Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
becho2150
Posts: 24
Joined: 01/03/2014 16:04

#76 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by becho2150 »

windows 8 ti je super jer ima kalendar i alarm :thumbup:
User avatar
saraf_osmica
Posts: 1173
Joined: 04/03/2014 17:10
Location: RBIH

#77 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by saraf_osmica »

becho2150 wrote:windows 8 ti je super jer ima kalendar i alarm :thumbup:
Ako zanemarimo izgled windowsa 8.1 (jer se izgled uvjek može vratiti u 95. godinu), napišite koje su to mane windowsa 8.1 naspram windowsa xp i zbog čega je windows xp toliko "superioriniji" i "bolji"?
becho2150
Posts: 24
Joined: 01/03/2014 16:04

#78 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by becho2150 »

nisam nigdje rekao da je windows xp bolji od windowsa 8.licno koristim win 7 u dualbootu sa linuxom i po meni win8 nema nikakve prednosti u odnosu na win 7.ali mi apsurd govoriti o kvaliteti os zbog toga sto ima alarm, kalendar i mail bez dodatnog instaliranja
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#79 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by annoy »

Imam windows XP već dosta dugo, i jako sam zadovoljna, ne planiram istalirat novi OS dok mi računalo ne krepa, što, nadam se, neće bit tako skoro. Kad nabavim novo, vidjet ću koji će bit pripadajući OS... Na XP sam navikla i ništa mi ne fali. Sedmica mi jedino malo ljepše izgleda.S osmicom sam se susrela na računalima na fakultetu i mogu reć da mi se nimalo ne sviđa. To otpisujem definitivno.
User avatar
Truba
Posts: 81783
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#80 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by Truba »

saraf_osmica wrote:
becho2150 wrote:windows 8 ti je super jer ima kalendar i alarm :thumbup:
Ako zanemarimo izgled windowsa 8.1 (jer se izgled uvjek može vratiti u 95. godinu), napišite koje su to mane windowsa 8.1 naspram windowsa xp i zbog čega je windows xp toliko "superioriniji" i "bolji"?
nije superiorniji nego se na silu uklanja XP a za mnoge je dovoljan XP
scooby-doo
Posts: 153
Joined: 19/01/2012 17:58

#81 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by scooby-doo »

Politika napucavanja hardwarea se okrenula u racunala i osmica dosta manje jede comp od sedmice.. Nasuprot sedmica za poslovne stvari je dosta jaca od osmice, naravno kad se iskljuci aero i drugi win efekti, kad se iskljuce odredjeni nepotrebni procesi prikupljanja gluposti i jos par stvarcica a imas usput jaku masinu i bavis se ozbiljnim stvarima (da ne nabrajam programe od 5+ GB )

A primjer je smartphone koji se max napucavaju iz dana u dan, dok ce vjerovatno druge godine doci do maximuma iskoristivosti na toj nano razini..

Osmica je isto zanimljivo poboljsanje na osnovu sedmice, iako preferiram sedmicu necu sad ovdje zakovati ko vas par za XP pa tvrditi da sam se rodio prije svog oca :D
BloodOverdrive
Posts: 86
Joined: 30/08/2010 12:31

#82 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by BloodOverdrive »

Šta bi sa skretanjem teme na Windows 95? :D :D :D

Image
User avatar
Truba
Posts: 81783
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#83 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by Truba »

novo nećemo
što imamo ne damo

:run: :sax: :bih:

kad kupimo nešto novo onda nek s tim dođe novi softver :skoljka:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#84 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by AmADin_gospo »

BloodOverdrive wrote: Da znas koliko sam velikih odmora ostao gladan da to upgrejdam, sve da bih zaigrao NBA 2000 :D
sudeči po cijenama rama u to vrijeme, bit će da si gladovao par godina :)
User avatar
Truba
Posts: 81783
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#85 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by Truba »

može mnogo pojesti :D
sjećam se kad je drug iz klupe najavio da će nabiti na 48 mb rama
win 95
133 mhz pentium
to je bilo wooooooooooooooooooooooow :shock: :shock: :shock: :shock:
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#86 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by AmADin_gospo »

Teufik wrote:Nisam ni ja bio za Win 8 ali sam iskoristio sansu da za male pare dobijem legalan operativni sistem i vjeruj nisam se pokajao, ne samo zbog licence, nego zbog ugode koristenja.
veliki sam fan MSovih proizvoda, ALI... s GUIem 8ice su prevršili mjeru.
probao sam 8icu na poslu, i ukino je nakon 2 dana korištenja, vratio na 7icu. vjeruj, osječao sam se kao debil i retardiran klikajuči po slikicama. isto majmun na testiranju

jel isto 8ica :D

http://www.youtube.com/watch?v=ravykEih1rE
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#87 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by AmADin_gospo »

uskrsno_respo wrote:Pa rezervne dijelove za auto i prestanu proizvoditi nakon cini mi se 20 godina ostanu samo kopije tipa turska madjarska kina
Evo idi sada u asu i trazi za dvicu dijelove bas me zanima sta ce ti reci
ne brini se, ima jarane svaki šaraf, samo je skuplji nego za tuarega :D
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#88 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by AmADin_gospo »

irac300 wrote:Jedan od najdražih operativnih sistema. Ja sam se u njega zaklinj'o, Vistu nisam htio ni pogledat' pogotovu nakon velikog broja kritika, tako ni Sedmicu jer sam kont'o da je k'o i Vista. Onda prije 2,5 godine kupio novu mašinu, sa Sedmicom i sada se zaklinjem u nju. :D Ko god kaže da je XP bolji od Sedmice ili nema pojma ili svjesno laže. XP je dao svoje i u svom vremenu je bio revolucionaran OS prihvaćen od širokih narodnih masa. Sada je historija i relikt za osobe s nostalgijom.
aj ti nama jarane reci, 5 stvari što može 7ica a nemože XP da je pod moranje da svi koristimo 7icu.
5 stvari jako bitnih običnom korisniku.

P.S. ne govorim da je XP bolji, nego da nema velikog razloga za prelazak na noviji OS
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#89 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by mehoxy »

Ovaj Teufik ko da je Microsoftov agent :D
Najveca prednost sedmice je to sto bolje iskoristava moderni hardver,tako da oni sa racunarima iz 08 i ranije nemaju skoro nikakvog razloga za prelazak na sedmicu jer su ostale prednosti nevidljive za prosjecnog korisnika(osim prenapadnog zastitnog sistema koji je odavno razbijen).Takodje,dok win xp radi stabilno i na tosteru,win7 ima problema sa odredjenim(starijim,ali i novijim) hardverskim konfiguracijama.Win8 je nista drugo do s*ebani win7 sa upropastenim gui-om prilagodjenim touch screen ekranima i tendencijom da ne pokrene veliki broj programa koji Win7 podrzava(ko ne vjeruje ima Google search).
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#90 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by shiljak »

AmADin_gospo wrote:
Teufik wrote:Nisam ni ja bio za Win 8 ali sam iskoristio sansu da za male pare dobijem legalan operativni sistem i vjeruj nisam se pokajao, ne samo zbog licence, nego zbog ugode koristenja.
veliki sam fan MSovih proizvoda, ALI... s GUIem 8ice su prevršili mjeru.
probao sam 8icu na poslu, i ukino je nakon 2 dana korištenja, vratio na 7icu. vjeruj, osječao sam se kao debil i retardiran klikajuči po slikicama. isto majmun na testiranju

jel isto 8ica :D

http://www.youtube.com/watch?v=ravykEih1rE
Nije mi jasno što se neki žale za taj dio.. Isto kao da ne znaju da odu na desktop :D Po tome koliko si dugo koristio windows moglo bi se naslutiti da nisi otkrio desktop :D

A gui je predobar, puno bolji od sedmice i onim zabljenim okvirima.. svaka aplikacija na osmici bolje izgleda.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#91 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by AmADin_gospo »

ja ti govorim na panele na 8ici. nema starta nego debilne ploćice. meni lično. idiotski. aj pogledaj malo ljude kad rade i usporedi s majmunćetom s klipa :D

http://www.youtube.com/watch?v=ravykEih1rE
zippoo87
Posts: 15642
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#92 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by zippoo87 »

mehoxy wrote:Ovaj Teufik ko da je Microsoftov agent :D
Najveca prednost sedmice je to sto bolje iskoristava moderni hardver,tako da oni sa racunarima iz 08 i ranije nemaju skoro nikakvog razloga za prelazak na sedmicu jer su ostale prednosti nevidljive za prosjecnog korisnika(osim prenapadnog zastitnog sistema koji je odavno razbijen).Takodje,dok win xp radi stabilno i na tosteru,win7 ima problema sa odredjenim(starijim,ali i novijim) hardverskim konfiguracijama.Win8 je nista drugo do s*ebani win7 sa upropastenim gui-om prilagodjenim touch screen ekranima i tendencijom da ne pokrene veliki broj programa koji Win7 podrzava(ko ne vjeruje ima Google search).
boldirano si dobro napisao
evo ja se sinoc sa windows 8.1 vratio na windows 7 64bitnu i milina
odma mi proradise i driveri od graficke,driveri svi vec instalirani,internet nastiman (doduse driveri su i u windows 8 automatski instalirani) ,proradila mi i tastatura a na windows 7 32bit iz nekog razloga nije htjela (posebno jer je jak brend razer lycosa)
i moram priznati da je win 8 brzi malo od win 7,osjeti se da je bolje optimizovan,brze otvara i web stranice,na istim browserima...imam osjecaj da neki pisu nesto a da ustvari nisu ni probali odredjeni OS,ja sam probao sve osim viste ,proboa sam i nju ali vrlo kratko,nedovoljno da kazem bilo sta
uglavnom,kuci ostaje windows 7 a na poslu XP :D
slabiji harware=stariji OS :D
User avatar
Arata
Posts: 376
Joined: 14/11/2013 17:53

#93 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by Arata »

Black swan wrote:ja kad pronađem linuks na kompjuteru nekoga ko se ne bavi kompjuterima dakle average user
povlačim što sam rekao
Pola moje familije ima Linux Mint :D Doveo bih te da ti pokažem ali ne znam jesi li kakav serijski ubica :P
Mene nerviralo jer sam im morao windows popravljati svakih par mjeseci. Nisu baš informatički potkovani, klikću na sve i svašta, pa sam ih nagovorio na Linux i evo već par godina sve radi kako treba. Ama baš ništa nije bilo potrebno da se popravi. Često ih pitam hoće li da im vratim windows i niko neće. Evo da citiram: "Ma neću ono staro, ovaj radi brzo i nije se još nijendom pokvario, a i sad sam se navikao".

XP je zastario sistem. Sumnjam da noviji hardware dolazi sa driverima za XP. Na windows 8 sam bio alergičan. Onda su me okolnosti natjerale da koristim PC sa win 8, i mogu vam reći da je to trenutno najbolji windows. Treba samo sjesti i namjestiti da se ne koriste metro aplikacije.
User avatar
hrasno38
Posts: 31485
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#94 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by hrasno38 »

AmADin_gospo wrote:
Teufik wrote:Nisam ni ja bio za Win 8 ali sam iskoristio sansu da za male pare dobijem legalan operativni sistem i vjeruj nisam se pokajao, ne samo zbog licence, nego zbog ugode koristenja.
veliki sam fan MSovih proizvoda, ALI... s GUIem 8ice su prevršili mjeru.
probao sam 8icu na poslu, i ukino je nakon 2 dana korištenja, vratio na 7icu. vjeruj, osječao sam se kao debil i retardiran klikajuči po slikicama. isto majmun na testiranju

jel isto 8ica :D

http://www.youtube.com/watch?v=ravykEih1rE
Instaliras fino program koji se zove "Classic Shell" i dobijes izgled 7-ce sa Startom i svim onim sto si naviko radeci na 7-ci. Windows 8.1 je znatno brzi od 7-ce ali je prije svega namjenjen za touch ekrane. Windows XP jeste svojevremeno bi Tito OS-ema ali informatika je nesto sto se svakim danom mijenja i poboljsava i uljepsava. Koristiti danas XP bi bilo isto kao gledati TV sa katodnom cijevi...ne kazem da se ne moze gledati ali je ljepse na LCD-u:)
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#95 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by AmADin_gospo »

hrasno38 wrote:Instaliras fino program koji se zove "Classic Shell" i dobijes izgled 7-ce sa Startom i svim onim sto si naviko radeci na 7-ci. Windows 8.1 je znatno brzi od 7-ce ali je prije svega namjenjen za touch ekrane. Windows XP jeste svojevremeno bi Tito OS-ema ali informatika je nesto sto se svakim danom mijenja i poboljsava i uljepsava. Koristiti danas XP bi bilo isto kao gledati TV sa katodnom cijevi...ne kazem da se ne moze gledati ali je ljepse na LCD-u:)
čemu instalacija 8ice, pa vračanje GUIa na 7icu, kad mogu koristiti sedmicu oriđiđi ?

na mojoj planeti, osnovna jedinica vremena je sekunda, a ne milisekunda tako da dodatno davanje para i unazađivanje GUIa 8ice, ne pije vode. a o razlici brzine startanja aplikacija mjerenu milisekundama, neželim da diskutujem, koliko mi je to glupo.

a ako želiš lijep i neobičn GUI, za XP imaš GUI programa da ti XP izgleda ko da si u matrixu, pa ko da si Predator, pa vako, pa nako, imaš tema da se usereš.
User avatar
Truba
Posts: 81783
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#96 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by Truba »

Arata wrote:
Black swan wrote:ja kad pronađem linuks na kompjuteru nekoga ko se ne bavi kompjuterima dakle average user
povlačim što sam rekao
Pola moje familije ima Linux Mint :D Doveo bih te da ti pokažem ali ne znam jesi li kakav serijski ubica :P
Mene nerviralo jer sam im morao windows popravljati svakih par mjeseci. Nisu baš informatički potkovani, klikću na sve i svašta, pa sam ih nagovorio na Linux i evo već par godina sve radi kako treba. Ama baš ništa nije bilo potrebno da se popravi. Često ih pitam hoće li da im vratim windows i niko neće. Evo da citiram: "Ma neću ono staro, ovaj radi brzo i nije se još nijendom pokvario, a i sad sam se navikao".

XP je zastario sistem. Sumnjam da noviji hardware dolazi sa driverima za XP. Na windows 8 sam bio alergičan. Onda su me okolnosti natjerale da koristim PC sa win 8, i mogu vam reći da je to trenutno najbolji windows. Treba samo sjesti i namjestiti da se ne koriste metro aplikacije.
pa da ključno je što si im ti instalirao linux a oni nemaju pojma o čemu je riječ...još da bi ga oni sami instalirali ili rekli instaliraj mi tu i tu distribuciju

prije dok sam se bavio tim stvarima i popravljao kompove nisam se nikad susreo s linuksom kod amatera :D
niti u firmama a kažem ekonomisti 1979. godište ne znaju preko telefona reći koji windows imaju niti znaju gdje kliknuti da vide koji je
User avatar
hrasno38
Posts: 31485
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#97 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by hrasno38 »

AmADin_gospo wrote:
hrasno38 wrote:Instaliras fino program koji se zove "Classic Shell" i dobijes izgled 7-ce sa Startom i svim onim sto si naviko radeci na 7-ci. Windows 8.1 je znatno brzi od 7-ce ali je prije svega namjenjen za touch ekrane. Windows XP jeste svojevremeno bi Tito OS-ema ali informatika je nesto sto se svakim danom mijenja i poboljsava i uljepsava. Koristiti danas XP bi bilo isto kao gledati TV sa katodnom cijevi...ne kazem da se ne moze gledati ali je ljepse na LCD-u:)
čemu instalacija 8ice, pa vračanje GUIa na 7icu, kad mogu koristiti sedmicu oriđiđi ?

na mojoj planeti, osnovna jedinica vremena je sekunda, a ne milisekunda tako da dodatno davanje para i unazađivanje GUIa 8ice, ne pije vode. a o razlici brzine startanja aplikacija mjerenu milisekundama, neželim da diskutujem, koliko mi je to glupo.

a ako želiš lijep i neobičn GUI, za XP imaš GUI programa da ti XP izgleda ko da si u matrixu, pa ko da si Predator, pa vako, pa nako, imaš tema da se usereš.
Sto onda uzimati Golfa kad i sa Yugom mozes ako postujes ogranicenja brzine za isto vrijeme stici na odrediste????
User avatar
Truba
Posts: 81783
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#98 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by Truba »

@respo
i takve ne treba tjerati da promijene OS
dok može XP na hardveru može kad ne može kupiš novi komp s pratećim softverom
a do tada ljudima možeš jednom u pol godine dati neki sigurnosni dodatak
User avatar
hrasno38
Posts: 31485
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#99 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by hrasno38 »

Black swan wrote:@respo
i takve ne treba tjerati da promijene OS
dok može XP na hardveru može kad ne može kupiš novi komp s pratećim softverom
a do tada ljudima možeš jednom u pol godine dati neki sigurnosni dodatak
Nije stvar da li ti hoces ili neces nego te Microsoft pa i ostali koji se bave proizvodnjom programa, igara itd tjeraju da mijenjas OS pa i racunare. Crkne ti printer i kad kupis novi nema drivera za XP i sta ces onda a printer ti treba kao osnovno sredstvo za rad. Dijete ti ode kod druga i igra neku novu igru i kad dodje kuci ne moze da instalira na svoj racunar jer mu je slaba graficka karta ili nema dovoljno memorije. Ako si informaticar onda bi trebao da pratis razvoj koliko god si naravno u mogucnosti. Suludo bi sada bilo programirati u basicu ili paskalu kad imas Visual Basic gdje malte ne slazes kucice uz minimalno pisanje kodova (figurativno jer se ovo vise odnosi na baze). I naravno ako ti je racunar citav dan na internetu bez podrske MS-a postajes ranjiv i odlicna meta za ekperimentisanje raznoraznih crva, virusa i slicnih bajkica:) Jednostavno receno XP je bio fantastican za svoje vrijeme ali ga je vrijeme pregazilo kao sto gazi i nas.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#100 Re: Ukidaju podršku za Windows XP :(((

Post by AmADin_gospo »

hrasno38 wrote: Sto onda uzimati Golfa kad i sa Yugom mozes ako postujes ogranicenja brzine za isto vrijeme stici na odrediste????
ne ne, ti kažeš da je bolje kupiti golfa, i staviti mu sjedišta i tablu od juge, karambolke i sve isto, a ostaviti motor od golfa.
Post Reply