Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19474
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2776 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by mk ultra »

soferina wrote: 12/10/2020 22:32
Naslovnica wrote: 12/10/2020 22:28
soferina wrote: 12/10/2020 22:26

Ti kupi novu bocu plati ugradnju i tako to
Meni atest vrijedi još nekoliko godina, plin ugrađen prošle godine.
Elem, gdje radiš atest pp aparata i za koliko? 8-)
Vjeruj prestao sam to radit, za deset godina jednom me i to u Lukavici pitao drot za to, a onda oni u Brijescu poceli mudrovat, stariji je aparat, ostavi dodji sutra , ko da su na M.Dvoru i tako skontam jeftinije mi kaxnu platit , a kad idem na put , u Zivinicama Vatrozastita pa nekad tu na licu mjesta odradim radi sebe, doduse svake prestupne
Eto i to vjerovatno u Brijescu budale :lol:
Aparat stariji od 2 godine se mora otvoriti na servisu da se prah izmjesa ako se stvrdnuo, lijepi se naljepnica u aparatu na usponsku cijev i van aparata sa istim serijskim brojem... prenoci u servisu ako procuri da ujutro novu gumicu stave

Sve budala do budal vjerovatno, ali opet uglavnom u KS, a i tu tanko

Meni bez papira nisu dali da registrujem
A trazi policija svaki put...
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#2777 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Meni na tehničkom traže atest pp aparata, ima nekakva mala knjižica uz aparat, šta ja znam.
Uglavnom, kada mene vide znaju da nema puno peglanja, svi papiri po ps-u,
Volim i zbog zakona i zbog sebe.
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#2778 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by soferina »

Naslovnica wrote: 12/10/2020 22:45 Meni na tehničkom traže atest pp aparata, ima nekakva mala knjižica uz aparat, šta ja znam.
Uglavnom, kada mene vide znaju da nema puno peglanja, svi papiri po ps-u,
Volim i zbog zakona i zbog sebe.
Ma ne traze ti atest pp aparata 😀 knjizica je od atesta plina pa ti udari stambilj, trebo bi po zakonu negdje nasut plin pa da ti i ti s benzinske udare pecat, al to niko nece ...
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#2779 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by soferina »

Naslovnica wrote: 12/10/2020 22:45 Meni na tehničkom traže atest pp aparata, ima nekakva mala knjižica uz aparat, šta ja znam.
Uglavnom, kada mene vide znaju da nema puno peglanja, svi papiri po ps-u,
Volim i zbog zakona i zbog sebe.
A atest ti izdan u Sirokom....cccc 😀
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#2780 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

soferina wrote: 12/10/2020 22:54
Naslovnica wrote: 12/10/2020 22:45 Meni na tehničkom traže atest pp aparata, ima nekakva mala knjižica uz aparat, šta ja znam.
Uglavnom, kada mene vide znaju da nema puno peglanja, svi papiri po ps-u,
Volim i zbog zakona i zbog sebe.
A atest ti izdan u Sirokom....cccc 😀
Nemam pojma gdje je izdan, provjeriću.
Ugradio kod Darkoma, meščini da je atest koštao 175KM.
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#2781 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

mk ultra wrote: 12/10/2020 22:21
soferina wrote: 12/10/2020 22:15
preludezalude wrote: 04/10/2020 23:28 Jbg sad.... mislim da je rezervoar toro 55l neto sipanje bio oko 150KM. Ugradnja je bila 30-50KM. Atest oko 180KM.
Ako se radi reatest onda bi trebalo vaditi rezervoar i nositi na ispitivanje sto je prilicna zajebancija. Nisam siguran da li se u praksi to ispitivanje stvarno radi.
U glavnom radi se oko istih para a manja zafrkancija je kupiti novi rezervoar.
Ja sam radio atest boce u Plinomatic doo Brestovsko , Kiseljak, 70 km platio, boca od 80 l umjesto rezervnog tocka , mislim da je za ove manje boce jos jeftinije, nista se ne vadi iz auta , pregleda, uslika i nesto utisne, atest bude za 15 dana gotov,ide valjda papirologija u Siroki pa nazad , ali ovi iz Brestovskog odmah nazovu Ac Quattro gdje sam radio reatest i posalju im mailom sta treba, tako da sam odmah potom otisao i zavrsio komplet reatest, a po atest boce otisao u Plinomatic nekad poslije 3 mjeseca kad mi je bilo usput, eto nadam se da sam nekom pomogao
To sto si sad napisao je za tvorza ;-)
A papir koji su dobio i inspektor koji ti je to ovjerio takodze :lol:

Zato ja radim ko debil jebem ti drzavu i sve u pm
Potpis
Reatestiranje je razlicita stvar od atestiranja nove stvari. Rezeorvar se vadi i nosi na ispitivanje pod pritiskom. Ako zadovolji onda moze atest.
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#2782 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by soferina »

u jbt sve strucnjaci za atest i reatest , a niko sem mene nije radio :D
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#2783 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Na oba automobila koja sam vozio na plin urađen je atest, ali reatest nisam radio jer nije bilo vrijeme.
Prvo prodao, drugi aktuelan.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66050
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2784 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

Reatestirao sam ja bocu u Kiseljaku, onaj ti nesto rokne cekice po boci, kaze ok je, das pare, dobijes papir i prilazes ga pri narednoj registraciji cini mi se :?
zippoo87
Posts: 15543
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2785 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by zippoo87 »

znaci ne moRe se registrovati auto ako plinska boca nije reatestirana :D
ne gine mi znaci 300 KM dati za pola godine :D
zippoo87
Posts: 15543
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2786 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by zippoo87 »

soferina wrote: 12/10/2020 22:15
preludezalude wrote: 04/10/2020 23:28 Jbg sad.... mislim da je rezervoar toro 55l neto sipanje bio oko 150KM. Ugradnja je bila 30-50KM. Atest oko 180KM.
Ako se radi reatest onda bi trebalo vaditi rezervoar i nositi na ispitivanje sto je prilicna zajebancija. Nisam siguran da li se u praksi to ispitivanje stvarno radi.
U glavnom radi se oko istih para a manja zafrkancija je kupiti novi rezervoar.
Ja sam radio atest boce u Plinomatic doo Brestovsko , Kiseljak, 70 km platio, boca od 80 l umjesto rezervnog tocka , mislim da je za ove manje boce jos jeftinije, nista se ne vadi iz auta , pregleda, uslika i nesto utisne, atest bude za 15 dana gotov,ide valjda papirologija u Siroki pa nazad , ali ovi iz Brestovskog odmah nazovu Ac Quattro gdje sam radio reatest i posalju im mailom sta treba, tako da sam odmah potom otisao i zavrsio komplet reatest, a po atest boce otisao u Plinomatic nekad poslije 3 mjeseca kad mi je bilo usput, eto nadam se da sam nekom pomogao
ma nije ovo OK,zbog sebe ne bi za neku smijesnu cifru da razmisljam o tome...zamisli 5 godina svaki puta kada sjedes u auto,prodje ti kroz glavu da li je boca ok,a razlika u cijeni 50-100 KM
meni je gore sto ja sada imam ulaganja u auto kao pola vrijednosti auta,pa mi se mota po glavi da li je to sve uopste isplativo
autu je vec 20 godina...treba novo ganjati ali ova korona mi je sve planove pokvarila i nema sada ulaganja u auto ,osim onog sto se mora
a vidjeti cu i ja ako bude ista cijena za novu bocu i atestiranje,ganjati cu bocu koja je novijeg datuma,da dobijem 6 godina atest,umjesto 5...dobro dodje godinu duze,pa kod koga god zavrsilo auto poslije
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#2787 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by soferina »

zippoo87 wrote: 13/10/2020 11:08
soferina wrote: 12/10/2020 22:15
preludezalude wrote: 04/10/2020 23:28 Jbg sad.... mislim da je rezervoar toro 55l neto sipanje bio oko 150KM. Ugradnja je bila 30-50KM. Atest oko 180KM.
Ako se radi reatest onda bi trebalo vaditi rezervoar i nositi na ispitivanje sto je prilicna zajebancija. Nisam siguran da li se u praksi to ispitivanje stvarno radi.
U glavnom radi se oko istih para a manja zafrkancija je kupiti novi rezervoar.
Ja sam radio atest boce u Plinomatic doo Brestovsko , Kiseljak, 70 km platio, boca od 80 l umjesto rezervnog tocka , mislim da je za ove manje boce jos jeftinije, nista se ne vadi iz auta , pregleda, uslika i nesto utisne, atest bude za 15 dana gotov,ide valjda papirologija u Siroki pa nazad , ali ovi iz Brestovskog odmah nazovu Ac Quattro gdje sam radio reatest i posalju im mailom sta treba, tako da sam odmah potom otisao i zavrsio komplet reatest, a po atest boce otisao u Plinomatic nekad poslije 3 mjeseca kad mi je bilo usput, eto nadam se da sam nekom pomogao
ma nije ovo OK,zbog sebe ne bi za neku smijesnu cifru da razmisljam o tome...zamisli 5 godina svaki puta kada sjedes u auto,prodje ti kroz glavu da li je boca ok,a razlika u cijeni 50-100 KM
meni je gore sto ja sada imam ulaganja u auto kao pola vrijednosti auta,pa mi se mota po glavi da li je to sve uopste isplativo
autu je vec 20 godina...treba novo ganjati ali ova korona mi je sve planove pokvarila i nema sada ulaganja u auto ,osim onog sto se mora
a vidjeti cu i ja ako bude ista cijena za novu bocu i atestiranje,ganjati cu bocu koja je novijeg datuma,da dobijem 6 godina atest,umjesto 5...dobro dodje godinu duze,pa kod koga god zavrsilo auto poslije
ma sta nije Ok ? eto sve pucaju plinski rezervoari po Bosni ...sve je regulara , čovjek je pregleda , potpiše se i garantuje svojim potpisom , neče pustit korodiranu bocu , to me odmah pitao , da ne dolazim, pusti ove forumske mudrologe , niko ne kupuje protekt gume , svi servisiraju s original njemackim djelovima itd ..atest boce 60 KM , nova s ugradnjom duplo i još malo više više pa ko voli nek izvoli
zippoo87
Posts: 15543
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2788 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by zippoo87 »

pa kako ce ocima pregledati bocu,kako ce ocima provjeriti pritisak u boci,ventile i sve ostalo ?

logika kaze da se to mora na nesto spojiti,pa upumpati zrak pod odredjenim pritiskom pa isprovjeravati sve i onda ces znati stvarno stanje

to je kao da pogledas auto ono odokativno,a ne odes mehanicaru da ga spoji malo na dijagnostiku i pregleda motor i ostalo

meni logika kaze da to ne moze tako,moze on to reda radi potpisati pa cak i odgovarati za nesto kasnije ,ali ne vozi on to auto sa tim spremnikom,nego ti i to svaki dan kada sjedes u njega a i ovom si platio,doduse malo manje ali si platio

ja kao sto sam naveo,meni nije problem platiti atest ili reatest,problem mi je sto mi je auto vec ostarilo a sada se nakupilo nekih ulaganja koja idu do pola vrijedosti auta,koje naravno ne mozes vratiti kasnijom prodajom
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#2789 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by soferina »

Ma logika je da ne moze napunit zrakom kad unutra ide tecni gas, bar meni tako logika kaze, da je sasvim ok vizuelni pregled da nema neka ostecenja, hrdja da nije napala . Nema tu velike filozofije. Jesi li cuo da je nekom draufnula boca u autu ?
Cak sta vise kad je neki terorista postavio odmah nakon rata u Rijeci auto bombu, kazu jedino sto je citavo u tom autu ostalo je upravo plinska boca 😀
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#2790 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

soferina wrote: 13/10/2020 09:41 u jbt sve strucnjaci za atest i reatest , a niko sem mene nije radio :D
Nisi ti to radio. Ti si normalno platio i dobio papir da je uradjeno ali nije uradjeno.
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#2791 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

zippoo87 wrote: 13/10/2020 12:13 pa kako ce ocima pregledati bocu,kako ce ocima provjeriti pritisak u boci,ventile i sve ostalo ?

logika kaze da se to mora na nesto spojiti,pa upumpati zrak pod odredjenim pritiskom pa isprovjeravati sve i onda ces znati stvarno stanje

to je kao da pogledas auto ono odokativno,a ne odes mehanicaru da ga spoji malo na dijagnostiku i pregleda motor i ostalo

meni logika kaze da to ne moze tako,moze on to reda radi potpisati pa cak i odgovarati za nesto kasnije ,ali ne vozi on to auto sa tim spremnikom,nego ti i to svaki dan kada sjedes u njega a i ovom si platio,doduse malo manje ali si platio

ja kao sto sam naveo,meni nije problem platiti atest ili reatest,problem mi je sto mi je auto vec ostarilo a sada se nakupilo nekih ulaganja koja idu do pola vrijedosti auta,koje naravno ne mozes vratiti kasnijom prodajom
Mislim da se testira sa vodom pod pritiskom.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2792 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Ako se ne varam, 8 bar je pritisak u punoj boci. Mislim da je potpuno svejedno koji medij je unutra.
soferina
Posts: 214
Joined: 08/10/2020 10:06

#2793 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by soferina »

preludezalude wrote: 14/10/2020 00:47
soferina wrote: 13/10/2020 09:41 u jbt sve strucnjaci za atest i reatest , a niko sem mene nije radio :D
Nisi ti to radio. Ti si normalno platio i dobio papir da je uradjeno ali nije uradjeno.
ko kaze da nije uradjeno ? čovjek je pregledao bocu, nije da je u kancelariji sjedio i nije je ni vidio te izdao papir
User avatar
mk ultra
Posts: 19474
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2794 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by mk ultra »

Ono kako si napisao da je pregledana boca, ne ispituje se tako
Ima procedura, puni se vodom i nabija se pritisak u boci, ako je to uradio ispravno je uradio, uz prisustvo inspektora čiji je žig stavio i čiji potpis bude na tom atestu

Sve sto nije tako urađeno je pogrešno urađeno, a ti mjeri kako god hoces ;-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2795 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Iduce godine mi istice atest što znaci da necu ko prošli put da mi onako pogleda bocu vec cu morat stavit novu i da ne razmišljam.

Isprepadali ste me :-) :D
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#2796 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

soferina wrote: 14/10/2020 09:08
preludezalude wrote: 14/10/2020 00:47
soferina wrote: 13/10/2020 09:41 u jbt sve strucnjaci za atest i reatest , a niko sem mene nije radio :D
Nisi ti to radio. Ti si normalno platio i dobio papir da je uradjeno ali nije uradjeno.
ko kaze da nije uradjeno ? čovjek je pregledao bocu, nije da je u kancelariji sjedio i nije je ni vidio te izdao papir
Ako si radio atest novog rezervoara, onda je ok. Ako si radio atest polovnog rezervoara, onda nije ok. Vizuelni pregled je samo dio radnje ako se radi o reatestu rezervoara. Ima propisana procedura. Ali u ovoj drzavi je sve moguce. Samo mi nije jasno kako se pokrio sa nedostatkom papira o ispitivanju rezervoara od nadlezne institucije a nekad je to bio neki institut, da li masinski, nisam siguran.
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#2797 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by howdy »

Jel negdje ima da se kupi ACME adapter za tocenje plina u BiH?
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2798 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

howdy wrote: 29/12/2020 09:01 Jel negdje ima da se kupi ACME adapter za tocenje plina u BiH?
Znam da sam nekad negdje vidio, ali se sad ne mogu sjetiti gdje.
A na webu sam našao ovo u HR.
https://auto-silvio.hr/shop/prodaja/multiventili
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66050
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2799 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

Sta je ACME?

Image
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#2800 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

_BataZiv_0809 wrote: 29/12/2020 09:46 Sta je ACME?

Image
https://www.mylpg.eu/adapters/
Post Reply