Ukrajini praveci rovove i zemunice.

User avatar
dr_Evil
Posts: 12589
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#198781 Re: Ukrajina

Post by dr_Evil »

apsidejzi wrote: 15/04/2024 14:04
znam, i to je stvar koju rjesavamo izmedju sebe. cinjenica je da veliki dio bosnjaka jeste anti jevrejski. jel to znaci da ih se trebam odreci? ja ne zelim. a iskren da budem, jevreji i jesu prgavi i pogani. upoznao sam ih par a vidim i kako se ponasaju prema palestincima. izmuzli su holokaust do besvjesti. doduse, ni palesrinci nisu bolji. ista je to sorta ljudi. generalno divljaci.no dobro, to je mozda samo moj rasizam. ja nisam protiv jevreja ni palestinaca ali ih i ne volim. bezbroj puta napisao: svejedno mi. daleko im kuca od moje jer su za moje shvatanje jos primitivna plemena.
Ne znam braca sa kim se ti druzis, ali ne da to nije cinjenica, nego govorimo beznacajnom broju. Vise ces ih sigurno pronaci u cionisticki saveznickim drzavama, i to mnogo vise.

manite se generalizacije, i vrnite se na temu, a to je agresija ruskih orka na ponosnu i nezavisnu drzavu Ukrajinu. A posto je tema samo Ukrajina onda moze se i o problemima Ukrajine koji su isti kao i problemi nasih ex-yu banana drzava: korupcija, nepotizam i nacizam.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#198782 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

Kako stvari stoje Ukrajina bi mogla dobiti jos jednog Patriota iz Poljske. Pregovori su u pitanju i haman taj Patriot nece biti lociran u Ukrajini nego na granici izmedju POljske i Ukrajine ali ce sluziti da obara projektile koji lete na ukrajinsku teritoriju. Naravno, ne zna se tacan broj patriota koje ukri imaju. Pretpostavka je izmedju 3 i 5. Prosle sedmice su njemci potvrdili da ce im dati jos jednog a evo sada idu pregovori sa poljacima. Ukrajina smatra da bi 25 patriota u potpunosti zastitilo ukrajinu od ruske pretnje. Dakle, dalek put do toga, al jbg, bolje ista nego nista.

User avatar
Hame_
Posts: 5629
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#198783 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Ažuriranje za Ukrajinu, iako loše.

Image

Ja kao i drugi želim čuti dobre vijesti iz Ukrajine i vidjeti kako Orci gube ljude i opremu na bojnom polju. Ipak je to rat i obje strane pate. Najveća razlika je u tome koliko god gubici bili iskrivljeni u korist Ukrajine, Putin može pozvati još 500.000 za stroj za mljevenje mesa, a Ukrajina ne može.

Izvor: https://www.dailykos.com/stories/2024/4 ... ine-Update

Image
Šupak.
mishic
Posts: 6345
Joined: 28/04/2011 16:29

#198784 Re: Ukrajina

Post by mishic »

Ne trunite temu Ukrajina kada već imate teme o onome što ovdje bez potrebe ubacujete.
HD_2015
Posts: 998
Joined: 27/08/2015 12:54

#198785 Re: Ukrajina

Post by HD_2015 »

Hame_ wrote: 15/04/2024 17:20 Putin može pozvati još 500.000 za stroj za mljevenje mesa, a Ukrajina ne može.
Zašto misliš da zemlja od skoro 40 mil stanovnika (kao dvije bivše SFRJ) ne može mobilisati par miliona vojnika?

Naša mala ARBiH je imala, navodno, 200k. Naravno, bilo je tu dosta onih koji su samo na papiru, ali bez obzira.

Upravo je to cilj zapada, da Ukrajina i sankcije što više izmrcvare Rusiju. Zato im i ne daju da pobijede brzo.
lajkujMe
Posts: 12309
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#198786 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

HD_2015 wrote: 15/04/2024 17:31
Hame_ wrote: 15/04/2024 17:20 Putin može pozvati još 500.000 za stroj za mljevenje mesa, a Ukrajina ne može.
Zašto misliš da zemlja od skoro 40 mil stanovnika (kao dvije bivše SFRJ) ne može mobilisati par miliona vojnika?

Naša mala ARBiH je imala, navodno, 200k. Naravno, bilo je tu dosta onih koji su samo na papiru, ali bez obzira.

Upravo je to cilj zapada, da Ukrajina i sankcije što više izmrcvare Rusiju. Zato im i ne daju da pobijede brzo.
Uz to previse ignorisemo tu cinjenicu ali VRS i HVO su jos mobilizovali 150k s njima jedna mala BIH je imala 350.000 vojnika.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#198787 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

Evo ga Gruzijski Dodik i ruska podrepna muha fasova zato sto je promovisao zakon koji bi Gruziju bacio u rusko ropstvo. Bravo care. Kaze: fasovao sam al neka sam ako ce to gruziju spasiti ropstva.

Da Rusija valja svi bi joj letili ko Njemackoj a ne bjezali od nje. Isto i sa Srbijom.

User avatar
Hame_
Posts: 5629
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#198788 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

HD_2015 wrote: 15/04/2024 17:31
Hame_ wrote: 15/04/2024 17:20 Putin može pozvati još 500.000 za stroj za mljevenje mesa, a Ukrajina ne može.
Zašto misliš da zemlja od skoro 40 mil stanovnika (kao dvije bivše SFRJ) ne može mobilisati par miliona vojnika?

Naša mala ARBiH je imala, navodno, 200k. Naravno, bilo je tu dosta onih koji su samo na papiru, ali bez obzira.

Upravo je to cilj zapada, da Ukrajina i sankcije što više izmrcvare Rusiju. Zato im i ne daju da pobijede brzo.
Trump, Himmler, Putin i 'ateističko kršćanstvo'. Zavjera Slavoja Žižeka da spasi Zapad.


Bit će potrebne radikalne promjene, ako mi to ne učinimo, oprostite, učinit će to desničari.

U širokoj raspravi o svjetskoj pozornici, Putinu, Ukrajini, Trumpu i opasnostima religije u eri ateizma, Slavoj Žižek za #timesradio govori kako Zapad može upravljati prijetnjama modernog nacionalističkog populizma.
zigzag
Posts: 5856
Joined: 18/04/2014 11:26

#198789 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Daj ba hame, kakva je to depresija.
User avatar
Čitalac
Posts: 5797
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#198790 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Washington Post: Zelenskog naljutila američka „preporuka“ da Ukrajina ne gađa ruske rafinerije.
Tijekom Münchenske sigurnosne konferencije u veljači, američka potpredsjednica Kamala Harris sastala se s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i pozvala ga na suzdržavanje od udara na ruske rafinerije nafte. Prema sugovornicima Washington Posta, njen zahtjev je "iritirao" Zelenskog i njegove pomoćnike.
Prema izvorima, ukrajinski predsjednik odbacio je ove preporuke, jer nije bio siguran da je to odraz konsenzusa stajališta administracije Joea Bidena. Sljedećih tjedana Washington je potvrdio ovo upozorenje u brojnim razgovorima s ukrajinskom stranom. Konkretno, to su izjavili visoki predstavnici Pentagona i američke obavještajne službe, kao i predsjednikov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, koji je posjetio Kijev u ožujku. Međutim, od tada je Ukrajina pogodila niz ruskih ciljeva, uključujući treću po veličini rusku rafineriju nafte Taneco u Tatarstanu.
Američki dužnosnici tvrde da je potpora globalnim energetskim tržištima prioritet Bidenove administracije uoči predsjedničkih izbora. No, prema njima, također je važno zadržati podršku ukrajinskim ratnim naporima u Europi.
"Više cijene energije riskiraju slabljenje europske potpore pomoći Ukrajini", rekao je visoki američki dužnosnik. Sjedinjene Države također sumnjaju u vojnu korist od ovih ukrajinskih napada. Konkretno, američka vojska vjeruje da udari malo smanjuju borbenu sposobnost Rusije i da su doveli do masovnog raketnog napada na ukrajinsku elektroenergetsku mrežu, što uzrokuje mnogo više štete Ukrajini nego što su udari na rafinerije učinili Rusiji.
Stajalište SAD-a o udarima na ruske rafinerije razbjesnilo je Ukrajinu, koja takve napade smatra poštenim, s obzirom na stalne napade Rusije na ukrajinski teritorij. Ukrajinski dužnosnici smatraju da su ovi napadi nužni kako bi se povećala cijena ruske agresije i naglašavaju da rusko društvo neće biti sigurno sve dok ne završi rat koji je pokrenula Ruska Federacija. Nedavno je američki ministar obrane Lloyd Austin kritizirao udare na rafinerije, dovodeći u pitanje njihov utjecaj na tijek rata.
User avatar
Hame_
Posts: 5629
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#198791 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

zigzag wrote: 15/04/2024 18:40 Daj ba hame, kakva je to depresija.
Hvala ti što si mi odgovorio, uglavnom sutra kod nas smrzana.

I neka pobijedi bolji i pametniji.

mishic
Posts: 6345
Joined: 28/04/2011 16:29

#198792 Re: Ukrajina

Post by mishic »

Putler bi mogao Dodika ukoriti zbog šprehe o secesiji jer ako u njega to krene nastalo bi desetine RS-ova.
armin071
Posts: 5329
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#198793 Re: Ukrajina

Post by armin071 »

u ovom ratu ako ukrajinci izvuku od ovih zauzetih teritorija neku još radikalniju PC unutar Ukrajine puna kapa, mada sve što se više krvi proljeva šanse su sve manje… Kome to nije jasno taj nije proučio 2.s.r., Staljingrad i sl… Samo što je Putin Staljin na treću…..
User avatar
Čitalac
Posts: 5797
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#198794 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Dmitro Savčenko, Prvi jurišni bataljon 67. brigade: Sram me je pričati o mobilizaciji...
Često se u životu događa da je istina neugodna, a u našem slučaju to je toksično neugodna istina. Određene okolnosti i događaji neće biti u skladu s kolektivnim očekivanjima Ukrajinaca. Rat se neće završiti u skoroj budućnosti, samo će jačati, to je moj osjećaj i moje viđenje cjelokupne situacije. Prvenstveno zbog činjenice da je Rusija dosegla optimalnu razinu organizacije društva, monolitnost društva, i spremna je provoditi mjere mobilizacije. Mi, Ukrajinci, još nemamo dovoljno snage i energije za provedbu mobilizacijskih mjera...
Kod nas postoji neka skrivena, puzajuća mobilizacija. Naprosto me je sram pričati o tome. Sramim se reći da, na primjer, svojim očima gledam kako potencijalne borce dovode autobusima. Mnogi od njih dolaze s nekim fasciklama ispod pazuha, s popisom bolesti zbog kojih su ograničene sposobnosti. I nemate koga birati. I svaki dan dovode iste ljude, vidite čovjeka na štakama, vidjeli ste ga i prekjučer, doveden vam je kao potencijalni vojnik kojeg trebate povesti sa sobom. Ovi ljudi nisu u najboljoj fizičkoj formi, to su sve ljudi stariji od pedeset godina, s ogromnim iskustvom ispijanja alkoholnih pića u ruralnim sredinama, s crnim pijanim licima, sve ovo izgleda prilično gadno. A onda vidite kako u Kijevu kao patke šetaju u tijesnim kožnim jaknama, s pretencioznim bradama. To je naša realnost…
Ovdje je sve vrlo jednostavno - pitanje mobilizacije za Ukrajinu je kritično. Ako država prizna da nije u stanju provesti mjere mobilizacije, to znači kapitulaciju Ukrajine. Moskovljani pokušavaju jako dugo pronaći bolnu, najproblematičniju točku u ukrajinskom društvu, po kojoj je moguće sijati razdor i dokazati neučinkovitost državnog stroja Ukrajine. I pipkali su i shvatili da se radi o mobilizaciji.
A naša vlast je dvije godine ljudima ulijevala osjećaj sigurnosti i oduzela im osjećaj egzistencijalne ugroženosti. Gledajte izraze lica ljudi u Kijevu, sve su to zadovoljni ljudi, ništa se nije bitno promijenilo u njihovim životima od početka rata, žive sigurnim, bezbrižnim životom. I kako sad takvoj osobi reći da mora u rov? Ovo je težak zadatak, vrlo težak zadatak, taj čovjek će se opirati, reći: „Zašto ja da idem? Neka tamo idu djeca političara ili netko drugi“. Odnosno, to je začarani krug. Za razliku od Ukrajine, Rusija je spremna za mobilizaciju kako u vlastitoj zemlji, tako i na teritoriju Tadžikistana i Nepala. Nije tajna da se Tadžikistanci i Nepalci bore na frontu protiv nas...Oni su dakle sposobni mobilisati u nekoliko zemalja trećeg svijeta, a mi ne možemo kod kuće…
...Kod nas svi žele pobjedu, ali tuđim rukama. Spremni su mahati zastavama, reći: "Da, mi smo za pobjedu", pjevati pjesme, Skofka, Kalush, svima je drago vidjeti kako tenk gori, ali bez prolivene krvi, znoja, bez neprospavanih noći. Ne žele žuljeve i neljudski umor. Žele pobjedu, ali tuđim rukama, da ih to ne dotakne previše…
sumirprimus
Posts: 81894
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#198795 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

To je do vodstva Ukrajine, dakle Zelenog i najuzeg kruga, jermaka i drustva.
Samo opsta mobilzacija 18+ , nemaju sta cekati vise
User avatar
Čitalac
Posts: 5797
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#198796 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Zelenski, redovno večernje obraćanje:
Dva važna obavještajna izvješća – Ivaščenka, šefa vanjske obavještajne službe i Budanova, šefa obrambene obavještajne službe Ukrajine – o ruskim akcijama u proljeće i ljeto, na što moramo biti spremni. Očigledno je da je ludilo u Kremlju i dalje jako, okupator će pokušati pojačati jurišne operacije, mi ćemo odgovoriti. Također, izvješće zapovjednika Sirskog o područjima gdje je najžešće. Posebna pozornost posvećena je borbama za Časiv Jar, smjeru Pokrovsk i Kupjansk. Ministar obrane Umerov izvijestio je o provedbi ugovora za isporuku granata i bespilotnih letjelica, kao i opreme elektroničkog ratovanja...
User avatar
Distortion
Posts: 2861
Joined: 08/09/2007 19:56

#198797 Re: Ukrajina

Post by Distortion »

Bernardinac
Posts: 995
Joined: 19/08/2008 02:14

#198798 Re: Ukrajina

Post by Bernardinac »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/ame ... /240415195

Američka kompanija Regulus Global preuzela je 33 posto dionica vogošćanskog Pretisa i manjinski paket dionica bugojanskog Binasa.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8341
Joined: 25/05/2013 23:49

#198799 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

Ukri razvijaju Neptun projektile i zele iim povecati domet cime ce moci pokriti 59 od 99 ruskih avio baza.

Piaty
Posts: 5775
Joined: 01/12/2020 00:58

#198800 Re: Ukrajina

Post by Piaty »

apsidejzi wrote: 15/04/2024 18:05 Evo ga Gruzijski Dodik i ruska podrepna muha fasova zato sto je promovisao zakon koji bi Gruziju bacio u rusko ropstvo. Bravo care. Kaze: fasovao sam al neka sam ako ce to gruziju spasiti ropstva.

Da Rusija valja svi bi joj letili ko Njemackoj a ne bjezali od nje. Isto i sa Srbijom.

Kakav patriota, pravi čovjek.

Ovo kada kaže "neka sam ako će..." me podsjeća na Selima Bešlagića kada mu onaj majmun prijeti sa "jebiga stari onda je rat" na što će Bešlagić "neka je rat, koja Jugoslavija, to je Srboslavija".

Gruzijci žele silno slobodu, a kada je volja za slobodom tako silna onda će je i dobiti.
Post Reply