Ukidanje fakulteta u Bihaću

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Sijalica koja gori
Posts: 226
Joined: 06/04/2013 19:35

#1 Ukidanje fakulteta u Bihaću

Post by Sijalica koja gori »

Da li je istina da se ukida pravo i ekonomija u Bihaću i da se otvaraju novi privatni fakulteti među kojima će biti stomatološki, medicinski i farmacija?
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#2 Re: Ukidanje fakulteta u Bihaću

Post by Hodidid »

Ne znam ali ako je prvo tacno onda pozdravljam prvu odluku a drugu ne odobravam.

Pravnika i ekonomista na birou rada u Bihacu vec sad ima na stotine. Fakultet ih stanca ko novine a posla nema niti ima izgleda za vecinu njih da ga nadju u struci u skorije vrijeme. Ne postoji kvalitetna i razradjena strategija zaposljavanja kadrova.
Univerzitet dobija federalne i mogucno drzavne subvencije na odnosu broja studenata, profesora, programa, projekata. Sta ce biti sutra sa studentima kad zavrse faks nije nikog briga. Bitno je da sve to izgleda lijepo na papiru.

Sto se tice druge odluke ne pozdravljam je jer imamo lose iskustvo sa privatizacijom visokoskolskog sistema. Ovdje se jos radi o fakultetima usko vezanim za zdravstvo. Po meni ti fakulteti treba da budu pod direktnom nadleznoscu i ingerencijama federalnog i drzavnog ministarstva za obrazovanje i zdravlje.

Zdravstveni kadar kao takav je potreban. Privatni fakulteti u toj domeni ne.
User avatar
Sijalica koja gori
Posts: 226
Joined: 06/04/2013 19:35

#3 Re: Ukidanje fakulteta u Bihaću

Post by Sijalica koja gori »

Hodidid wrote:Ne znam ali ako je prvo tacno onda pozdravljam prvu odluku a drugu ne odobravam.

Pravnika i ekonomista na birou rada u Bihacu vec sad ima na stotine. Fakultet ih stanca ko novine a posla nema niti ima izgleda za vecinu njih da ga nadju u struci u skorije vrijeme. Ne postoji kvalitetna i razradjena strategija zaposljavanja kadrova.
Univerzitet dobija federalne i mogucno drzavne subvencije na odnosu broja studenata, profesora, programa, projekata. Sta ce biti sutra sa studentima kad zavrse faks nije nikog briga. Bitno je da sve to izgleda lijepo na papiru.

Sto se tice druge odluke ne pozdravljam je jer imamo lose iskustvo sa privatizacijom visokoskolskog sistema. Ovdje se jos radi o fakultetima usko vezanim za zdravstvo. Po meni ti fakulteti treba da budu pod direktnom nadleznoscu i ingerencijama federalnog i drzavnog ministarstva za obrazovanje i zdravlje.

Zdravstveni kadar kao takav je potreban. Privatni fakulteti u toj domeni ne.

Navodno, čula sam da Viša zdravstvena škola u Bihaću iduće akademske godine prelazi u Medicinski fakultet na kojem će biti odsjek farmacija :shock:

Tema je otvorena da se vidi zapravo šta je istina od tih priča što kruže jer gdje ima dima tu ima i vatre.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#4 Re: Ukidanje fakulteta u Bihaću

Post by Hodidid »

Po meni je to u domeni naucne fanstatike ali hajde dobro nek ljudi pricaju. Treba naci kvalitetna kadrovska rijesenja za katedru. Ko ce predavati? Gostujuci profesori nisu trajno rijesenje. Ko ce to placati? Odakle? Hoce biti odaziva studenata? U kojoj mjeri? Jesu li provedena neka anketna istrazivanja po kojima bi se covjek mogao voditi?

Suhveli je meni to sve. Sarajevo nema kako treba kvalitetnih kadrova za farmaciju ali nace se za Bihac. Sve i da dolaze profesori iz Zagreba i eventualnoiz Rijeke nije to to.
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#5 Re: Ukidanje fakulteta u Bihaću

Post by Salcho »

Mislim da su sanse manje od 1% za ukidanje.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#6 Re: Ukidanje fakulteta u Bihaću

Post by Ridjobrki »

Medicinski fakultet u Bihaću je moguć koliko i kosmodrom na Željavi, otprilike su tu negdje sa početnim pozicijama... a što se farmacije tiče, nema potrebe ni za tim kadrom osim ako se ne razmišlja dugoročno za potrebe izvoza - kao i sa doktorima na kraju krajeva.

Ne vjerujem da je iko lud da ovo ozbiljno shvati a bihaćki univerzitet se, nažalost, neće zatvoriti. Ovo "nažalost" ne kažem zato što ne volim grad koji ću uvijek smatrati svojim gdje god da živim nego zato što kad pogledamo troškove i ono što dobijamo... Mogli smo tim parama odškolovati sa punim stipendijama armiju stručnjaka od koje bismo i imali neke koristi.
Post Reply