ugovor o izdrzavanju

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
pridearijana

ugovor o izdrzavanju

Post by pridearijana » 16/12/2011 05:57

Imam jedno pitanje za socijalne radnike ili ako mi neko zna odgovoriti...Moja baka je potpisala ugovor o izdrzavanju sa covjekom koji se brine o njoj zadnje 3 godine a za uzvrat mu ostaje stan.Sta ako se on ne brine na pravi nacin ali moja baka ne zeli da raskine ugovor jer bi na taj nacin morala da mu vrati novac koji je on potrosio na nju a to bi znacilo da mora prodati stan...Da li centar za socijalni rad ima neke mehanizme kojim bi mi mogao pomoci da se ugovor raskine ali da to ne ukljucuje prodaju stana?

žulijan asanž

Re: ugovor o izdrzavanju

Post by žulijan asanž » 16/12/2011 06:11

pridearijana wrote:Imam jedno pitanje za socijalne radnike ili ako mi neko zna odgovoriti...Moja baka je potpisala ugovor o izdrzavanju sa covjekom koji se brine o njoj zadnje 3 godine a za uzvrat mu ostaje stan.Sta ako se on ne brine na pravi nacin ali moja baka ne zeli da raskine ugovor jer bi na taj nacin morala da mu vrati novac koji je on potrosio na nju a to bi znacilo da mora prodati stan...Da li centar za socijalni rad ima neke mehanizme kojim bi mi mogao pomoci da se ugovor raskine ali da to ne ukljucuje prodaju stana?

to je vrlo teško dokazati. šta znači dovoljno se brinuti? ako ona osjeća da je njemu dužna neki novac, onda je on nešto valjda i potrošio na njeno izdržavanje.

ugovor se može raskinuti koliko ja znam i to jednostrano. baka može samo izraziti svoju volju za raskidom ugovora i ugovor prestaje biti važeći u svakom trenutku, ali ako prođe 5 godina od potpisa ugovora, a isti se ne raskine mislim da je teško bilo šta uraditi.

ono što mene zanima - gdje si ti u toj cijeloj priči i zašto se neki XY čovjek brine o tvojoj baki???!!

pridearijana

Post by pridearijana » 16/12/2011 06:19

žulijan asanž wrote:
pridearijana wrote:Imam jedno pitanje za socijalne radnike ili ako mi neko zna odgovoriti...Moja baka je potpisala ugovor o izdrzavanju sa covjekom koji se brine o njoj zadnje 3 godine a za uzvrat mu ostaje stan.Sta ako se on ne brine na pravi nacin ali moja baka ne zeli da raskine ugovor jer bi na taj nacin morala da mu vrati novac koji je on potrosio na nju a to bi znacilo da mora prodati stan...Da li centar za socijalni rad ima neke mehanizme kojim bi mi mogao pomoci da se ugovor raskine ali da to ne ukljucuje prodaju stana?

to je vrlo teško dokazati. šta znači dovoljno se brinuti? ako ona osjeća da je njemu dužna neki novac, onda je on nešto valjda i potrošio na njeno izdržavanje.

ugovor se može raskinuti koliko ja znam i to jednostrano. baka može samo izraziti svoju volju za raskidom ugovora i ugovor prestaje biti važeći u svakom trenutku, ali ako prođe 5 godina od potpisa ugovora, a isti se ne raskine mislim da je teško bilo šta uraditi.

ono što mene zanima - gdje si ti u toj cijeloj priči i zašto se neki XY čovjek brine o tvojoj baki???!!

Pa to je bila njena zelja da se on brine o njoj i niko je nije mogao odgovoriti e sad kad je u 80-toj godini i kad treba vise paznje sad je problem.Ona je potpisala ugovor prije 6 godina i novcano je a i u obrocima svaki mjesec dobijala pomoc od osobe sa kojom je potpisala ugovor ali sad smatra da bi neko trebao da zivi snjom i da se brine o njoj a tako nesto nije napisano u ugovoru i ona zeli da ponisti ugovor ali ja ne znam nacin kako da joj se pomogne jer po ugovoru covjek je sve ispostovao a ona se zali i sad ne znam da li tu vrijedi pomagati jer sama je odabrala koga zeli...Ja sam u toj cijeloj prici tu za nju ali i ja radim i nisam u mogucnosti biti kod nje a i ona je sama odabrala davno ko ce da se brine o njoj a sad se zali...

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 16/12/2011 07:31

bakuta je sama kriva, socijalni rad nema nista sa tim osim da omoguci TNJiP ako zato postoje uslovi i potreba.
ovo je vise pitanje za pravnike ali prema ovome sto si napisala tesko da se sta moze uciniti. covjek ispunjava ugovorom preuzete obaveze tako da je cini mi se "nagodba" jedina moguca opcija...

suljazdici

Post by suljazdici » 16/12/2011 08:10

Ako je u pitanju samo nasljedstvo, onda u zakonu postoji tzv. NUŽNO NASLJEDSTVO koje ti niko ne može osporiti. Ti čak možeš tužiti svoje roditelje u slučaju da oni žele prodati jedinu nekretninu koju posjedujete.I sud je obavezan da zabrani isto o ma kakvim uslovima se radilo jer ne smiju to da rade bez ti ne daš svoju saglasnost. A sto se tiče samog ugovora, tu možete jedino da idete na bakinu neuračunjivost s obzirom da je prilikom potpisivanja ugovora bila pod tabletama ili šta vec možete da priložite tako da bi ugovor bio ništavan a taj jaro bi onda bio puša. On bi nju također naknadno moga ganjati putem suda, tj vas ali dok se tu nešto uradi, baka će biti na boljem mjestu itd,itd,itd....

casanova123
Has thanked: 1 time

Post by casanova123 » 16/12/2011 09:47

krenulo se sa cuvanjem bake a ti je vec sahrani :D

Hemel

Post by Hemel » 16/12/2011 12:53

ako su u ugovoru stojali uslovi kojih se on pridrzava(o), male su sanse bez naknade da se moze taj ugovor raskinuti. jednostrano, nikako.
prosirenje prohtjeva je stvar dogovora ali osnovno je sta je u ugovoru stajalo.

condy

Post by condy » 20/12/2011 08:19

suljazdici wrote:Ako je u pitanju samo nasljedstvo, onda u zakonu postoji tzv. NUŽNO NASLJEDSTVO koje ti niko ne može osporiti. Ti čak možeš tužiti svoje roditelje u slučaju da oni žele prodati jedinu nekretninu koju posjedujete.I sud je obavezan da zabrani isto o ma kakvim uslovima se radilo jer ne smiju to da rade bez ti ne daš svoju saglasnost. A sto se tiče samog ugovora, tu možete jedino da idete na bakinu neuračunjivost s obzirom da je prilikom potpisivanja ugovora bila pod tabletama ili šta vec možete da priložite tako da bi ugovor bio ništavan a taj jaro bi onda bio puša. On bi nju također naknadno moga ganjati putem suda, tj vas ali dok se tu nešto uradi, baka će biti na boljem mjestu itd,itd,itd....
Gle, možda znaš nešto, ali u suštini daješ veoma pogrešne savjete.

Neuračunljivost dokazuje vještak medicinske struke.

Nužno nasljedstvo je za njega beznačajno...

Ovo za tužbu djeteta protiv roditelja, no comment. :-)

condy

Post by condy » 20/12/2011 08:29

Ugovor o dozivotnom izdrzavanju je dvostrano obavezni ugovor, pa iz tog razloga i davalac izdrzavanja i primalac izdrzavanja preuzimaju na sebe određene obaveze.

Ugovor se može raskinuti iz sledećih razloga :
- sporazumno,
- zajednički život nepodnošljiv ( ako žive zajedno )
- ne izvršavanje obaveza

Svaka strana u slučaju raskida ima pravo na naknadu, po pravilima imovinskog prava.

Ovaj ugovor mora biti sačinjen u pismenom obliku, i ovjeren od sudije.
Ukoliko nema ovjere sudije, nije punovažan.

Post Reply