Ukinuta RS, Sta sada?

senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#26 Re: Ukinuta RS, Sta sada?

Post by senada »

Propast1 wrote:Većina nas na forumu kad raspravlja o političkim problemima drustva
uvijek se vrate da je glavni i osnovni problem nedemokratsko ustavno uređenje te da su glavni problem entiteti a posebno RS.

Velika većina smatra da kad bi RS bila ukinuta svima bi procvjetale ruze.

Zato bi volio da predpostavite da je 'nekim cudom' ukinuta RS, i sta sad?

Mislite li da bi bilo nesta drugacije nego sto je sad?

Bi li bilo vise posla i kako? Bi li kafane bile punije ili ne? Bi li se brze gradio autoput i kako?

Takođe, vrlo bitna pitanja su kako bi funkcionisao parlament, sta bi bilo sa postojecim poltickim strankama, da li bi to značilo da nakon sto bi se ukinuli entiteti, SDA, SDS ili HDZ (trenutno vladajuće partije na nivou BiH) nebi opet postavljali svoje podobne za ambasadore, direktore, i ine funkcionere, odnosno oni koji bi dosli na vlast da li bi se (i kako) ponasali drugacije nego sto sad imamo priliku da uzivo gledamo?
Entiteti i kantoni ovako malu zemlju UNISTAVAJU - JEDU - ZDERU drzavu u svakom mogucem smislu - prvenstveno EKONOMSKO/POLITICKOM i SVI koji zele ostaviti utisak da im to "nije jasno" - ili "smatraju" opravdanim njihovo postojanje - i sami imaju interes od ovakve ruglo "drzave".
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#27

Post by senada »

Da se nadovezem na gornji komentar - SVI koji u kontekstu price o "ukidanju" entiteta VIDE samo jedan entitet KAO da ne postoji drugi - jesu zagovornici OBA entiteta.
Odgovor na pitanje - zasto bi "neko" zelio entitete i kantone je prost k'o pasulj - zato jer taj neko i sam ima nekakve manje ili vece licne interese od NAKARADNE - "drzave" - cije ENTITETSKE i KANTONALNE vlade i administracije UBIJAJU, RAZARAJU DRZAVU i njene narode.
Da jos dodam kako mozete biti sigurni da NECE pobijediti ni jedna stranka niti onaj pojedinac koji OZBILJNO, prevashodno, prioritetno u statutu i programu svoje stranke nema namjeru IZBORITI se svim mogucim zakonitim i demokratskim sredstvima za PRIJENOS entitetskih i kantonalnih ovlasti na DRZAVNE, opcinske i eventualno regionalne nivoe.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#28

Post by senada »

Vladati drzavom znaci vladati narodom, odnosno ko uspije pridobiti - osvojiti povjerenje i glasove naroda - uspjet ce osvojiti vlast a narod je poslije deset godina od Dejtona shvatio da sve protekle godine nije imao normalnu, funkcionalnu drzavu sto znaci da nije imao normalne funkcionalne drzavnike, sto se najbolje dalo vidjeti po dramaticno rapidnom padu glasaca na proteklim izborima.

Entitetska BiH i kantonalna federacija ce biti mracna proslost ove zemlje....
orca
Posts: 160
Joined: 21/01/2006 11:10
Location: Saraj'vo

#29

Post by orca »

samo da prekinem monolog.....
hajd sad opet ti senada
Propast1
Posts: 444
Joined: 24/02/2005 09:39

#30

Post by Propast1 »

Dobro neko rece, mi ukidosmo zastavu s ljiljanima a RS ostavi svoje orlove.

Ljudi ova cinjenica gore navedena meni danas samo govori jedno: Mi se zamajavamo oko nekih gluposti totalnih i nismo svjesni da razbijajuci glavu toga kako promjeniti neciju zastavu niko se ne brine kako u ovoj drzavi narod bolje da zivi.

Mozemo cuti na hiljade ljudi kako ce reci nama treba autoput 5C, al niko nece da stane na onih 11 km puta sto imamo i da se zapitamo slijedeće - autoput treba - autoput kosta da se izgradi - autoput kosta da se odrzava.

Koliko danas automobila, kamiona, autobusa prođe za 10 minuta na postojecoj M17 magistrali i to na sadasnjem autoput? Ok ima auti prolaze al jedno svake minute. Ko se god vozio autoputevima zna da ovde nema tolikog saobracaja koji moze isfinasirati izgradnju i odrzavanje autoputa. Pa ja nevjerujem da sad ima para da se odrzava i ova mala dionica (sreca pa je tek napravljena). Al mi bi svi autoput, al da ga neko drugi pravi, da ga neko drugi odrzava a pogotovo da cijena koristenja bude ako ne dzaba, onda bar subvencionirana 90%.

Amerikanci su napravili detaljan plan kako ce im funkcionirati penzioni sistem nakon 2036. godine, kako bi bili spremni na ekonomsku situaciju koja će (najvjerovatnije) biti za 30 godina. Sada pripremaju institucije, mehanizme i polako pocinju uvoditi sistem koji će zazivjetri 2016. godine i postepeno se razvijati i zamjenjivati postojeci narednih 20 godina.

Ovo samo govorim da nas uporedim sa nasim politicarima. Oni ne da nevide 2 godine unaprijed - oni su coravi i njihov bijeli stap su stranci.

I ja samo zelim da ni mi ne upadmo u njihov sablon da nam razmisljanja inih političara bude paradigma. jer dok je tako oni ce nam i vladati. Oni slijepci od ociju.

Najgore sto su izgleda i gluhi
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#31

Post by senada »

Propast1 wrote:Dobro neko rece, mi ukidosmo zastavu s ljiljanima a RS ostavi svoje orlove.

Ljudi ova cinjenica gore navedena meni danas samo govori jedno: Mi se zamajavamo oko nekih gluposti totalnih i nismo svjesni da razbijajuci glavu toga kako promjeniti neciju zastavu niko se ne brine kako u ovoj drzavi narod bolje da zivi.

Mozemo cuti na hiljade ljudi kako ce reci nama treba autoput 5C, al niko nece da stane na onih 11 km puta sto imamo i da se zapitamo slijedeće - autoput treba - autoput kosta da se izgradi - autoput kosta da se odrzava.

Koliko danas automobila, kamiona, autobusa prođe za 10 minuta na postojecoj M17 magistrali i to na sadasnjem autoput? Ok ima auti prolaze al jedno svake minute. Ko se god vozio autoputevima zna da ovde nema tolikog saobracaja koji moze isfinasirati izgradnju i odrzavanje autoputa. Pa ja nevjerujem da sad ima para da se odrzava i ova mala dionica (sreca pa je tek napravljena). Al mi bi svi autoput, al da ga neko drugi pravi, da ga neko drugi odrzava a pogotovo da cijena koristenja bude ako ne dzaba, onda bar subvencionirana 90%.

Amerikanci su napravili detaljan plan kako ce im funkcionirati penzioni sistem nakon 2036. godine, kako bi bili spremni na ekonomsku situaciju koja će (najvjerovatnije) biti za 30 godina. Sada pripremaju institucije, mehanizme i polako pocinju uvoditi sistem koji će zazivjetri 2016. godine i postepeno se razvijati i zamjenjivati postojeci narednih 20 godina.

Ovo samo govorim da nas uporedim sa nasim politicarima. Oni ne da nevide 2 godine unaprijed - oni su coravi i njihov bijeli stap su stranci.

I ja samo zelim da ni mi ne upadmo u njihov sablon da nam razmisljanja inih političara bude paradigma. jer dok je tako oni ce nam i vladati. Oni slijepci od ociju.

Najgore sto su izgleda i gluhi
Potpuno se slazem sa tobom u svemu osim u pogledu "nesposobnosti nasih politicara" - jer niko me ne moze uvjerit da na svijetu ima sposobnijih "politicara" koji su tako znalacki i vjesto umijeli manipulisati, zloupotrebljavati i koristili drzavu i narod/e za samo svoje licne interese.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#32

Post by Orbini »

Pa ima logike u ovoj temi. Rjesavaju li se svi problemi ukidanjem RS koja odavno i nema neke drzavne atribute?

Eto ne postoji ni Herceg Bosna, ali mala voznja auto kroz par hercegovackih opstina daje skroz drugi utisak. Jedino sto i zrak nije imenovan hrvatskim prefiksom, a diskriminacija je ocigledna.

Cemu ukidanje RS na papiru ako ce mi se ulica i dalje zvati po cetnickom vojvodi, ako cu biti diskriminiran i gradjanin drugog reda u Banjaluci, ako ce skolstvo, simbolika, ...imati samo srpski predznak.

Da mogu birati, radije bih izabrao da se navedene stvari poprave, da RS ostane - "entitet". Hebo me svak ako i dan danas kontam sta je entitet kao neka politicka jedinica.

Taj dio nase domovine ima dug put do demokratije, socijalnih i ljudskih prava, da izbjeglice imaju uslove da se vrate,.... i to je najbitnije. Ukidanje RS sa nekih par jalovih institucija ima simbolican znacaj, pravi problemi i dalje ostaju.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#33

Post by senada »

.......nikakav problem nije uvidjeti ovu kampanjsku borbu za ocuvanje entiteta i za ocuvanje disfunkcionalnosti ovog monstruma od "drzave" na celu sa rotirajucim "politicarima i drzavnicima"......

......argumenti za opstanak ove nakaze od "drzave" su zdravi i jaki bas toliko koliko je "zdrava i jaka drzava"......


:zzzz:
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#34

Post by davis.ba »

Propast1 wrote:
davis.ba wrote:Kakva su to pitanja? Pa samim tim što imaš jednu pravu vladu umjesto tri logično je da će manje trošiti i efikasnije raditi. Manje pozicija za podjeliti manje političkih problema.
Mislis da su tri vlade problem?

Ukupno sve tri vlade (Vijeće ministara, Vlada F BiH i Vlada RS) troše ukupno na plate i troškove parlamenata i svojih predsjednika oko 170 miliona KM.

Tu ti dodje sve, od plata ambasadorima, troškova poslanicima, struja voda telefoni, gorivo, plate cinovnicima u vladinim ustanovama....

Sad ti kazes da kad se sve to sastavi u jednu vladu, koja ce trositi manje... za koliko? 50 miliona? Manje za 100 miliona? da cemo bolje zivjeti? (PS samo za tvoj info ambasadori i ini birokrati po nasim ambasadama kostaju vise od 30 miliona KM).

I eto objedinicemo tri vlade u jednu i skresacemo birokratiju za jedno 50 miliona KM. Hoce li nam sa tih 50 miliona biti bolje? Evo ti ideje da je testiras. U ovoj godini drzava ce svakako imati na raspolaganju 500 miliona KM vise prihoda. Sta mislis hoce li nam biti bolje?
50 miliona nije malo i ako se i toliko može uštediti onda treba uraditi tako. A jesi li čuo za parlamente?
Propast1 wrote:
davis.ba wrote: Ti ne razumiješ da danas mi nemamo pola zakona koji spadaju u osnove za svako normalno funkcionisanje države jer nam je zakonodavstvo dobrim dijelom podjeljeno na entitete.
Ok postoje zakoni koji se dupliraju i koji su razliciti. Npr zakoni koji regulišu zaposljavanje su razliciti. Stope doprinosa su razlicite. I evo opet pitanje: Ako nestane RS i ako se na prostoru cijele BiH uvedu identicni zakonski propisi u oblasti zapošljavanja hoce li nam biti bolje???
Da bit će nam bolje. Mi nemamo zakon o obrazovanju(?!) zbog ovakvog uređenja, mi nemamo zakon o sportu zbog ovakvog uređenja. Dodaj ovome još hiljade zakona koji će se morati uvesti. Šta je sa produktivnosću. Danas i ono što vijeće ministara donese opet provode entiteti. Kakva je to logika, ti doneseš neki zakon a onda kasnije moraš moliti nekog drugog da ga i provede do kraja?
Propast1 wrote: Opet mali dodatak za razmisljanje: U 1999 godini entiteti su imali potpuno odvojenu legislativu, sve je bilo zbrkano. Firma u jednom entitetu nije mogla zaposliti radnike u drugom - de facto dvije drzave. Danas su zakoni u oblasti rada harmonizovani najvećim dijelom (ostale su sitnice). Posljedica? U 1999 godini smo imali vise zaposlenih ukupno nego danas?

Zakoni su bitni, ali nece oni sami po sebi ne donose bolje sutra.
Možda neće sami donjeti bolje sutra ali bez njih sigurno neće biti bolje.
Propast1 wrote: Opet da se vratim na pocetak price: Kojeg keca u rukavu imaju zagovornici ukidanja entiteta da ce nam svima biti bolje samo da se entiteti ukinu?
Pokušao sam ti odgovoriti. Mislim da je ovo više nego jasno. Manje administracije, efikasnija administracija, zakoni na državnom nivou. Ukidanjem entiteta prestalo bi i entitetsko glasanje u svim državnim institucijama. Samo ovo zadnje bi nas odvelo naprijed bar 30%.
Propast1
Posts: 444
Joined: 24/02/2005 09:39

#35

Post by Propast1 »

Ja u potpunosti razumijem tvoje argumente, ali ja hocu da istaknem problem o kojem zbog entiteta i nacio-ludila niko uovoj zemlji ne govori.

I kad bi ukinuli entitete i kantone i transformisali opcine.

I kad bi imali zakon o obrazovanju, RTV servisu, policiji, izgradnji autoputeva

I kad bi predsjednik, vlada i parlamenti mogli biti birani i mogli raditi kao i u drugim 'normalnim' drzavama

opet to ne znaci da bi nama bilo lakse naci zaposlenje, da bi imali vece plate bolje skole, bolje bolnice.

Ja licno mislim da je napor i posao da se ova zemlja uredi kao i svaka druga normalna drzava 5 puta manji nego što ce biti napor da ova zemlja ima dobar obrazovni sistem, dobro zdravstvo dobro placene poslove za obicne ljude.

Ako su domaci politicari za 10 posljednjih godina uspjeli izgraditi oko 20 posto kapaciteta normalne drzave, i eto nek je urađena 1/3 posla sa ovim ustavnim reformama, nama sigurno treba jos 10 godina da BiH postane normalna drzava. Tek tada cemo mi odrasti kao drzava i biti spremni da ulozimo napor za stvaranje boljeg zivota u zemlji. Samo sto ce tad sav ovaj napor koji politicari ulazu za stvaranje normalne drzave biti 'mala maca' naspram onog sto ce trebati uraditi na poboljšanju života u zemlji.

Racunica

10 godina = usvojeno nekoliko zakona bla ba bla nista konkretno

+


10 godina do normalne drzave


Ukupno 20 godina za stvaranje drzave

ako to pomnozimo sa 5

treba nam s ovim politicarima 100 godina da se rijesimo problema nezaposlenosti, gladi siromaštva, losih skola, losih puteva, losih bolnica, lose administracije.

Jel to normalno?

Danas u americi svi razbijaju glavu gdje pronaci nova radna mjesta. Cijela Evropa kuka kako napraviti dobar obrazovni sistem. Skoro sam procitao u njusviku da je bolje da se belgija francuska i njemacka (neznam tacno jesu li bas te tri zemlje ali su tri od 15 zemalja EU) zajedno udruze i finansiraju razvoj obrazovanja, jer svaka zemlja zasebno nema sta da trazi. U suprotnom svi ce izgubiti.

I mi mislimo da cemo imati najbolji obrazovni sistem na svijetu samo da nam je ukinuti entitete - naivno stvarno
paul
Posts: 39
Joined: 24/02/2006 01:07

#36

Post by paul »

Dobro, to je jedna najveća globalna kriza. Ali ukidanje entiteta bi bilo dobar početak makar za Bosance i Hercegovce!
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#37

Post by wels »

Nestanak entiteta,pogotovo ako bi nestanak bila slobodna politicka volja vecine gradjana ove drzave,dovela bi do stvaranja osnovnih,optimalnih i jedinih mogucih preduslova u kojim bi svi stvaralacki napori rezultirali uspjehom.
U drzavi sa ovakvim entitetskim i inim podjelama
cak i maksimalno ulozen napor je ravan ...
Image :?
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#38

Post by wels »

Vjerovatno ce te se sloziti sa cinjenicom da su entitetske i vrlo jake "psiholoske granice" bosanskohercegovackog stanovnistva koje svojom prirodom sputavaju vecinu gradjana drzave u mnogo vecoj razmjeni materijalnih,intelektualnih ... dobara,sto sve itekako koci proces bilo kakvog razvoja.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#39

Post by davis.ba »

Propast1 wrote:Ja u potpunosti razumijem tvoje argumente, ali ja hocu da istaknem problem o kojem zbog entiteta i nacio-ludila niko uovoj zemlji ne govori.

I kad bi ukinuli entitete i kantone i transformisali opcine.

I kad bi imali zakon o obrazovanju, RTV servisu, policiji, izgradnji autoputeva

I kad bi predsjednik, vlada i parlamenti mogli biti birani i mogli raditi kao i u drugim 'normalnim' drzavama

opet to ne znaci da bi nama bilo lakse naci zaposlenje, da bi imali vece plate bolje skole, bolje bolnice.
Da značilo bi. Ekonomija se treba graditi zakonodavstvom. Ne možemo mi imati ekonomiju sa ovakvim kriminalom te sa ovako neuređenom državom.

Propast1 wrote: I mi mislimo da cemo imati najbolji obrazovni sistem na svijetu samo da nam je ukinuti entitete - naivno stvarno
Mislim da ti poređenje ne stoji. Sve te zemlje koje nabrajaš su izgrađene zemlje već godinama dok mi nemamo ni ono osnovno. Daj da napravimo osnovno pa ćemo kasnije o tim stvarima o kojima govoriš.
Propast1
Posts: 444
Joined: 24/02/2005 09:39

#40

Post by Propast1 »

Sve ja tebe razumijem

Ali ti govoris kao eto samo da fudbalskom timu kupimo kopacke i napravimo pristojan stadion (za 10 tak godina) i mi cemo se takmiciti u ligi prvaka.

Sigurno je da je preduslov za ligu prvaka oprema za igrace i prostor (stadion) jer bez toga nece nikada moci igrati. Ali to apsolutno neznaci nista sa stanovnista ulaska u ligu prvaka.

Shvatas li ti da političari koje biraju stanovnici Bosne i Hercegovine nemaju veze o tome kakve zakone kakve institucije oni trebaju napraviti da bi mi normalno zivjeli u bosni? Sve ovo sto prave jeste napisano od strane EU ili druge međunarodne institucije, prevedeno na bosanski i onda se ovi nasi svadjaju oko zareza.

Ali njih nije stid toga, vec se nadmecu koji ce vise puta izgovoriti ukidajmo entitete a drugi cuvajmo entitete. Sramota.
Bosanski Zmaj
Posts: 160
Joined: 27/01/2006 22:27

#41

Post by Bosanski Zmaj »

Ukinuti Federaciju BiH. Stvoriti Udruzenu kantonalnu agenciju za sva pitanja, tipa socijale,boraca,invalida,penzionera,tamo gdje vlast treba isplacivat...također Udruzenu kantonalnu agenciju za privatizaciju i Udruzenu kantonalnu agenciju za razvoj koja bi koordinirala projekte koji nadilaze kanton, tipa luka Neum ( ? potencijalna ),ili stvari tog tipa tiho prebacit na odgovornost drzavi...

Treba pametno definirati status kantona, te ne dozovoliti mogucnost autonomnog odlucivanja tipa ujedinjenja kantona naseljenih etničkim Hrvatima...

Sa ovim potezima nestaju brojne bespotrebne funkcije i olaksava se budzet...
kike
Posts: 381
Joined: 17/09/2004 14:05

#42

Post by kike »

rumenko wrote:ne radi se o ekonomskom nego o moralnom i politickom cinu i naravno da je treba ukinuti radi ispravljanja nepravde koja je s njenim stvaranjem nanesena BiH...(ovo je valjda vise i djeci jasno)
Radi se i te kako o ekonomskom pitanju, BIH ima dva jasno odvojena ekonomska prostora i dva različita legislativna sistema, što bi bilo pogubno i za bogatu Švicu, a ne siromašnu BIH.
Moralni aspekt je nešto drugo i stoji, ali se nikako ne može negirati ekonomski
Post Reply