Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199601 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

sumirprimus
Posts: 81913
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199602 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Ovo oni sa pocetka nvazije nevjerni i zabrinuti od plina do treba se okrenut istoku . Cuj kad su rekli 3 dnevna, pa prije 2 godine i kusur, tad su rekli
User avatar
drug_profi
Posts: 50779
Joined: 16/07/2012 16:00

#199603 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

madner wrote: 30/04/2024 09:33 USA se ponasa veoma racionalno sada, nakon pogresne procjene. Pobjediti Rusiju brzo bi bila skupa operacija. Njihova kalkulacija je da bi ih to slabilo protiv glavnog protivnika. Dakle prebacuju teret na Europu i dovoljno da se Ukraina ne porazi. Sto ne znaci da Rusi nece napredovati.

Logika stvari je da Ruski napredak tjera Evropu da se ozbilnije ukljuci u igru, tako da ce na kraju Rusi biti potroseni a SAD imati na drugoj strani Atlantika jakog saveznika.
Da se i ja složim nekad s tobom.
User avatar
drndalo
Posts: 22861
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#199604 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

elcaliente wrote: 30/04/2024 12:17
drndalo wrote: 30/04/2024 12:12
elcaliente wrote: 30/04/2024 11:47Svaki dan kmeci za pare na tv dok u isto vrijeme mu omladina po Evropi uziva. Po Kijevu se organizuju gala vecere, rade im Disko klubovi.Svako malo se pise o pronevjeri nekog novca od strane ukrajisnskih sluzbenika. Ocigledno je da im sa moralom nesto ne stima.

Vratiti zemlju kako on misli(prica) nece moci, bolje mu je neko primirje podpisati nego ovako da mu gine narod, koji nema volje za ratom.
Ti si ocito bio isto u Njemackoj za naseg rata i nemas pojma koliko smo mi kukali i kmecali svaki dan. Koliko je nase omladine uzivalo po Evropi zamotane u BiH zastave, valjajuci se na koncertima u vlastitoj povracotini. Kod nas nije bilo gala vecera (aha), niti su nam radili kafici i klubovi... Pronevjere nismo nikada praktikovali, i Bakir je svaki dan poklanja drzavi jednu vrecu para, koliki nam je moral bio... Ah, nije poklanjao kazete, nego uzimao...?

Moja greska...

Ja sam jos uvjek u Njemackoj. I da, iako je to kod nas bilo je mislis da je to ponasanje ispravno? Jer mislis da je uredu da Ukri ne mogu popuniti redove a 200km dalje u njihvoj zemlji ljudi zive kao da su u Monaku? N
elcaliente wrote: 30/04/2024 12:04 Naravno da zna, uzeti pola Ukrajina i ostali dio kontrolisati preko instaliranih politicara. Nije valjda da ne vidis to.
Ukrajinci neznaju u kojem pravcu da idu.
Kako sad 1/2 Ukrajine, kad je vascijela Ukrajina = Ruska zemlja, ruskog jezika, rusa nastanjenih tamo, samo malo zaludjenih NacionalSocijalizmom...?
Pola Ukrajine ce prisvojiti Rusiji, a pola kontrolirati, ostavi ce kao neku tampon zonu.
Oko (Always) tampona se slazemo. Samo sto sam ja siguran da ce taj tampon biti do Kurska, s one strane granice...
CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199605 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Nažalost, Ukrajinci nikada nisu dobili dovoljno ratne tehnike. Broj brigada, koje je Ukrajina formirala je bio dogovoren sa zapadnim saveznicima. Matematički je vrlo lahko bilo izračunati koliko je ZSU trebalo tenkova, BVP, artiljerije Itd. Zna se, formacijski koliko je kojoj jedinici potrebno ratne tehnike. Tu nema nikakve mudrosti. Taj broj novoformiranih brigada sa brigadama koje su dočekali pocetak agresije, nakon popune sa ljudstvom i oruzijem, je trebao biti dovoljan da se probiju ruske linije. Prošle godine, mogli smo vidjeti, da mnoge brigade nisu bile operativne, upravo iz razloga sto im je nedostajalo ratnog materijala.

Ukrajinci u mnogim noforimranim brigadama su imali popunjenje, ukoliko je bilo riječ o mehanizovanim brigadama (a njih je bilo najviše - 17 brigada), od 3 mehanizovana bataljona imali su možda opremljen jedan sa BVP, jedan sa nekim MRAP vozilima, a treći sigurno nije imao nikakve tehnike na raspolaganju. Kasnije, nisu imali ni na raspolaganju ni MRAP vozila. Od jednog tenkovskog bataljona, rijetko je koja mehanizovana brigada, formacijski imala popunjen cijeli bataljona. Formacijski, to je ukupno 31 tenk. Takođe, mnoge od tih brigada, imali su možda jednu tenkovsku četu,dok mnoge ni to nisu imale.

Danas, po mom mišljenu mnoge mehanizovane brigade, imaju borbene grupe koje djeluju kao neke interventne jedinice u slučajevima kada treba djelovati radi sprečavanja proboja Rusa ili u slučaju vraćanje izgubljenih linija. U tim borbenim grupama se nalaze tenkovi, BVP i druga oklopna vozila.To pokazuju u zadnje vrijeme gubitke koje Ukrajinci imaju sto se tiče tehnike. Ukrajinci maksimalno štede svoju borbenu tehniku jer su prisiljeni da to čine.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8343
Joined: 25/05/2013 23:49

#199606 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

CrveniKuk wrote: 30/04/2024 15:54 Nažalost, Ukrajinci nikada nisu dobili dovoljno ratne tehnike. Broj brigada, koje je Ukrajina formirala je bio dogovoren sa zapadnim saveznicima. Matematički je vrlo lahko bilo izračunati koliko je ZSU trebalo tenkova, BVP, artiljerije Itd. Zna se, formacijski koliko je kojoj jedinici potrebno ratne tehnike. Tu nema nikakve mudrosti. Taj broj novoformiranih brigada sa brigadama koje su dočekali pocetak agresije, nakon popune sa ljudstvom i oruzijem, je trebao biti dovoljan da se probiju ruske linije. Prošle godine, mogli smo vidjeti, da mnoge brigade nisu bile operativne, upravo iz razloga sto im je nedostajalo ratnog materijala.

Ukrajinci u mnogim noforimranim brigadama su imali popunjenje, ukoliko je bilo riječ o mehanizovanim brigadama (a njih je bilo najviše - 17 brigada), od 3 mehanizovana bataljona imali su možda opremljen jedan sa BVP, jedan sa nekim MRAP vozilima, a treći sigurno nije imao nikakve tehnike na raspolaganju. Kasnije, nisu imali ni na raspolaganju ni MRAP vozila. Od jednog tenkovskog bataljona, rijetko je koja mehanizovana brigada, formacijski imala popunjen cijeli bataljona. Formacijski, to je ukupno 31 tenk. Takođe, mnoge od tih brigada, imali su možda jednu tenkovsku četu,dok mnoge ni to nisu imale.

Danas, po mom mišljenu mnoge mehanizovane brigade, imaju borbene grupe koje djeluju kao neke interventne jedinice u slučajevima kada treba djelovati radi sprečavanja proboja Rusa ili u slučaju vraćanje izgubljenih linija. U tim borbenim grupama se nalaze tenkovi, BVP i druga oklopna vozila.To pokazuju u zadnje vrijeme gubitke koje Ukrajinci imaju sto se tiče tehnike. Ukrajinci maksimalno štede svoju borbenu tehniku jer su prisiljeni da to čine.
Ti zamisljas rat kao sto je nekad bio. Juris pa ko koga vise prebije. Danas se ratovi vode na iscrpljivanje. Nema veze koliko imas tehnike i ljudstva. Ako mozes iscrpiti protivnika tek onda si ga pobijedio. Mogao je zapad dati ukrima oruzje na pocetku ali nije cilj poraziti rusiju. Porazena rusija je ljuta rusija koja ce se smiriti par godina i samo ulagati u razvijanje armije. Cilj je iscrpiti rusiju. Iscrpljena rusija = pobjedjena rusija.

Rusija je u ovaj rat usla sa 300 milijardi dolara kesha. Valja to iscrpit.
CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199607 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

apsidejzi wrote: 30/04/2024 16:05
CrveniKuk wrote: 30/04/2024 15:54 Nažalost, Ukrajinci nikada nisu dobili dovoljno ratne tehnike. Broj brigada, koje je Ukrajina formirala je bio dogovoren sa zapadnim saveznicima. Matematički je vrlo lahko bilo izračunati koliko je ZSU trebalo tenkova, BVP, artiljerije Itd. Zna se, formacijski koliko je kojoj jedinici potrebno ratne tehnike. Tu nema nikakve mudrosti. Taj broj novoformiranih brigada sa brigadama koje su dočekali pocetak agresije, nakon popune sa ljudstvom i oruzijem, je trebao biti dovoljan da se probiju ruske linije. Prošle godine, mogli smo vidjeti, da mnoge brigade nisu bile operativne, upravo iz razloga sto im je nedostajalo ratnog materijala.

Ukrajinci u mnogim noforimranim brigadama su imali popunjenje, ukoliko je bilo riječ o mehanizovanim brigadama (a njih je bilo najviše - 17 brigada), od 3 mehanizovana bataljona imali su možda opremljen jedan sa BVP, jedan sa nekim MRAP vozilima, a treći sigurno nije imao nikakve tehnike na raspolaganju. Kasnije, nisu imali ni na raspolaganju ni MRAP vozila. Od jednog tenkovskog bataljona, rijetko je koja mehanizovana brigada, formacijski imala popunjen cijeli bataljona. Formacijski, to je ukupno 31 tenk. Takođe, mnoge od tih brigada, imali su možda jednu tenkovsku četu,dok mnoge ni to nisu imale.

Danas, po mom mišljenu mnoge mehanizovane brigade, imaju borbene grupe koje djeluju kao neke interventne jedinice u slučajevima kada treba djelovati radi sprečavanja proboja Rusa ili u slučaju vraćanje izgubljenih linija. U tim borbenim grupama se nalaze tenkovi, BVP i druga oklopna vozila.To pokazuju u zadnje vrijeme gubitke koje Ukrajinci imaju sto se tiče tehnike. Ukrajinci maksimalno štede svoju borbenu tehniku jer su prisiljeni da to čine.
Ti zamisljas rat kao sto je nekad bio. Juris pa ko koga vise prebije. Danas se ratovi vode na iscrpljivanje. Nema veze koliko imas tehnike i ljudstva. Ako mozes iscrpiti protivnika tek onda si ga pobijedio. Mogao je zapad dati ukrima oruzje na pocetku ali nije cilj poraziti rusiju. Porazena rusija je ljuta rusija koja ce se smiriti par godina i samo ulagati u razvijanje armije. Cilj je iscrpiti rusiju. Iscrpljena rusija = pobjedjena rusija.

Rusija je u ovaj rat usla sa 300 milijardi dolara kesha. Valja to iscrpit.
Svi planiraju da se rat sto prije završi, jer je on po svemu skup. Duzina rata, znaci da je neko pogriješio u proračunima. Planeri uvijek nastoje da rat sto kraće traje. Međutim, rijetko koji rat je trajao onoliko koliko su ga određeni planeri zamislili ili željeli da traje.
zigzag
Posts: 5864
Joined: 18/04/2014 11:26

#199608 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Ma ovo je divljačka agresija. Nije čak ni rat jer je cilj rusije već odavno postao besmislen, ovo je samo guranje živog mesa u klaonicu.
User avatar
Peacean
Posts: 2809
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#199609 Re: Ukrajina

Post by Peacean »

Rusima nije uopšte bio plan da pokreću dugi rat već da riješe sve u roku od mjesec dana. No sad su zaglavili i ne znaju kako da izađu a da ne izgube obraz pa bacaju sve što imaju kako bi bar nešto od zadanih ciljeva ostvarili.
User avatar
drndalo
Posts: 22861
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#199610 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Peacean wrote: 30/04/2024 14:34
JMGuti wrote: 30/04/2024 14:17
Point. wrote: 30/04/2024 07:29 Na početku su rusi rekli da je ovo specijalna vojna operacija koja će trajati 3 dana i da je cilj svrgavanje neonacista sa vlasti te da su ukrajinci zapravo rusi koji će ih dočekati sa cvijećem i kazanima borša.

Vidjeli smo da su sve slagali, zašto da im vjerujemo da ovako mogu 100 godina?
Hoće li nam iko već jednom objasniti otkud ta teza o 3-dnevnoj specijalnoj vojnoj operaciji i slično? Kad su to Rusi rekli? Ne pitam ovo jer sam siguran da to nisu rekli, već se vuče ta priča od početka rata, ja još uvijek nisam naišao ni na jednu izjavu nekog ruskog zvaničnika, vojnog lica ili bilo koga ko je tvrdio da će ovaj rat trajati 3 dana. Pa nisu napali Vatikan.
Ko i obično to se medijima raširilo i dobilo svoj život

https://www.newsweek.com/russian-state- ... ys-1795732
E, ako je Ruska TV nesto demantovala, samo sam jos sigurniji u startnu premisu.
sumirprimus
Posts: 81913
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199611 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Sve americke procjene sada vezane su za izbpre u novembru.
CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199612 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

zigzag wrote: 30/04/2024 16:16 Ma ovo je divljačka agresija. Nije čak ni rat jer je cilj rusije već odavno postao besmislen, ovo je samo guranje živog mesa u klaonicu.
Ovo nam govori da je rat u nekoj pat poziciji. Trenutno, i rusi i Ukrajinci, očekuju da se nešto dogodi u njihovu korist, kako bi se izašlo iz pat pozicije.
CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199613 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

sumirprimus wrote: 30/04/2024 16:31 Sve americke procjene sada vezane su za izbpre u novembru.
Zato smo i imali zastoj u finasiranja Ukrajine od strane SAD.
CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199614 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Peacean wrote: 30/04/2024 16:24 Rusima nije uopšte bio plan da pokreću dugi rat već da riješe sve u roku od mjesec dana. No sad su zaglavili i ne znaju kako da izađu a da ne izgube obraz pa bacaju sve što imaju kako bi bar nešto od zadanih ciljeva ostvarili.
Oni samo žele da dobiju na vremenu, jer nadaju se nekad u budućnosti da će se nešto promijeniti u odnosu na Ukrajinu od strane Zapada. Nadaju se, da vrijeme radi za njih.
sumirprimus
Posts: 81913
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199615 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Sve sto ukri trebaju je uciniti agresiju preskupom za ruse. Svi imaju svoj prag tako i rujani.
Ove price o trodnevnoj op su dasćvno i ovde sazvakane, sada se rujani vade preko istih onih sredstava dezinformisanja preko kojih su te iste stvari i porucivali . 2 dana tri je bilo previse, kazu do vecernjeg koncerta sojgu zavrsio rat. Tako je islo. A zaboravile se svecane uniforme, prebacene u ukrajinu za svecani mimohod u Kijvu, koje su gorile na sjeveru Kijva i Cernihiva sa pocetka invazije
sumirprimus
Posts: 81913
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#199616 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

CrveniKuk wrote: 30/04/2024 16:34
sumirprimus wrote: 30/04/2024 16:31 Sve americke procjene sada vezane su za izbpre u novembru.
Zato smo i imali zastoj u finasiranja Ukrajine od strane SAD.
Otuda i olabavljene sankcije ruskim bankama, da nafta ne poskupi do novembra

User avatar
madner
Posts: 56803
Joined: 09/08/2004 16:35

#199617 Re: Ukrajina

Post by madner »

drug_profi wrote: 30/04/2024 15:49
madner wrote: 30/04/2024 09:33 USA se ponasa veoma racionalno sada, nakon pogresne procjene. Pobjediti Rusiju brzo bi bila skupa operacija. Njihova kalkulacija je da bi ih to slabilo protiv glavnog protivnika. Dakle prebacuju teret na Europu i dovoljno da se Ukraina ne porazi. Sto ne znaci da Rusi nece napredovati.

Logika stvari je da Ruski napredak tjera Evropu da se ozbilnije ukljuci u igru, tako da ce na kraju Rusi biti potroseni a SAD imati na drugoj strani Atlantika jakog saveznika.
Da se i ja složim nekad s tobom.
Znaci najveci pobjednici ce biti Bjelorusi.
User avatar
Hame_
Posts: 5637
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#199618 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

apsidejzi wrote: 30/04/2024 13:57
Spoiler
Show
U medjuvremenu, nordijske zemlje aktivno rade na proizvodnji 155mm bojevih glava. Evo video iz Svedske gdje na ljeto planiraju uduplati kapacitet. Sve sto se proizvede ide pravo u Ukrajinu. Dobar video za pogledat:

Dobar prilog :thumbup:
User avatar
Hame_
Posts: 5637
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#199619 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

sumirprimus wrote: 30/04/2024 14:04
Ovo nije tvoja borba drugi ratuju, ipak druze ti si tamo a ja jos sam tu.
Kad se vratis jednog dana pozdravicu te, nista vise nece biti ko sto bilo je
Nemoj biti tuzan niko nije kriv, spasio si svoju glavu, ostao sam ziv"
Pitanje za ove matorce, o kojoj pjesmi je rijec :D

da ne pricamo o sva bol sviejta u bosni? ili gdje si bio ti tu kad je bilo najteze? :) :bih: pozdrav domovini
Imam bolje pitanje... koja je ovo pjesma mladiću?

Kokošari i šverceri duhanom
Mašu mi iz limuzina
Nije dugo do glasa roga
Tek još koji litar benzina

Spoiler
Show

Mislio sam da živim na dnu
Siguran u mulju ničijeg blata
Do smrti zatvoren u krug
Stalno otvaram pogrešna vrata

Do bola zgaženog poltrona
Intimu znaju mi seoske špije
Psi svetaca bez oreola
Šugave i podle planinske lije

Mulj, sivi mulj
Sve je mulj, sivi mulj

Kokošari i šverceri duhanom
Mašu mi iz limuzina
Nije dugo do glasa roga
Tek još koji litar benzina

Gurnite me dublje u mulj
Ja sam ionako čovjek od blata
Ko je želio da umre nek živi
Ostale čeka obećana plata

Mulj, sivi mulj
Sve je mulj, sivi mulj
CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199620 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Pomoć u zadnje tri sedmice od strane Njemačke.


Među tom pomoći je i novi Njemački sistem PVO-a.
lajkujMe
Posts: 12317
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#199621 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

A ja npr dijelim misljenje s Davidom.

On je trenutno vrlo sumoran, mozda je i kod njega problem politicka pripadnost (Republikanci) ali neke cinjenice koje je iznio ne mozes pobiti.

Cinjenica je da su Ameri usvojili paket pomoci a cinjenica je da Aerodrom u Rzeszów prazan.
Oprema ne stize a Biden i Sulivan i dalje koce pomoc iako sad imaju novca.
David je jos prije dodjele pomoci optuzio Administraciju da nisu cak ni pripreme odradili (nikakva oprema nije dosla predhodno do Europe).
Umjesto da postoji airbridge imamo jednu nulu.
Ono Bradleya sto su sad obecali nece doci naredna 2-3 mjeseca (moraju s depoa na obnovu).

Cinjenica jeste da Amerika koci kljucnu pomoc, dozira pomoc tacno onoliko koliko treba da Ukrajina ne kolabira a Rusi ne budu porazeni.

Ameri od starta idu na dugi rat iscrpljivanja, i dok s stajalista opreme i novca Ameri to mogu bez problema ipak ne mogu osigurati dvije kljucne stvari
Kontiniuranu podrsku Americke javnosti
I ostanak Bidena na vlasti nakon izbora.

A uz to Ukrajina gubi snagu mobilizacija im je ogromni problem kako god sagledas.

Nije pomoglo uopste sto je Ruska invazija docekana medijski pod hypom (i ja isti pao na tu foru).

Sto me najvise boli, 2022 i 2023 Ukrajina je daleko dogurala da negira Rusku prednost u mnogo cemu.
Ojacala svoje snage maks ali se opet kao 2022 propustila sansa i dozvolila Ruskoj vojsci prilagodba na rat.

I Ruska vojska iz 2022 se ne moze porediti s ovom danasnjom.
Nazalost fatalne su bile neke imaginacije Politike i vojske kako Ukrajinske tako o NATO zemalja.

Putin je treba pasti 2023 ali nije i sad nikad jaci kao lider
Rusija se nije raspala nego upravo suprotno dok je 2022 i dijelom 2023 u Rusiji postojao velik otpor ovom ratu sad ga nema.
Originalna Ruska vojska je porazena jos u septembru 2022, ali nije dokrajcena.
Rusi su u kljucnom momentu doveli chmobikse i iskoristili maks svoje prednosti da bi stabilizovali frontu.

Sta vise bacili su u Jesen 2022 do ljeta 2023 ono sto ja licno zovem "potrosne" snage a u pozadini je prava vojska obnavljana i ojacana.
Wagner i chmobiksi su posluzili svojoj svrsi u ta doba, okupirali su Ukrajinsku vojsku dovoljno dugo da im se glavnica snaga oporavi.
A ne zaboravite glavne Ukrajinske brigade su u tom periodu nastradale.
93, 1 tenkovska, 10 planinska, 36 mornaricka da ne nastavljam.
I onda dolazi nesretna ljetna ofanziva Ukrajinaca 2023. Polomili su polupripremljene brigade u toj ofanzivi da prostite za par polja i sela u sred nicega.

47 Meh je jedina izasla iz tog ljeta kao mocna brigada, najmocnija Brigada koja je Ukrajina imala u datom trenutku.
E i ta Brigada je sad slomljena u ofanzivama 2023 i 2024 u odbrani Avdijevskog ratista.

Ali za razliku od ranije nije dosla zamjena, 93 brigada i dalje nije oporavljena kao i mnoge druge.

Izgubljena prednost u ultra preciznom naoruzanju (GPS navodjeno), PVO je istrosena i ni 50% efikasna kao 2023.
Prednost u kontrabaterijskim napadima isto nestala.

A usput Ruska avijacija je s djelomicnom zracnom nadmocu presla na potpunu zracnu dominaciju.
Bacanje 150 Fab dnevno je uzas jedan i vrlo je tesko drzati odbranu kad ti rov pretvore u rupu od 30 sirine i 10 metara dubine.

Ovo sve gore i dalje ne znaci da ce Rusi pobjediti, i dalje je Ukrajinska odbrana solidna i drze Ruse na nogama ali odnos snaga se drasticno promjenio a ne vidi se na horizontu neko rjesenje.

Cekam F16 da vidim hoce li to ista pomoci protiv Fab da se moze lakse disati.

Sta me jos tangira i nije mi bas jasno zasto. Dolaskom Sirskija ocekivao sam promjenu u taktikama, strategijama i borbi na terenu, medjutim promjene nema. Sirski kao da i vodi apsolutnu istu taktiku kao Zaluzny. Ili se ti generali ne pitaju ali nemaju snage i znanja za drugacije pristupe.

Sta vise, ne znam za vas ali jeste li primjetili da su SBU akcije sve manjeg obima i sve rjedje?
Pogotovo unutar Rusije.

Ipak, ja mislim da ce Ukrajinci na koncu postici veliki uspjeh ali moraju se kockice kako treba sloziti i gomilajuci problemi napokon rjesiti.

Ne znam ja imam utisak da se ovaj rat namjenski stisava i ciljano se smanjuje obim ratnih dejstava.
elcaliente
Posts: 4595
Joined: 13/06/2012 15:52

#199622 Re: Ukrajina

Post by elcaliente »

drndalo wrote: 30/04/2024 15:54
elcaliente wrote: 30/04/2024 12:17
drndalo wrote: 30/04/2024 12:12

Ti si ocito bio isto u Njemackoj za naseg rata i nemas pojma koliko smo mi kukali i kmecali svaki dan. Koliko je nase omladine uzivalo po Evropi zamotane u BiH zastave, valjajuci se na koncertima u vlastitoj povracotini. Kod nas nije bilo gala vecera (aha), niti su nam radili kafici i klubovi... Pronevjere nismo nikada praktikovali, i Bakir je svaki dan poklanja drzavi jednu vrecu para, koliki nam je moral bio... Ah, nije poklanjao kazete, nego uzimao...?

Moja greska...

Ja sam jos uvjek u Njemackoj. I da, iako je to kod nas bilo je mislis da je to ponasanje ispravno? Jer mislis da je uredu da Ukri ne mogu popuniti redove a 200km dalje u njihvoj zemlji ljudi zive kao da su u Monaku? N


Kako sad 1/2 Ukrajine, kad je vascijela Ukrajina = Ruska zemlja, ruskog jezika, rusa nastanjenih tamo, samo malo zaludjenih NacionalSocijalizmom...?
Pola Ukrajine ce prisvojiti Rusiji, a pola kontrolirati, ostavi ce kao neku tampon zonu.
Oko (Always) tampona se slazemo. Samo sto sam ja siguran da ce taj tampon biti do Kurska, s one strane granice...
A danas je sa ove Ukrajinske.
User avatar
madner
Posts: 56803
Joined: 09/08/2004 16:35

#199623 Re: Ukrajina

Post by madner »

Svaki duzi rat je rezultat pogresne procjene na pocetku.
User avatar
video
Posts: 6897
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#199624 Re: Ukrajina

Post by video »

Cije?
CrveniKuk
Posts: 2975
Joined: 22/04/2022 21:54

#199625 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Dolazak aviona F-16 u isto vrijeme prati i izgradnju posebne infrastrukture.
Post Reply