Ukidanje naziva B/H/S jezik

seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#551 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by seldzuk »

Naslovnica wrote:
musicman80 wrote:
Naslovnica wrote: Postoje Bošnjaci, Srbi, Hrvati, Romi, Jevreji...
Bosanci su najgori i svima su trn u oku.
A najiskrenije i najviše vole Bosnu i Hercegovinu i žele je cjelovitu i jedinstvenu, od Une do Drine, od Save do mora.
Ali džaba. Em smo najgori, em ne postojimo.
:roll:

Ja ne znam ko bi se danas izjasnio da je Bosanac I Hercegovac, kada su u ustavu samo tri konstitutivna naroda, a ovi drugi nemaju nikakva prava. Ja vjerujem da oni koji ugodno zive u dijaspori I svoja prava ostvaruju u Danskoj ili Njemackoj, punih usta govore da su Bosanci i Hercegovci. Ipak, ako zivis u BIH I ostvarujes prava ovdje, ne mozes se izjasniti kao Bosanac I Hercegovac jer onda nemas nikakva prava, u rangu si nacionalnih manjina.
Izjasnila se moja porodica.
Po nekima ispadam lud.
Luđi bih bio kada bih lagao sam sebe i rekao da sam Bošnjak/Srbin/Hrvat, jer nisam.
U ovoj državi ni opredjeljeni nemaju nikakva prava, osim da biraju SVOJ jezik i SVOG predsjednika. I to je to.
Za mene nisi lud, kako god želio da se izjasniš. Da kod nas manjine haman pa i da ne postoje, ne treba se ni pričati. Mada i u kontra smijeru ima zloupotreba.
A kako si se izjasnio u vezi jezika: bosanski ili...?
(Da ne bih bio nekorektan. Ja sam: Bošnjak, islam, bosanski)
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#552 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

Bosanski jezik sam pisao.
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#553 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by branimir stulic »

evo jos jednog ....

https://youtu.be/6gww3T7T2-U
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#554 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by putokaz1 »

mam putopis Evlije Čelebije koji gradsko muslimansko stanovništvo zove Bošnjacima, dok pod rajom nikada ne podrazumjeva Bošnjake već isključivo kršaćane: Stanovnici (ehali) su Bošnjaci, a raja su im Srbi i Bugra. Svi su međutim, prijatelji stranaca

U orig.: ehali- što znači stanonivštvo uopšte. Ali Evlija pod ovim izrazom uvijek misli samo na muslimane, dok je raja kod njega redovno naziv za hrišćace.

Sam Noel Malcom citira E. Imamovića kada kaže: ...ali na domaćem jeziku jedini narod koji je sebe tradicionalno nazvao Bošnjacima su bili bosanski muslimani, katolici su sami sebe nazivali latini......
-Muslimani su sebe zvali Muslimanima,Hrvate Šokcima,a Srbe Vlasima
Zamislite koji bi jezik izabrao Pokojni ili Rahmetli(Zbog dvoetničkog ili dvoreligijskog porijekla) Goran Gengić?
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#555 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by palestinka »

Ako si Bosanac, neustavan si.
Ako se izjasniš da govoriš bosanski jezik, ustavan si.

Zašto ne može Bosanac, bosanski, islam; Bosanac, bosanski, katoličanstvo; Bosanac, bosanski, pravoslavlje; Bosanac, bosanski, jehovini svjedoci, agnostici, ateisti, budisti...ovo želim u BiH da ne moram ići do Danske.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#556 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by putokaz1 »

palestinka wrote:Ako si Bosanac, neustavan si.
Ako se izjasniš da govoriš bosanski jezik, ustavan si.

Zašto ne može Bosanac, bosanski, islam; Bosanac, bosanski, katoličanstvo; Bosanac, bosanski, pravoslavlje; Bosanac, bosanski, jehovini svjedoci, agnostici, ateisti, budisti...ovo želim u BiH da ne moram ići do Danske.
-To je OK
Ali ja želim da radim u BH primam platu da mi je uplaćen staž da imam zdravstveno...Zbog toga odo da robujem 12 sati u EU
-Jeste Problem za one koji ovdje rade koji će Jezik učiti ,kako će ga zvat,kako će se izjasniti ali oni koji nerade ili rade bez doprinose uče Njemački,Engleski,Slovančki i ...
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#557 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by ušće »

Dakle da zaključimo i završimo:
- Srpski - može
- Hrvatski - pa naravno
- BHS - a što nebi moglo
Bosanski - gdje,šta kako, odakle,- ne postoji,izmišljate, nacionalisti, fašisti,vi će te meni naturati,imam ja pravo, izbora...Isti ste kao oni lijevo i desno...
Ja sam Bosanac, balijo SDA- ovska,ali nisam nacionalist, Poštujem,Srbe,Hrvate, Bošnjaka ali nisu oni to oni su Muslimani,
Itd... itd...itd...Samo nemoj Bosanski ...jer se to meni i svim drugim,ne sviđa.
jah....
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#558 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by palestinka »

putokaz1 wrote:
palestinka wrote:Ako si Bosanac, neustavan si.
Ako se izjasniš da govoriš bosanski jezik, ustavan si.

Zašto ne može Bosanac, bosanski, islam; Bosanac, bosanski, katoličanstvo; Bosanac, bosanski, pravoslavlje; Bosanac, bosanski, jehovini svjedoci, agnostici, ateisti, budisti...ovo želim u BiH da ne moram ići do Danske.
-To je OK
Ali ja želim da radim u BH primam platu da mi je uplaćen staž da imam zdravstveno...Zbog toga odo da robujem 12 sati u EU
-Jeste Problem za one koji ovdje rade koji će Jezik učiti ,kako će ga zvat,kako će se izjasniti ali oni koji nerade ili rade bez doprinose uče Njemački,Engleski,Slovančki i ...
Sretno! Shvatam. Mozda ti se svi pridruzimo uskoro.
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#559 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

ušće wrote:Dakle da zaključimo i završimo:
- Srpski - može
- Hrvatski - pa naravno
- BHS - a što nebi moglo
Bosanski - gdje,šta kako, odakle,- ne postoji,izmišljate, nacionalisti, fašisti,vi će te meni naturati,imam ja pravo, izbora...Isti ste kao oni lijevo i desno...
Ja sam Bosanac, balijo SDA- ovska,ali nisam nacionalist, Poštujem,Srbe,Hrvate, Bošnjaka ali nisu oni to oni su Muslimani,
Itd... itd...itd...Samo nemoj Bosanski ...jer se to meni i svim drugim,ne sviđa.
jah....
Što se tiče mene mogu sva tri, bez problema.
Ja uvijek ponavljam, ne želim da mi se dijete opredjeljuje i školuje na samo jednom od 3 službena jezika u BiH (ko želi, to mu pravo ne osporavam, ni najmanje).
Ne vidim u čemu bi to trebao biti problem što želim da mi dijete uči tri službena jezika, umjesto samo jednog?
BAK-eV
Posts: 1856
Joined: 17/10/2012 18:53

#560 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by BAK-eV »

Naslovnica wrote:
ušće wrote:Dakle da zaključimo i završimo:
- Srpski - može
- Hrvatski - pa naravno
- BHS - a što nebi moglo
Bosanski - gdje,šta kako, odakle,- ne postoji,izmišljate, nacionalisti, fašisti,vi će te meni naturati,imam ja pravo, izbora...Isti ste kao oni lijevo i desno...
Ja sam Bosanac, balijo SDA- ovska,ali nisam nacionalist, Poštujem,Srbe,Hrvate, Bošnjaka ali nisu oni to oni su Muslimani,
Itd... itd...itd...Samo nemoj Bosanski ...jer se to meni i svim drugim,ne sviđa.
jah....
Što se tiče mene mogu sva tri, bez problema.
Ja uvijek ponavljam, ne želim da mi se dijete opredjeljuje i školuje na samo jednom od 3 službena jezika u BiH (ko želi, to mu pravo ne osporavam, ni najmanje).
Ne vidim u čemu bi to trebao biti problem što želim da mi dijete uči tri službena jezika, umjesto samo jednog?
Niko i ne pravi problem.

Doduse u ovoj siromasnoj zemlji se nema nesto puno para za prosvjetu, pa ces imati samo jedan jezik besplatno.

Za ostala dva bujrum uplati privatnog ucitelja, grijanje, svjetlo i sl. dadzbine, jer se radi o luksuzu za tvoje dijete a ne o stvarnoj potrebi.
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#561 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

Nisam siguran o kakvom luksuzu ti pričaš?
Zar nije rečeno da će se nastava odvijati kao i do sada i da se djeca neće razdvajati?
Ili će se ipak razdvajati?
Šta znači ako se moje dijete opredijeli za srpski ili hrvatski?
Molio bih pojašnjenje. :)
BAK-eV
Posts: 1856
Joined: 17/10/2012 18:53

#562 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by BAK-eV »

Naslovnica wrote:Nisam siguran o kakvom luksuzu ti pričaš?
Zar nije rečeno da će se nastava odvijati kao i do sada i da se djeca neće razdvajati?
Ili će se ipak razdvajati?
Šta znači ako se moje dijete opredijeli za srpski ili hrvatski?
Molio bih pojašnjenje. :)
Pa zakon je jasan.

Ako ima dovoljno ucenika osniva se odjeljenje, angazuje ucitelj.

Znaci pravi se odjeljenje i uci ti djete, sta vec zelis.

Eh sad fond sati za svu djecu je isti.

Mozda ti zelis da imas sedmicno cjelokupnu seriju casova uduplanu ili troduplu (ako ti dijete uci jedan, dva ili tri jezika).
Isto nije problem ako ima dovoljno roditelja. Ako nema, onda nista, jedan jezik, ostale uci privatno.
Pretpostavljam da ti zbog ljubavi prema jezicima to nece tesko pasti, osim ako nisu neki drugi motivi u pitanju :D

Ako ti dijete zbog obima gradje padne iz jednog jezika a drugi polozi onda si imao peh. Djete izgubilo godinu ili ima slabiji prosjek ... :(
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#563 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

Pa šta se onda koji kurac imaju roditelji i djeca opredjeljivati za bilo koji drugi jezik u javnim školama u KS, kada se zna da će imati nastavu na bosanskom?!
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#564 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by ušće »

Naslovnica wrote:Pa šta se onda koji kurac imaju roditelji i djeca opredjeljivati za bilo koji drugi jezik u javnim školama u KS, kada se zna da će imati nastavu na bosanskom?!
Jok imat će na BHS jer je tebi tako kurcu ćeif a bosanski će učiti u pizdi materini....
Taman te čovjek počne poštivati ,a onda ga ti zaklanfaš i tako par puta...
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#565 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

ušće wrote:
Naslovnica wrote:Pa šta se onda koji kurac imaju roditelji i djeca opredjeljivati za bilo koji drugi jezik u javnim školama u KS, kada se zna da će imati nastavu na bosanskom?!
Jok imat će na BHS jer je tebi tako kurcu ćeif a bosanski će učiti u pizdi materini....
Taman te čovjek počne poštivati ,a onda ga ti zaklanfaš i tako par puta...
Ne znam u čemu je problem što sam surovo iskren?
Ja ne želim da moja djeca uče samo jedan jezik, nego sva 3.
KOME SAM JA NA BILO GDJE ILI NA BILO KOJI NAČIN U TOKU DISKUSIJE OSPORIO PRAVO DA MU DJECA UČE ISKLJUČIVO NA BOSANSKOM, SRPSKOM ILI HRVATSKOM JEZIKU?
Ali, isto tako, ne želim da dozvolim da se moja djeca odriču 2 od 3 konstitutivna službena jezika Bosne i Hercegovine.
Stalno se nešto spinuje i meni prišiva nešto što nisam ni pomislio ni napisao.
Daj se uhavizajte i čitajte šta pišem.
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#566 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by ušće »

Naslovnica wrote:
ušće wrote:
Naslovnica wrote:Pa šta se onda koji kurac imaju roditelji i djeca opredjeljivati za bilo koji drugi jezik u javnim školama u KS, kada se zna da će imati nastavu na bosanskom?!
Jok imat će na BHS jer je tebi tako kurcu ćeif a bosanski će učiti u pizdi materini....
Taman te čovjek počne poštivati ,a onda ga ti zaklanfaš i tako par puta...
Ne znam u čemu je problem što sam surovo iskren?
Ja ne želim da moja djeca uče samo jedan jezik, nego sva 3.
KOME SAM JA NA BILO GDJE ILI NA BILO KOJI NAČIN U TOKU DISKUSIJE OSPORIO PRAVO DA MU DJECA UČE ISKLJUČIVO NA BOSANSKOM, SRPSKOM ILI HRVATSKOM JEZIKU?
Ali, isto tako, ne želim da dozvolim da se moja djeca odriču 2 od 3 konstitutivna službena jezika Bosne i Hercegovine.
Stalno se nešto spinuje i meni prišiva nešto što nisam ni pomislio ni napisao.
Daj se uhavizajte i čitajte šta pišem.
A gdje tebi neko brani da ti djeca uče bilo koji jezik .Koliko ja znam svi imaju pravo izbora ,na jedan od jezika koji će im biti upisan u knjižnici,tvoje je pravo da tražiš da djeca ako želiš uče dodatno još i druga dva ako postoji dovoljni interesa i kod drugih ,i ako uspiješ preraspodjeliti dječije vrijeme da to sve stigne ...jok ti nastupaš ultimativno...ti hoćeš , kako ti kažeš i tačka...
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#567 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

Pa eto, pisao sam sva 3 jezika.
Baš da vidim šta će napisati u knjižici na kraju.
Šta vi mislite?
Da će biti neocijenjen? Ili će ga svrstati pod bosanski, da se prikloni većini? Ili pod srpski ili hrvatski, na osnovu imena i prezimena?
Čekam odgovor uvaženog direktora, kontaktirao sam ga i rekao je da će tražiti odgovor nadležnog ministarstava.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#568 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by ¤ jelena ¤ »

Šta bi s ovim?

Znaju li se rezultati popisa...
tj. ankete, htjedoh reći...

I...šta je sljedeći korak?
Last edited by ¤ jelena ¤ on 19/10/2017 22:35, edited 1 time in total.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#569 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Opal_89 »

Što me je ovo podsjetilo na jednu curu kad je upisala fax ovdje u Sarajevu. Inače se opredijelila za hrvatsko državljanstvo, jer je mogla birati, da bi imala veće šanse da upadne u vojsku. Helem izabrala je ona da i na faxu umjesto bosanskog polaže hrvatski jezik jer joj je navodno lakše. Nije mi nikad odgovorila na pitanje zašto ostale predmete ne polaže na tom jeziku i zašto se njim ne koristi u svakodnevnom govoru. :? Da se razumijemo, nemam ništa protiv nje i bilo kojeg jezika nego mi bio onako zanimljiv taj naš mentalitet.
Ali majka mu stara ovo prese*avanje sa jezicima nigdje veze. Izjašnjavamo se kao Bošnjaci ali ne vidim razlog da se predmet i dalje ne zove BHS jezik i književnost. Takvog smo ga mi učili i nemamo ništa protiv toga da ga i djeca uče. :bih:
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#570 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Naslovnica »

Opal_89 wrote:Što me je ovo podsjetilo na jednu curu kad je upisala fax ovdje u Sarajevu. Inače se opredijelila za hrvatsko državljanstvo, jer je mogla birati, da bi imala veće šanse da upadne u vojsku. Helem izabrala je ona da i na faxu umjesto bosanskog polaže hrvatski jezik jer joj je navodno lakše. Nije mi nikad odgovorila na pitanje zašto ostale predmete ne polaže na tom jezi2ku i zašto se njim ne koristi u svakodnevnom govoru. :? Da se razumijemo, nemam ništa protiv nje i bilo kojeg jezika nego mi bio onako zanimljiv taj naš mentalitet.
Ali majka mu stara ovo prese*avanje sa jezicima nigdje veze. Izjašnjavamo se kao Bošnjaci ali ne vidim razlog da se predmet i dalje ne zove BHS jezik i književnost. Takvog smo ga mi učili i nemamo ništa protiv toga da ga i djeca uče. :bih:
Meni je zaista svejedno kako će zvati opciju u kojoj će se roditelji odlučiti za sva 3 zvanična jezika u BiH.
Ko hoće samo bosanski, srpski ili hrvatski - bujrum, nemam ništa protiv.
Ali moja djeca, kao deklarisani bosanci, treba da uče sva tri službena jezika u BiH, a ne samo jedan.
Šta je slijedeće, da nije ukidanje učenja ćirilice? Ne znam šta se čeka...?! 8-) :lol:
BAK-eV
Posts: 1856
Joined: 17/10/2012 18:53

#571 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by BAK-eV »

Naslovnica wrote:
Opal_89 wrote:Što me je ovo podsjetilo na jednu curu kad je upisala fax ovdje u Sarajevu. Inače se opredijelila za hrvatsko državljanstvo, jer je mogla birati, da bi imala veće šanse da upadne u vojsku. Helem izabrala je ona da i na faxu umjesto bosanskog polaže hrvatski jezik jer joj je navodno lakše. Nije mi nikad odgovorila na pitanje zašto ostale predmete ne polaže na tom jezi2ku i zašto se njim ne koristi u svakodnevnom govoru. :? Da se razumijemo, nemam ništa protiv nje i bilo kojeg jezika nego mi bio onako zanimljiv taj naš mentalitet.
Ali majka mu stara ovo prese*avanje sa jezicima nigdje veze. Izjašnjavamo se kao Bošnjaci ali ne vidim razlog da se predmet i dalje ne zove BHS jezik i književnost. Takvog smo ga mi učili i nemamo ništa protiv toga da ga i djeca uče. :bih:
Meni je zaista svejedno kako će zvati opciju u kojoj će se roditelji odlučiti za sva 3 zvanična jezika u BiH.
Ko hoće samo bosanski, srpski ili hrvatski - bujrum, nemam ništa protiv.
Ali moja djeca, kao deklarisani bosanci, treba da uče sva tri službena jezika u BiH, a ne samo jedan.
Šta je slijedeće, da nije ukidanje učenja ćirilice? Ne znam šta se čeka...?! 8-) :lol:
Nikakav problem. Odeš u Banja Luku i tamo će ti djeci upisati maternji jezik Bosanaca i Hercegovaca u knjizicu.
Cerilicu ćeš isto imati. :D
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#572 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Sara03 »

ušće wrote:Samo nemoj Bosanski ...
Ko, kada i gdje? Ako može konkretno.

PS malim slovom :zjev:
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#573 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by ušće »

Sara03 wrote:
ušće wrote:Samo nemoj Bosanski ...
Ko, kada i gdje? Ako može konkretno.

PS malim slovom :zjev:
Hvala na ukazanoj pravopisnoj grešci...Ja malo više forsiram kinematiku, dinamiku,i statiku,pa eto ne može čovjek baš sve znati...
Konkretno ovdje na ovom forumu, konkretno,u javnim istupima mnogih citiranih na ovoj temi ...Konkretno od FGR,je neće bosanski ( jeli sada ok) već BHS jezik...ili sam ja opet fulio...ili možda hoće da mi saopšte,to ti je bolan bosanski samo ga mi sad ovako nazivano...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#574 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by Sanjarko »

:lol:

Pa jedan te isti jezik sa malim razlikama u dijalektima, rijecima itd. Ako jedan nauci znati ce automatski i ostala 3 jezika. Jer nemaju 3 jezika nego 4. Jer kako ja vidim diskriminisete Crnogorce kao sto Srbi i Hrvati to rade i sa nama i sa njima.

Ja pisao da Ruski ne razumijem skoro nikako ni ostale Slavenske jezike i ovdje me odmah napali a vi sa Bosanskim necete razumjeti Srpski, Hrvatski, i Crnogorski. :lol:
John Cleese
Posts: 37110
Joined: 25/05/2010 18:30

#575 Re: Ukidanje naziva B/H/S jezik

Post by John Cleese »

Naslovnica wrote:Meni je zaista svejedno kako će zvati opciju u kojoj će se roditelji odlučiti za sva 3 zvanična jezika u BiH.
Ko hoće samo bosanski, srpski ili hrvatski - bujrum, nemam ništa protiv.
Ali moja djeca, kao deklarisani bosanci, treba da uče sva tri službena jezika u BiH, a ne samo jedan.
To je (jos uvijek, dok mu kreteni ne dohakaju) isti jezik sa tri razlicita imena :D
Zasto bi, onda, bio problem da se u sarajevskim skolama taj jezik zove - bosanski?

Natezanje oko imena jezika je nepotrebno i besmisleno.
Nasuprot tome, itekako bi bilo smisleno suprotstavljanje silovanju jezika u formi, na primjer, debilnih "standardizacija" ili ubrzanog izmisljanja novih rijeci, cija je svrha kreiranje razlika sa krajnjim ciljem da od jednog stvori tri zaista (makar i minimalno) razlicita jezika.
Bilo bi smisleno... a bilo bi i moguce, kad bi dovoljnom procentu zainteresirane populacije konacno doprlo do svijesti da nije nuzno pravdati bilo cije pravo da jezik koji govori nazove kako zeli, sto implicira i potpunu izlisnost idiotluka pomenutih u prethodnoj recenici.

Prakticno... covjeku neopterecenom nacionalistickim stupidarijama bilo bi potpuno svejedno kako u skoli koju njegovo dijete pohadja zovu njegov maternji jezik.
A bolesniku koji se osipa na pomen drugacijeg naziva jezika od onog koji zarad svojih sovenskih pobuda preferira ne bi trebalo tesko pasti da skoluje dijete tamo gdje nece trpiti takve alergijske reakcije.
I mirna Bosna.
A i Hercegovina :D
Post Reply