Ugovor o zakupu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Jasminak
Posts: 121
Joined: 18/02/2013 00:26

#1 Ugovor o zakupu

Post by Jasminak »

Da li postoji neko pravilo kod određivanja visine zakupnine nekretnine ili iznos određuje zakupodavac onako kako on želi? Da li se zakupnina mora striktno plačati mjesečno ili može i na godišnjem nivou? Hocu da osnujem dopunsku djelatnost, iznamljivanje apartmana, pa moram sklopiti ugovor o zakupu sa mamom, jer se nekretnina vodi na njoj, pa me interseuje da li može biti bilo koji iznos, neki simboličan, čisto radi forme?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#2 Re: Ugovor o zakupu

Post by DaffyDuck »

Slobodno trziste, sam odredjujes cijenu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24845
Joined: 08/09/2005 20:08

#3 Re: Ugovor o zakupu

Post by Haris.ba »

Možeš i džabane. Ali, moraš sve kroz ugovor.
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#4 Re: Ugovor o zakupu

Post by bosanka hercegovic »

Ugovor o zakupu moras prijaviti u poreznoj i platiti unaprijed za godinu dana akontaciju porezna na imovinu...tako da ti se to ne isplati
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#5 Re: Ugovor o zakupu

Post by kuli1961 »

bosanka hercegovic wrote:Ugovor o zakupu moras prijaviti u poreznoj i platiti unaprijed za godinu dana akontaciju porezna na imovinu...tako da ti se to ne isplati
Ne poznajem dobro poreske zakone i podzakonske akte u Federacije BiH , vec "bolje stojim" sa propisima Republike Srpske, gdje i zivim.
Oba zakona su istog naziva - Zakon o porezu na dohodak (nebitno). Bitno je da su im principi, tj sadrzaj u bitnom dijelu isti. U F BiH je na snazi zakon donijet 1998- sa izmjenama i dopunama (link za nesluzbeni prečišeni tekst:
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... -tekst.pdf

Postoji i nacrt novog zakona, ali ne znam je li usvojen.
U važećem tekstu, bitno je to da se oporezuje prihod od iznajmljivanja imovine- član 20. stav 1. tačka 1 tog zakona. Obveznik tog poreza je vlasnik imovine (zakopodavac), a ne zakuoprimac. Kako stoji stvar sa poreskim položajem zakupoprimca (eventualnog "isplatioca dohotka od iznajmljivanja")- ne znam, ko se blize bavi ovom vrstom poreza, znaće o čemu pišem.
No, u svakom slučaju, suludo mi zvuči ovo gore da zakupoprimac unaprijed placa akontaciju tog poreza, jer je ovdje riječ o porezu koji se plaća mjesecno, akontativno. Logično je da se ugovor mora evidentirati u PU.
Da ne ulazim u dublju raspravu, mislim da je pravu informaciju moguce dobiti u bilo kom knjigovodstvenom birou
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#7 Re: Ugovor o zakupu

Post by bosanka hercegovic »

Tako je moj prijatelj platio unaprijed porez na imovinu na iznajmljivanje stana( uplacuje se u januaru za cijelu tekucu godinu i u Sarajevu iznosi 6 KM po 1m2 stambenog prostora koji se iznajmljuje) i podstanari iselili u septembru, on zaboravio odjaviti ugovor u poreznoj, i oni mu poslali rjesenje kojim su zaracunali porez i za 2018. i zatezne kamate...ne znam kako je to rijesio sa njima
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: Ugovor o zakupu

Post by kuli1961 »

bosanka hercegovic wrote:Tako je moj prijatelj platio unaprijed porez na imovinu na iznajmljivanje stana( uplacuje se u januaru za cijelu tekucu godinu i u Sarajevu iznosi 6 KM po 1m2 stambenog prostora koji se iznajmljuje) i podstanari iselili u septembru, on zaboravio odjaviti ugovor u poreznoj, i oni mu poslali rjesenje kojim su zaracunali porez i za 2018. i zatezne kamate...ne znam kako je to rijesio sa njima
Kako je i šta ta osoba platila, ne znam. Dati link se odnosi na potpuno drugi zakon, sto je vidljivo iz teksta linka..
Ovdje NE govorimo o porezu na imovinu, vec o porezu na dohodak ostvaren iznajmljivanjem, to su dve sasvim razlicite stvari. Ne placa se unaprijed, vec mjesecno, akontativno, a na kraju godine, tj do nekog datuma u proljece tekuce godne (u RS to je 31.3.) temeljem godisnje porezne prijave za prethodnu, utvrdjuje se konacan iznos poreza, pa moze biti doplate, a i ne mora.
Sve ovo pišem iz vlastitog iskustva (izdajem stan u zakup) i na osnovu činjenice da sam se poreskim zakonodavstvom bavio nekih 10-tak godina.
Postupanje poreskog organa moze biti razlicito, od opstine do opstine, kantona do kantona, entiteta do entiteta, ali postupanje u praksi je jedno, a zakon drugo.
Post Reply