Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post Reply
Bazinga1234
Posts: 7624
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#651 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Bazinga1234 »

Banksy wrote:SDA bilten baca koske...

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/599 ... agica.html
...objavio je neko na temi Građanski savez. :)
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#652 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by putokaz1 »

Bazinga1234 wrote:
Banksy wrote:SDA bilten baca koske...

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/599 ... agica.html
...objavio je neko na temi Građanski savez. :)
Biseri
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#653 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by johntra »

Kakvo lupanje, sjednica GO SDP i DF najavljena na sjednici Predsjedništva SDP-a 29. avgusta, a GS imao članak sa najavom dan ili dva kasnije u Oslobođenju... :roll:
DonieBrasco
Posts: 15547
Joined: 31/08/2016 16:09

#654 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by DonieBrasco »

Sigurno ce biti saradnje SDP/DF sa GS, NS pa i ovim Nezavisnim blokom.

:bih:
Bazinga1234
Posts: 7624
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#655 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Bazinga1234 »

Sinoć na FTV kod Duske su gostovali Nerka i Željkan :)
Uglavnom Nikšić je spomenuo kako su pregovarali sa nekom hrvatskom opozicionom strankom ali nije htio spomenuti naziv
Tipujem na HSP...
:D
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#656 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by bersK »

Bazinga1234 wrote:Sinoć na FTV kod Duske su gostovali Nerka i Željkan :)
Uglavnom Nikšić je spomenuo kako su pregovarali sa nekom hrvatskom opozicionom strankom ali nije htio spomenuti naziv
Tipujem na HSP...
:D
Gledah i ja. Namazani su. Ne žele otkrivati planove, jer znaju da ih može SDA sjebati. Ima ova ideja smisla.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11039
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#657 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Prpa.ba »

Jos kad bi HSP kao prirodni partner SDP-a presao cenzus, to bi bio pravi uspjeh. :mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#658 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Banksy »

Bazinga1234 wrote:Sinoć na FTV kod Duske su gostovali Nerka i Željkan :)
Uglavnom Nikšić je spomenuo kako su pregovarali sa nekom hrvatskom opozicionom strankom ali nije htio spomenuti naziv
Tipujem na HSP...
:D
Zar nisu rekli da neće s nacionalnim strankama... ?
Bazinga1234
Posts: 7624
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#659 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Bazinga1234 »

Banksy wrote:
Bazinga1234 wrote:Sinoć na FTV kod Duske su gostovali Nerka i Željkan :)
Uglavnom Nikšić je spomenuo kako su pregovarali sa nekom hrvatskom opozicionom strankom ali nije htio spomenuti naziv
Tipujem na HSP...
:D
Zar nisu rekli da neće s nacionalnim strankama... ?
Rekli su i 2010 i 2014...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#660 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Banksy »

Bazinga1234 wrote:
Banksy wrote:
Bazinga1234 wrote:Sinoć na FTV kod Duske su gostovali Nerka i Željkan :)
Uglavnom Nikšić je spomenuo kako su pregovarali sa nekom hrvatskom opozicionom strankom ali nije htio spomenuti naziv
Tipujem na HSP...
:D
Zar nisu rekli da neće s nacionalnim strankama... ?
Rekli su i 2010 i 2014...
Sad sigurno misle iskreno...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#661 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Banksy »


Predsjednik Političkog savjeta Građanskog saveza Emir Suljagić uputio je otvoreno pismo predsjednicima SDP-a i DF-a, Nerminu Nikšiću i Željki Komšiću.

http://ba.n1info.com/a204533/Vijesti/Vi ... msicu.html


Znamo se i zato neću okolišati: mislim da pravite ogromnu grešku. Izaći pod ovakvim okolnostima na izbore 2018. sa potpuno odvojenim listama na svim nivoima je greška koja se neće obiti o glavu samo vama dvojici, nego svima nama. Imate priliku da sačuvate nadu ovoj zemlji. Ako je propustite, preuzimate i istorijsku odgovornost za sve što će proizaći iz te odluke. Najvažnija od tih stvari biće još četiri godine vlasti SDA: kao veći ili manji partner, u nekoj vrsti koalicije, ali u i oko vlasti. Uvjeren sam da Bosna i Hercegovina nema još četiri takve godine.

Sa svakim od vas dvojice sam prošao dosta dramatičnih i teških trenutaka. Mnoge od stvari koje su se dogodile između svih nas bile su nepotrebne, ali i ružne. Ali, to sada apsolutno nije bitno. Ako su moje ambicije bile neki problem, one čak ni formalno, suštinski već odavno, više nisu problem i prepreka. Da ponovim još jednom: ne zanima me mjesto na listi, ne zanima me nikakva kandidatura, okupite sve što je protiv vladajućih nacionalista i izađite zajedno na izbore. Izađite zajedno na izbore jer ova zemlja u sebi više nema snage za još četiri ovakve godine.

Znam vas obojicu, znam i DF i SDP iznutra. Znam da i suštinski i proceduralno možete nadvladati svaki otpor toj ideji. Jer je ideja. I jer je suština ideje da nam ne bude svima potaman.

Ne pada mi na pamet da vam podilazim: ovdje smo gdje smo i kao rezultat odluka koje ste lično vi donosili ili u njima učestvovali, u tvom slučaju Nermine zajedno sa Lagumdžijom, u tvom Željko sa "dobronamjernim" šaptačima iz SDA.

Ali, to više nije stvar popravljanja štete. To je na jednom nivou stvar egzistencijalne bitke za naš način života. Za dio državotvorne tradicije Bosne i Hercegovine iz 1943. koju su nacionalisti svih boja odbacili 1990. i 1992. godine. Za pravo da postojimo i branimo se.
Na drugom, praktičnom nivou, to je stvar brojeva. Da, postoje izborne jedinice gdje dvije liste mogu značiti više direktnih mandata. Ali, u dominantnoj većini izbornih listi, jedna, zajednička lista će biti neuporedivo mnogo efektivnija. Međutim, ključni razlog zajedničkog nastupa je motivacija birača. Nemojte potcijeniti razočarenje koje će uzrokovati činjenica da se na izbore 2018. ide na isti način kao na lokalne izbore 2016. I odgovornost za to će biti na vama. Sličnu grešku napravio je SDP Hrvatske kada je 2007. odlučio da sam izađe na izbore. Iduće izbore su dobili sa istim brojem glasova jer su sve okupili u Kukuriku koaliciju.

Na trećem nivou, ponavljam, ubićete nadu u ovoj zemlji ako ne napravite front protiv SDA. Ovdje vlada očaj. Svi smo mi manjkavi na mnogo načina i nivoa. Ali, ni to neće biti bitno. Bitno je da narod vidi da ima nešto važnije i da u politici u ovoj zemlji još uvijek ima ljudi koji to vide i koji su spremni da na prave ustupke u to ime.

I jedan i drugi ste se uvjerili da se SDA ne može moderirati. I jedan i drugi znate da se s njima ne može raditi. Ne razumijem zašto se još uvijek držite iluzije da u SDA ima različitih frakcija i grupacija i da se s njima može sarađivati. SDA u vlasti uvijek govori jednim glasom.

I jedan i drugi znate da zemlja hrli u ozbiljnu krizu. Nacionalisti će i tu krizu dočekati kao jedan. Mi ćemo biti iscjepkani i posvađani. Ova zemlja ponovo ulazi u period kada su joj potrebni partizani. Ne mislim na rat, nego da ulazi u period kada će ta četvrta Bosna i Hercegovina i njen glas biti potrebniji i važniji nego ikad.

Nekad ljudi donose odluke. Nekad odluke prave ljude. U sretnijim zemljama obično ono prvo. U nesretnijim kakva je naša, češće i više ovo drugo. Donesite ovu odluku ili svjesno idete u izdaju.

:thumbup:
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#662 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Henry Chinaski »

Ja ovo ništa ne vjerujem dok ne budu Stojnići u igri.
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#663 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Novak20 »

Banksy wrote:

Predsjednik Političkog savjeta Građanskog saveza Emir Suljagić uputio je otvoreno pismo predsjednicima SDP-a i DF-a, Nerminu Nikšiću i Željki Komšiću.

http://ba.n1info.com/a204533/Vijesti/Vi ... msicu.html


Znamo se i zato neću okolišati: mislim da pravite ogromnu grešku. Izaći pod ovakvim okolnostima na izbore 2018. sa potpuno odvojenim listama na svim nivoima je greška koja se neće obiti o glavu samo vama dvojici, nego svima nama. Imate priliku da sačuvate nadu ovoj zemlji. Ako je propustite, preuzimate i istorijsku odgovornost za sve što će proizaći iz te odluke. Najvažnija od tih stvari biće još četiri godine vlasti SDA: kao veći ili manji partner, u nekoj vrsti koalicije, ali u i oko vlasti. Uvjeren sam da Bosna i Hercegovina nema još četiri takve godine.

Sa svakim od vas dvojice sam prošao dosta dramatičnih i teških trenutaka. Mnoge od stvari koje su se dogodile između svih nas bile su nepotrebne, ali i ružne. Ali, to sada apsolutno nije bitno. Ako su moje ambicije bile neki problem, one čak ni formalno, suštinski već odavno, više nisu problem i prepreka. Da ponovim još jednom: ne zanima me mjesto na listi, ne zanima me nikakva kandidatura, okupite sve što je protiv vladajućih nacionalista i izađite zajedno na izbore. Izađite zajedno na izbore jer ova zemlja u sebi više nema snage za još četiri ovakve godine.

Znam vas obojicu, znam i DF i SDP iznutra. Znam da i suštinski i proceduralno možete nadvladati svaki otpor toj ideji. Jer je ideja. I jer je suština ideje da nam ne bude svima potaman.

Ne pada mi na pamet da vam podilazim: ovdje smo gdje smo i kao rezultat odluka koje ste lično vi donosili ili u njima učestvovali, u tvom slučaju Nermine zajedno sa Lagumdžijom, u tvom Željko sa "dobronamjernim" šaptačima iz SDA.

Ali, to više nije stvar popravljanja štete. To je na jednom nivou stvar egzistencijalne bitke za naš način života. Za dio državotvorne tradicije Bosne i Hercegovine iz 1943. koju su nacionalisti svih boja odbacili 1990. i 1992. godine. Za pravo da postojimo i branimo se.
Na drugom, praktičnom nivou, to je stvar brojeva. Da, postoje izborne jedinice gdje dvije liste mogu značiti više direktnih mandata. Ali, u dominantnoj većini izbornih listi, jedna, zajednička lista će biti neuporedivo mnogo efektivnija. Međutim, ključni razlog zajedničkog nastupa je motivacija birača. Nemojte potcijeniti razočarenje koje će uzrokovati činjenica da se na izbore 2018. ide na isti način kao na lokalne izbore 2016. I odgovornost za to će biti na vama. Sličnu grešku napravio je SDP Hrvatske kada je 2007. odlučio da sam izađe na izbore. Iduće izbore su dobili sa istim brojem glasova jer su sve okupili u Kukuriku koaliciju.

Na trećem nivou, ponavljam, ubićete nadu u ovoj zemlji ako ne napravite front protiv SDA. Ovdje vlada očaj. Svi smo mi manjkavi na mnogo načina i nivoa. Ali, ni to neće biti bitno. Bitno je da narod vidi da ima nešto važnije i da u politici u ovoj zemlji još uvijek ima ljudi koji to vide i koji su spremni da na prave ustupke u to ime.

I jedan i drugi ste se uvjerili da se SDA ne može moderirati. I jedan i drugi znate da se s njima ne može raditi. Ne razumijem zašto se još uvijek držite iluzije da u SDA ima različitih frakcija i grupacija i da se s njima može sarađivati. SDA u vlasti uvijek govori jednim glasom.

I jedan i drugi znate da zemlja hrli u ozbiljnu krizu. Nacionalisti će i tu krizu dočekati kao jedan. Mi ćemo biti iscjepkani i posvađani. Ova zemlja ponovo ulazi u period kada su joj potrebni partizani. Ne mislim na rat, nego da ulazi u period kada će ta četvrta Bosna i Hercegovina i njen glas biti potrebniji i važniji nego ikad.

Nekad ljudi donose odluke. Nekad odluke prave ljude. U sretnijim zemljama obično ono prvo. U nesretnijim kakva je naša, češće i više ovo drugo. Donesite ovu odluku ili svjesno idete u izdaju.

:thumbup:
Iskreno, ovaj političar mi se dopao kada je htio iz prosjeka ocjena izuzeti ocjenu iz vjeronauke u školama pa se na njega digla kuka i motika.

Čini mi se da ga se nakon toga SDP odrekao.

:thumbup: :thumbup:
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#664 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Capsicum »

Emir "u sridu" sto bi se reklo. Eto covjek se javno odrekao licnih ambicija vezanih za izbore, samo da se ljevica ujedini. Niksic i Komsic trebaju sad jasno i nedvosmisleno da daju odgovor da li su za to da se pokusa zajednickim snagama suprotstaviti nacistickoj bandi ili samo traze novu priliku za svoje vlastito uhljebljenje. Pitanje je vrlo jednostavno i nema puno mjesta za ono "ali". Ili ste za ujedinjenu ljevicu ili ste protiv. Na njima je teret odluke koja ce dati ili oduzeti nadu mladim i obrazovanim ljudima u BiH da se ovdje moze zivjeti. Budite uvjereni da je ovo zadnja prilika za neki bolji rezultat gradjanskih i lijevih stranaka. U suprotnom cete upoznati pravo znacenje rijeci egzodus...
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#665 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Vipsilon »

Lagumdžija je pokopao SDP i nema tu oporavka. Narodu se sve više i više gadi SDP pogotovo sa Lagumdžijinim pokušajima obmane sa kojekakvim demokratizacijama, postavljanjem mutavih likova a la Komšić na čelo stranke kako bi bili što dopadljiviji i bliži maloumnom narodu. Protračili ste svoju šansu dragi SDP-ovci. Allahimanet.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11039
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#666 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Prpa.ba »

Parlament FBiH, 2010.
SDP 28 mandata
NS 0 mandata
Total "ujedinjene ljevice": 28

Parlament FBiH, 2014.
SDP 12 mandata
DF 16 mandata
NS 1 mandat
Total "ujedinjene ljevice": 29

Na cemu se baziraju procjene da ce na ovim izborima moci proci ista bolje nego 2010/2014? (osim sto 2014. nisu bili najveca stranka i SDA nije htjela koalirati opet sa njima?)
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#667 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

nedostaje im soula.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#668 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by putokaz1 »

Prpa.ba wrote:Parlament FBiH, 2010.
SDP 28 mandata
NS 0 mandata
Total "ujedinjene ljevice": 28

Parlament FBiH, 2014.
SDP 12 mandata
DF 16 mandata
NS 1 mandat
Total "ujedinjene ljevice": 29

Na cemu se baziraju procjene da ce na ovim izborima moci proci ista bolje nego 2010/2014? (osim sto 2014. nisu bili najveca stranka i SDA nije htjela koalirati opet sa njima?)
Tačno i sad će biti oko 28
+1/-1 Mandat
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#669 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

Image

Ko na sprovodu.

Image
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#670 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by hAZNADAR »

Jedan hitan kurs osnovnih nacela demokratije, tolerancije i kompromisa je prijeko potreban probosanskoj ljevici. I u RS nastupaju odvojeno. I poslije drugi kriv kada gube.

Ne moze ideologija sa tradicijom u diktaturi i kultu vodje nikada demokratski ostvariti uspjeh. Ovakva ljevica moze Samo silom doci na vlast.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#671 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by homar »

Ako SDP i DF nisu u stanju napraviti demikratizaciju u svojim strankama, kako će napraviti demokratiju u državi. "Demokratija, to sam JA" osnovno načelo Nermina Nikšiča i Željka Komšića. Ovako je i Lagundžija pjenio i tvrdoglavo se držao svojeg "demokratskog centralizma" i na kraju je p..ušio.

Nije mi za Nikšića i Komšića, što ga puše, nego što će ga cijela ljevica popušiti.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#672 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by putokaz1 »

homar wrote:Ako SDP i DF nisu u stanju napraviti demikratizaciju u svojim strankama, kako će napraviti demokratiju u državi. "Demokratija, to sam JA" osnovno načelo Nermina Nikšiča i Željka Komšića. Ovako je i Lagundžija pjenio i tvrdoglavo se držao svojeg "demokratskog centralizma" i na kraju je p..ušio.

Nije mi za Nikšića i Komšića, što ga puše, nego što će ga cijela ljevica popušiti.
Pobjedit će ljevica u Općinama gdje imaju načelnika i možda još kojoj manjoj,ukupno će imat više glasova i u Centru
Znači 11-12 Opština najmanje ljevica,ako budu udruženi u bar 15-20 i sa dobrim listama
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#673 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by johntra »

homar wrote:Ako SDP i DF nisu u stanju napraviti demikratizaciju u svojim strankama, kako će napraviti demokratiju u državi. "Demokratija, to sam JA" osnovno načelo Nermina Nikšiča i Željka Komšića. Ovako je i Lagundžija pjenio i tvrdoglavo se držao svojeg "demokratskog centralizma" i na kraju je p..ušio.

Nije mi za Nikšića i Komšića, što ga puše, nego što će ga cijela ljevica popušiti.
hahaha....čuj SDP nije napravio demokratizaciju, birali članovi sve predsjednike na svim nivoima, birao se predsjednik između pet kandidata i to kao nije demokratija? svašta za čitati ovdje... :D
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#674 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by Vipsilon »

Program ljevice stane na papir A4 formata sa veličinom teksta 20 gdje tačka "Nećemo sa SDA" zauzima najviše prostora. To samo govori koliko su se udaljili od običnog čovjeka (a šatro socijaldemokratija) i koliko je bijednicima stalo da se dokopaju fotelja. Bili su jaki, u vlasti, ništa nisu uradili, što bi im narod davao ponovo glas, vec su iznevjerili i pogazili obećano, ma allahimanet SDP.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#675 Re: Ujedinjena ljevica Bosne i Hercegovine

Post by putokaz1 »

Vipsilon wrote:Program ljevice stane na papir A4 formata sa veličinom teksta 20 gdje tačka "Nećemo sa SDA" zauzima najviše prostora. To samo govori koliko su se udaljili od običnog čovjeka (a šatro socijaldemokratija) i koliko je bijednicima stalo da se dokopaju fotelja. Bili su jaki, u vlasti, ništa nisu uradili, što bi im narod davao ponovo glas, vec su iznevjerili i pogazili obećano, ma allahimanet SDP.
Šta ja znam ja cu dat ljevici glas jer:
-Planiraju popraviti vododvod
-jer rade bez izbora
-Jednako gledaju na sve Narode i sve vjeroispovjesti
-jer poštuju Pravnu državu
-dostupni su na netu
-organiziraju eko i humanitarne akcije
Takvi je trenutno SDP DF kod nas u Lukavcu
Lokalni nivo je jedno a Drzavni drugo
Nemožeš pored jednog SDP načelnika i Nermina NIkšića/Željka Komšića
Kod ljevice Vagovi su uredu ali Lokomotiva NEVALJA
Istina niti Nikšić nisu na listima TK ,bolje što nisu,ali ima KADROVA SDP na TK koji će prvom prilikom preći u SDA jer već provode politiku SDA,
Eventualno pobjednički SDP na TK
može biti sličan lokalnom-bolja verzija ili sličan državnom-gora verzija
i na lokalnom nivou imamo sukob SDP-NS,skoro u svim opštinama TK
Post Reply