Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

F&N
Posts: 4024
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

#199476 Re: Ukrajina

Post by F&N »

Ja da sam na mjestu Bidena, rekao bih moze oruzje ali prvo opsta mobilizacija.
Jbt druge drzave im salju oruzje kod njih pola drzave gladi muda.
PM72
Posts: 17923
Joined: 30/04/2012 16:54

#199477 Re: Ukrajina

Post by PM72 »

F&N wrote: 29/04/2024 09:46 Ja da sam na mjestu Bidena, rekao bih moze oruzje ali prvo opsta mobilizacija.
Jbt druge drzave im salju oruzje kod njih pola drzave gladi muda.
Ja da sam na mjestu Bajdena ne bih ni ložio ukrajince da uđu u rat sa rusima...
zigzag
Posts: 5876
Joined: 18/04/2014 11:26

#199478 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Ti da si ukrajinac još 2022. bi skinuo gaće kao i što si i 92.
PM72
Posts: 17923
Joined: 30/04/2012 16:54

#199479 Re: Ukrajina

Post by PM72 »

zigzag wrote: 29/04/2024 09:58 Ti da si ukrajinac još 2022. bi skinuo gaće kao i što si i 92.
Rado bih ti odgovorio to oko skidanja gaća ali ću biti banovan...
User avatar
Point.
Posts: 27986
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#199480 Re: Ukrajina

Post by Point. »

PM72 wrote: 29/04/2024 09:52
F&N wrote: 29/04/2024 09:46 Ja da sam na mjestu Bidena, rekao bih moze oruzje ali prvo opsta mobilizacija.
Jbt druge drzave im salju oruzje kod njih pola drzave gladi muda.
Ja da sam na mjestu Bajdena ne bih ni ložio ukrajince da uđu u rat sa rusima...
Rusi su ušli u rat sa ukrajincima. Ko da su ukrajinci imali izbora.
zigzag
Posts: 5876
Joined: 18/04/2014 11:26

#199481 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Nisu, ukrajinci su nagovoreni. I nas je alija nagovorio da zaratimo protiv malih putina. Tako se nekako vrti narativ ovdje.
PM72
Posts: 17923
Joined: 30/04/2012 16:54

#199482 Re: Ukrajina

Post by PM72 »

Point. wrote: 29/04/2024 10:07
PM72 wrote: 29/04/2024 09:52
F&N wrote: 29/04/2024 09:46 Ja da sam na mjestu Bidena, rekao bih moze oruzje ali prvo opsta mobilizacija.
Jbt druge drzave im salju oruzje kod njih pola drzave gladi muda.
Ja da sam na mjestu Bajdena ne bih ni ložio ukrajince da uđu u rat sa rusima...
Rusi su ušli u rat sa ukrajincima.
Da su bili pametni pa ostavili nuklearne bombe do ovog ne bi došlo.Kad imaš ruse i srbe u komšiluku svašta se možeš nadat
User avatar
Point.
Posts: 27986
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#199483 Re: Ukrajina

Post by Point. »

PM72 wrote: 29/04/2024 10:09
Point. wrote: 29/04/2024 10:07
PM72 wrote: 29/04/2024 09:52

Ja da sam na mjestu Bajdena ne bih ni ložio ukrajince da uđu u rat sa rusima...
Rusi su ušli u rat sa ukrajincima.
Da su bili pametni pa ostavili nuklearne bombe do ovog ne bi došlo.Kad imaš ruse i srbe u komšiluku svašta se možeš nadat
Jebiga, vjerovali su tada rusima. Zajebali se.
zigzag
Posts: 5876
Joined: 18/04/2014 11:26

#199484 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Znaš ono kad predaš svo oružje teritorijalne odbrane.
iz zadnje klupe
Posts: 947
Joined: 27/07/2012 18:10

#199485 Re: Ukrajina

Post by iz zadnje klupe »

Ja da sam na mjestu Bajdena ne bih ni ložio ukrajince da uđu u rat sa rusima...
Za razliku oz zapadne Evrope koje su sve svoje teroitorijalne ramiricie zavrsile sa II svjetskim ratom, Istok Evrope je ostavio mnogo nerješenig etno nacionalno-teritorijalnih sporova koji će se prije ili kasnije vjerovatno ratno ili poluratno razešavati.

Ja imam jednu čudnu teoriju da je rat U BIH, ilil 1992 godina, utemeljena negdje potezima Osmanlija s kraja 15 vijeka da dio stanovništva se poturči, a ostatak zemlje naseli pravoslavnim elementom iz Hercegovne i Crne gore, sudar ta dva potpuno etnosa će biti nemonimovan čim dodje vrijeme sa sami s ebi odlučuju ( tj, kd ne bude više Osmanli. drzave, AU monarhije , Jugoslavije ili treće naddržave koje će kontrolisati unutrašnje uređenje BIH)

Slično sa Ukrajinom, tamo ste imali stvarno čudnu situaciju, zemlja se zvala Ukrajina, ali malo manje od pola stanovništva su blili ili pravi RUSI ( oni iz Donbasa su doseljeni iz Rusije tokom industralizacije tog podrućja a oni na Krimu je rusificirala kraljica Katarina kad je Krim otela od Turaka)

Zatim se imali značajan broj ljudi koji su se pisali Ukrajinci, ali su pričali ruskim jezikom, i bili proruski orjentisani.

Jednostavno, za konačno formiranje ukrajinske nacije bilo je potrebno sociološko, mentalno, duhovono razraničenje od Rusa, a iz istorije znamo kad god se to dešavalo između sličnih naroda, to je bilo u krvi.

Amerikanci, zapravo CIA, je vjerovatno imala svoje prste u pobuni na Mejdanu, ali to ne negira da je do nekog razdvajanja šta je Rus a šta je Ukrajinac moralo kad tad doći, žalosno e samo što je ovakvo krvavo.

Ili su mogli ko Crnogorci, vječno ostati u limbu, začaranom krugu,nikad do kraja definisati šta su oni, je su li oni Crnogorci, potpuno zasebna nacija, ili jedna grana srpskog naroda, pa je moguće da svaka sljedeća gemeracija se drugačije izjašnjava
TheRealist
Posts: 279
Joined: 25/02/2020 19:13

#199486 Re: Ukrajina

Post by TheRealist »

Dangubic wrote: 29/04/2024 09:23
TheRealist wrote: 28/04/2024 14:42
PM72 wrote: 28/04/2024 14:07 Još kad pročitaš da je ovo što su sad obećali zadnja vojna pomoć tog obima...
Sad je puno do Evrope, koliko ce uloziti. U kapacitete definitivno ulazu, vidjet cemo dalje.

A nije mi jasno zasto Evropa ne gura vise svoj SAMP/T (ili makar FRA i ITA), koliko raspravljaju oko Patriota mogli su napraviti makar 1. Odlican poligon za testiranje i mogucu prodaju drugim zemljama, guraju EU industriju, a usput pomazu Ukrajini.

Znam da Ukrajina trazi Patriote, ali sumnjam da bi odbili kad bi im se ponudilo nekoliko ovih sistema.

EDIT: Malo pročitah oko ovoga, kako vidim Ukrajinci traže patriote jer bi se SAMP/T morao praviti, jer ga jednostavno nema dovoljno. Ali svejedno, do sada se mogao makar jedan napraviti. Ne znam zašto se Evropa malo udalji od Amerikanaca (ne kao saveznika, nego čisto da postanu nezavisniji malo).
To se i desava, vojna industrija u Evropi raste brzo i ulaze se puno ali ipak su godine potrebe za tako nesto.
Da, ali ide. Mislim da ce RM sljedece, ili za 2 godine imati preko milion granata godisnje (i to su samo 155mm, sta je sa ostalim).
Evropa bi mozda i pustila Ukrajince da ne znaju da Rusi ne planiraji stati, a znaju da se bore protiv rezima kojem zrtve nisu bitne (na bilo kojoj strani). Zato im sada ovoliko i pomazu, ali isto tako bitno je da ce biti u stanju puno vise pruziti pomoci ako bi Rusija napala nekoga od saveznika.
A mislim da i ako bi Ukrajinci mobilisali dovoljno ljudi, dobili oruzje, sve dok im se ne pomogne vise u mogucnosti da gadjaju ruski teritorij (ako vec ne smiju koristiti strano oruzje, neka im se pomogne da svoje naprave), bit ce teze nego bi trebalo biti.
zigzag
Posts: 5876
Joined: 18/04/2014 11:26

#199487 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Svakako će biti teže,to je usud slavena, ali bitno da će se rusi zabaviti ganjanjem lijevo desno po prostranstvima oko Donjecka i da nemaju nikakve šanse za nešto veće.
User avatar
drndalo
Posts: 22868
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#199488 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Uuuu, vidim da je zabrinutost tijekom vikenda opet bila na visokoj razini...?

Nemaju boraca, sve prazno, nidje nikoga, Rusi pred Lisabonom nakon strelovitog prodora...!

Crnomorska flota cak navaljuje iz Lisabona na Portugalska atlantska ostrva, prevozi marince na desantovanje...
User avatar
Peacean
Posts: 2875
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#199489 Re: Ukrajina

Post by Peacean »

Priprema se teren
AdzijaFace
Posts: 277
Joined: 13/06/2021 12:42

#199490 Re: Ukrajina

Post by AdzijaFace »

drndalo wrote: 29/04/2024 11:41 Uuuu, vidim da je zabrinutost tijekom vikenda opet bila na visokoj razini...?

Nemaju boraca, sve prazno, nidje nikoga, Rusi pred Lisabonom nakon strelovitog prodora...!

Crnomorska flota cak navaljuje iz Lisabona na Portugalska atlantska ostrva, prevozi marince na desantovanje...
Kad se bosnje prave veci ukrajinci od samih ukrajinaca
Oleksandr Sirski, zapovjednik Oružanih snaga Ukrajine, rekao je da je situacija na fronti eskalirala te da agresor aktivno napada duž cijele crte bojišnice, s taktičkim uspjesima na nekim područjima. Stoga su se, rekao je Sirski, obrambene snage pomaknule na nove položaje zapadno od Berdychiva, Semenivke i Novomykhailivke u regiji Donetsk.
"Najteža situacija je na frontama Pokrovsk i Kurakhove, gdje se nastavljaju žestoke borbe. Neprijatelj je upotrijebio do četiri brigade u tim smjerovima, pokušavajući razviti ofenzivu zapadno od Avdivke i Marinke. Postrojbe obrambenih snaga, spašavajući živote naših branitelja, prešle su na nove položaje zapadno od Berdychiva, Semenivke i Novomykhailivke. Općenito, neprijatelj je na tim područjima postigao neke taktičke uspjehe, ali nije mogao steći operativnu prednost. Ukrajinske trupe nanose najveće gubitke neprijatelju, kako u ljudstvu tako i u vojnoj opremi. Radi jačanja obrane na ovim prostorima i zamjene postrojbi koje su pretrpjele gubitke, premještaju se brigade koje su obnovile borbenu sposobnost.
Situacija je i dalje napeta u regijama Jug, Zaporožja i Herson. U smjeru Novopavlivka, neprijatelj pokušava napredovati u području Staromyorska, u smjeru Orihiva - u područjima Robotyne i Verbove, u smjeru Hersona - još uvijek se nada da će izbaciti naše trupe iz Krynky. Nije uspješan ni u jednom smjeru. Štoviše, na hersonskoj fronti naše su jedinice uspjele napredovati u području Veletenske i uspostaviti kontrolu nad otokom Nestryha", objavio je Sirski.
Također, general naglašava da dolazi do dinamične promjene situacije, pri čemu pojedine pozicije mijenjaju ruke više puta tijekom dana, što dovodi do dvosmislenog shvaćanja situacije.
Prema Sirskom, glavna područja koncentracije neprijateljskih napora u smjeru Kupjanska su sela Stelmakhivka i Berestove.
Također, agresor nastavlja ofenzivu na selo Terny u pravcu Lymana, pokušava potisnuti obrambene snage iza rijeke Crni Zherebets, ali neuspješno. Na siverskom smjeru neprijatelj napreduje u području Bilohorivka i Rozdolivka, nastojeći probiti i blokirati Siversk kako bi se stvorili uvjeti za nastavak ofenzive na Slovjansk. U smjeru Kramatorska, Ivanivske i Chasiv Yar ostaju najtoplije točke. Također, neprijatelj pokušava vratiti kontrolu nad Klishchiivkom i doći do linije duž kanala Siverskyi Donets-Donbas.
"Obrambene snage Ukrajine uspjele su poboljšati svoj taktički položaj u području Synkivke (Kupiansk front) i Serebryansk šume (Lyman front)", kaže Sirski.
On dodaje da oružane snage istodobno prate povećanje broja i pregrupiranje neprijateljskih trupa u smjeru Harkova te da su na najopasnijim pravcima postrojbe ojačane topničkim i tenkovskim postrojbama.
Što rat duže traje, to se otkriva sve više problema u ukrajinskoj vojsci. Od 2023. godine sve češće čujem od zapovjednika na raznim razinama da je jedan, pet, dvadeset njihovih podređenih „napustilo postrojbu bez dopuštenja“, odnosno odbili su otići na svoje položaje i napustili područje ratnih djelovanja. Kao osoba koja je odgovorna za moralno i psihičko stanje vojnika u jurišnoj brigadi, koliko se često susrećete s tim problemom?
– Gledajte, lavovski dio ljudi ide zbog nemogućnosti da se kvalitetno odmore. Dođe čovjek, bori se šest mjeseci, bori se godinu dana, pita: “Kada će biti rotacija?” I nitko mu ne može jasno reći. Kažeš toj osobi ljudski: „Nemoj ići, za ovo postoji kaznena odgovornost, naći će te za mjesec-dva...“ On odgovara: "Ne zanima me, odlazim." I ode. Često smo zbog nemogućnosti odmora gubili borce. Među razlozima je taj što netko nije mogao naći zajednički jezik sa zapovjedništvom, ima obiteljskih problema ili je izgubio zdravlje pa se smatra nesposobnim…
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2600
Joined: 16/05/2015 12:49

#199491 Re: Ukrajina

Post by SpecialOffer »

zigzag wrote: 29/04/2024 09:58 Ti da si ukrajinac još 2022. bi skinuo gaće kao i što si i 92.
100% :thumbup:
User avatar
Peacean
Posts: 2875
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#199492 Re: Ukrajina

Post by Peacean »

vrbas1979
Posts: 1393
Joined: 27/06/2012 13:34

#199493 Re: Ukrajina

Post by vrbas1979 »

apsidejzi wrote: 28/04/2024 23:31 Gledaj finih ruskinja a nigdje rusa. Treba otic malo do moskve. Puno robe, slabo potraznje. Vise vole suncokrete

Ovaj video ništa ne pokazuje niti dokazuje.
Zanimljivo kako se ljudi nalože na gluposti i vide nešto što oni žele da vide.
Čak na ovom videu ima priličan (ako ne i podjednak) broj muškaraca.
Isto ovako bilo ko može navečer i u Sarajevu snimati izlazak i montirati video tako da je 90% žena ili obrnuto.
I velika vjerovatnoća da se mobilizacije (samim tim i stradanja) dešavaju vojnicima iz nekih ruralnih sredina, a manje iz gradova, pogotovo glavnog grada (logično jer će biti manji otpor zbog gubitaka u izolovanim sredinama i gdje su ljudi manje obrazovani i spremi na proteste, nego u gradovima).
lajkujMe
Posts: 12344
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#199494 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

F&N wrote: 29/04/2024 09:46 Ja da sam na mjestu Bidena, rekao bih moze oruzje ali prvo opsta mobilizacija.
Jbt druge drzave im salju oruzje kod njih pola drzave gladi muda.
Ovo moram komentarisati.
Ljudi su malo pogreano shvatili nedostatak ljudstva kod AFU.

Nije da fali ljudi per say, fali opremljenih i obucenih vojnika.
Jedan od razloga zasto proslogodisnja ofanziva nije uspjela sto pola brigada nisu dobili opremu a druga polovica nije dobila full opremu koja je obecana i treba.

Slati pjesadinca s puskom na liniju u ovom ratu je samo bacanje tijela na problem, to nije rjesenje.

Sad smo u situaciji da ni jedna brigada nema dovoljno materijala da se opreme.

Fali svega a ne samo artiljerijske municije.
Kukaju da nema ni obicnih dzipova do lako oklopljenih vozila za evakuaciju.
Svega nema.

Ukrajina sad zapravo ima problem da popuni brigade s onim sto im treba. Novi vojnici ce samo dodatno pogorsati situaciju.

Na sve to dodaj da u pozadini skripi sve vise.
PVO je na koljenima imaju sisteme ali nemaju municiju za iste.

Gepardima fali municija, NASAMS se jos drzi, Iris-t i nekako. PATRIOT je bas losa situacija svaki projektil kosta 5 mil dolara a proizvodnja je spora.

Ukrajina sama ne moze sve proizvesti i kupiti zapad mora da se trgne pogotovo na dijelu povecanja proizvodnje.

Ukrajini treba oko 3 miliona 155mm granata godisnje.
Oko 2000 do 5000 projektila za PVO sisteme godisnje.

Jedina stvar koja ne fali su FPV dronovi njih imaju oko 80.000 mjesecno.
User avatar
drndalo
Posts: 22868
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#199495 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

AdzijaFace wrote: 29/04/2024 12:38
drndalo wrote: 29/04/2024 11:41 Uuuu, vidim da je zabrinutost tijekom vikenda opet bila na visokoj razini...?

Nemaju boraca, sve prazno, nidje nikoga, Rusi pred Lisabonom nakon strelovitog prodora...!

Crnomorska flota cak navaljuje iz Lisabona na Portugalska atlantska ostrva, prevozi marince na desantovanje...
Kad se bosnje prave veci ukrajinci od samih ukrajinaca
Jedini ko se pravi ovdje ste vi "zabrinuti"... Potpisuj Putine, makar i do Vladivostoka bila...

Kao sto rekoh, tolika je disproporcija mogucnosti Ukrajine i Rusije, da je eno Rusija stigla do Kube vec...

A ti ako imas kakav demant, stavi... Naglabanja o problemima itd. me ne interesuju, i ja znam kako smo mi imali probleme, ali i oslobadjanja 4km2 na radio programu svako vece...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23589
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#199496 Re: Ukrajina

Post by Sanjarko »

Španjolski građanski rat, samo ovdje je agresija jednih, na druge.

Ali po svemu sudeći je kao tokom Španjolskog građanskog rata.

Tzv Zapad vs tzv Istočnjaci.

Mislim da sam na temi Anti EU i USA narativ dobro objasnio i Vuk Drašković dobro objasni neki dan u jutarnjem programu u vezi ovoga.

Deceniju ovo već traje, 2 godine otvoreno/direktno.

Trajati će još nažalost. Nisam optimista.
User avatar
Hame_
Posts: 5661
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#199497 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

Sjedinjene Države najavile paket pomoći Ukrajini od 6 MILIJARDI USD.


Sjedinjene Države najavile su svoj sljedeći paket sigurnosne pomoći od 6 milijardi dolara za Ukrajinu i mnogo se nagađa o mogućem uključivanju dodatnih odbrambenih sustava Patriot. Rusija cilja na ukrajinsku željezničku mrežu kako bi usporila logističke napore opskrbe koji se upravo odvijaju dok goleme količine vojnog materijala prelaze Njemačku i Poljsku kako bi stigle do Ukrajinskog ratišta.
Labirint
Posts: 2041
Joined: 24/06/2013 14:37

#199498 Re: Ukrajina

Post by Labirint »

lajkujMe wrote: 29/04/2024 15:09
F&N wrote: 29/04/2024 09:46 Ja da sam na mjestu Bidena, rekao bih moze oruzje ali prvo opsta mobilizacija.
Jbt druge drzave im salju oruzje kod njih pola drzave gladi muda.
Ovo moram komentarisati.
Ljudi su malo pogreano shvatili nedostatak ljudstva kod AFU.

Nije da fali ljudi per say, fali opremljenih i obucenih vojnika.
Jedan od razloga zasto proslogodisnja ofanziva nije uspjela sto pola brigada nisu dobili opremu a druga polovica nije dobila full opremu koja je obecana i treba.

Slati pjesadinca s puskom na liniju u ovom ratu je samo bacanje tijela na problem, to nije rjesenje.

Sad smo u situaciji da ni jedna brigada nema dovoljno materijala da se opreme.

Fali svega a ne samo artiljerijske municije.
Kukaju da nema ni obicnih dzipova do lako oklopljenih vozila za evakuaciju.
Svega nema.

Ukrajina sad zapravo ima problem da popuni brigade s onim sto im treba. Novi vojnici ce samo dodatno pogorsati situaciju.

Na sve to dodaj da u pozadini skripi sve vise.
PVO je na koljenima imaju sisteme ali nemaju municiju za iste.

Gepardima fali municija, NASAMS se jos drzi, Iris-t i nekako. PATRIOT je bas losa situacija svaki projektil kosta 5 mil dolara a proizvodnja je spora.

Ukrajina sama ne moze sve proizvesti i kupiti zapad mora da se trgne pogotovo na dijelu povecanja proizvodnje.

Ukrajini treba oko 3 miliona 155mm granata godisnje.
Oko 2000 do 5000 projektila za PVO sisteme godisnje.

Jedina stvar koja ne fali su FPV dronovi njih imaju oko 80.000 mjesecno.
Ovo bi trebalo stajati na vrhu svake stranice čisto da zabrinuti ne moraju svako malo podsjećati da se po Kijevu pije kafa... :oops:
laik1981
Posts: 13125
Joined: 05/12/2012 13:04

#199499 Re: Ukrajina

Post by laik1981 »

A vala su za ovih par godina koliko vec ratuju mogli obuciti svakog muskarca u drzavi.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8360
Joined: 25/05/2013 23:49

#199500 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

vrbas1979 wrote: 29/04/2024 14:55
apsidejzi wrote: 28/04/2024 23:31 Gledaj finih ruskinja a nigdje rusa. Treba otic malo do moskve. Puno robe, slabo potraznje. Vise vole suncokrete

Ovaj video ništa ne pokazuje niti dokazuje.
Zanimljivo kako se ljudi nalože na gluposti i vide nešto što oni žele da vide.
Čak na ovom videu ima priličan (ako ne i podjednak) broj muškaraca.
Isto ovako bilo ko može navečer i u Sarajevu snimati izlazak i montirati video tako da je 90% žena ili obrnuto.
I velika vjerovatnoća da se mobilizacije (samim tim i stradanja) dešavaju vojnicima iz nekih ruralnih sredina, a manje iz gradova, pogotovo glavnog grada (logično jer će biti manji otpor zbog gubitaka u izolovanim sredinama i gdje su ljudi manje obrazovani i spremi na proteste, nego u gradovima).
Pusti se srbovanja, nego pakuj kofere i pravac Moskva. Treba im svjezeg genetskog materijala jer ovaj postojeci ode u suncokrete :lol:
Post Reply