Ukidanje prava glasa emigraciji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply

Emigraciji treba ukinuti pravo glasa?

da
27
38%
ne
44
62%
 
Total votes: 71

xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#51

Post by xon_sa »

seln wrote:Da ne tabirimo motiv(zavist, kompleks, sklonost koka), ostanimo pri argumentima:
-koliko je "dosta para" koje ostavljas?
-koja drzava osim Bosne brani glasanje vlastitim drzavljanima?
-sta cemo sa npr. profesionalnim diplomatama koji borave vani bezmalo cijeli zivot? isto zabraniti?
-i na kraju...hoces li se ti i tebi slicni osjecati bolje zbog toga? Ako hoces, onda ukidaj, i ja se slazem.
1. sta te briga
2. CG recimo
3. ambasade se smatraju teritorijem drzave cija je ambasada pa ta lica nisu dijaspora u ostalom ti ljudi su u sluzbi drzave BiH
4. hocu
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#52 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by car-x »

_BosanaC wrote:Medjutim, s obzirom koliko ljudi uopste koristi pravo glasa i izlazi na izbore, mislim da nam je dijaspora trenutno najmanje problem.

bingo.. sve se nadam neko ce skontat o cemu govorim..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#53

Post by seln »

celija001 wrote:
seln wrote: Pa, kao sto je neko vec pitao....koja je pravna osnova za to?
I prije svega zasto? Zato sto se nekom digao da trazi novog drzavnog neprijatelja?( da ne govorimo o procentima bruto prihoda od upravo te "emigracije")

Inace, ne znam jesu li modovi muslimani(niti je vazno).
Imas nesto protiv muslimana? Ili samo protiv emigracije?
Ne postoji pravni osnov, radi se o (hipot)etičkom pitanju. Smatrate li pravednim ili ne. Ovo za vjeroispovijest moderatora je bila šala. Nemam ništa protiv muslimana (i sam sam jedan od njih) niti protiv emigracije (bio sam i to) iz prostog razloga što odbijam bilo kakvo kategorisanje i trpanje ljudi u koševe, bili oni religijski, nacionalni ili bilo koji drugi. Mogu imati samo mišljenje o pojedincu na osnov njegovih riječi i djela. Nisam od onih koji nešto zamjeraju emigraciji ili imaju negativan stav, samo mi je žao što su se odlučili na to.
Ok, onda se razumijemo. I meni je zao ljudi koji su se odlucili na to,
ali 99% njih se nije odlucilo iz obijesti, vec su pobjegli(od rata, nezaposlenosti, neimastine, diskriminacije). Tako bi se moglo postaviti hipoteticko pitanje imaju li gradjani BiH(ukljucujuci i emigraciju) pravo tuziti
vlastitu drzavu koja im nije omogucila egzistenciju dostojnu covjeka(a mnogi su se borili za tu drzavu)?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#54

Post by seln »

xon_sa wrote:
seln wrote:Da ne tabirimo motiv(zavist, kompleks, sklonost koka), ostanimo pri argumentima:
-koliko je "dosta para" koje ostavljas?
-koja drzava osim Bosne brani glasanje vlastitim drzavljanima?
-sta cemo sa npr. profesionalnim diplomatama koji borave vani bezmalo cijeli zivot? isto zabraniti?
-i na kraju...hoces li se ti i tebi slicni osjecati bolje zbog toga? Ako hoces, onda ukidaj, i ja se slazem.
1. sta te briga
2. CG recimo
3. ambasade se smatraju teritorijem drzave cija je ambasada pa ta lica nisu dijaspora u ostalom ti ljudi su u sluzbi drzave BiH
4. hocu
1. Ocigledno vrlo malo, cim imas komplekse(osim toga, ti nisi drzavljanin tih drzava)
2. Ovdje neko laze. U nekom od ranijih postova neko rece da je upravo emigracija odlucila referendum o nezavisnosti. Kako to, ako im CG brani da glasaju?
3.Ok, sta je sa privrednim komorama, vojnim misijama(nastranu sto je tvoj odgovor pravno cjepidlacenje, a autor teme rece da se radi o etickom pitanju)
4. Za to postoje i druge metode...sarene bobe, psihoterapija...ili postani jedan od "opsanih momaka" pa ce biti i para i kokosjeg mesa...ah, da...za to trebaju genitalije.
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#55

Post by Santos »

Celija u ime RVI proslog rata koji su sad tamo jer su ostali invalidi i dobili nogu sa posla i otisli nakon rata da bi prezivili a i oni spadaju u tih 10 god,predlazem ti da se opalis flasom u vugla mislim da ce ti lakse bit.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#56 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by Maraschino »

celija001 wrote:Šta mislite o ideji ukidanja prava glasa građanima koji duži niz godina ne žive u BiH. Recimo 10 godina. Koliko smisla ima dopustiti emigraciji koja živi daleko od BiH da kroji sudbinu onima koji su tu?
Ja bih samo prosirio zahtjev:

- oduzeti im povracenu i ne povracenu (cjelokupnu) imovinu :D

- do devetog koljena u porodici spijunirati za koga to oni glasaju :D

- jednostavno istrgati im listove u MKR :D

Tek onda ce nam svanuti,mozemo da biramo koga Mi hocemo :bih:
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#57

Post by xon_sa »

seln wrote:
xon_sa wrote:
seln wrote:Da ne tabirimo motiv(zavist, kompleks, sklonost koka), ostanimo pri argumentima:
-koliko je "dosta para" koje ostavljas?
-koja drzava osim Bosne brani glasanje vlastitim drzavljanima?
-sta cemo sa npr. profesionalnim diplomatama koji borave vani bezmalo cijeli zivot? isto zabraniti?
-i na kraju...hoces li se ti i tebi slicni osjecati bolje zbog toga? Ako hoces, onda ukidaj, i ja se slazem.
1. sta te briga
2. CG recimo
3. ambasade se smatraju teritorijem drzave cija je ambasada pa ta lica nisu dijaspora u ostalom ti ljudi su u sluzbi drzave BiH
4. hocu
1. Ocigledno vrlo malo, cim imas komplekse(osim toga, ti nisi drzavljanin tih drzava)
2. Ovdje neko laze. U nekom od ranijih postova neko rece da je upravo emigracija odlucila referendum o nezavisnosti. Kako to, ako im CG brani da glasaju?
3.Ok, sta je sa privrednim komorama, vojnim misijama(nastranu sto je tvoj odgovor pravno cjepidlacenje, a autor teme rece da se radi o etickom pitanju)
4. Za to postoje i druge metode...sarene bobe, psihoterapija...ili postani jedan od "opsanih momaka" pa ce biti i para i kokosjeg mesa...ah, da...za to trebaju genitalije.

1. Kompleksi ni slucajno, samo realnost, ne treba se razbacivati drzavljanstvima. Pa nisam drzavljanin tih drzava i nimalo mi to ne smeta da bih svoj novac tamo ulagao, isto kao sto to rade nasi turisti.
2. Pokusaj da razlucis referendum od izbora!
Izborni zakon Crne Gore:
Član 11

Pravo da bira i da bude biran za poslanika ima gradanin Crne Gore koji je navršio 18 godina života, koji je poslovno sposoban i koji ima prebivalište na teritoriji Republike najmanje 24 mjeseca prije dana održavanja izbora

Pravo da bira i da bude biran za odbornika ima gradanin Crne Gore koji je navršio 18 godina života, koji je poslovno sposoban, koji ima prebivalište na teritoriji Republike najmanje 24 mjeseca prije dana održavanja izbora i koji ima prebivalište na teritoriji opštine, kao izborne jedinice, najmanje 12 mjeseci prije dana održavanja izbora.
3. Sam si odgovorio na pitanje. Jedno je biti u odsutnosti u sluzbi drzave, a sasvim drugo biti drzavljanin i neke druge drzave, zivjeti tamo 99% vremena i davati sebi za pravo da biras vlast tamo gdje si realno samo turista koji razumije jezik.

4. Sta se predomisljas, zar nije bilo dovoljno da se osjecam dobro? Sad treba da se ispune jos neki uslovi?
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#58

Post by Sarafcina »

ljudi koji su vani ...su dio BiH ... svaki ovakav prijedlog je sulud
vecina tih ljudi se osjeca bosancima...zive kao bosanci (sa svim + i - ) ...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#59

Post by Vodenjak »

celija001 wrote:Pitanje za emigraciju (ili dijasporu, ako vam je milije). U slučaju ponovnog izbijanja rata u BiH da li biste se vratili branit svoju državu?
Koju drzavu?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#60

Post by _BosanaC »

Vodenjak wrote:
celija001 wrote:Pitanje za emigraciju (ili dijasporu, ako vam je milije). U slučaju ponovnog izbijanja rata u BiH da li biste se vratili branit svoju državu?
Koju drzavu?
Mozda bi bolje bilo pitanje: koliko je drzava zasluzila da se neko ne pokupi u slucaju novog rata i nabije nogom u guzicu :oops:
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#61

Post by forUMASH »

Vodenjak wrote:
celija001 wrote:Pitanje za emigraciju (ili dijasporu, ako vam je milije). U slučaju ponovnog izbijanja rata u BiH da li biste se vratili branit svoju državu?
Koju drzavu?
....kakvu bi ja patriotsku pjesmu napravio i poslo u drzavu.... :D
celija001
Posts: 51
Joined: 31/01/2007 20:07

#62

Post by celija001 »

Santos wrote:Celija u ime RVI proslog rata koji su sad tamo jer su ostali invalidi i dobili nogu sa posla i otisli nakon rata da bi prezivili a i oni spadaju u tih 10 god,predlazem ti da se opalis flasom u vugla mislim da ce ti lakse bit.
Da je ovo iole normalna država RV invalidi prošlog rata danas ne bi rovili po kontejnerima niti hljeba morali tražiti u tuđoj zemlji. Priznajem da bi bilo poprilično licemjerno od strane države da RV invalidu uskrati bilo koje pravo premda oduzimanje prava glasa ne podrazumijeva negiranje žrtve ili ukidanje beneficija koje mu pripadaju (a kod nas beneficije dobre u p.m.). Dobar dio komentatora na ovoj temi na ideju ukidanja prava glasa u zemlji u kojoj ne žive gledaju kao na ideju ukidanja prava da se smatraju pripadnikom te nacije, što je van pameti. Ako si rođen u Zenici, a godinama živiš u Tuzli, na lokalnim izborima glasaš u Tuzli.

Btw. Uz dužnu poštovanje prema tebi kao RV invalidu, nije u redu tvrditi da govoriš u tuđe ime, ja bih stavio 'vjerujem da govorim u ime'.
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#63

Post by klif »

Interasntna je stvar da teme ovakvog tipa uvijek imaju veliki broj komentara - od kojih su neki čak i ozbiljni.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#64

Post by Vodenjak »

klif wrote:Interasntna je stvar da teme ovakvog tipa uvijek imaju veliki broj komentara - od kojih su neki čak i ozbiljni.
:D :D :D

:thumbup:
celija001
Posts: 51
Joined: 31/01/2007 20:07

#65

Post by celija001 »

_BosanaC wrote:
Vodenjak wrote:
celija001 wrote:Pitanje za emigraciju (ili dijasporu, ako vam je milije). U slučaju ponovnog izbijanja rata u BiH da li biste se vratili branit svoju državu?
Koju drzavu?
Mozda bi bolje bilo pitanje: koliko je drzava zasluzila da se neko ne pokupi u slucaju novog rata i nabije nogom u guzicu :oops:
Ma nema to nikakve veze sa državom, jebe se kome za državom, ali radije bih poginuo nego iz nekog tamo Chicaga na TV-u gledao kako snajperisti po Sarajevu ubijaju djecu mojih prijatelja.
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#66

Post by tech10 »

U slucaju rata ja bih radio u nekoj humanitarnoj organizaciji u inostranstvu, prikupljao pomoc i bezuspjesno pokusavao da je posaljem dole. :D
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#67

Post by Vodenjak »

celija001 wrote:
_BosanaC wrote:
Vodenjak wrote: Koju drzavu?
Mozda bi bolje bilo pitanje: koliko je drzava zasluzila da se neko ne pokupi u slucaju novog rata i nabije nogom u guzicu :oops:
Ma nema to nikakve veze sa državom, jebe se kome za državom, ali radije bih poginuo nego iz nekog tamo Chicaga na TV-u gledao kako snajperisti po Sarajevu ubijaju djecu mojih prijatelja.
Sad sam se postidio i zabrinuo zbog mog odnosa prema drzavi za koju pitas...
Moracu poslati papire prijatelju i njegovoj djeci!
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#68

Post by PITARKA_SA »

mi koji smo u bosni,generlno imamo negativan stav,prema dijspori,i ako je rijec negativan malo jaka,ali svi znaju da je to tako,barem kod vecine.
samo niko od nas se ne zapita zasto su ti ljudi otisli?niko nije otisao eto onako u turisticku posjetu
nikoga ne zelim braniti niti napadati,ali cemu da se vrate?
nema posla,zdravstvo nula,buducnost nikakva...

i mislim da vecina nekog cinicnog stava od strane ljudi koji su u dijaspori,barem na ovoj temi sto sam mogla procitati ,je prouzrokovan ,nasim dvosmislenim komentarima tipa,nemojte se ni vracati,sta cete nam vi i tako to..
nije posteno,svi smo mi jedan narod koji je dobro ispusio foru i snasao se kako je ko znao i umjeso
dijasporo,bujrum kod mene na kafu kad god dodjete u NASU bosnu :)
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#69

Post by Svemirski_Jebach »

pike wrote:Mogli bi nam zabranit i dolazak na odmor, to jest samo da posaljemo pare namjenjene za odmor u BiH, a mi da se ne pojavljujemo.

Uostalom niko ni ne glasa ovdje tako da ne znam o kakvom je krojenju rijec. Prije ce bit da vam polupismene babe/nane i djedovi kroje sudbinu jer samo oni i glasaju. Na zalost
Oni misle mi se sjebasmo od glasanja... :roll: razloge svog poraza trazite u sebi, ne u drugima uvijek.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#70

Post by mIRCerka »

Svemirski_Jebach wrote:
pike wrote:Mogli bi nam zabranit i dolazak na odmor, to jest samo da posaljemo pare namjenjene za odmor u BiH, a mi da se ne pojavljujemo.

Uostalom niko ni ne glasa ovdje tako da ne znam o kakvom je krojenju rijec. Prije ce bit da vam polupismene babe/nane i djedovi kroje sudbinu jer samo oni i glasaju. Na zalost
Oni misle mi se sjebasmo od glasanja... :roll: razloge svog poraza trazite u sebi, ne u drugima uvijek.
Nakon izbora u Novom Sarajevu, mogu reci slijedec
Ko J i vas i njih!
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#71

Post by seln »

xon_sa wrote:
seln wrote:
xon_sa wrote: 1. sta te briga
2. CG recimo
3. ambasade se smatraju teritorijem drzave cija je ambasada pa ta lica nisu dijaspora u ostalom ti ljudi su u sluzbi drzave BiH
4. hocu
1. Ocigledno vrlo malo, cim imas komplekse(osim toga, ti nisi drzavljanin tih drzava)
2. Ovdje neko laze. U nekom od ranijih postova neko rece da je upravo emigracija odlucila referendum o nezavisnosti. Kako to, ako im CG brani da glasaju?
3.Ok, sta je sa privrednim komorama, vojnim misijama(nastranu sto je tvoj odgovor pravno cjepidlacenje, a autor teme rece da se radi o etickom pitanju)
4. Za to postoje i druge metode...sarene bobe, psihoterapija...ili postani jedan od "opsanih momaka" pa ce biti i para i kokosjeg mesa...ah, da...za to trebaju genitalije.

1. Kompleksi ni slucajno, samo realnost, ne treba se razbacivati drzavljanstvima. Pa nisam drzavljanin tih drzava i nimalo mi to ne smeta da bih svoj novac tamo ulagao, isto kao sto to rade nasi turisti.
2. Pokusaj da razlucis referendum od izbora!
Izborni zakon Crne Gore:
Član 11

Pravo da bira i da bude biran za poslanika ima gradanin Crne Gore koji je navršio 18 godina života, koji je poslovno sposoban i koji ima prebivalište na teritoriji Republike najmanje 24 mjeseca prije dana održavanja izbora

Pravo da bira i da bude biran za odbornika ima gradanin Crne Gore koji je navršio 18 godina života, koji je poslovno sposoban, koji ima prebivalište na teritoriji Republike najmanje 24 mjeseca prije dana održavanja izbora i koji ima prebivalište na teritoriji opštine, kao izborne jedinice, najmanje 12 mjeseci prije dana održavanja izbora.
3. Sam si odgovorio na pitanje. Jedno je biti u odsutnosti u sluzbi drzave, a sasvim drugo biti drzavljanin i neke druge drzave, zivjeti tamo 99% vremena i davati sebi za pravo da biras vlast tamo gdje si realno samo turista koji razumije jezik.

4. Sta se predomisljas, zar nije bilo dovoljno da se osjecam dobro? Sad treba da se ispune jos neki uslovi?
1. Ko se razbacuje drzavljastvima(osim ako ne mislis na alzirsku grupu)?
Radi se o ljudima koji su rodjeni u ovoj zemlji i ovdje proveli dobar dio zivota, dakle, pravo drzavljanstva stekli su rodjenjem.
2. To sto ti navodis je zakon o izboru odbornika i poslanika, a takvi bi trebali
zivjeti tamo gdje su birani. Postavi link, pa neka ljudi presude je li to to.
I ako jeste...e jest ti referenca u pm.
3. Govoris o pravu...mnogi od pomenutih diplomata i misionara nisu vidjeli Bosnu od 1992, jer ih je babo ili adzo sklonio od rata....a oni koji su se borili i krvarili za tu drzavu, pa morali otici jer su mnogi babini sinovi pokupili sva raspolozia radna mjesta...njima bi ti oduzeo pravo glasa?
Tako to obicno biva, k.... se ostri na onome na kome se moze.(kako li smo birali Hareta koji je u Bosni boravio samo oko izbora?)
4.Ima ljudi koji su sretni samo ako su drugi nesretni. Srecom, vi ste manjina.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#72

Post by _BosanaC »

forUMASH wrote:
Vodenjak wrote:
celija001 wrote:Pitanje za emigraciju (ili dijasporu, ako vam je milije). U slučaju ponovnog izbijanja rata u BiH da li biste se vratili branit svoju državu?
Koju drzavu?
....kakvu bi ja patriotsku pjesmu napravio i poslo u drzavu.... :D
Mogu li ja napraviti aranzman? :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#73

Post by seln »

USTAV REPUBLIKE CRNE GORE

Državljanstvo

U Crnoj Gori postoji crnogorsko državljanstvo

Niko ne moze biti lišen crnogorskog državljanstva, niti prava da promijeni to državljanstvo

Biracko pravo

Gradanin Crne Gore koji je navršio l8 godina života ima pravo da bira i da bude biran

Biracko pravo se ostvaruje na izborima

Biracko pravo je opšte i jednako

Izbori su slobodni i neposredni, a glasanje je tajno


Samo malo pojasnjenja....
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#74

Post by SiSaJuMe »

Omiljena prepucavanja. :D Domaci protiv Stranih Domacih. :-)

Predlazem obavezan dijasporski porez. Ionako zaradjuju previse. Posebne ljetne tarife i ogranicena zadrzavanja do 7 dana. :shock:

I naravno zabranit pravo glasa. (bucni su ionako)

Ps. Ove godine tema diajspora nesto uranila. :lol:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#75

Post by seln »

SiSaJuMe wrote:Omiljena prepucavanja. :D Domaci protiv Stranih Domacih. :-)

Predlazem obavezan dijasporski porez. Ionako zaradjuju previse. Posebne ljetne tarife i ogranicena zadrzavanja do 7 dana. :shock:

I naravno zabranit pravo glasa. (bucni su ionako)

Ps. Ove godine tema diajspora nesto uranila. :lol:
Ma vidim i ja...normalno pocinju oko uskrsnjih praznika :D
Post Reply