Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#2276 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Atiker, Zavoli, LPG Tech što ja znam.
Nastavite niz
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#2277 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by beco »

Zenit poljski, princ.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2278 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Landi Renzo, ima servis i ugradnju u Borasu.
Malo skuplji sistem, ali je po svemu sudeci vrijedan tih para.
Medjutim, uglavnom i LPG tech odradjuje posao, pa Zavoli...
NediM17
Posts: 21655
Joined: 05/11/2009 11:49

#2279 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Ja sam sa Zavolijem, ne urekao se, stvarno jako zadovoljan.

Za skoro cetiri godine i 85kkm jednom ociscen isparivac i jedno neobjasnjivo sporadicno prebacivanje na benzin.
Ostalo redovno odrzavanje (a u to bi mogli ubrojati i ovo ciscnje isparivaca), tj filteri i toci - vozi.

Jest skuplji ali vrijedi jer si rahat.

Ne pucam nikakvu antireklamu ali za Atiker kazu da je bas problematican.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2280 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Zalili su se ljudi sa Atikerom tu i tamo. ja sam imao LPG tech 60-65K km bez bitnih problema. Jednom jedna dizna trokirala i ja zamijenio sve 4 sa nekim kvalitetnijim. Ukupno 80 maraka.
Zavoli je vjerovatno optimalni odnos cijene i kvalitete.
Landi Renzo kojeg sad imam evo nekih 20K km nema problema, i ne treba ni da ih ima na tako novom sistemu. Vizuelno izgleda vrlo kvalitetne izrade, mada to nista ne mora znaciti. Vidjecemo sta ce se desavati narednih godina. Skup jeste, ali sam sticajem okolnosti morao ici na to.
NediM17
Posts: 21655
Joined: 05/11/2009 11:49

#2281 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Svi ti italijanski sistemi bi trebalo da su manje-vise dobri.

Najkvalitetnija komponenta na ovom Zavoliju su dizne kojima nema izdera, i koje su jako mocne i brze.
ECU i softver su jednostavni, ali u principu kada se jednom podese kako treba, ne treba vise nista ni cackati i rade posao dobro.
LPG Tech ECU je jedan od najmocnijih sto se tice podesavanja i podrske, i s njim mozes iskombinovati sistem sa komponentama po vlastitoj zelji, dok Zavoli jedino sto trpi od tudjih komponenata je bukvalno senzor nivoa na multiventilu.
Kod mene su multiventil i senzor nivoa Torelli, senzor radi odlicno i mogu se pouzdati u njega, iako je to prilicno cest problem i ljudi se vecinom ravnaju po tome koliko su kilometara presli od sipanja.

Zavoli Zeta isparivac je dobar, ali sigurno nista znacajno ni bolji ni gori od ostalih Italijana.
Sa 85.000km ne pokazuje znakove zamora, nek izdrzi do 100.000km i onda reparacija, to je sasvim korektno, iako iskren da budem ja ocekujem da bi trebao izgurati oko 150.000km, neki znalci bi rekli preoptimisticno, iako znam da ima isparavaca i sa preko 200kkm nikada repariranih. :-D
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2282 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drndalo »

Nedime, kod tebe je ono SX4 sa LPGom? Nijesi imao problema? Ugradjivao plin u Darkomu? Hvala
NediM17
Posts: 21655
Joined: 05/11/2009 11:49

#2283 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Tako je, SX4, Zavoli, ugradio u Darkomu. Zadovoljan i autom i plinom.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#2284 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Seyfo »

Da li je normalno da plin uvijek smrdi oko auta dok auto radi? Znaci smrdi i kad se tek upalio pa radi prebacivanje, smrdi i kad se dugo vozi pa stanem i izadjem,smrdi povremeno i u kabini (to mozda povuce u kabinu kao zrak s vana).
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2285 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Seyfo wrote:Da li je normalno da plin uvijek smrdi oko auta dok auto radi? Znaci smrdi i kad se tek upalio pa radi prebacivanje, smrdi i kad se dugo vozi pa stanem i izadjem,smrdi povremeno i u kabini (to mozda povuce u kabinu kao zrak s vana).
Nije normalno. Moze se desiti da ponekad osjetis kad malo ispusti kod prebacivanja, ali da imas konstatno taj miris znaci da negdje stalno pusta.
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#2286 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

Seyfo wrote:Da li je normalno da plin uvijek smrdi oko auta dok auto radi? Znaci smrdi i kad se tek upalio pa radi prebacivanje, smrdi i kad se dugo vozi pa stanem i izadjem,smrdi povremeno i u kabini (to mozda povuce u kabinu kao zrak s vana).
Nije normalno. Nebi trebalo da se osjeti nista. Ili curi negdje, ili je prebogata smjesa.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#2287 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Seyfo wrote:Da li je normalno da plin uvijek smrdi oko auta dok auto radi? Znaci smrdi i kad se tek upalio pa radi prebacivanje, smrdi i kad se dugo vozi pa stanem i izadjem,smrdi povremeno i u kabini (to mozda povuce u kabinu kao zrak s vana).
Pod hitno nađi dobrog majstora za plin i sredi to dok nisi završio u crnoj hronici.
NediM17
Posts: 21655
Joined: 05/11/2009 11:49

#2288 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Plin smije da se osjeti oko auta u slucaju aktiviranja rasteretnog ventila na isparivacu i po gasenju auta kada moze da isparava mala kolicina plina, zaostala u usisnoj grani, okolo.

Provjeri sve selne od isparivaca do dizni i dotegni ih osjecajno, to mozes i sam. Ako se poslije toga ne bude osjecalo nista, onda ok. Ako i dalje bude, otidji u servis pa ce oni vec naci gdje detektorom ili sapunicom i rijesiti problem.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#2289 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Seyfo »

Uh alarmirali ste me :-) Taman mi dolazi redovni servis plina pa cu im prijaviti. Vjerujem da je ovo zadnje sto je Nedim spomenuo jer nikakvih drugih problema nema. Jos nesto sto je karakteristicno za moj auto, sipa se plin kroz zeljezni lijevak koji se priserafi na mali otvor pored otvora za benzin a ne na karoseriji kao kod vecine. Eh taj lijevak se poslije sipanja drzi u vratima ili u gepeku i on smrdi na plin citav dan poslije sipanja pa je vjerovatno uzrok smrada u kabini. Hvala na misljenjima u svakom slucaju.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2290 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

I kod mene je takav prikljucak. Ali ne siri oko sebe takav miris. Doduse ja ga drzim u maloj platnenoj vrecici u pretincu ispod naslona za ruku. Ova vrecica sluzi da mi ne klepece u voznji te mi pravi buku i ostecuje pretinac.
Ipak, nikakav miris u kabini nema.
NediM17
Posts: 21655
Joined: 05/11/2009 11:49

#2291 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Ja ga taj adapter drzim u dzepu vrata, i vala ne smrdi. Jedino ako drzis otvoren prozor ili vrata kod sipanja, ili ako odmah otvoris vrata po skidanju pistolja (da vratis adapter u auto) zna se malo navuci u auto, ali to se prolufta veoma brzo.
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#2292 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by beco »

I ja imam taj nastavak ne smrdi u pretencu pored vozaca stoji. Meni kad se čuo plin bilo je kad upalim ventilaciju i usisava zrak izvana, na kraju se ispostavilo na nekoj šelni ispod curilo, morao se dizati na dizalicu.

Darko mi reci da sad im dolazi neki Zavoli sistem gdje sve u jednom i isparivac i filteri (uglavnom vise komponenti u jednom pakovanju), koji bi cijenom trebao LPG tech parirati 900 KM.

Nego imao sam čudnu situaviju neki dan, kad već pričate o pritiscima na pumpama. Hifa Zabrđe stadoh da ga dopunim po nižoj cijeni usput, imao možda 1/5 rezervara, stavi lik pištolj upali, neće da puni. Skide lik nastavak uze olovku te malo ispusti plina, tek nakon 3x ispustanja je htijelo da puni. Kao navodno veliki pritisak u boci :skoljka: :zoka: Wtf i predzadnji put kod njih punio. Nikad prije mi se to nije desilo.
NediM17
Posts: 21655
Joined: 05/11/2009 11:49

#2293 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Kuglica cesto zapece, u principu kod svakog ili svakog drugog zimskog sipanja kuglica se mora prvo gurnuti da bi sipanje krenulo. Ako nece da krene ni nakon toga, neki je problem sa pritiskom na pumpi vjerovatno.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2294 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by славянин »

beco wrote:I ja imam taj nastavak ne smrdi u pretencu pored vozaca stoji. Meni kad se čuo plin bilo je kad upalim ventilaciju i usisava zrak izvana, na kraju se ispostavilo na nekoj šelni ispod curilo, morao se dizati na dizalicu.

Darko mi reci da sad im dolazi neki Zavoli sistem gdje sve u jednom i isparivac i filteri (uglavnom vise komponenti u jednom pakovanju), koji bi cijenom trebao LPG tech parirati 900 KM.

Nego imao sam čudnu situaviju neki dan, kad već pričate o pritiscima na pumpama. Hifa Zabrđe stadoh da ga dopunim po nižoj cijeni usput, imao možda 1/5 rezervara, stavi lik pištolj upali, neće da puni. Skide lik nastavak uze olovku te malo ispusti plina, tek nakon 3x ispustanja je htijelo da puni. Kao navodno veliki pritisak u boci :skoljka: :zoka: Wtf i predzadnji put kod njih punio. Nikad prije mi se to nije desilo.
Ako pusis u autu.... nemoj nije dobro za zdravlje :D
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#2295 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by beco »

Living on the edge :zjev:
User avatar
Averus
Posts: 20356
Joined: 13/02/2008 17:07

#2296 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Averus »

Nermin123 wrote:Pozdrav. Ukratko moje iskustvo sa plinom.A6 2,4 2001god.plin sam ugradio prosle godine u auto servisu na otoci kod Cele.Servis je do praonice Diablo.Plinski uredjaj je lovato,boca 80lit i ventil za sipanje ugradzen pod poklopac gdje se sipa benzin.Cijena 1200km.Kroz razgovor sa majstorom objasnio mije da na cijenu utice velicina boce,broj cilindara motora i ventila za sipanje[mjesto ugradnje karambolka ili do otvora za sipanje benz.] Na plinu sam presao skoro 11000 km bez ikakvi problema o ustedi da negovorim jer je po gradu trosio 15-16 lit.benzina.Preporucujem svim vlasnicima benzinaca da ugrade plin jer su ustede ogromne.
Možeš li mi dati broj telefona od tog majstora Cele?
Treba mi kolegi s posla :)
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#2297 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by the_hooligan_ec »

Može li mi ko reci u pitanju je ac stag-4 plus sistem plina, zvoni alarm za servis.. Koliko filtera imaju ja vidim samo 1x onaj okrugli izdužen, mada neko govori 2x..gdje se drugi nalazi
clio_dci120
Posts: 3117
Joined: 17/07/2012 09:25

#2298 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by clio_dci120 »

NediM17 wrote:Ja sam sa Zavolijem, ne urekao se, stvarno jako zadovoljan.

Za skoro cetiri godine i 85kkm jednom ociscen isparivac i jedno neobjasnjivo sporadicno prebacivanje na benzin.
Ostalo redovno odrzavanje (a u to bi mogli ubrojati i ovo ciscnje isparivaca), tj filteri i toci - vozi.

Jest skuplji ali vrijedi jer si rahat.

Ne pucam nikakvu antireklamu ali za Atiker kazu da je bas problematican.
Od 2014 haman 80 000 na Atikeru presao, bez i jednog jedinog kvara, a zadnji servis redovno radio prije godinu i po (zamjena filtera, otada presao blizu 25 000 hiljada.). Nije za pohvalu, ali pisem iz razloga sto cujem te price o Atikeru ovakav, onakav, a u sustini najbitnije je kako ti prvi put neko ugraduje sistem. Kada cujem kakve probleme ljudi imaju kod lokalnog servisera u Zenici koji plin ugraduje, ponekad pomislim da ne vozim na plin.
Doduse, jedini problem je bio sto je crkao onaj pokazivac, i novi nije bas najtacniji. Kod Atikera se osjeti malo vise onaj trzaj kada prebacuje na plin (probao sam vise vozila sa Atikerom), nije kao kod npr. BRC-a, ali i cijena nije ista. Za te pare sve preporuke za Atiker, i zaista se pitam isplatili se davati vise pare za neke kvalitetnije sistem. Doduse, ovo je moje iskustvo, mozda su se meni potrefile kvalitetne komponente. Ne mora znaciti da je kod sviju tako.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2299 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Qler »

Je li ikome od vas gori check engine lampica?
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2300 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Qler wrote:Je li ikome od vas gori check engine lampica?
ne bi smjela goriti.
Post Reply