Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#1801 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by the_hooligan_ec »

Romeo 80 wrote:
the_hooligan_ec wrote:Zna li ko gdje je sad tacno lovato servis za plin ti Njegos u lukavici kazu da je preselio pa gdje tacno trebao bih do njeg na servis...
To ti je nize Darkoma pa kod M3 pumpe skrenes desno prema vojnoj bazi. Auto centar Radovic je u pitanju. Evo slike da se bolje orijentises!

Image
Hvala druze od sad je radović jel nije više lovato?
User avatar
Romeo 80
Posts: 4343
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#1802 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Romeo 80 »

Nema na cemu! On je servis za Lovato sistem izmedju ostalog. Nekad su se i zvali Lovato. ;-)
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#1803 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by nedo_a »

Pozdrav,

imam namjeru da kupi Renault Scenic 1.6 16V 2006 godiste i obzirom da prelazim cca 1300 km mjesecno volio bih ugraditi plin. Mene interesuje da li je OK ugraditi plin na ovo vozilo, cca koliko kosta i sta sve trebam ispostovati sto se zakona tice. Takodjer me interesuje gdje je najbolje ugraditi?
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#1804 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

NediM17 wrote:Senzor temperature isparivaca, los protok vode kroz isparivac, zracni dzep ako je isparivac najvisa tacka sistema, itd...
Otišao jutros, prikopčali na kompjuter, izgleda da su se bili pojebali neki parametri, kažu da su naštimali. Vidjećemo nakon hladnog starta kada se budem vraćao s posla koliko će mu trebati da prebaci.
Usput kupio PP haparat, 30 keka, meščini da je Provingov papir.
User avatar
drug_profi
Posts: 50217
Joined: 16/07/2012 16:00

#1805 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

nedo_a wrote:Pozdrav,

imam namjeru da kupi Renault Scenic 1.6 16V 2006 godiste i obzirom da prelazim cca 1300 km mjesecno volio bih ugraditi plin. Mene interesuje da li je OK ugraditi plin na ovo vozilo, cca koliko kosta i sta sve trebam ispostovati sto se zakona tice. Takodjer me interesuje gdje je najbolje ugraditi?
Što se tiče motora neko drugi će ti dati precizniji odgovor, ali mislim da je motor sasvim OK za konverziju na plin.
ja bih ti predložio Darkom za ugradnju, gdje ćeš dobiti i atest instalacije. Tvoje je samo da ga priložiš uz sljedeći tehnički pregled i da ti se unese u dokumente vozila izvršena konverzija.
Kupiš još PP aparat kod Darka za 30 maraka i to je to.
Procjena troškova bi bila između 1050 i 1400 maraka, ovisno koji sistem želiš ugraditi. Potrošnja plina bi ti bila nekih 10% veća od potrošnje benzina, uz dio utroška i benzina do postizanja temperature motora od oko 35-40°C. Zimi malo više, ljeti skoro pa nikako.
To znači da bi ti se investicija isplatila unutar jedne godine.
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#1806 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by nedo_a »

drugi profil wrote:
nedo_a wrote:Pozdrav,

imam namjeru da kupi Renault Scenic 1.6 16V 2006 godiste i obzirom da prelazim cca 1300 km mjesecno volio bih ugraditi plin. Mene interesuje da li je OK ugraditi plin na ovo vozilo, cca koliko kosta i sta sve trebam ispostovati sto se zakona tice. Takodjer me interesuje gdje je najbolje ugraditi?
Što se tiče motora neko drugi će ti dati precizniji odgovor, ali mislim da je motor sasvim OK za konverziju na plin.
ja bih ti predložio Darkom za ugradnju, gdje ćeš dobiti i atest instalacije. Tvoje je samo da ga priložiš uz sljedeći tehnički pregled i da ti se unese u dokumente vozila izvršena konverzija.
Kupiš još PP aparat kod Darka za 30 maraka i to je to.
Procjena troškova bi bila između 1050 i 1400 maraka, ovisno koji sistem želiš ugraditi. Potrošnja plina bi ti bila nekih 10% veća od potrošnje benzina, uz dio utroška i benzina do postizanja temperature motora od oko 35-40°C. Zimi malo više, ljeti skoro pa nikako.
To znači da bi ti se investicija isplatila unutar jedne godine.
Hvala na odgovoru.
Kontaktirao sam Darkom u medjuvremenu i rekli su mi da rade sa vise sistema:
Poljski LPG tech sa Tech diznama 700,00KM
Polsjki LPG Tech sa Yeti injectorima 800,00KM
Italijanski Zavoli Bora 900,00KM

Mene zanima koji je bolji i koja je razlika medju njima. Obzirom da ovom autu istice registracija u 8 mjesecu, i da bih samo dokupio policu osiguranja do tog perioda, jel to znaci da cu morati na vanredni tehnicki pregled?
Takodjer me interesuje kako se tretira vozila sa plinom prilikom registracije
User avatar
drug_profi
Posts: 50217
Joined: 16/07/2012 16:00

#1807 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Zavoli bih ja uzeo bez dileme iako sam na LPG TECH vozio proslo auto bez ikakvih problema. Vjerovatno se torodini rezervoar doplacuje 50 maraka. Vidi može li se priključak za punjenje staviti pod poklopac rezervoara, uz navrtni adapter naravno.
Adapter je zgodno rjesenje ako putujes po Evropi. Austrija, Njemacka i taj dio EU ima drugaciji standard prikljucka za punjenje, pa je lakse nabaviti odgovarajuci adapter, nego biti bez plina hiljadama kilometara. Npr, u cijeloj evropi postoje 3 standarda. Na netu se komplet set 3 adaptera moze naci za oko 50 maraka. Posebno njemački za oko 6 eura, a holandski za oko 12 eura.

U navedenim cijenama ugradnje ti nema atesta koji je 175 maraka i PP aparata koji je 30 maraka.
Sto se tice papira. Kad dobijes atest ne moras raditi vanredni tehnicki ako neces prelaziti granicu. A i on sam po sebi nije neka pljacka. 27 maraka je pregled i 25 maraka novi papiri.
Sto se tice samog pregleda, povrsno kao i sve kod nas. Nikakav poseban tretman nemas.
nedo_a
Posts: 148
Joined: 13/05/2012 15:45

#1808 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by nedo_a »

Svakako sam mislio uzeti taj rezervoar, i da ide umjesto rezervne gume. Ne mogu ti poslati PP, pa ako ti nije sta da me ti kontaktiras jer imam jos bruku pitanja :)
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#1809 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by boshniak »

Zna li neko da li ima koji proizvođač/prodavač novih vozila gdje se ne gubi garancija na vozilo ugradnjom plina, za vozila iz C ili D segmenta.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#1810 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Novo auto C segmenta sa plinom? Eno ti Astra Classic 1.4T sa fabrickim plinom i prst u uho. ;-)
User avatar
drug_profi
Posts: 50217
Joined: 16/07/2012 16:00

#1811 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Opel Boras ugrađuje Landi Renzo u nova vozila i zadrzava fabricku garanciju. Također isto radi i Betanija za Suzuki i Opel, ugradnja kod Darkoma.
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1812 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Optimist »

Imas i Uno Tesanj, ugradjuju plin u svoja vozila (Seat i Skoda) uz zadrzavanje garancije.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#1813 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Naslovnica wrote:
NediM17 wrote:Senzor temperature isparivaca, los protok vode kroz isparivac, zracni dzep ako je isparivac najvisa tacka sistema, itd...
Otišao jutros, prikopčali na kompjuter, izgleda da su se bili pojebali neki parametri, kažu da su naštimali. Vidjećemo nakon hladnog starta kada se budem vraćao s posla koliko će mu trebati da prebaci.
Usput kupio PP haparat, 30 keka, meščini da je Provingov papir.
Jope problem, a možda i nije?
Sada prebaci na plin veoma brzo, nakon minut. :shock:
Niđe veze, motor hladan, on prebaci.
Mislim da motoru ne šteti, dokle god je paljenje na benzin i dokle god ga, s vremena na vrijeme, odvrtim na benzin koji ekstra kilometar na 12 banki...šta vi mislite?
User avatar
drug_profi
Posts: 50217
Joined: 16/07/2012 16:00

#1814 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Pa ako moze postici 30-40°C temperature rashladne tekucine za to vrijeme, onda je sve ok.
Stuca li kad prebaci, gasi li se?
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1815 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Naslovnica wrote: Jope problem, a možda i nije?
Sada prebaci na plin veoma brzo, nakon minut. :shock:
Niđe veze, motor hladan, on prebaci.
Mislim da motoru ne šteti, dokle god je paljenje na benzin i dokle god ga, s vremena na vrijeme, odvrtim na benzin koji ekstra kilometar na 12 banki...šta vi mislite?
tako i kod mene prebacuje--od C.Vile do Dolac Malte prebaci--nekad kod doma zdravlja nekad kod semafora
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#1816 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Sodom1 »

Meni toliko na alfi kasno prebacuje da mi se skoro ne isplati ,stizem na odrediste on tek prebaci :( .
Imao sam nekad nissana on je iste sekunde prebacivao , ovaj sistem u alfi bas i ne kontam najbolje
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1817 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Sodom1 wrote:Meni toliko na alfi kasno prebacuje da mi se skoro ne isplati ,stizem na odrediste on tek prebaci :( .
Imao sam nekad nissana on je iste sekunde prebacivao , ovaj sistem u alfi bas i ne kontam najbolje
da odeš da ti parametre ponovo naštimaju :?
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#1818 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Sodom1 »

muha_sa wrote:
Sodom1 wrote:Meni toliko na alfi kasno prebacuje da mi se skoro ne isplati ,stizem na odrediste on tek prebaci :( .
Imao sam nekad nissana on je iste sekunde prebacivao , ovaj sistem u alfi bas i ne kontam najbolje
da odeš da ti parametre ponovo naštimaju :?
Moracu , jer alfu imam nekih 2-3 mjeseca , fora je sto je bas i ne vozam svaki dan pa nisam je jos ni upoznao tako reci.
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1819 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Sodom1 wrote:
muha_sa wrote:
Sodom1 wrote:Meni toliko na alfi kasno prebacuje da mi se skoro ne isplati ,stizem na odrediste on tek prebaci :( .
Imao sam nekad nissana on je iste sekunde prebacivao , ovaj sistem u alfi bas i ne kontam najbolje
da odeš da ti parametre ponovo naštimaju :?
Moracu , jer alfu imam nekih 2-3 mjeseca , fora je sto je bas i ne vozam svaki dan pa nisam je jos ni upoznao tako reci.
to je poso od nekih 5 minuta--srede ti mapu i bit ceš zadovoljan :-D
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#1820 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Naslovnica wrote:
Naslovnica wrote:
NediM17 wrote:Senzor temperature isparivaca, los protok vode kroz isparivac, zracni dzep ako je isparivac najvisa tacka sistema, itd...
Otišao jutros, prikopčali na kompjuter, izgleda da su se bili pojebali neki parametri, kažu da su naštimali. Vidjećemo nakon hladnog starta kada se budem vraćao s posla koliko će mu trebati da prebaci.
Usput kupio PP haparat, 30 keka, meščini da je Provingov papir.
Jope problem, a možda i nije?
Sada prebaci na plin veoma brzo, nakon minut. :shock:
Niđe veze, motor hladan, on prebaci.
Mislim da motoru ne šteti, dokle god je paljenje na benzin i dokle god ga, s vremena na vrijeme, odvrtim na benzin koji ekstra kilometar na 12 banki...šta vi mislite?
Kod mene je namjestno 40 stepeni ili 5 sekundi, pa sta prije. Ako ne stuca kad prebaci na plin, OK je. :D
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#1821 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

drugi profil wrote:Pa ako moze postici 30-40°C temperature rashladne tekucine za to vrijeme, onda je sve ok.
Stuca li kad prebaci, gasi li se?
Ne štuca, sve normala.
User avatar
drug_profi
Posts: 50217
Joined: 16/07/2012 16:00

#1822 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote:
drugi profil wrote:Pa ako moze postici 30-40°C temperature rashladne tekucine za to vrijeme, onda je sve ok.
Stuca li kad prebaci, gasi li se?
Ne štuca, sve normala.
Pa onda i jest sve normala. Vozi i uzivaj.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#1823 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

drugi profil wrote:
Naslovnica wrote:
drugi profil wrote:Pa ako moze postici 30-40°C temperature rashladne tekucine za to vrijeme, onda je sve ok.
Stuca li kad prebaci, gasi li se?
Ne štuca, sve normala.
Pa onda i jest sve normala. Vozi i uzivaj.
Ama, to mi radi! :thumbup: 8-)
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#1824 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Razmisljam o prelasku na CNG i punjenju auto plina preko kucne gasne instalacije. Raspitacu se ovih dana detaljnije, ali gruba matematika je da bi se 1000km (da, slovima hiljadu kilometara) moglo preci za cca. 5KM (da, 5 konvertibilnih maraka). :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50217
Joined: 16/07/2012 16:00

#1825 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

NediM17 wrote:Razmisljam o prelasku na CNG i punjenju auto plina preko kucne gasne instalacije. Raspitacu se ovih dana detaljnije, ali gruba matematika je da bi se 1000km (da, slovima hiljadu kilometara) moglo preci za cca. 5KM (da, 5 konvertibilnih maraka). :mrgreen:
Treba ti kompresor koji moraš kupiti.
Post Reply