Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#2051 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Nadji pod haubom koji je ECU, to je najbitnije, jer mislim da ce tebi trebati samo podesavanje softvera, tj. mape.
Sto se tice podesavanja mape, ja sa Darkom imam zaista odlicno iskustvo. Covjek je pravi znalac.

Kad smo vec kod Darke, zet imao problem sa emulatorom za nivo benzina (kompjuter racuna nivo goriva, nije samo preko plovka kao kod vecine auta).
Zadatak emulatora je da na svakom davanju kontakta resetuje nivo benzina na onaj stvarni, sve je radilo bez greske blizu tri godine, i neki dan je emulator poludio.

https://streamable.com/c5jsx

Bio je na zamjeni filtera, i rekao za taj problem. Covjek mu je bez rijeci dao novi emulator i sve je proradilo. Rijeseno pod garancijom, a nije znao ni da ima istu na taj emulator. Svaka cast! :thumbup:
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#2052 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by aktivacija »

Svi fale tog Darku. Odem i ja jednom, medjutim onaj radnik se ponasa ko teski kloc. Ne zna ni pozdraviti, ni sta treba, ni sto si doso...Ja stojim nako ko kreten. Haj kontam, mozda je do mene. Drugi put odem, isti lik, isti kloc.
A sto se strucnosti tice...prikopco, klikno automatsko stelovanje...raskopco...naplatio...moj problem osto isti.
Jedino sto sam skonto da je zajednicko svim “majstorima” je da ti za svaki problem jedni kazu...to ti je radi plina, a ovi drugi...to ti je do benzina. Niko ne zna da nadje uzrok kvara. Jedino ako sta crkne, to znaju zamijeniti novim. O popravkama nema govora. Zato i necu da mi naplate 30KM za dva filtera koji kostaju duplo manje, a odvrnu i zavrnu dvije šelne.
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#2053 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

A u servisu ima raznih majstora. Ako imas srecu da ti auto uzme licno Darko, prst u uho. Zna znanje i nema fuserluka. :thumbup:
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#2054 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

Njegos.
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#2055 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

alcho wrote:
drug_profi wrote:Jbt isto ko u policiji. Progovori sto znas, majkamustara.
Vjerovatno ima alternativa, ali ako ne znamo koji je sistem, kome da te uputimo?
:lol: :lol:
E jbg, gdje da gledam? Pise u atestu Rezervoar: ATIKER, Isparivac: TOMASETTO AGHILE
Kakvi su to majstori koji kazu "to ti je do plina" ili "to ti je do benzina"???? Imaju li oni dijagnosticke uredjaje koji ce precizno pokazati u cemu je problem???
Ja bih ti preporucio da vozis 2-3 dana samo na benzin i vidis sta ce se desiti i da li ce se lampica ugasiti. Ako se ugasi onda si eliminisao benzinski sistem i greska je 100% u nepravilnoj mapi plina. Voziti auto sa upaljenom tom lampicom a da nemas pojma u cemu je stvar moze biti i stetno. Ako je npr nastimana presiromasna smjesa, moze biti izuzetno stetno za motor.
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#2056 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by bleee_sa »

Da ti nije izvađen katalizator?
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#2057 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Ja uvijek idem subotom, zbog posla ne stižem radnim danima.
Za dvije godine samo jednom sam tamo vidio gazdu, ako je to onaj krupni visoki.
Onaj mladi ni mu ni be, a čini mi se da nije nešto ni stručan. Onaj stariji, s tetovažom Gavrila Principa na ruci zna pozdraviti, upitati šta treba, ali je to daleko od osjećaja da si tamo došao samo da ti uzmu 30KM za dva filtera i zamjenu. Račun dobiješ samo ako tražiš.
Ne znam, nisam pametan.
Doduše, zamijenili su mi dizne na 30k, pod garancijom. Jednom su uradili čišćenje isparivača unutar garancije, besplatno.
Vjerovatno je razlog svemu odsustvo "dobar dan, izvolite" ili onih 30KM za dva filtera.
A možda sam i previše muhanat.
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#2058 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by bleee_sa »

Uradi i ti čiča dražu možda te i pozdravi :lol:
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#2059 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

bleee_sa wrote:Uradi i ti čiča dražu možda te i pozdravi :lol:
Moze Dražu, ali na Nurki.
8-)
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#2060 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by bleee_sa »

Samo atiker :D
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#2061 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Samo Prins.
8-)
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#2062 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Italijanski sistemi su tito. Brc, zavoli, landi renzo...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#2063 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Landi Renzo. Moj je izbor i bio iz vise razloga, ali jedan od njih je sto ga ugradjuje ovlasteni servis za Opela i nema onda price to ti je do benzina, to ti je do plina. Isti servis oboje rjesava. Doduse jest da izadje skuplji i od Zavolija, ali jbg sve to plin namiri.

Drugo, to zaboravih napomenuti, kad je bilo kakav problem u radu motora ili lampicama, vozis na benzin da vidis da li problemi ostaju ili nestaju. @preludezalude je to gore lijepo uocio i napomenuo.
Onda se mogu grupisati razlozi na odredjene komponente i uzroke. Ako i dalje gori, onda je zajednicko za oba sistema samo zrak i struja. Unutar toga traziti uzrok, najvjerovatnije je neka sonda.
Ako ne gori, onda je samo plinski sistem, pa tu krenuti lagano od isparivaca, filtera, dizni, mape... ako auto regularno vuče i ne trza, onda vjerovatno samo mapa.
Ovo koliko se ja razumijem, nek me ispravi neko ako nije tačno.
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#2064 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

drug_profi wrote:Landi Renzo. Moj je izbor i bio iz vise razloga, ali jedan od njih je sto ga ugradjuje ovlasteni servis za Opela i nema onda price to ti je do benzina, to ti je do plina. Isti servis oboje rjesava. Doduse jest da izadje skuplji i od Zavolija, ali jbg sve to plin namiri.

Drugo, to zaboravih napomenuti, kad je bilo kakav problem u radu motora ili lampicama, vozis na benzin da vidis da li problemi ostaju ili nestaju. @preludezalude je to gore lijepo uocio i napomenuo.
Onda se mogu grupisati razlozi na odredjene komponente i uzroke. Ako i dalje gori, onda je zajednicko za oba sistema samo zrak i struja. Unutar toga traziti uzrok, najvjerovatnije je neka sonda.
Ako ne gori, onda je samo plinski sistem, pa tu krenuti lagano od isparivaca, filtera, dizni, mape... ako auto regularno vuče i ne trza, onda vjerovatno samo mapa.
Ovo koliko se ja razumijem, nek me ispravi neko ako nije tačno.
Kod jako puno plinasa svijetli lampica check engine i to iz uvijek jednog razloga...mapa nije pravilna. Serviser ustima mapu da auto trosi minimalno a boli ga briga sto je smjesa siromasna i time se unistava motor. Ima i dosta vozaca koji traze da se ustima da auto trosi sto manje a ne znaju efekte toga. I uvijek je objasnjenje da lampica svijetli zbog plina i da je to normalno. Jest normalno ali za neustiman plin. Lampica ne smije svijetliti. Ona je indikator da nesto nije u redu. Ja 6 godina vozim na plin i nikada mi se nije upalila ta lampica radi plina. A kad sam trebao ugraditi plin bilo je servisera koji su govorili da ce ta lapica svijetliti zbog loseg plina i sl.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#2065 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Evo me u Darkomu, problem s VALTEK isparivačem, rikavela nakon cca 70k km.
Ponudili mi Tomasetto 120KM ili ATIKER 100KM.
Odaberem Tomasetto ali ne lezi vraže, ne može tamo gdje je bio Valtek, nema mjesta. Evo ugrađuju Atiker.
Čitajući o Atiker isparivačima...jesam li donji? :roll:
Može li se ovaj Valtek reparirati da ga imam u rezervi?
p.s. ipak ugrađen Tomasetto, skroz izmjestili poziciju isparivača, nova crijeva, kablovi, šelne, ovo-ono + zamjena filtera i valjda ruke na sve to - 191KM.
I najtoplije mi preporučili, kao i nekima sa sličnim problemima koji su bili tamo u tom trenutku - nemojte točiti na HIFA-i. :roll:
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#2066 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

neki dan mijenjao filter na suzukiju...

dosao frajer sa bmw e90 325i, vidi se da auto nije grob, zavoli bora sistem, postopan zavoli isparivac, jebe majku hifi.

sta znam, od kako je zabrdje najjeftinije stalno sipam tamo, i nisam imao nikakvih problema. jos sam samovoljno produzio interval zamjene plinskih filtera sa 10 na 15.000km. nikakvih problema.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66216
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2067 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

Meni je Atiker isparivac trajao 4 godine i nekih 70 hiljada kilometara. Neki dan ugradio novi za 100 KM i to je to sto se tice ovog auta i mene.

A za Hifu je valjda sve receno, barem sa ja bio medju najglasnijim na forumu jer mi je auto divljalo od njihovog plina...

Opet ko puno prelazi na niskoj cijeni njihovog plina vjerovatno ustedi dovoljno i za novi isparivac...

Jbga mora se nekad nesto i pokvariti, opet smo u debelom plusu sto se ustede tice.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#2068 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Meni hifin plin vise trosi. 11-11,5 litara na 100. Na nekoliko sipanja potvrđeno.
Plin sa Umaxa mi je bio oko 10,5 na 100.
Hifin mi malo zna zadrhtati u leru kad klima radi, broj obrtaja naglo padne pa skoci.
Na drugim nisam primjetio ovo.
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#2069 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Trosi momacki taj turbak, doduse ima i kila.

Meni se vrti oko 8 litri lagane voznje. kad ga vozim momacki oko 11ke.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#2070 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

NediM17 wrote:Trosi momacki taj turbak, doduse ima i kila.

Meni se vrti oko 8 litri lagane voznje. kad ga vozim momacki oko 11ke.
Ma i ja ga pritiscem, ne stedim. Moze on i litar manje, ali zasto. cemu?
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#2071 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

nemoj ga pritiskati, kazu dusmani izgore ventili od plina. :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#2072 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Bio na redovnom servisu plinske instalacije danas, vakat.
Ja šta je smeća u filteru. Kaže, gdje sipaš - promijeni.
Ma sipam posvud, jbg. I skupa i jeftina. Ima filter, tome i služi. Kaže, onda nemoj preko 10K km servisni interval praviti.
Tako da znate, koga zanima. LPG je pun sran*a. Čuvajte isparivače, radite servise na vrijeme.
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#2073 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by tabija »

Pozz,

vozim 1.4 MPI Fabiu 2003 godiste, 165k presla.Plin ugradjen 2013.
Rezervoar je Atiker H200/351109/30
Isparivac je Tomasetto Aghille SPA AT09

Auto manje vise vozi i naravno odrzava stari :D Njegov vakat za penziju je jos malo i ta ce obaveza biti moja vrlo brzo.Nemamo nekih primjedbi na plin, radi OKej.

Nisam toliko u toku kad je u pitanju plin, kvaliteta ovih komponenti koje su ugradjene te sta se podrazumjeva pod odrzavanjem plinskog sistema u autu?
Ono meni poznato je stanardno odrzavanje svakog motora, ulje i filteri na 10 hiljada ILI godinu dana...ostalo samo kad sta rikne ili cujes da klepece iz tockova, eh tad vozi majstoru :-D
Da li i plinski sistem ima posebne filtere koji se mjenjaju? Pretpostavljam da ima ali nisam siguran pa reko da priupitam.Da li tu ide, sem filtera, jos nesto sto je vezano posebno za plin i sto je potrebno redovno mijenjati (potrosni materijali)?
Na sta paznju treba obracati, a da nije potrosni materijal? Neki dijelovi koji su skloniji kvarovima od nekih drugih?
Intervali promjena? Isto 10k /godina dana ili ima nesto drugacije?

Kolika je cijena tog odrzavanja u godini dana, za gore pomenuto vozilo?


LP i Hvala
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#2074 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Imas dva filtera, tecne i gasne faze. Mijenjaj ih uz mali servis, pa bilo to na 10 ili 15kkm. To zadovoljstvo kosta oko 30KM.

Dok god sve radi bez problema, nemas potrebu nista drugo cackati oko plina.
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#2075 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by tabija »

Aha...znaci na moj standardni mali servis u Unitradeu koji kosta 85 KM jos trancika i to je to.

Nije to strasno uopste :D

Jel svako to moze i zna uraditi, to redovno odrzavanje? Ovi iz unitradea? Oni mi najblizi jbg.

Znam da se stari patio oko toga, na mali servis kod jednih pa za cirka 3 mjeseca ovom sto je plin ugradio da to pogleda i uradi...
Treba to spojit fino u isti dan kod istog covjeka i to je to :)

edit:

nisam napisao u prvom postu jer kontam da nije ni vazno jer "svi kazu" da tako mora ali reko da spomenem ipak
Ono sto smo primjetili kod rada na plin je sljedece.

Auto relativno brzo predje na plin, ljeti mu treba nekih 40 ak sekundi rada i onda jedan malo jaci gas i to je to.
Zimi do minut i pol.

Medjutim to je samo prelazak na plin koji mi sacekamo u garazi.Cim izadjemo iz iste i krenemoauto zna malo štucati tj trzati, nekih 10 ak sekundi to traje, mozda i manje ali je zaista intenzivno.Valjda jer je idalje hladan i nezagrijan.

Ako ga upalim u garazi i ostavim ga 3-4 minute, znaci da se pored prelaska na plin kazaljka od temperature pofino pomjeri onda je to bezbolno i ne osjeti se.
Isto tako je bez problema ako zagrijano auto ugasim ,izletim negdje 15-20 minuta ili pola sata i vratim se a on idalje vruc...
Post Reply