Uklanjanje mladeza

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Ona_Sa
Posts: 4
Joined: 29/12/2008 18:06

#1 Uklanjanje mladeza

Post by Ona_Sa »

Vec neko vrijeme razmisljam da uklonim mladez sa lica, tacnije sa desne strane nosa.. pa bih zeljela cuti iskustva forumasa :) Koliko sam cula uklanjanje hirurskim putem je zdravije..a mene zanima da li je iko uklanjao mladez, gdje, kojom metodom i koliko kosta?
Bila bih jako zahvalna ako bi mi ko zna rekao kako izgleda jedan pregled mladeza jer sam ja bila jednom na pregledu (doktor ga je bukvalno samo pogledao) u Sanasi pa mi se to cinilo malo cudno da me samo pogleda i zakaze 'odstranjivanje mladeza'
Kod Karabega nisam bila jer je pregled 30 KM, a nisam bila sigurna hoce li 'pregled' biti isti kao i u Sanasi pa sam htjela prvo da se raspitam da li je iko pregledavao mladez kod njega i kako je to izgledalo?
Hvala unaprijed na odgovorima, svaki savjet je dobrodosao!

p.s. izvinjavam se ako tema o ovome vec postoji (ja sam ovlas pregledala ali nisam nasla temu o mladezima)
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#2 Re: Uklanjanje mladeza

Post by idealnaM »

http://vitamelmelem.com/html/o_made_ima ... icama.html

Evo ima nesto malo tu..pa pročitaj.. :|
User avatar
corolla02
Posts: 10370
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#3 Re: Uklanjanje mladeza

Post by corolla02 »

Kakav ti je mladez, jel okruli-crveni sto "strsi" ili je siroki i crni!?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#4 Re: Uklanjanje mladeza

Post by Pera Trta »

Ona_Sa wrote:Vec neko vrijeme razmisljam da uklonim mladez sa lica, tacnije sa desne strane nosa.. pa bih zeljela cuti iskustva forumasa :) Koliko sam cula uklanjanje hirurskim putem je zdravije..a mene zanima da li je iko uklanjao mladez, gdje, kojom metodom i koliko kosta?
Bila bih jako zahvalna ako bi mi ko zna rekao kako izgleda jedan pregled mladeza jer sam ja bila jednom na pregledu (doktor ga je bukvalno samo pogledao) u Sanasi pa mi se to cinilo malo cudno da me samo pogleda i zakaze 'odstranjivanje mladeza'
Kod Karabega nisam bila jer je pregled 30 KM, a nisam bila sigurna hoce li 'pregled' biti isti kao i u Sanasi pa sam htjela prvo da se raspitam da li je iko pregledavao mladez kod njega i kako je to izgledalo?
Hvala unaprijed na odgovorima, svaki savjet je dobrodosao!

p.s. izvinjavam se ako tema o ovome vec postoji (ja sam ovlas pregledala ali nisam nasla temu o mladezima)
Tako i izgleda pregled mladeža, nema tu neke "specijalne" metode. Inspekcijom (tj.gledanjem) se utvrdi vanjski izgled i lokalizacija mladeža. Ako je izgledom "sumnjiv" ili je na nezgodnoj lokalizaciji (na dijelu tijela gdje je izložen trenju i pritisku) preporučuje se njegovo uklanjanje. Nakon toga se šalje na patohistološku analizu, koja jedino definitivno može utvrditi dijagnozu (da li je običan mladež ili nešto drugo).
Ona_Sa
Posts: 4
Joined: 29/12/2008 18:06

#5 Re: Uklanjanje mladeza

Post by Ona_Sa »

Hvala na pomoci. Moj mladez je okrugao smedje boje i ne strsi..ne veliki. Vec sam kako rekoh bila na pregledu, doktor je onako od oka pogledao po njegovim reakcijama mladez je Ok, nije bilo nikakvih naznaka sa njegove strane da misli da mladez nije uredu vec je samo pogledao i rekao datim kad bih ga mogla doci na uklanjanje, s obzirom da sma ja iskazala zelju. Ono sto je rekla doktorica koja je bila prisutna je da je mladaze uvijek sigurnije/bolje ukloniti nego ostaviti. Ja sam svojim mladezom problema nemam koliko znam hvala Bogu..ali bih ga uklonila zbog razloga kombinovano - estetskih a i toga da sutra ne razmljam hoce li porasti ili nesto daleko bilo.. On ustvari vremenom malko raste..kako to obicno biva s mladezima, s godinama..i ja ga vise ne bih drzala na sebi :P

Pera, ako kazes da se to uglavnom pregleda tako od oka..onda mi se ne isplati davati 30 KM.. da li si siguran u to? Negdje sam citala da neki doktori (doduse ne ovdje) slikaju mladez nekim aparatom il' kako vec i na kompu im izadje slicica i oni kao po tome gledaju/pregledavaju..

Ima li neko preporuku za mene sto se doktora tice?
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#6 Re: Uklanjanje mladeza

Post by skojotovski »

slikanje mladeza aparatom i pracenje njegovog eventualnog razvoja/sirenja radi dr. alendar faruk.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#7 Re: Uklanjanje mladeza

Post by Pera Trta »

Ona_Sa wrote:Hvala na pomoci. Moj mladez je okrugao smedje boje i ne strsi..ne veliki. Vec sam kako rekoh bila na pregledu, doktor je onako od oka pogledao po njegovim reakcijama mladez je Ok, nije bilo nikakvih naznaka sa njegove strane da misli da mladez nije uredu vec je samo pogledao i rekao datim kad bih ga mogla doci na uklanjanje, s obzirom da sma ja iskazala zelju. Ono sto je rekla doktorica koja je bila prisutna je da je mladaze uvijek sigurnije/bolje ukloniti nego ostaviti. Ja sam svojim mladezom problema nemam koliko znam hvala Bogu..ali bih ga uklonila zbog razloga kombinovano - estetskih a i toga da sutra ne razmljam hoce li porasti ili nesto daleko bilo.. On ustvari vremenom malko raste..kako to obicno biva s mladezima, s godinama..i ja ga vise ne bih drzala na sebi :P

Pera, ako kazes da se to uglavnom pregleda tako od oka..onda mi se ne isplati davati 30 KM.. da li si siguran u to? Negdje sam citala da neki doktori (doduse ne ovdje) slikaju mladez nekim aparatom il' kako vec i na kompu im izadje slicica i oni kao po tome gledaju/pregledavaju..

Ima li neko preporuku za mene sto se doktora tice?
Isti ti je fazon. Samo ga uslika i naruči te za nekoliko mjeseci da mu dođeš, pa onda gleda sliku i uspoređuje.
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#8 Re: Uklanjanje mladeza

Post by Rauber »

Joj imam ja 2-3 na tijelu koji su veci i ispupceni ali me strah "dirati" , nesto kontam da to kod nas i nije pametno operisati :-?
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#9 Re: Uklanjanje mladeza

Post by miki27A »

Meni se nakon ogrebotine bio pojavio mladez na desnoj strani stomaka, desno od pupka, nekad 2003., otisla s uputnicom kod plasticnog hirurga na KCUS, oni kad su pregledali narucili me za dva dana na odstranjivanje istog:) E sad, jadni mladez nije bio veceg promjera od 5 mm, ali je doktor fino "iskruzio" i otisao pravo duboko da izvadi korijen (naime mladez iako izgleda da je mali na povrsini ustvari ima neki korijen?) to stavio u kutijicu od filma i dao meni da odnesem na patologiju sutradan?. I da, ovo sam gledala kako sjece i sije:) Ranu zatvorio sa 3 konca, 15 dana ne kvasiti ranu. Rezultat pato-histo analize bio OK s tim sto sad imam fin razliven oziljak, jos uvijek pomalo bijel i nakon 6 godina. Covjek koristio neki podeblji konac, pa ostao oziljak. Pitam se kako bi mi neko ko nije plasticni hirug uradio ovo?
Familija nije ni znala sta sam uradila dok nije postar donio reimbursment (nemam blage kako se ovo kaze: refundacija?) nakon 7 dana. Nana znam da bi rekla da to ne valja skidati, a isto tako i starci, ali ja se s tim ne slazem, bolje skinuti pa da bude OK nego ostaviti pa da kasnije kazu sto nisi prije dosao dok nije naraslo?:)
To je moja prica, pa vi sad vidite.
Ona_Sa
Posts: 4
Joined: 29/12/2008 18:06

#10 Re: Uklanjanje mladeza

Post by Ona_Sa »

I ja imam mozda jos jedan ili dva na tijelu, ne velike.. Ali ovaj je na desnoj strani nosa..mjesto izlozeno suncu (taj dio koze mi obavezno gori, iako se ja stitim) plus ja zaista ne volim benove, izgledaju mi ruzno pa cak i ako su na Cindy Craford :D vec oko godinu razmisljam da ga uklonim i svako malo se susrecem sa - ne valja to dirati moze na zlo ili tome slicno..a ja kako sam malko plasljiva sve odgadjam. Sad sam bas ono odlucila samo bih zeljela cuti iskustva eventualno preporuke.. plus da li je uklanjanje skuplje od 300KM zajedno sa anestezijom i eventualnim pregledom?
1972
Posts: 15
Joined: 24/07/2009 15:44

#11 Re: Uklanjanje mladeza

Post by 1972 »

Pretposle godine otisao sam u Drzavnu bolnicu na pregled jednog sumnjivog poveceg mladeza sa namjerom da ga uklonim hirurskim putem. Medjutim, dr. Dujso (cini mi se da se ovako zove) je procjenio da taj mladez nije iz skupine rizicnih i da ga nije potrebno odstranjivati, ali da na ledjima imam drugi koji bi bilo pozeljno odstraniti. Nakon sto sam pristao, narucen sam za par dana i pod lokalnom anestezijom taj mladez je hirurski odstranjen. Za par dana je bio gotov i patohistoloski nalaz koji je bio u redu. Sve skupa je kostalo negdje oko 40-50 km. Osim oziljka nemam drugih posljedica.
User avatar
hana_montana
Posts: 14943
Joined: 13/04/2009 21:50
Location: Kalopsia

#12 Re: Uklanjanje mladeza

Post by hana_montana »

Ako je mladez potrebno skidati a to plasticni hirurg zna nakon pregleda onda se mora duboko zarezati da bi se komplet odstranio pa tako oziljak bude veci od samog mladeza,uglavnom radi se pod anestezijom i intervencija je potpuno bezbolna.U svakom slucaju ukoliko ima ikakvih promjena na njemu bolje ga je odstraniti!
pilica
Posts: 123
Joined: 16/01/2008 15:41

#13 Re: Uklanjanje mladeza

Post by pilica »

Preporučujem dr Dujsu u Državnoj bolnici. Ja sam prošle godine odstranila jedan na leđima (a za drugi mi je rekao da nema potrebe uklanjati), bezbolno, dođeš sa uputnicom na pregled i onda te zakažu za sam postupak. Kod ovog doktora su velike gužve, ali nek' te to ne pokoleba, brzo ide. Što se tiče ožiljaka, zavisi i na kojem je dijelu tijela, da li će se vidjeti i kakav će biti.
Patohistološki nalaz košta oko 40km, i to je to.
Sretno, u svakom slučaju.
User avatar
butterfly_01
Posts: 548
Joined: 13/02/2011 23:18

#14 Re: Uklanjanje mladeza

Post by butterfly_01 »

je li ko radio uklanjanje mladeza na Kosevu na plasticnoj hirurgiji?
shambho
Posts: 989
Joined: 30/04/2009 23:18

#15 Re: Uklanjanje mladeza

Post by shambho »

butterfly_01 wrote:je li ko radio uklanjanje mladeza na Kosevu na plasticnoj hirurgiji?

Jesam ja prosli mjesec.. Normala :-D .. Iskreno pojma nemam ni ko me operisao, nisam imala para za privatno fakat, samo otisla gore i rekla da hocu da uklonim mladez..

Otisla, cekala dva sata, narucili me za mjesec dana. Dosla na dan kad sam narucena, otisla na hirurgiju, dali mi da se presvucem, odveli me u salu.. Anestezija malkice zabolila, zasili, stavili zavoj, kontrola za tri dana.. Skinuli zavoje na kontroli (opet cekala dva sata da me prime) i to je to.. Kao sto rekoh nem pojma ni ko mi je doktor bio..

Trebam jos otici vidjeti nalaz kakv mi je al' ne mogu ove sedmice..


Evo ovim putem i ja da pitam, cime ste mazili ako je neko uklanjao poslije operacije, mene bas bas svrbi oziljak.. :roll:
User avatar
butterfly_01
Posts: 548
Joined: 13/02/2011 23:18

#16 Re: Uklanjanje mladeza

Post by butterfly_01 »

hvala na brzom odgovoru.
mene su narucili za cetiri mjeseca. termin mi je sad u cetvrtak.
imas PP.
Aneta
Posts: 3
Joined: 28/06/2012 14:36

#17 Re: Uklanjanje mladeza

Post by Aneta »

Molim za pomoć ako netko zna: imam madež (nije izraslina nego pigmentacija tamno smeđe boje) koji se vremenom širi. Konačno sam odlučila ukloniti ga. Zvala sam polikliniku Sanasa pa je nakon pregleda dermatologa dogovoreno uklanjanje. Zanima me je li netko u Sanasi radio slično i koliko otprilike dođe uklanjanje madeža jer mi sad preko telefona nisu mogli reći dok se to ne pregleda. Hvala!
User avatar
butterfly_01
Posts: 548
Joined: 13/02/2011 23:18

#18 Re: Uklanjanje mladeza

Post by butterfly_01 »

ako imas zdravstveno osiguranje idi na plasticnu hirurgiju. urade ti uklanjanje mladeza, naprave histopatoloski nalaz a ne platis nista.
Ja sam gore uklanjala...
Aneta
Posts: 3
Joined: 28/06/2012 14:36

#19 Re: Uklanjanje mladeza

Post by Aneta »

butterfly_01 wrote:ako imas zdravstveno osiguranje idi na plasticnu hirurgiju. urade ti uklanjanje mladeza, naprave histopatoloski nalaz a ne platis nista.
Ja sam gore uklanjala...
Nemam zdr. osiguranje zato i idem privatno. Stvarno to vučem godinama i konačno sam odlučila ukloniti ga iz estetskih razloga (ni puder više ne pomaže, izleda još gore kad ga nanesem). Jedino se nadam da nije puno skupo :-) jer si onda neću moći priuštiti.
Ako netko ima iskustvo iz bilo koje privatne ordinacije neka napiše :)
tester33
Posts: 206
Joined: 13/12/2011 19:24

#20 Re: Uklanjanje mladeza

Post by tester33 »

Aneta wrote:
butterfly_01 wrote:ako imas zdravstveno osiguranje idi na plasticnu hirurgiju. urade ti uklanjanje mladeza, naprave histopatoloski nalaz a ne platis nista.
Ja sam gore uklanjala...
Nemam zdr. osiguranje zato i idem privatno. Stvarno to vučem godinama i konačno sam odlučila ukloniti ga iz estetskih razloga (ni puder više ne pomaže, izleda još gore kad ga nanesem). Jedino se nadam da nije puno skupo :-) jer si onda neću moći priuštiti.
Ako netko ima iskustvo iz bilo koje privatne ordinacije neka napiše :)


Preporucujem lasersko uklanjanje.

Jer primijetio sam da mladezi "blijede" tj. nestaju kad laserska zraka udari toplotnim snopom. Jer radio ja lasersku epliaciju .... pa sam primijetio pozitivne promjene i nema mladeza.
User avatar
butterfly_01
Posts: 548
Joined: 13/02/2011 23:18

#21 Re: Uklanjanje mladeza

Post by butterfly_01 »

s tim da kod laserskog uklanjanja korijen mladeza ostaje ispod koze, a kod hirurskog uklanjanja uklanja se cijeli mladez - ukljucujuci i korijen.
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#22 Re: Uklanjanje mladeza

Post by amko76 »

Ja sam skidao na plastičnoj hirurgiji prije 14 dana. Sve pohvale. Danas skinuo konce i opet ne mogu da treniram nekoliko dana da se ne rastave šavovi :(
Aneta
Posts: 3
Joined: 28/06/2012 14:36

#23 Re: Uklanjanje mladeza

Post by Aneta »

Opet ja sa svojim madežom :D
Bila jučer u Sanasi i žali bože 30 KM što sam dala za pregled dermatologu jer to što mi je rekla već sam ranije znala (da pigmentacija koju imam nije ništa ozbiljno, znači nije zloćudna promjena). Poslala me maksilofacijalnom kirurgu i kao može se to ukloniti ali će mi ostati ožiljak i na tom dijelu neću imati obrvu :-x (madež se nalazi u području obrve i iznad nje). Poludila sam jer sam se nadala da ću ga konačno zauvijek ukloniti.
Zna li netko gdje bi mi bilo najbolje otići na lasersko uklanjanje, koliko košta i mora li se ići na nekoliko tretmana jer sumnjam da se može ukloniti nakon jedne intervencije?
tester33
Posts: 206
Joined: 13/12/2011 19:24

#24 Re: Uklanjanje mladeza

Post by tester33 »

Aneta wrote:Opet ja sa svojim madežom :D
Bila jučer u Sanasi i žali bože 30 KM što sam dala za pregled dermatologu jer to što mi je rekla već sam ranije znala (da pigmentacija koju imam nije ništa ozbiljno, znači nije zloćudna promjena). Poslala me maksilofacijalnom kirurgu i kao može se to ukloniti ali će mi ostati ožiljak i na tom dijelu neću imati obrvu :-x (madež se nalazi u području obrve i iznad nje). Poludila sam jer sam se nadala da ću ga konačno zauvijek ukloniti.
Zna li netko gdje bi mi bilo najbolje otići na lasersko uklanjanje, koliko košta i mora li se ići na nekoliko tretmana jer sumnjam da se može ukloniti nakon jedne intervencije?

Posto ti to tretiras malu povrsinu .... najvjerovatnije oko 30-50 KM po tretmanu.
zensko_zlo
Posts: 1
Joined: 30/08/2013 09:16

#25 Re: Uklanjanje mladeza

Post by zensko_zlo »

Ima li itko da je uklanjao madez u Mostaru i kakva su iskustva??
Post Reply