Ukidanje naziva B/H/S jezik

Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#576 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Opal_89 »

Možda to fakat rade da bi smo u budućnosti u CV mogli staviti da poznajemo hrvatski i srpski kao strani jezik i još staviš ono stepen poznavanja hrvatskog jezika C1. Šta vam je, engleski, njemački i dr. više neće biti važni. Ima Goethe institut da se zatvori. :-)
Meni je toliko zanimljivo pratiti ova dešavanja U nas da me baš zanima šta im je sljedeće na umu? :skoljka:
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#577 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

BAK-eV wrote:
Naslovnica wrote:
Opal_89 wrote:Što me je ovo podsjetilo na jednu curu kad je upisala fax ovdje u Sarajevu. Inače se opredijelila za hrvatsko državljanstvo, jer je mogla birati, da bi imala veće šanse da upadne u vojsku. Helem izabrala je ona da i na faxu umjesto bosanskog polaže hrvatski jezik jer joj je navodno lakše. Nije mi nikad odgovorila na pitanje zašto ostale predmete ne polaže na tom jezi2ku i zašto se njim ne koristi u svakodnevnom govoru. :? Da se razumijemo, nemam ništa protiv nje i bilo kojeg jezika nego mi bio onako zanimljiv taj naš mentalitet.
Ali majka mu stara ovo prese*avanje sa jezicima nigdje veze. Izjašnjavamo se kao Bošnjaci ali ne vidim razlog da se predmet i dalje ne zove BHS jezik i književnost. Takvog smo ga mi učili i nemamo ništa protiv toga da ga i djeca uče. :bih:
Meni je zaista svejedno kako će zvati opciju u kojoj će se roditelji odlučiti za sva 3 zvanična jezika u BiH.
Ko hoće samo bosanski, srpski ili hrvatski - bujrum, nemam ništa protiv.
Ali moja djeca, kao deklarisani bosanci, treba da uče sva tri službena jezika u BiH, a ne samo jedan.
Šta je slijedeće, da nije ukidanje učenja ćirilice? Ne znam šta se čeka...?! 8-) :lol:
Nikakav problem. Odeš u Banja Luku i tamo će ti djeci upisati maternji jezik Bosanaca i Hercegovaca u knjizicu.
Cerilicu ćeš isto imati. :D
Odlična ti je logika, nema šta, na tragu karađićevsko-bobanovskog načina razmišljanja. Svaka čast na iskrenosti! ;-)
Šta ću ja sarajlija u BL!? Mogu kao turista, ili poslom, a nemam planova da se selim.
S napomenom da sam za poštivanje Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, pa bi, shodno tome, bilo logičnije da se iz Sarajeva vrate prognanici i izbjeglice u Istočnu Bosnu i ostale dijelove Bosne i Hercegovine, odakle su protjerani. :wink:
Ne idem ja niti u Bl, niti u Bgd, ni u Zg. Ako bih se selio, to bi bilo u neku zapadnu zemlju, ali nemam ni para ni uslova za to.
Uostalom, ne znam zaista otkud ti Banja Luka pade na pamet, je li to povlačiš paralele i uzimaš BL kao referencu za poređenje?! :-)
Što se tiče ćirilice, za sada nije ukinuta, nadam se da će tako i ostati.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#578 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

Lug wrote:
Naslovnica wrote:
Opal_89 wrote:Što me je ovo podsjetilo na jednu curu kad je upisala fax ovdje u Sarajevu. Inače se opredijelila za hrvatsko državljanstvo, jer je mogla birati, da bi imala veće šanse da upadne u vojsku. Helem izabrala je ona da i na faxu umjesto bosanskog polaže hrvatski jezik jer joj je navodno lakše. Nije mi nikad odgovorila na pitanje zašto ostale predmete ne polaže na tom jezi2ku i zašto se njim ne koristi u svakodnevnom govoru. :? Da se razumijemo, nemam ništa protiv nje i bilo kojeg jezika nego mi bio onako zanimljiv taj naš mentalitet.
Ali majka mu stara ovo prese*avanje sa jezicima nigdje veze. Izjašnjavamo se kao Bošnjaci ali ne vidim razlog da se predmet i dalje ne zove BHS jezik i književnost. Takvog smo ga mi učili i nemamo ništa protiv toga da ga i djeca uče. :bih:
Meni je zaista svejedno kako će zvati opciju u kojoj će se roditelji odlučiti za sva 3 zvanična jezika u BiH.
Ko hoće samo bosanski, srpski ili hrvatski - bujrum, nemam ništa protiv.
Ali moja djeca, kao deklarisani bosanci, treba da uče sva tri službena jezika u BiH, a ne samo jedan.
Šta je slijedeće, da nije ukidanje učenja ćirilice? Ne znam šta se čeka...?! 8-) :lol:
koji si ti kloc, braco draga, cuj hoce da mu djeca uce sva tri jezika koda su eng. njem. i francuski.. vela havle :lol: :lol:
Otkud se ti sada pojavi, pa prva riječ - kloc?! Svaka čast, to samo pokazuje s kakvim mentalnim sklopom imam posla.
Očito je da nisi pratio i pročitao temu od početka do kraja, i moje postove. Vrati se, pročitaj, pa komentariši malu suvislije i kulturnije.
BTW...i Džeko je bio kloc, a vidi ga sada... 8-)
BAK-eV
Posts: 1857
Joined: 17/10/2012 18:53

#579 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by BAK-eV »

Naslovnica wrote: Odlična ti je logika, nema šta, na tragu karađićevsko-bobanovskog načina razmišljanja. Svaka čast na iskrenosti! ;-)
Šta ću ja sarajlija u BL!? Mogu kao turista, ili poslom, a nemam planova da se selim.
S napomenom da sam za poštivanje Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, pa bi, shodno tome, bilo logičnije da se iz Sarajeva vrate prognanici i izbjeglice u Istočnu Bosnu i ostale dijelove Bosne i Hercegovine, odakle su protjerani. :wink:
Ne idem ja niti u Bl, niti u Bgd, ni u Zg. Ako bih se selio, to bi bilo u neku zapadnu zemlju, ali nemam ni para ni uslova za to.
Uostalom, ne znam zaista otkud ti Banja Luka pade na pamet, je li to povlačiš paralele i uzimaš BL kao referencu za poređenje?! :-)
Što se tiče ćirilice, za sada nije ukinuta, nadam se da će tako i ostati.
Pa naravno da uzimam BL za poredjenje.

Trazis malo previse i neces to dobiti.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#580 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

John Cleese wrote:
Naslovnica wrote:Meni je zaista svejedno kako će zvati opciju u kojoj će se roditelji odlučiti za sva 3 zvanična jezika u BiH.
Ko hoće samo bosanski, srpski ili hrvatski - bujrum, nemam ništa protiv.
Ali moja djeca, kao deklarisani bosanci, treba da uče sva tri službena jezika u BiH, a ne samo jedan.
To je (jos uvijek, dok mu kreteni ne dohakaju) isti jezik sa tri razlicita imena :D
Zasto bi, onda, bio problem da se u sarajevskim skolama taj jezik zove - bosanski?

Natezanje oko imena jezika je nepotrebno i besmisleno.
Nasuprot tome, itekako bi bilo smisleno suprotstavljanje silovanju jezika u formi, na primjer, debilnih "standardizacija" ili ubrzanog izmisljanja novih rijeci, cija je svrha kreiranje razlika sa krajnjim ciljem da od jednog stvori tri zaista (makar i minimalno) razlicita jezika.
Bilo bi smisleno... a bilo bi i moguce, kad bi dovoljnom procentu zainteresirane populacije konacno doprlo do svijesti da nije nuzno pravdati bilo cije pravo da jezik koji govori nazove kako zeli, sto implicira i potpunu izlisnost idiotluka pomenutih u prethodnoj recenici.

Prakticno... covjeku neopterecenom nacionalistickim stupidarijama bilo bi potpuno svejedno kako u skoli koju njegovo dijete pohadja zovu njegov maternji jezik.
A bolesniku koji se osipa na pomen drugacijeg naziva jezika od onog koji zarad svojih sovenskih pobuda preferira ne bi trebalo tesko pasti da skoluje dijete tamo gdje nece trpiti takve alergijske reakcije.
I mirna Bosna.
A i Hercegovina :D
Tom logikom će se voditi i manjem entitetu, i u kantonima s hrvatskom većinom... pa će reći da je srpski ili hrvatski jedina opcija, to je ionako isto...
Gdje su Srbi većina, svi neka uče srpski, gdje su Hrvati većina, svi neka uče hrvatski, gdje su Bošnjaci većina - svi neka uče bosanski.
Ova pogan od "ostalih", neka se opredijele - ili neka se priklone većini, ili neka idu u BL, MO ili SA, po volji im.
Sva tri jezika (koji su, kako neki tvrde - isti, a drugi tvrde da su - različiti) ne mogu imati u školovanju (niti im može pisati u knjižici).
Tri službena jezika u državi Bosni i Hercegovini (koji su isti ili različiti, kako kod ko tumači), ali dijete mora da se opredijeli samo za jedan?
Apsurdistan.
btw, opet ponavljam, mi smo se opredijelili za sva 3, a ne za samo 1. To je naš izbor i skromni doprinos jedinstvenoj i cjelovitoj Bosni i Hercegovini. 8-) :bih:
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#581 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

BAK-eV wrote:
Naslovnica wrote: Odlična ti je logika, nema šta, na tragu karađićevsko-bobanovskog načina razmišljanja. Svaka čast na iskrenosti! ;-)
Šta ću ja sarajlija u BL!? Mogu kao turista, ili poslom, a nemam planova da se selim.
S napomenom da sam za poštivanje Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, pa bi, shodno tome, bilo logičnije da se iz Sarajeva vrate prognanici i izbjeglice u Istočnu Bosnu i ostale dijelove Bosne i Hercegovine, odakle su protjerani. :wink:
Ne idem ja niti u Bl, niti u Bgd, ni u Zg. Ako bih se selio, to bi bilo u neku zapadnu zemlju, ali nemam ni para ni uslova za to.
Uostalom, ne znam zaista otkud ti Banja Luka pade na pamet, je li to povlačiš paralele i uzimaš BL kao referencu za poređenje?! :-)
Što se tiče ćirilice, za sada nije ukinuta, nadam se da će tako i ostati.
Pa naravno da uzimam BL za poredjenje.

Trazis malo previse i neces to dobiti.
Super, došli smo do tačke gdje se poredimo s Banja Lukom i Širokim. Samo tako nastavite. :thumbup:
Ne tražim ja ništa što mi ne priipada i što nije normalno.
A to šta ću ja dobiti ili neću - nećeš ti odlučivati.
Mi smo pisali sva tri jezika, baš da vidim šta će biti. Zakonski mi ne mogu ama baš ništa, a ne mogu mi ni po svom nahođenju odrediti djetetov jezik u knjižici.
Jer, ako to urade - onda smo jednom nogom u fašizmu.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#582 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by hAZNADAR »

Naslovnica wrote:
Super, došli smo do tačke gdje se poredimo s Banja Lukom i Širokim. Samo tako nastavite. :thumbup:
Ne tražim ja ništa što mi ne priipada i što nije normalno.
A to šta ću ja dobiti ili neću - nećeš ti odlučivati.
Mi smo pisali sva tri jezika, baš da vidim šta će biti. Zakonski mi ne mogu ama baš ništa, a ne mogu mi ni po svom nahođenju odrediti djetetov jezik u knjižici.
Jer, ako to urade - onda smo jednom nogom u fašizmu.
Ovo je dokaz koliko je logika FGR totalno besmislena i tice se samo nekog dokazivanja statusa.

Prvo insistiranje na tri jezika ko biva kosmopolitizam a ironicno spominje usporedbu sa BL i Sirokim. Ono, pisao bi tri jezika ali i dalje imam predrasude prema narodima koji ih govore.

I naravno - fasizam - ah ta carobna rijec. Za razliku od velike vecine drzava gdje na raspolaganju imas samo jedan jezik - BiH nudi tri. I opet fasizam. :lol:


Mogao si samo fino napisati da je tvoj licni izbor i gotova prica. Ali ako pokusavas to objasniti i naci logiku - dobijas i odgovore naravno. Samo ti pisi tri jezika, dokazuj na djeci svoj status u raji,... ali molim te nemoj mi prodavati suplju kako je to nesto plemenito, antifasisticko, iznad,...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45501
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#583 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Chmoljo »

hAZNADAR wrote:
Prvo insistiranje na tri jezika ko biva kosmopolitizam a ironicno spominje usporedbu sa BL i Sirokim. Ono, pisao bi tri jezika ali i dalje imam predrasude prema narodima koji ih govore.
to niti je predrasuda, niti je usmjereno protiv naroda, pa samim tim ni protiv jezika.

ako neko nije u stanju razlučiti razliku između politike koja je metaforički oličena u Banja Luci i Širokom od naroda koji tu žive u dominantnom broju, onda je jasno zašto svijet gleda crno bijelo.

druga je opcija da je zlonamjeran.

šta je u pitanju?
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#584 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by sumirprimus »

to je jos forma koja je po obicaju u naSke vaznija od sadrzaja, na svakom pismu kakvu smo tek reformu dozivjeli i prezivjeli :lol: :lol:

sreca pa ne prodje dio u kom idu pisana slova prije stampanih jel se kaje jos uvijek stampana? :lol:
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#585 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

hAZNADAR wrote:
Naslovnica wrote:
Super, došli smo do tačke gdje se poredimo s Banja Lukom i Širokim. Samo tako nastavite. :thumbup:
Ne tražim ja ništa što mi ne priipada i što nije normalno.
A to šta ću ja dobiti ili neću - nećeš ti odlučivati.
Mi smo pisali sva tri jezika, baš da vidim šta će biti. Zakonski mi ne mogu ama baš ništa, a ne mogu mi ni po svom nahođenju odrediti djetetov jezik u knjižici.
Jer, ako to urade - onda smo jednom nogom u fašizmu.
Ovo je dokaz koliko je logika FGR totalno besmislena i tice se samo nekog dokazivanja statusa.

Prvo insistiranje na tri jezika ko biva kosmopolitizam a ironicno spominje usporedbu sa BL i Sirokim. Ono, pisao bi tri jezika ali i dalje imam predrasude prema narodima koji ih govore.

I naravno - fasizam - ah ta carobna rijec. Za razliku od velike vecine drzava gdje na raspolaganju imas samo jedan jezik - BiH nudi tri. I opet fasizam. :lol:


Mogao si samo fino napisati da je tvoj licni izbor i gotova prica. Ali ako pokusavas to objasniti i naci logiku - dobijas i odgovore naravno. Samo ti pisi tri jezika, dokazuj na djeci svoj status u raji,... ali molim te nemoj mi prodavati suplju kako je to nesto plemenito, antifasisticko, iznad,...
HA HA HA
Pa ne znam gdje vas više pronalaze, sve na isti kalup...red spinovanja, red spominjanja FGR, red omalovažavanja antifašizma, red pravdanja šovinizma...
FGR...trn u oku. Rak rana društva. :D 8-)
Kakvi kompleksi ovdje pucaju pojedince zbog FGR, pa to je čudo jedno. :lol:
Pa naravno da je sve moj lični izbor, isto kao što je i sve što ti radiš tvoj lični izbor kao jedinke.
Nije u pitanju nikakav status, nego ja imam svoje ja i ne dopuštam da me neko omalovažava na osnovu rasne, vjerske ili nacionalne pripadnosti.
Moj je lični izbor koji ću jezik odabrati. Neće mi valjda vladajuća šovinističko-nacionalistička mafija određivati kojim ćemo jezikom govoriti moja djeca i ja, neće mi valjda oni određivati moju nacionalnost vjeroispovjest, brojati krvna zrnca...?!
Stvarno ste žalosni u svojim nemuštim spinovanjima, ovo više nije smiješno, ovo je žalosno.
Ja lijepo i logično objasnim svoje razloge, ali je očito sve to uzalud. Ne vrijedi, nema nule razumijevanja.
Sve se svodi na spinovanje, namjerno pogrešno tumačenje, ispada k'o eto ja nekome ne dam da se izjašnjava kako hoće u pogledu jezika ili bilo čega?
Čovječe, ne interesuje me kako će se ko pisati, izjašnjavati, niti bilo šta. Ne diram te, ne diraj me. Ja tebi ne namećem ništa svoje, ne tjeram te da odabereš jezik koji će ti djeca učiti - vi tjerate mene i moju djecu da se opredijelimo za jedan od 3 službena jezika u BiH.
E nećemo, iz principa. Ponavljam, zaokružili smo sva 3 službena jezika i niko, ali baš niko, nema nikakvo zakonsko uporište da nas zbog toga sankcioniše. Ili da mi na silu upiše djetetu samo jedan od 3 službena jezika.
A grizite svoja muda od muke.
:lol: :lol: :lol:
btw, zahvaljujem se na svrstavanju u FGR, to mi je zaista kompliment, imponuje. Nemam ništa protiv onih koji nisu niti se smatraju FGR, ali zaista imponuje kada ti neko da ovakav kompliment, u ovakvim vremenima. Znam da sam na pravom putu! 8-) 8-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#586 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by JThomas »

naravno da su građani i obrazovani lošiji dio društva i prijetnja poretku kako ga vidi vlast...
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#587 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Kejn »

JThomas wrote:naravno da su građani i obrazovani lošiji dio društva i prijetnja poretku kako ga vidi vlast...
Obrazovanje, elitizam i uspjeh se dokazuje djelima i rezultatima u pravom životu, a ne na klix forumu i twitteru.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#588 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by JThomas »

što će vas onda toliko na zadatku da u svakom drugom postu na klix forumu pokušavate diskreditovati gradsko porijeklo i uzuse života...?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#589 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

hAZNADAR wrote:
Naslovnica wrote:
Super, došli smo do tačke gdje se poredimo s Banja Lukom i Širokim. Samo tako nastavite. :thumbup:
Ne tražim ja ništa što mi ne priipada i što nije normalno.
A to šta ću ja dobiti ili neću - nećeš ti odlučivati.
Mi smo pisali sva tri jezika, baš da vidim šta će biti. Zakonski mi ne mogu ama baš ništa, a ne mogu mi ni po svom nahođenju odrediti djetetov jezik u knjižici.
Jer, ako to urade - onda smo jednom nogom u fašizmu.
Ovo je dokaz koliko je logika FGR totalno besmislena i tice se samo nekog dokazivanja statusa.

Prvo insistiranje na tri jezika ko biva kosmopolitizam a ironicno spominje usporedbu sa BL i Sirokim. Ono, pisao bi tri jezika ali i dalje imam predrasude prema narodima koji ih govore.

I naravno - fasizam - ah ta carobna rijec. Za razliku od velike vecine drzava gdje na raspolaganju imas samo jedan jezik - BiH nudi tri. I opet fasizam. :lol:


Mogao si samo fino napisati da je tvoj licni izbor i gotova prica. Ali ako pokusavas to objasniti i naci logiku - dobijas i odgovore naravno. Samo ti pisi tri jezika, dokazuj na djeci svoj status u raji,... ali molim te nemoj mi prodavati suplju kako je to nesto plemenito, antifasisticko, iznad,...
Samo da naglasim ovo, da se ne preskoči tek tako.
Nije k'o biva kosmopolitizam - nego je zaista kosmopolitizam.
Fažizam je fašizam, a ne čarobna riječ.
Naravno da ironično spominjem BL i Široki. Kako drugačije da ih spominjem?
Pisao bih sva tri jezika i nemam nikakve predrasude prema bilo kojem narodu koji ih govore. Nikome ne osporavam pravo da se opredijeli za svoj jezik,
da ga zove onako kako i želi, niti bilo šta drugo.
Prestani lagati i spinovati, podmetati mi nešto što nisam niti napisao niti pomislio, i ti i slični tebi.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#590 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

JThomas wrote:što će vas onda toliko na zadatku da u svakom drugom postu na klix forumu pokušavate diskreditovati gradsko porijeklo i uzuse života...?
:thumbup: 8-) :bih:
DenchiNL
Posts: 13
Joined: 09/02/2014 11:55

#591 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by DenchiNL »

rijetko se viđaju gluplje nacije i prevaranti od političara kao kod nas

država BH
jezik BH

koja 3 fackin jezika???

u hrvatskoj hrvatski, u srbiji srpski, u cg crnogorski....
samo glupani bi od jednog pravili 4 jel to da nekom slažete da govorite 4-5 jezika, poliglote???
govori akcentom kojim hoš i naglaskom to je logično i koristiš drugačije određene riječi jer dolaziš iz određene regije, kao što ima razlike u njemačkom jer je neko iz brabanta ili u engleskom ako je iz newcastla ili manchestera...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#592 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by hAZNADAR »

Chmoljo wrote:
hAZNADAR wrote:
Prvo insistiranje na tri jezika ko biva kosmopolitizam a ironicno spominje usporedbu sa BL i Sirokim. Ono, pisao bi tri jezika ali i dalje imam predrasude prema narodima koji ih govore.
to niti je predrasuda, niti je usmjereno protiv naroda, pa samim tim ni protiv jezika.

ako neko nije u stanju razlučiti razliku između politike koja je metaforički oličena u Banja Luci i Širokom od naroda koji tu žive u dominantnom broju, onda je jasno zašto svijet gleda crno bijelo.

druga je opcija da je zlonamjeran.

šta je u pitanju?
Nesto trece. A to radije nebih komentarisao.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#593 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by hAZNADAR »

Naslovnica wrote:
JThomas wrote:što će vas onda toliko na zadatku da u svakom drugom postu na klix forumu pokušavate diskreditovati gradsko porijeklo i uzuse života...?
:thumbup: 8-) :bih:
Ja bih rekao bas obrnuto.
Kada covjek sabere i oduzme politicke stavove ovdje, - vidi da tu nema mi ljevice ni desnice, ni liberala, ni konservativnih, ni centra,.... sve se svodi na urbani status. gradsko porijeklo nit je plus nit minus.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#594 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by hAZNADAR »

Naslovnica wrote:
hAZNADAR wrote:
Naslovnica wrote:
Super, došli smo do tačke gdje se poredimo s Banja Lukom i Širokim. Samo tako nastavite. :thumbup:
Ne tražim ja ništa što mi ne priipada i što nije normalno.
A to šta ću ja dobiti ili neću - nećeš ti odlučivati.
Mi smo pisali sva tri jezika, baš da vidim šta će biti. Zakonski mi ne mogu ama baš ništa, a ne mogu mi ni po svom nahođenju odrediti djetetov jezik u knjižici.
Jer, ako to urade - onda smo jednom nogom u fašizmu.
Ovo je dokaz koliko je logika FGR totalno besmislena i tice se samo nekog dokazivanja statusa.

Prvo insistiranje na tri jezika ko biva kosmopolitizam a ironicno spominje usporedbu sa BL i Sirokim. Ono, pisao bi tri jezika ali i dalje imam predrasude prema narodima koji ih govore.

I naravno - fasizam - ah ta carobna rijec. Za razliku od velike vecine drzava gdje na raspolaganju imas samo jedan jezik - BiH nudi tri. I opet fasizam. :lol:


Mogao si samo fino napisati da je tvoj licni izbor i gotova prica. Ali ako pokusavas to objasniti i naci logiku - dobijas i odgovore naravno. Samo ti pisi tri jezika, dokazuj na djeci svoj status u raji,... ali molim te nemoj mi prodavati suplju kako je to nesto plemenito, antifasisticko, iznad,...
HA HA HA
Pa ne znam gdje vas više pronalaze, sve na isti kalup...red spinovanja, red spominjanja FGR, red omalovažavanja antifašizma, red pravdanja šovinizma...
FGR...trn u oku. Rak rana društva. :D 8-)
Kakvi kompleksi ovdje pucaju pojedince zbog FGR, pa to je čudo jedno. :lol:
Pa naravno da je sve moj lični izbor, isto kao što je i sve što ti radiš tvoj lični izbor kao jedinke.
Nije u pitanju nikakav status, nego ja imam svoje ja i ne dopuštam da me neko omalovažava na osnovu rasne, vjerske ili nacionalne pripadnosti.
Moj je lični izbor koji ću jezik odabrati. Neće mi valjda vladajuća šovinističko-nacionalistička mafija određivati kojim ćemo jezikom govoriti moja djeca i ja, neće mi valjda oni određivati moju nacionalnost vjeroispovjest, brojati krvna zrnca...?!
Stvarno ste žalosni u svojim nemuštim spinovanjima, ovo više nije smiješno, ovo je žalosno.
Ja lijepo i logično objasnim svoje razloge, ali je očito sve to uzalud. Ne vrijedi, nema nule razumijevanja.
Sve se svodi na spinovanje, namjerno pogrešno tumačenje, ispada k'o eto ja nekome ne dam da se izjašnjava kako hoće u pogledu jezika ili bilo čega?
Čovječe, ne interesuje me kako će se ko pisati, izjašnjavati, niti bilo šta. Ne diram te, ne diraj me. Ja tebi ne namećem ništa svoje, ne tjeram te da odabereš jezik koji će ti djeca učiti - vi tjerate mene i moju djecu da se opredijelimo za jedan od 3 službena jezika u BiH.
E nećemo, iz principa. Ponavljam, zaokružili smo sva 3 službena jezika i niko, ali baš niko, nema nikakvo zakonsko uporište da nas zbog toga sankcioniše. Ili da mi na silu upiše djetetu samo jedan od 3 službena jezika.
A grizite svoja muda od muke.
:lol: :lol: :lol:
btw, zahvaljujem se na svrstavanju u FGR, to mi je zaista kompliment, imponuje. Nemam ništa protiv onih koji nisu niti se smatraju FGR, ali zaista imponuje kada ti neko da ovakav kompliment, u ovakvim vremenima. Znam da sam na pravom putu! 8-) 8-)
Banjalucanin, fin grad, stara familija, vise generacija, obrazovani,.... sto znaci da sam i ja GR. Gradska raja ali vise nisam F.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#595 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

hAZNADAR wrote:
Naslovnica wrote:
JThomas wrote:što će vas onda toliko na zadatku da u svakom drugom postu na klix forumu pokušavate diskreditovati gradsko porijeklo i uzuse života...?
:thumbup: 8-) :bih:
Ja bih rekao bas obrnuto.
Kada covjek sabere i oduzme politicke stavove ovdje, - vidi da tu nema mi ljevice ni desnice, ni liberala, ni konservativnih, ni centra,.... sve se svodi na urbani status. gradsko porijeklo nit je plus nit minus.
Slabo ti ide to sabiranje i oduzimanje. 8-) :lol:
Znam ja da ćeš ti napisati: "ja bih rekao obrnuto...".
Čovjek ne može ništa drugo ni očekivati nego kakav spin. Ili, evo se sada ispostavlja, osnovne matematičke operacije, sabiranje i oduzimanje.
Slažem se da je gradsko porijeklo niti plus, niti minus. Ja ga nikada ovdje nisam spomenuo, niti ikada prvi povlačim tu priču o "FGR".
Zaboli me i za FGR i za papke, za ove, i za one...nikoga ne diram, i očekujem da mene niko ne dira.
Manite me se i to je to.
8-)
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#596 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

hAZNADAR wrote:
Naslovnica wrote:
hAZNADAR wrote:
Ovo je dokaz koliko je logika FGR totalno besmislena i tice se samo nekog dokazivanja statusa.

Prvo insistiranje na tri jezika ko biva kosmopolitizam a ironicno spominje usporedbu sa BL i Sirokim. Ono, pisao bi tri jezika ali i dalje imam predrasude prema narodima koji ih govore.

I naravno - fasizam - ah ta carobna rijec. Za razliku od velike vecine drzava gdje na raspolaganju imas samo jedan jezik - BiH nudi tri. I opet fasizam. :lol:


Mogao si samo fino napisati da je tvoj licni izbor i gotova prica. Ali ako pokusavas to objasniti i naci logiku - dobijas i odgovore naravno. Samo ti pisi tri jezika, dokazuj na djeci svoj status u raji,... ali molim te nemoj mi prodavati suplju kako je to nesto plemenito, antifasisticko, iznad,...
HA HA HA
Pa ne znam gdje vas više pronalaze, sve na isti kalup...red spinovanja, red spominjanja FGR, red omalovažavanja antifašizma, red pravdanja šovinizma...
FGR...trn u oku. Rak rana društva. :D 8-)
Kakvi kompleksi ovdje pucaju pojedince zbog FGR, pa to je čudo jedno. :lol:
Pa naravno da je sve moj lični izbor, isto kao što je i sve što ti radiš tvoj lični izbor kao jedinke.
Nije u pitanju nikakav status, nego ja imam svoje ja i ne dopuštam da me neko omalovažava na osnovu rasne, vjerske ili nacionalne pripadnosti.
Moj je lični izbor koji ću jezik odabrati. Neće mi valjda vladajuća šovinističko-nacionalistička mafija određivati kojim ćemo jezikom govoriti moja djeca i ja, neće mi valjda oni određivati moju nacionalnost vjeroispovjest, brojati krvna zrnca...?!
Stvarno ste žalosni u svojim nemuštim spinovanjima, ovo više nije smiješno, ovo je žalosno.
Ja lijepo i logično objasnim svoje razloge, ali je očito sve to uzalud. Ne vrijedi, nema nule razumijevanja.
Sve se svodi na spinovanje, namjerno pogrešno tumačenje, ispada k'o eto ja nekome ne dam da se izjašnjava kako hoće u pogledu jezika ili bilo čega?
Čovječe, ne interesuje me kako će se ko pisati, izjašnjavati, niti bilo šta. Ne diram te, ne diraj me. Ja tebi ne namećem ništa svoje, ne tjeram te da odabereš jezik koji će ti djeca učiti - vi tjerate mene i moju djecu da se opredijelimo za jedan od 3 službena jezika u BiH.
E nećemo, iz principa. Ponavljam, zaokružili smo sva 3 službena jezika i niko, ali baš niko, nema nikakvo zakonsko uporište da nas zbog toga sankcioniše. Ili da mi na silu upiše djetetu samo jedan od 3 službena jezika.
A grizite svoja muda od muke.
:lol: :lol: :lol:
btw, zahvaljujem se na svrstavanju u FGR, to mi je zaista kompliment, imponuje. Nemam ništa protiv onih koji nisu niti se smatraju FGR, ali zaista imponuje kada ti neko da ovakav kompliment, u ovakvim vremenima. Znam da sam na pravom putu! 8-) 8-)
Banjalucanin, fin grad, stara familija, vise generacija, obrazovani,.... sto znaci da sam i ja GR. Gradska raja ali vise nisam F.
Aferim.
Vidiš da možemo i normalno polemisati, bez spinovanja.
Nisam ni ja FGR, ja sam Al'pašinac, mi smo država za sebe. 8-)
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#597 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by MUNAFIK »

Tacno kad vidim logiku i 'principe' ovih FGR glasaca i njihovih stranaka na ovim stvarima jednostavno skontam da nikad ne bih mogao glasati za njih na izborima.
Koliko god se ne slagao sa ovima na vlasti u mnogim pitanjima opet nekako ima nesto u meni, neki strah ili osjecaj koji, ono iskreno da kazem, mi govori da bi FGR bili ubjedljivo najgora vlast.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45501
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#598 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Chmoljo »

hAZNADAR wrote: Nesto trece. A to radije nebih komentarisao.
ma ja, strah te odmazde :lol:
Naslovnica wrote: Nisam ni ja FGR, ja sam Al'pašinac, mi smo država za sebe. 8-)
:D :thumbup:

Image

P.S. i wewa je :D
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#599 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

MUNAFIK wrote:Tacno kad vidim logiku i 'principe' ovih FGR glasaca i njihovih stranaka na ovim stvarima jednostavno skontam da nikad ne bih mogao glasati za njih na izborima.
Koliko god se ne slagao sa ovima na vlasti u mnogim pitanjima opet nekako ima nesto u meni, neki strah ili osjecaj koji, ono iskreno da kazem, mi govori da bi FGR bili ubjedljivo najgora vlast.
Jope FGR i "njihove stranke"... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Tako da ostaje jedina logična opcija za glasanje. 8-)
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#600 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by John Cleese »

Naslovnica wrote:
John Cleese wrote:
Naslovnica wrote:Meni je zaista svejedno kako će zvati opciju u kojoj će se roditelji odlučiti za sva 3 zvanična jezika u BiH.
Ko hoće samo bosanski, srpski ili hrvatski - bujrum, nemam ništa protiv.
Ali moja djeca, kao deklarisani bosanci, treba da uče sva tri službena jezika u BiH, a ne samo jedan.
To je (jos uvijek, dok mu kreteni ne dohakaju) isti jezik sa tri razlicita imena :D
Zasto bi, onda, bio problem da se u sarajevskim skolama taj jezik zove - bosanski?

Natezanje oko imena jezika je nepotrebno i besmisleno.
Nasuprot tome, itekako bi bilo smisleno suprotstavljanje silovanju jezika u formi, na primjer, debilnih "standardizacija" ili ubrzanog izmisljanja novih rijeci, cija je svrha kreiranje razlika sa krajnjim ciljem da od jednog stvori tri zaista (makar i minimalno) razlicita jezika.
Bilo bi smisleno... a bilo bi i moguce, kad bi dovoljnom procentu zainteresirane populacije konacno doprlo do svijesti da nije nuzno pravdati bilo cije pravo da jezik koji govori nazove kako zeli, sto implicira i potpunu izlisnost idiotluka pomenutih u prethodnoj recenici.

Prakticno... covjeku neopterecenom nacionalistickim stupidarijama bilo bi potpuno svejedno kako u skoli koju njegovo dijete pohadja zovu njegov maternji jezik.
A bolesniku koji se osipa na pomen drugacijeg naziva jezika od onog koji zarad svojih sovenskih pobuda preferira ne bi trebalo tesko pasti da skoluje dijete tamo gdje nece trpiti takve alergijske reakcije.
I mirna Bosna.
A i Hercegovina :D
Tom logikom će se voditi i manjem entitetu, i u kantonima s hrvatskom većinom... pa će reći da je srpski ili hrvatski jedina opcija, to je ionako isto...
Gdje su Srbi većina, svi neka uče srpski, gdje su Hrvati većina, svi neka uče hrvatski, gdje su Bošnjaci većina - svi neka uče bosanski.
Ova pogan od "ostalih", neka se opredijele - ili neka se priklone većini, ili neka idu u BL, MO ili SA, po volji im.
Sva tri jezika (koji su, kako neki tvrde - isti, a drugi tvrde da su - različiti) ne mogu imati u školovanju (niti im može pisati u knjižici).
Tri službena jezika u državi Bosni i Hercegovini (koji su isti ili različiti, kako kod ko tumači), ali dijete mora da se opredijeli samo za jedan?
Apsurdistan.
btw, opet ponavljam, mi smo se opredijelili za sva 3, a ne za samo 1. To je naš izbor i skromni doprinos jedinstvenoj i cjelovitoj Bosni i Hercegovini. 8-) :bih:
To jeste jedan jezik i to je toliko ocito da je suvisna i pomisao na potrebu za nekakvim "tumacenjem".
Njegovanje tog jezika, cuvanje jezika od dnevnopolitickih intervencija na njegovom zivom tkivu je nesto sto ima smisla i za sta bi se vrijedilo boriti. Ne dozvoliti idiotima da jezik nasilno mijenjaju da bi opravdali nesto sto ne treba opravdavati.
Bitno je sta djeca uce, a ne kako se to sto uce zove.
Apsurdno je trositi dragocjenu energiju na nebitne stvari, a istovremeno bez otpora dopustati upropastavanje onoga sto je zaista bitno.
Post Reply