Ukidanje prava glasa emigraciji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply

Emigraciji treba ukinuti pravo glasa?

da
27
38%
ne
44
62%
 
Total votes: 71

celija001
Posts: 51
Joined: 31/01/2007 20:07

#1 Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by celija001 »

Šta mislite o ideji ukidanja prava glasa građanima koji duži niz godina ne žive u BiH. Recimo 10 godina. Koliko smisla ima dopustiti emigraciji koja živi daleko od BiH da kroji sudbinu onima koji su tu?
nadimak
Posts: 64
Joined: 27/11/2006 20:11

#2

Post by nadimak »

Malo ti je potezak naslov. Zgodnije bi bilo da se odnosi na dijasporu. Mislim. :D
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#3

Post by tech10 »

Cisto sumnjam da dijaspora znacajnije utice na rezultate glasanja i da ona "kroji kapu". Vjerovatno se moze ustanoviti koji je to procenat glasaca bio iz inostranstva. Mnogi su ravnodusni i ne ocekuju da bi njihov glas sta bitno promijenio a neki se i pribojavaju da glasaju radi odrzavanja statusa u zemlji u kojoj borave.
celija001
Posts: 51
Joined: 31/01/2007 20:07

#4

Post by celija001 »

tech10 wrote:Cisto sumnjam da dijaspora znacajnije utice na rezultate glasanja i da ona "kroji kapu". Vjerovatno se moze ustanoviti koji je to procenat glasaca bio iz inostranstva. Mnogi su ravnodusni i ne ocekuju da bi njihov glas sta bitno promijenio a neki se i pribojavaju da glasaju radi odrzavanja statusa u zemlji u kojoj borave.
Slažem se. Premda, to je trenutno stanje, u kritičnom trenutku nam baš ta uspavana emigracija može presuditi. Ako se prisjetimo referenduma u Crnoj Gori vidjet ćemo da je nezavisnost izglasana zahvaljujući emigraciji i to, da bude veći jad, mahom albanskoj manjini. Istina, ne saosjećam sa probeogradskim Crnogorcima, ali činjenica je da nije bilo emigracije, proglašenje nezavisnosti bi bilo upitno.
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#5

Post by pike »

Mogli bi nam zabranit i dolazak na odmor, to jest samo da posaljemo pare namjenjene za odmor u BiH, a mi da se ne pojavljujemo.

Uostalom niko ni ne glasa ovdje tako da ne znam o kakvom je krojenju rijec. Prije ce bit da vam polupismene babe/nane i djedovi kroje sudbinu jer samo oni i glasaju. Na zalost
celija001
Posts: 51
Joined: 31/01/2007 20:07

#6

Post by celija001 »

pike wrote:Mogli bi nam zabranit i dolazak na odmor, to jest samo da posaljemo pare namjenjene za odmor u BiH, a mi da se ne pojavljujemo.
Nije ti ni ta loša, makar bi se ljeti moglo u Sarajevu priuštit nešto više od kafe. (Šala).
PITARKA_SA
Posts: 2817
Joined: 12/06/2005 16:13
Location: rajvosa

#7

Post by PITARKA_SA »

celija001 wrote:
pike wrote:Mogli bi nam zabranit i dolazak na odmor, to jest samo da posaljemo pare namjenjene za odmor u BiH, a mi da se ne pojavljujemo.
Nije ti ni ta loša, makar bi se ljeti moglo u Sarajevu priuštit nešto više od kafe. (Šala).
:lol:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#8

Post by pitt »

Boli me cuna.....ne glasam svakako....upravo radi ovakvih prijedloga kao i cinjenice da ljude koji zive u BiH boli cuna ko ce im biti na vlasti (jer ne izlaze na izbore, narucito mladi) a vazd aza rezultate okrive dijasporu. Stoga dragi moji.....jeb'te se sami :D
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#9

Post by DONY »

pitt wrote:Boli me cuna.....ne glasam svakako....upravo radi ovakvih prijedloga kao i cinjenice da ljude koji zive u BiH boli cuna ko ce im biti na vlasti (jer ne izlaze na izbore, narucito mladi) a vazda za rezultate okrive dijasporu. Stoga dragi moji.....jeb'te se sami :D
poDapisujem 100%..
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#10 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by forUMASH »

celija001 wrote:Šta mislite o ideji ukidanja prava glasa građanima koji duži niz godina ne žive u BiH. Recimo 10 godina. Koliko smisla ima dopustiti emigraciji koja živi daleko od BiH da kroji sudbinu onima koji su tu?
.....treba postavit Mirnesa za dozivotnog predsjednika i ukinuti glas svima....
......granice totalno zatvoriti.....ko je utekao, utekao je.....nazad mu nema.... :x

.....al' nema ni vani.... :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#11

Post by StLouis »

glede pitanja sam neutralan. ne znam da li je bolje da dijaspora glasa ili da ne glasa..?? vrlo delikatno pitanje...glasat cemo pa vi makar crkli!! :D ne mogu i pare i jare :D

ako sam u dijaspori to ne znaci da se ne namjeravam vatiti nekad, dakle, svojim glasom ja pripremam teren za povratak...

mislim da je dobro da glasaju, ali ne previse :D eto

dijasporu i bosnu treba povezati na svim razinama i institucijama. vrsiti sto vece razmjene studenata, otvarati fondove za obnovu drzave, lobirati, podsticati obrazovanje i ekonomiju,...itd...
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#12 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by StLouis »

forUMASH wrote:
celija001 wrote:Šta mislite o ideji ukidanja prava glasa građanima koji duži niz godina ne žive u BiH. Recimo 10 godina. Koliko smisla ima dopustiti emigraciji koja živi daleko od BiH da kroji sudbinu onima koji su tu?
.....treba postavit Mirnesa za dozivotnog predsjednika i ukinuti glas svima....
......granice totalno zatvoriti.....ko je utekao, utekao je.....nazad mu nema.... :x

.....al' nema ni vani.... :D
:D :D :D nema vani, nema viza, posjeta :D

ps; dolazi mi mali od sestre :D
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#13

Post by AenemA »

Ne pada mi na pamet da se bakcem politikim i glasanjem sa 5000+ milja razdaljine...nego hocemo mi ove demokrate pogurati 2008 a?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#14

Post by pitt »

Santorum for President :D:D:D
Ja cu obamu gurat.....nadam se da ona zalfija hilari nece proci :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#15 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by Ahmmed »

celija001 wrote:Šta mislite o ideji ukidanja prava glasa građanima koji duži niz godina ne žive u BiH. Recimo 10 godina. Koliko smisla ima dopustiti emigraciji koja živi daleko od BiH da kroji sudbinu onima koji su tu?

Mislim da je Radovan Karadžić, ako čita ovaj forum, vrlo, vrlo zadovoljan ovakvim idejama......
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#16 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by forUMASH »

Ahmmed wrote:
Mislim da je Radovan Karadžić, ako čita ovaj forum, vrlo, vrlo zadovoljan ovakvim idejama......
....sta ba cita.... :D ..... vec su ga triput banirali..... :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#17

Post by FFK as Lucy01 »

pitt wrote:Santorum for President :D:D:D
Ja cu obamu gurat.....nadam se da ona zalfija hilari nece proci :D
Zena jeste, al' Titami je ni ja ne volim....nesto mi je puna sebe :roll: a Obama mi nesto neodlucan, ne zna ni on koji klinac hoce....ispade na kraju da je sve isto sranje, drugo pakovanje :?
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#18 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by StLouis »

Ahmmed wrote:
celija001 wrote:Šta mislite o ideji ukidanja prava glasa građanima koji duži niz godina ne žive u BiH. Recimo 10 godina. Koliko smisla ima dopustiti emigraciji koja živi daleko od BiH da kroji sudbinu onima koji su tu?

Mislim da je Radovan Karadžić, ako čita ovaj forum, vrlo, vrlo zadovoljan ovakvim idejama......
nema radovan internet, on se krije na planini ili ono bjese bunkeru? :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#19 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by tempora »

celija001 wrote:Šta mislite o ideji ukidanja prava glasa građanima koji duži niz godina ne žive u BiH. Recimo 10 godina. Koliko smisla ima dopustiti emigraciji koja živi daleko od BiH da kroji sudbinu onima koji su tu?
Tebao/la si temu postaviti za jedno dva mjeseca, da je pokrijepim diplomskim o transnacionalizmu,ali mogu se i ovako nadovezati. Interesuje me kako bi pravno izveo ukidanje glasa emigrantima? Tako sto ces ukinuti drzavljanstvo? Ne mislis li da bi ukidanjem drzavljanstva emigranta, nastao moratorijum BiH? I da li bi to znacilo, da Srbi i Hrvati sa dvojnim drzavljanstvom, takodjer ne mogu imati pravo glasa-ovdje ili u okolnim zemljama? :D Vrlo vrlo skakljivo pitanje. 8-)
I ako je suditi po zadnjim izborima, nema potrebe za ukidanje glasova, jer dijaspora ne glasa. Ona je uglavnom tu na odmoru, da potrosi novce, povrati imovinu i utvrdi svoja prava imovinskim stanjem. Nista vise. 8-)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#20

Post by Ahmmed »

Forumash i St Luis,


vrlo ste neozbiljni :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#21 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by StLouis »

tempora wrote:
celija001 wrote:Šta mislite o ideji ukidanja prava glasa građanima koji duži niz godina ne žive u BiH. Recimo 10 godina. Koliko smisla ima dopustiti emigraciji koja živi daleko od BiH da kroji sudbinu onima koji su tu?
Tebao/la si temu postaviti za jedno dva mjeseca, da je pokrijepim diplomskim o transnacionalizmu,ali mogu se i ovako nadovezati. Interesuje me kako bi pravno izveo ukidanje glasa emigrantima? Tako sto ces ukinuti drzavljanstvo? Ne mislis li da bi ukidanjem drzavljanstva emigranta, nastao moratorijum BiH? I da li bi to znacilo, da Srbi i Hrvati sa dvojnim drzavljanstvom, takodjer ne mogu imati pravo glasa-ovdje ili u okolnim zemljama? :D Vrlo vrlo skakljivo pitanje. 8-)
I ako je suditi po zadnjim izborima, nema potrebe za ukidanje glasova, jer dijaspora ne glasa. Ona je uglavnom tu na odmoru, da potrosi novce, povrati imovinu i utvrdi svoja prava imovinskim stanjem. Nista vise. 8-)




zatvorite temu :D
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#22

Post by car-x »

jah. dijaspora je i neki dan glasala za nacelnike sarajevskih opstina..

a i na svim dosadasnjim izborima, dijaspora je odlucila.. koja glupost..
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#23

Post by Vertigo »

Sta je poenta u ovom pitanju?
Da nam dijaspora kvari bosansku idilu?
Last edited by Vertigo on 06/02/2007 22:35, edited 1 time in total.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#24 Re: Ukidanje prava glasa emigraciji

Post by kekec »

tempora wrote:
celija001 wrote:Šta mislite o ideji ukidanja prava glasa građanima koji duži niz godina ne žive u BiH. Recimo 10 godina. Koliko smisla ima dopustiti emigraciji koja živi daleko od BiH da kroji sudbinu onima koji su tu?
Tebao/la si temu postaviti za jedno dva mjeseca, da je pokrijepim diplomskim o transnacionalizmu,ali mogu se i ovako nadovezati. Interesuje me kako bi pravno izveo ukidanje glasa emigrantima? Tako sto ces ukinuti drzavljanstvo? Ne mislis li da bi ukidanjem drzavljanstva emigranta, nastao moratorijum BiH? I da li bi to znacilo, da Srbi i Hrvati sa dvojnim drzavljanstvom, takodjer ne mogu imati pravo glasa-ovdje ili u okolnim zemljama? :D Vrlo vrlo skakljivo pitanje. 8-)
I ako je suditi po zadnjim izborima, nema potrebe za ukidanje glasova, jer dijaspora ne glasa. Ona je uglavnom tu na odmoru, da potrosi novce, povrati imovinu i utvrdi svoja prava imovinskim stanjem. Nista vise. 8-)
Celija k´o na pijaci: "...Recimo 10 godina...".
Zasto 10, zasto ne 5 ili 11.
Celija, za tebe je celija. :D
I ako je suditi po zadnjim izborima, nema potrebe za ukidanje glasova, jer dijaspora ne glasa. Ona je uglavnom tu na odmoru, da potrosi novce, povrati imovinu i utvrdi svoja prava imovinskim stanjem. Nista vise.
Potvrda ovoga citata moze se vidjeti iz
tabele, rubrika:"glasaci koji glasaju putem
poste" :
Image
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#25

Post by Vozdra_123 »

DONY wrote:
pitt wrote:Boli me cuna.....ne glasam svakako....upravo radi ovakvih prijedloga kao i cinjenice da ljude koji zive u BiH boli cuna ko ce im biti na vlasti (jer ne izlaze na izbore, narucito mladi) a vazda za rezultate okrive dijasporu. Stoga dragi moji.....jeb'te se sami :D
poDapisujem 100%..
evo jos jedan dijasporac da doda svoj glas pitticu :D
Post Reply