Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Throttle
Posts: 12974
Joined: 10/06/2016 12:35

#2176 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Throttle »

Ne znam sad, vidjećemo iskustva u narednom periodu s njima, možda i rade ljudi ok.
Vezano za plin u autu
Ne vozim više toliko, prije sam tukao dosta kilometara zbog posla a sad vozim samo privatno pa investiciju od milje ne bih isplatio dugo, a onda i tu je put npr do Sarajeva na servisiranje, potencijalni problemi itd. Jednostavno mislim da nema neke racunice da gubim gepek (iako je karavan :D ), da mi buše auto itd a ne prelazim toliko. Pomiriš se da sipaš benzin i to je to :lol:
Ironija je što sam ovo auto s ovim motorom kupio ciljano zbog plina :lol: al eto, u medjuvremenu na poslu zaokret za 180 stepeni :mrgreen:
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#2177 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Tuzla111 wrote:
drug_profi wrote:
amar1994 wrote:znaci dobar za trke a jeftin na gorivu ? :)
Da hoce nekako i ove motore sa direktnim ubrizgavanjem uciniti kompatibilnim. Razvice se tehnologija vjerujem, ali nece biti jeftino.
Ja sam ugradio plin u motor sa direktnim ubrizgavanjem. 2100KM.
Plinske dizne u usisnoj grani, potrosnja benzina, rizik da zakuju benzinski injektori. Vec sam to rekao puno puta, taj sistem ne bih ugradio na svoj auto.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2178 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by bitanga_sa_otesa »

Image
Throttle
Posts: 12974
Joined: 10/06/2016 12:35

#2179 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Throttle »

A hebote :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2180 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

A u pitcku materinu.... :lol: nije smijesno, a smijem se.... :-) :lol:
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#2181 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Da se javim sa rezultatima testa nakon 8k km na plinu, uglavnom iz Petrola. Na ostalima natočio možda 3-4 puta.
Jutros otišao na redovni servis (filteri).
Na Zavoli isparivaču filter 'kao nov'. Nisam mogao vjerovati svojim očima.
Nakon ugradnje novog Zavoli isparivača, isti je zaštopao nakon 2k km, filter je bio pun nekakvih komadića grafitne boje, kao skroz sitna špena, vrlo lagana i tanka, kao ljuspice, kao da nije metal. Sipao isključivo na Hifi. Da li se potrefilo nekoliko loših tura ili šta, veze nemam, ali je 100% problem bio do prljavog goriva. Neki se kunu da nisu imali problema sa Hifom, ja sam sipao više od 70k km kod njih, kvalitetom oscilovalo što se tiče snage, ali nije štopalo (imao Valtek isparivač). Ugradio Zavoli, zaštopao nakon 2k km.
Oni u Darkomu savjetuju da se ne sipa na Hifi, savjetuju Petrol, Ina i BP. Ovo za BP me začudilo pomalo.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2182 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by bitanga_sa_otesa »

Naslovnica wrote: Ovo za BP me začudilo pomalo.
pisao sam nekad da je na BP osjetno manja potrosnja nego na petrolu,e sad jel kradu na mjeracu il je bolji plin pojma neam .
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2183 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Dobro je znati. Evo ja zasad dva mjeseca nakon zamjene filtera sipam samo gasprom i umax. Vidjecemo kad bude servis na proljece.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2184 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by mali_milojica »

Naslovnica wrote: Oni u Darkomu savjetuju da se ne sipa na Hifi, savjetuju Petrol, Ina i BP. Ovo za BP me začudilo pomalo.
Isti savjet su dali i drugu koji je nedavno ugradio plin kod njih. Kao Hifu i njihov LPG izbjegavati.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2185 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

mali_milojica wrote:
Naslovnica wrote: Oni u Darkomu savjetuju da se ne sipa na Hifi, savjetuju Petrol, Ina i BP. Ovo za BP me začudilo pomalo.
Isti savjet su dali i drugu koji je nedavno ugradio plin kod njih. Kao Hifu i njihov LPG izbjegavati.
ma ne treba meni Darko savjetovati kad sam sam osjetio na autu da neće da ide ko inače i troši dosta više.
Na servisu pun filter spene.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#2186 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Tuzla111 »

drug_profi wrote:Dobro je znati. Evo ja zasad dva mjeseca nakon zamjene filtera sipam samo gasprom i umax. Vidjecemo kad bude servis na proljece.
kakav ti se gasprom cini?
Ja dva puta nasuo i dosta mi je dobar izgledao u poredjenju sa nekim koje sam koristio.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2187 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Tuzla111 wrote:
drug_profi wrote:Dobro je znati. Evo ja zasad dva mjeseca nakon zamjene filtera sipam samo gasprom i umax. Vidjecemo kad bude servis na proljece.
kakav ti se gasprom cini?
Ja dva puta nasuo i dosta mi je dobar izgledao u poredjenju sa nekim koje sam koristio.
Evo treci rezervoar trosim po 1,09. Zadovoljan potrosnjom i kako auto vuce.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#2188 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Tuzla111 »

drug_profi wrote:
Tuzla111 wrote:
drug_profi wrote:Dobro je znati. Evo ja zasad dva mjeseca nakon zamjene filtera sipam samo gasprom i umax. Vidjecemo kad bude servis na proljece.
kakav ti se gasprom cini?
Ja dva puta nasuo i dosta mi je dobar izgledao u poredjenju sa nekim koje sam koristio.
Evo treci rezervoar trosim po 1,09. Zadovoljan potrosnjom i kako auto vuce.
Ja cu na gaspromu od sad da sipam samo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2189 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Za 1.16 mozes birati gdje ces. Sipam dok ima ovih bonova.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#2190 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Image

Petrol po 1.13KM ili 1.09KM, zavisi kakve si srece. Hifa 1.11KM (Zabrdje i Vogosca), ovo sve sa karticama naravno.

Na Petrolu je gas zaista odlican, tu nema puno price.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2191 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Nista hifa. Zbogom.
Petrol mi ni jedan sa lpg nije na ruku.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#2192 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by bordo gandalf »

mali_milojica wrote:
Naslovnica wrote: Oni u Darkomu savjetuju da se ne sipa na Hifi, savjetuju Petrol, Ina i BP. Ovo za BP me začudilo pomalo.
Isti savjet su dali i drugu koji je nedavno ugradio plin kod njih. Kao Hifu i njihov LPG izbjegavati.
Ista situacija.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2193 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Image

Evo neki info o potrošnji na aplikaciji nakon otprilike 10 mjeseci praćenja na ovaj način.
Vožnja uglavnom gradsko-prigradska, cca. 11.000 km u datom periodu. Najčešća tura 15 km (stan-posao).
Astra J Sedan, 1,4 NET 104 kW /140 hp

Primjeti se porast prosjeka potrosnje benzina i pad prosjeka potrosnje plina u zadnje vrijeme radi hladnijih dana i niže jutarnje temperature.

Board je izračunao da je prosjek oko 8,5 litara benzina, pa čak i da je tako (a ne bi bilo sigurno jer ne znam da je ikome board tacno izračunao potrošnju) ušteda na razlici cijene je oko 7 maraka na 100 km.
Tako da će se čak i moja skupa instalacija pod fabričkom garancijom u ovlaštenom servisu potpuno isplatiti do 20.000 km, tj za još par hiljada (sad broji 14k), ako već i nije.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#2194 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by B6Redhell »

interesantan concept. Moje sluzbeno auto je na plin/gorivo, po zelji.. V8 5.0l (skoro 400hp :D) ali radi se o CNG kompresnom plinu koji se razlikuje od LPG koji je u tecnom Ili gasnom stanju zavisi od aplikacije.. ovaj CNG se puni pod velikim pritiskom od skoro 250 bar-a. I nema problema sto se tice Direktnog ubrzgavanja. ovaj fordov 5.0 je direktno ubrzgavanje oko 150 bar-i.. motor radi tiho, slabiju oktansku vrijednost ima cng naspram goriva ali ne primjeti se velika razlika u snazi. I da napomenem nije fabricka ugradnja, vidim rezervoar je italijanski a neki ostali dijelovi su, fra I ital.. fercera sve bez problema.
neznam imali kod nas cng pumpi I instalacije,, ali noviji motori I cng je :thumbup:
Image
Image
Last edited by B6Redhell on 23/11/2018 20:41, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2195 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by mk ultra »

meni ovaj novi plinaš uzme 10-11l po gradu :lol:

nisam još toliko vozao, prvi rezervoar i dalje handrim staro
danas do visokog autocestom i grada po gužvi, 197km blinka plin mu pri kraju
kontam jebi se :lol:
nasuo opet 19.5l, 23KM
Last edited by mk ultra on 23/11/2018 20:43, edited 1 time in total.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#2196 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by B6Redhell »

mk ultra wrote:meni ovaj novi plinaš uzme 10-11l po gradu :lol:
I ovaj brze potrosi rezervoar plina nego goriva...
sreca pa jeftin..
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2197 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by mali_milojica »

B6Redhell wrote:interesantan concept. Moje sluzbeno auto je na plin/gorivo, po zelji.. V8 5.0l (skoro 400hp :D) ali radi se o CNG kompresnom plinu koji se razlikuje od LPG koji je u tecnom Ili gasnom stanju zavisi od aplikacije.. ovaj CNG se puni pod velikim pritiskom od skoro 250 bar-a. I nema problema sto se tice Direktnog ubrzgavanja. ovaj fordov 5.0 je direktno ubrzgavanje oko 150 bar-i.. motor radi tiho, slabiju oktansku vrijednost ima cng naspram goriva ali ne primjeti se velika razlika u snazi. I da napomenem nije fabricka ugradnja, vidim rezervoar je italijanski a neki ostali dijelovi su, fra I ital.. fercera sve bez problema.
neznam imali kod nas cng pumpi I instalacije,, ali noviji motori I cng je :thumbup:
Image
Image
Imaš u Sarajevo Gasu. Mogu sipati samo pravna lica.
Ako imaš nekoga preko firme da ti puni CNG mozes se jeftino vozati.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5877
Joined: 25/12/2010 04:56

#2198 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by B6Redhell »

mali_milojica wrote:
B6Redhell wrote:interesantan concept. Moje sluzbeno auto je na plin/gorivo, po zelji.. V8 5.0l (skoro 400hp :D) ali radi se o CNG kompresnom plinu koji se razlikuje od LPG koji je u tecnom Ili gasnom stanju zavisi od aplikacije.. ovaj CNG se puni pod velikim pritiskom od skoro 250 bar-a. I nema problema sto se tice Direktnog ubrzgavanja. ovaj fordov 5.0 je direktno ubrzgavanje oko 150 bar-i.. motor radi tiho, slabiju oktansku vrijednost ima cng naspram goriva ali ne primjeti se velika razlika u snazi. I da napomenem nije fabricka ugradnja, vidim rezervoar je italijanski a neki ostali dijelovi su, fra I ital.. fercera sve bez problema.
neznam imali kod nas cng pumpi I instalacije,, ali noviji motori I cng je :thumbup:
Image
Image
Imaš u Sarajevo Gasu. Mogu sipati samo pravna lica.
Ako imaš nekoga preko firme da ti puni CNG mozes se jeftino vozati.
od firme vozilo I ovdje gdje sam ja isto je komplikovano punjenje pa vise vozam na gorivu firmi i nije bas svejedno.. :-D .
uglavnom prije ovoga jedino sto sam vozao na plin je mercedesovog sprintera 2.2 pravi plinas i vazda je stuco i trzo. ali sa ovim cng nema problema..
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#2199 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Seyfo »

Plinas godinu dana,15.000 km presao,nikad nikakvih problema,uglavnom hifa (zivim blizu + popust) i ponekad Gasprom, Selex, INA,petrol. Postao sam promotor plina pa se jos troje oko mene presaltalo sa dizela na plin. Uvjeren sam da ce ih biti svakim danom vise. Btw,naletih na sljedeci tekst iz 2014.g pa da prokomentarise ko zna http://www.najboljiauto.com/g-todorovic ... more-17483
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#2200 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Seyfo wrote:Plinas godinu dana,15.000 km presao,nikad nikakvih problema,uglavnom hifa (zivim blizu + popust) i ponekad Gasprom, Selex, INA,petrol. Postao sam promotor plina pa se jos troje oko mene presaltalo sa dizela na plin. Uvjeren sam da ce ih biti svakim danom vise. Btw,naletih na sljedeci tekst iz 2014.g pa da prokomentarise ko zna http://www.najboljiauto.com/g-todorovic ... more-17483
Evo ja imam nesto vise iskustva sa plinom od tebe. Prethodno auto 160K km od toga na plin 65K km bez problema, prodao ga sasvim urednog, Sadasnje auto vec 14K km na plin, skoro novo auto, ukupno 35K km preslo.
U oba slucaja je rijec o opelu sa motorima koji su vrlo pogodni za konverziju na plin.
U ovom tekstu koji je naveden nista netacno nije receno, ali je previse generalizovano. Ono sto je napisano autor je vjerovatno htio reci samo za japanska auta, ali i za njih ima rjesenja, a o tome ce ti ovdje neki forumasi posvjedociti koji plin imaju na japancima.
Ako covjek zeli plin u autu, naravno da je najbolje prvo da se raspita koji to motori u modelu koji ga zanima najbolje rade na plin.
Post Reply