Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Ukinuti izučavanja ratova, ustanaka, buna i sličnih događaja u historiji, kao predmetu u školama?

Da
10
26%
Ne
29
74%
 
Total votes: 39

User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#1 Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

Post by Comrad »

Da se odmah ogradim, nisam srednjoskolac, sa historijom sam davno zavrsio.

Da se pitam, ovaj predmet bih ukinuo u skolama. Ko je gdje ratovao, protiv koga, zasto i kako, ko je koga ubio itd. Sta je svrha toga? Sta mene briga o onim frontovima u drugom svjetskom ratu, ko je bio u silama ovim ko u onim... :-) :?

I sto jedan forumas rece bez historije, nema buducnosti; ja bih prije rekao sa historijom nema buducnosti.

Stoga, neka historije za studente iste, neka je ko hoce da je onako izucava i cita. Ali trovat djecu raznim glupostima i nepotrebnim informacijama, cijelu godinu im brbljat o ratovima je zalosno.
Last edited by Comrad on 14/12/2011 10:48, edited 2 times in total.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by madner »

Da ja tebe pitam par pitanja pa mi ti odgovori.

Zasto je Evropa od 18 stoljeca postala nadmocna?

Kada su uvedeni konstiutivni narodi u Ustav BiH?

Zasto se Bosna i Hercegovina zove tako?
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#3 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by Pitarrr82 »

Ima nas koji volimo historiju, koji smo cak i htjeli studirati historiju a i nije to samo prica o ubijanju i slicno, ima mnogo toga a vjerujem da ima i danas djece koja je vole i s toga je sigurno ne treba ukidati...
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#4 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by metronom »

Cuj ukinuti historiju... nemoj vise majke ti. :roll:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#5 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by sumirprimus »

historiju da :mrgreen:
al istoriju/povijest i zemljopis dabogda... :mrgreen:
i onda se bar ne bi cudili sto su djeca totalni duduci,ionako i sa skolom nista ne znaju...
Last edited by sumirprimus on 14/12/2011 09:55, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#6 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by sumirprimus »

Sliver wrote:i matematiku i matematiku...
matematiku treba uz strane jezike djeci uvalit da uce ha guguknu,ukinut im kineske igracke,bolesne crtane filmove,tupave djecije emisije,i samo skola,ko odbije u internat,i nek se ne vraca dok ne zna sve napamet!!!
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#7 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by Mistik_ »

Ne kontam?

Ako mislis na prethodni rat, bolje ustanoviti cinjenice i istinu nego sve gurnuti pod tepih. Znam da je utvrdjivanje cinjenica kod nas gotovo nemoguce jer ima milion "istina" al nista bolje nece zavrsiti ukidanje historije.
Pobjednici oisu istoriju a kod nas niko nije pobjedio tako da svako ima svoju povijest.


Ukini glupe serije, nasilne igre, nasilne filmove, cemer i jad sto ga vide svaki dan oko sebe...
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#8 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by sumirprimus »

Jedna je istina,a vise je interpretacija iste... :)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#9 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by madner »

Zapravo je gluposti sto se predmet ucio napamet i djeca filuju podacima. Histografija ima metodu kojom se upravo dolazi do istine, kako odvojiti pseudohistoriju od prave, kako rjesiti kolizije raznih izvora itd...

Kada bi to djeca naucila, to bi im bio daleko najbitniji predmet u zivotu.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#10 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by sumirprimus »

bogam istorija je nauka koja proucava proslost ljudskog drustva..reko meni nastavnik vuksan(crnogorac).ja nisam znao ponovit prvi put,on mi spuco čvoku.
i dan danas pamtim... :D
i sad kad gledam kviz,pola stvari se sjetim,pitaj ovu danasnju maldez,pojma oni nemaju!!!
opce znanje ko damu...
skola je na prvom mjestu,uvijek i za vijeke vijekova...inace... dejton :(
Ujedam

#11 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by Ujedam »

Ne mogu da vjerujem da neko razmišlja na način kao ti. Nema nikakve logike da ukineš srednjoškolcima i osnovcima historiju iz razloga jer na osnovu te historije uče o prošlosti koja se dešavala po svijetu, ono što trebaju da znaju, to je ako neko opće znanje. Davno je neko rekao: "bez prošlosti nema budućnosti", totalno se slažem. Ionako su ove generacije glupave, još im samo fali da im ukinu historiju, pa onda geografiju, matematiku.. :D :-)
P.S. sjećam se da me je prof.historije u srednjoj pitala ko je nacrtao Monalizu :lol:
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#12 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by Comrad »

Mistik_ wrote:Ne kontam?

Ako mislis na prethodni rat, bolje ustanoviti cinjenice i istinu nego sve gurnuti pod tepih. Znam da je utvrdjivanje cinjenica kod nas gotovo nemoguce jer ima milion "istina" al nista bolje nece zavrsiti ukidanje historije.
Pobjednici oisu istoriju a kod nas niko nije pobjedio tako da svako ima svoju povijest.

Ukini glupe serije, nasilne igre, nasilne filmove, cemer i jad sto ga vide svaki dan oko sebe...
Ma ne mislim na prethodni rat, on se ionako jos ne izucava u skolama koliko znam. Ali eto doce i to na red nekad. I sta ce onda djeca uciti? A kao eto oni svi podaci o prvom i drugom su tacni. Jesu malo sutra.

Ima dobrih stvari koje djeca mogu saznati. Ali sigurno 50% onih knjizurina se odnosi na ratove, bune, ustanke, itd. Sta je svrha izucavanja tih stvari? Jedno je izucavati sta ja znam neolit, a totalno druga stvar je uciti ko je koga napao i na kojem frontu. Mozda sam se pogresno izrazio, ali te stvari ja bih odmah izbacio iz izucavanja. Jer mladi um je stvarno nepotrebno trovati tim glupostima.

Pa evo nek neko kaze, sta je nama dobro ta historija donijela? Sta, jel eto imamo drzavu, jezik, nacionalnost. Pa hebo drzavu, meni licno je nebitno gdje zivim, bitno mi je da sam zdrav, da radim, da imam bitne osobe u zivotu tu oko sebe i kraj price. Hebe mi se hoce li se mjesto gdje zivim zvati Bosna i Hercegovina ili Bangladeš, hocu li ja biti bosanac, bosnjak ili cu bit eskim. Komad zemlje je komad zemlje, bio on na jednom dijelu ove planete ili na drugom.
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#13 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by Mistik_ »

Comrad wrote:
Mistik_ wrote:Ne kontam?

Ako mislis na prethodni rat, bolje ustanoviti cinjenice i istinu nego sve gurnuti pod tepih. Znam da je utvrdjivanje cinjenica kod nas gotovo nemoguce jer ima milion "istina" al nista bolje nece zavrsiti ukidanje historije.
Pobjednici oisu istoriju a kod nas niko nije pobjedio tako da svako ima svoju povijest.

Ukini glupe serije, nasilne igre, nasilne filmove, cemer i jad sto ga vide svaki dan oko sebe...
Ma ne mislim na prethodni rat, on se ionako jos ne izucava u skolama koliko znam. Ali eto doce i to na red nekad. I sta ce onda djeca uciti? A kao eto oni svi podaci o prvom i drugom su tacni. Jesu malo sutra.

Ima dobrih stvari koje djeca mogu saznati. Ali sigurno 50% onih knjizurina se odnosi na ratove, bune, ustanke, itd. Sta je svrha izucavanja tih stvari? Jedno je izucavati sta ja znam neolit, a totalno druga stvar je uciti ko je koga napao i na kojem frontu. Mozda sam se pogresno izrazio, ali te stvari ja bih odmah izbacio iz izucavanja. Jer mladi um je stvarno nepotrebno trovati tim glupostima.

Pa evo nek neko kaze, sta je nama dobro ta historija donijela? Sta, jel eto imamo drzavu, jezik, nacionalnost. Pa hebo drzavu, meni licno je nebitno gdje zivim, bitno mi je da sam zdrav, da radim, da imam bitne osobe u zivotu tu oko sebe i kraj price. Hebe mi se hoce li se mjesto gdje zivim zvati Bosna i Hercegovina ili Bangladeš, hocu li ja biti bosanac, bosnjak ili cu bit eskim. Komad zemlje je komad zemlje, bio on na jednom dijelu ove planete ili na drugom.

Pa onda ti se naslov ne slaze sa stavom. Naslov se odnosi na ukidanje historije a ne dijela. I ko bi odlucivao koja je historija dobra a koja nije.

Ljudi su takvi po prirodi, ratoborni, historiju cvojecanstva cini historija ratova, zalosno ali istinito.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#14 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by sumirprimus »

vala mistik,bilo je i perioda ljubovanja,recimo pravilo prve bracne noci u engleza na zaposjednutoj teritoriji... :mrgreen:
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#15 Re: Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

Post by Baudelaire »

Možeš ti iz historije naučiti i šta te čeka u budućnosti. Nažalost, kad vidim koliko se kod nas neke stvari ponavljaju svakih 20-50 godina, tupio bih u Bosni i Hercegovini historiju po 24 sata dnevno. Ali balkansku najviše. Pa nek nauče neke stvari.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#16 Re: Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

Post by Ghost_Rider_XXX »

Ja odavnu mahnitiju hipotezu ne pročitah. :-)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#17 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by madner »

Comrad wrote:
Mistik_ wrote:Ne kontam?

Ako mislis na prethodni rat, bolje ustanoviti cinjenice i istinu nego sve gurnuti pod tepih. Znam da je utvrdjivanje cinjenica kod nas gotovo nemoguce jer ima milion "istina" al nista bolje nece zavrsiti ukidanje historije.
Pobjednici oisu istoriju a kod nas niko nije pobjedio tako da svako ima svoju povijest.

Ukini glupe serije, nasilne igre, nasilne filmove, cemer i jad sto ga vide svaki dan oko sebe...
Ma ne mislim na prethodni rat, on se ionako jos ne izucava u skolama koliko znam. Ali eto doce i to na red nekad. I sta ce onda djeca uciti? A kao eto oni svi podaci o prvom i drugom su tacni. Jesu malo sutra.

Ima dobrih stvari koje djeca mogu saznati. Ali sigurno 50% onih knjizurina se odnosi na ratove, bune, ustanke, itd. Sta je svrha izucavanja tih stvari? Jedno je izucavati sta ja znam neolit, a totalno druga stvar je uciti ko je koga napao i na kojem frontu. Mozda sam se pogresno izrazio, ali te stvari ja bih odmah izbacio iz izucavanja. Jer mladi um je stvarno nepotrebno trovati tim glupostima.

Pa evo nek neko kaze, sta je nama dobro ta historija donijela? Sta, jel eto imamo drzavu, jezik, nacionalnost. Pa hebo drzavu, meni licno je nebitno gdje zivim, bitno mi je da sam zdrav, da radim, da imam bitne osobe u zivotu tu oko sebe i kraj price. Hebe mi se hoce li se mjesto gdje zivim zvati Bosna i Hercegovina ili Bangladeš, hocu li ja biti bosanac, bosnjak ili cu bit eskim. Komad zemlje je komad zemlje, bio on na jednom dijelu ove planete ili na drugom.
Historija te uci da taj komad zemlje nije Bosna a ti si Bosanac, da si najebao na dugorocne staze. Naravno moguce je da ces ti biti izuzetak. :D
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#18 Re: Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

Post by Halcyon »

Ne mogu da vjerujem kakve teme otvarate. :lol:

"Those who cannot remember the past are condemned to repeat it." (George Santayana)
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#19 Re: Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

Post by realna do boli »

H/Istoriju ili ti povjest pisu pobjednici..sto se lijepo moze vidjeti i iz naseg rata.
U zavisnosti gdje zivis takva ce biti i istorija u tvojoj skoli.
Sinoc gledam na nekom sat. kanalu..danasnje cinjecie o Lenjinu i parama za oktobarsku revoluciju..ispada da su mu Njemci za to platili...ili napad na zimski dvorac ili pucanj s Aurore..sve izmisljeno radi tadasnje propagande.
Ljepo kaze covjek...u razgovoru ljudi nakon procitanog u novinama "Pravda" ( za cije ponovno pokretanje Lenjin dobi lovu od Njemaca)...ma mozda je ta revolucija bila na drugom kraju grada, pa mi nemamo pojma o tim herojskim djelima crvene armije....
Znaci, ja sam ucila istoriju koja je u tom datom momentu bila takva..tj..lazna...napad na zimski dvorac, pucanj sa Aurore, bomba na tenku na kojem je Lenjin i bla bla bla...sve laz.
Mnogo toga napisanog u istoriji je propaganda..po meni..
Ovo s Lenjinom mi bi najsvjezije..gledala sinoc :D
E sada..da li je treba uciti ili ne ....ili samo treba biti strpljiv pa dozivjeti da saznas i drugu stranu...nebih da se izjasnim..sve je relativno pa i istorija.
User avatar
hornet
Posts: 403
Joined: 17/07/2009 19:34

#20 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by hornet »

Comrad wrote:
Mistik_ wrote:Ne kontam?

Ako mislis na prethodni rat, bolje ustanoviti cinjenice i istinu nego sve gurnuti pod tepih. Znam da je utvrdjivanje cinjenica kod nas gotovo nemoguce jer ima milion "istina" al nista bolje nece zavrsiti ukidanje historije.
Pobjednici oisu istoriju a kod nas niko nije pobjedio tako da svako ima svoju povijest.

Ukini glupe serije, nasilne igre, nasilne filmove, cemer i jad sto ga vide svaki dan oko sebe...
Ma ne mislim na prethodni rat, on se ionako jos ne izucava u skolama koliko znam. Ali eto doce i to na red nekad. I sta ce onda djeca uciti? A kao eto oni svi podaci o prvom i drugom su tacni. Jesu malo sutra.

Ima dobrih stvari koje djeca mogu saznati. Ali sigurno 50% onih knjizurina se odnosi na ratove, bune, ustanke, itd. Sta je svrha izucavanja tih stvari? Jedno je izucavati sta ja znam neolit, a totalno druga stvar je uciti ko je koga napao i na kojem frontu. Mozda sam se pogresno izrazio, ali te stvari ja bih odmah izbacio iz izucavanja. Jer mladi um je stvarno nepotrebno trovati tim glupostima.

Pa evo nek neko kaze, sta je nama dobro ta historija donijela? Sta, jel eto imamo drzavu, jezik, nacionalnost. Pa hebo drzavu, meni licno je nebitno gdje zivim, bitno mi je da sam zdrav, da radim, da imam bitne osobe u zivotu tu oko sebe i kraj price. Hebe mi se hoce li se mjesto gdje zivim zvati Bosna i Hercegovina ili Bangladeš, hocu li ja biti bosanac, bosnjak ili cu bit eskim. Komad zemlje je komad zemlje, bio on na jednom dijelu ove planete ili na drugom.


Joj suplje, a da malo probas u Bangladesu, ha? Nije nam ''ta historija'' dobro donijela zato sto smo se iste odricali, vaznije je bilo uciti o Napleonu i frontovima u 2.svj. ratu nego o historiji svoje zemlje. Historija moze biti vrlo ''opasna'' ako se koristi za pravljenje nacionalnih mitova, npr. pricao o Bosnjacima kao poturicama i izdajnicima vjere pradedjova itd., a ustvari prije Turaka u Bosni pravoslavlja skoro da nije ni bilo. Jedini ispravni nacin je ponuditi argumente pa navesti djecu da kriticki razmisljaju, historija izucavana na taj nacin je sigurno korisnija od matematike...
Last edited by hornet on 14/12/2011 16:27, edited 1 time in total.
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#21 Re: Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

Post by slobodni armirach »

imal i jedan crnogorac, da nije bio ucitelj istorije :-D

inace nema glupljeg predmeta kao i zatupljivanje djece sa nekim jebenim bitkama i datumima koje se moraju uciti,
bolje da vrijeme potrose na matematiku, fiziku i hemiju

Istoriju ionako pise ko stigne, i podlozna je lazima,..prirodne nauke su egzaktne i nema laganja, presipanja iz supljeg u prazno.
User avatar
guy fawkes
Posts: 419
Joined: 09/11/2011 13:34

#22 Re: Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

Post by guy fawkes »

rat je prirodno stanje covjeka, ratova je uvijek bilo i uvijek ce ih biti

ne vidim problem u tome da djeca uce o ratovima koji su se desili u proslosti
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#23 Re: Ukinuti historiju kao predmet u skolama?

Post by Gray »

hornet wrote:
Comrad wrote:
Mistik_ wrote:Ne kontam?

Ako mislis na prethodni rat, bolje ustanoviti cinjenice i istinu nego sve gurnuti pod tepih. Znam da je utvrdjivanje cinjenica kod nas gotovo nemoguce jer ima milion "istina" al nista bolje nece zavrsiti ukidanje historije.
Pobjednici oisu istoriju a kod nas niko nije pobjedio tako da svako ima svoju povijest.

Ukini glupe serije, nasilne igre, nasilne filmove, cemer i jad sto ga vide svaki dan oko sebe...
Ma ne mislim na prethodni rat, on se ionako jos ne izucava u skolama koliko znam. Ali eto doce i to na red nekad. I sta ce onda djeca uciti? A kao eto oni svi podaci o prvom i drugom su tacni. Jesu malo sutra.

Ima dobrih stvari koje djeca mogu saznati. Ali sigurno 50% onih knjizurina se odnosi na ratove, bune, ustanke, itd. Sta je svrha izucavanja tih stvari? Jedno je izucavati sta ja znam neolit, a totalno druga stvar je uciti ko je koga napao i na kojem frontu. Mozda sam se pogresno izrazio, ali te stvari ja bih odmah izbacio iz izucavanja. Jer mladi um je stvarno nepotrebno trovati tim glupostima.

Pa evo nek neko kaze, sta je nama dobro ta historija donijela? Sta, jel eto imamo drzavu, jezik, nacionalnost. Pa hebo drzavu, meni licno je nebitno gdje zivim, bitno mi je da sam zdrav, da radim, da imam bitne osobe u zivotu tu oko sebe i kraj price. Hebe mi se hoce li se mjesto gdje zivim zvati Bosna i Hercegovina ili Bangladeš, hocu li ja biti bosanac, bosnjak ili cu bit eskim. Komad zemlje je komad zemlje, bio on na jednom dijelu ove planete ili na drugom.


Joj suplje, a da malo probas u Bangladesu, ha? Nije nam ''ta historija'' dobro donijela zato sto smo se iste odricali, vaznije je bilo uciti o Napleonu i frontovima u 2.svj. ratu nego o historiji svoje zemlje. Historija moze biti vrlo ''opasna'' ako se koristi za pravljenje nacionalnih mitova, npr. pricao o Bosnjacima kao poturicama i izdajnicima vjere pradedjova itd., a ustvari prije Turaka u Bosni pravoslavlja skoro da nije ni bilo. Jedini ispravni nacin je ponuditi argumente pa navesti djecu da kriticki razmisljaju, historija izucavana na taj nacin je sigurno korisnija od matematike...

Ocito nisi shvatio sta je zelio da kaze, i ja se isto slazem sa tim, da je komad zemlje komad zemlje (mada se ne slazem da treba ukinuti historiju, ali je treba svakako prilagoditi uzrastu i pojednostaviti gradivo. Zasto ne npr prikazivati filmove sa history channela o drevnim bitkama, zanimljivije je nego uciti iz knjige).
User avatar
hornet
Posts: 403
Joined: 17/07/2009 19:34

#24 Re: Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

Post by hornet »

Shvatio sam da ste obojica anacionalni, on gore hebe drzavu a ti se slazes. Milioni ljudi su kroz historiju ginuli da taj komad zemlje imaju u sopstvenoj drzavi, a ne da neko drugi vlada nad njima.
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#25 Re: Ukinuti izučavanje ratova, ustanaka, i sl. u historiji?

Post by Mistik_ »

hornet wrote:Shvatio sam da ste obojica anacionalni, on gore hebe drzavu a ti se slazes. Milioni ljudi su kroz historiju ginuli da taj komad zemlje imaju u sopstvenoj drzavi, a ne da neko drugi vlada nad njima.
Ako govoris o bosni, pa i nismo bas poznati po borbi za slobodu, mislim da je bosna vise vremena provela pod necijom cizmom nego kao slobodna zemlja...turska, austro-ugraska...
Post Reply